Προς το περιεχόμενο

Intel i5 3470 vs Amd 8320


drtrix

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι φαντάσου ότι το ένα στα 3 είναι τo overclocking και ο Ιντελ είναι κλειδωμένος και το αποτέλεσμα δεν μπορεί παρά να είναι overall.

Δηλαδή σε όλες τις παραμέτρους και όχι μόνο σε αυτές τις 4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προφανως... χμ... για να το λεει... απλα μου φανηκε καπως υπερβολικο το ειναι πιο δυνατος. Οκ λοιπον.

 

Ναι για τη χρήση που αναφέρθηκε είναι πιο δυνατός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες να μου πεις οτι χοντρικα ο 8320 κερδιζει στα 3 απο τα 4 παρολα αυτα ο 3470 ειναι καλυτερος;;; Εκτος και αν καταλαβα λαθος... τι ζειπαι ΕΔΩ;;;

 

 

Ειναι αλλο πράγμα η επεξεργαστική ισχυ  στην οποια ο 8320 ειναι καλύτερος (δυνατότερος) και αλλο πραγμα η προσαρμοστικότητα του επεξεργαστη στην εκάστοτε εφαρμογή ! (πχ. εφαρμογες που τρεχουν single thread, εφαρμογες που τρεχουν multithread).

 

Τα benches δειχνουν την προσαρμοστικοτητα του επεξεργαστη στην εκαστοτε εφαρμογη και οχι την επεξεργαστικη ισχυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ξεχάσουμε ότι μάθαμε..  μιλάμε για εναν επεξεργαστή οκταπυρηνο που όμως δεν είναι οκταπυρηνος τελικά,και σε συχνότητα στα 4.0 που όμως είναι overall = συνολικά (μια σημασία έχει η λέξη) κατώτερος από έναν τετραπυρηνο στα 3.2.. καλό είναι επειδή οι άνθρωποι δίνουν χρήματα να μην υποστηρίζουμε τις προσωπικές μας λογικές αλλά τις παγκόσμιες..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ξεχάσουμε ότι μάθαμε..  μιλάμε για εναν επεξεργαστή οκταπυρηνο που όμως δεν είναι οκταπυρηνος τελικά,και σε συχνότητα στα 4.0 που όμως είναι overall (μια σημασία έχει η λέξη) κατώτερος από έναν τετραπυρηνο στα 3.2.. καλό είναι επειδή οι άνθρωποι δίνουν χρήματα να μην υποστηρίζουμε τις προσωπικές μας λογικές αλλά τις παγκόσμιες..

Εχουν περασει και οι 2 απ τα χερια σου σε παρομοια συστηματα οποτε με το δικιο σου να υποστηριξεις παθιασμενα (και οχι απο cpu boss, το οποιο δεν συνιστω για καμια συγκριση, μονο για clock και tdp info αξιζει) τον ενα απ τους 2?

Ο 83xx ειναι πιο οχταπυρηνος απο καθε multithread που εχει να προσφερει η intel. Η διαφορα ειναι οτι οι intel i5 ερχονται με πιο δυνατους πυρηνες overall, ομως θα μεινουν πισω αν αξιοποιηθουν και οι 8 πχ του 8320. (οπως μενει πισω και ο i5 απ τον i7 με μοναδικη διαφορα τους το multithreading). Εκει εχασε το παιχνιδι η amd και το κερδισε σαφως η intel, που αποδιδει καλυτερα στο software της εποχης.

Οσον αφορα το gaming, ισχυουν τα απο πανω (και αποδειχτηκε στο crysis3 οτι πλεον ο 8350 ειναι σωμα με σωμα και ξεπερνα τον 3570) και το μπουκαλι θα βαρεσει πρωτα την καρτα, ειδικα οταν μιλαμε για περιπτωσεις σαν του φιλου μας εδω. Αμεσο αποτελεσμα ειναι οτι ο επεξεργαστης βγαινει αυτοματα απο την εξισωση στις gaming επιδοσεις. Εδω βεβαια φταιει και λιγο ο drtrix, αφου δεν ειπε σε τι gaming αναφερεται (mmo, νεα games, παλια games) ωστε να παρει ξεκαθαρο προβαδισμα ο i5.

Με βαση τις αναγκες του drtrix οτι και να παρει καλυμενος ειναι, και απορω πως τα παρουσιαζετε τα πραγματα. Θα νομιζει οτι μιλαμε για πραγματικες διαφορες και δεν μπορω να καταλαβω γιατι σφαζεστε καθε φορα για ενα +/-10% ανεξαρτητα απ το κοστος (που στην συγκεκριμενη ειναι και μικρη η διαφορα). Εκτος αν για γενικη χρηση πρεπει να τα ακουμπας καθε φορα. Ακομα και με 6300-6350 καλυμενος ειναι, και προσωπικα στην overall μου εμπειρια γενικης χρησης δεν υπολειπεται και πολυ απο i7 2600 που εχω πιασει, ποσο μαλλον απο αντιστοιχο i5...

Αν ο φιλος μας θελει απολυτες επιδοσεις τωρα ας παει στον i5, αν θελει futureproofing 8320. Σε αυτο το συμπερασμα καταληγω εγω.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορεί να διαφωνήσει κανείς μαζί σου πολύ απλά γιατί είναι όπως τα λες..

Όταν όμως βλέπεις ότι πιανόμαστε επίμονα από μια κλωστή για να φτιάξουμε πουλόβερ και τελικά να αλλοιώσουμε την πραγματικότητα αφήνοντας κενά,τότε δεν έχεις δικαίωμα να σιωπήσεις. Ο άλλος θα δώσει τα χρήματα του.

Όταν το ερώτημα είναι 3470 vs 8320 τότε η απάντηση θα πρέπει να είναι συνολική (overall) ,αν δεις το cpuboss έχει βάλει και την τιμή στην σύγκριση σύμφωνα με το τι τελικά προσφέρει ο καθένας.( σε $ λόγω Αμερικής )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχεις αδικο αλλα τα Brand fights εχουν τσιτωθει επικινδυνα τελευταια. Και οι τρολοπεριεργοι βρισκουν πατηματα για να εκθειασουν 2-3-5 πουτ..ανες πολυεθνικες που καθε χρονο εχουν μεγαλυτερα κερδη απο προυπολογισμο ολοκληρης χωρας (δεν λεμε ονοματα). Λες και διαβαζουν τα post τους και τους χαριζουν ενα 0.0000001% απ τα κερδη... (που σ αυτην την περιπτωση θα τους παραδεχομουν ως επιχειρηματικα δαιμονια)

Γου του φου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ξεχάσουμε ότι μάθαμε..  μιλάμε για εναν επεξεργαστή οκταπυρηνο που όμως δεν είναι οκταπυρηνος τελικά,και σε συχνότητα στα 4.0 που όμως είναι overall = συνολικά (μια σημασία έχει η λέξη) κατώτερος από έναν τετραπυρηνο στα 3.2.. καλό είναι επειδή οι άνθρωποι δίνουν χρήματα να μην υποστηρίζουμε τις προσωπικές μας λογικές αλλά τις παγκόσμιες..

 

 

Αυτό είναι επεξεργαστική ισχύ .

3570k

3570k2_zpsec4a0c9f.png

 

 

 

fx 8350 4,25Ghz

capturesjz.png

 

Κάνε τις συγκρίσεις σου με βάση τον 3770K .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στείλε μαιλ στο CPU boss και πες τους "δεν ξέρετε τι σας γίνεται.. ελάτε να σας μάθω.""

Από εκεί και πέρα είναι θέμα ποιος εμπιστεύεται ποιον..

 

Update φυσικά κ δεν θα πέσω στην παγίδα ν'ανεβασω αντίστοιχους πινάκες .. περιμένω απλά την απάντηση από το cpuboss που να λέει "συγνώμη κάναμε λάθος".. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμαν.. παιχτηκε θεμα εδω... ποιος ο λογος να ανεβουν πινακες;;; απλα δεν μπορω να καταλαβω τον λογο της 'διαμαχης' (και οχι δεν ειμαι χαζο, σε περιπτωση που μπορει να το σκεφτηκατε). Πραγματικα τωρα... κερδιζετε κατι;;; Τι σας καιει τοσο πολυ;;; Κατα την γνωμη μου ο καθενας που παραθετει την αποψη του εδω περα πρεπει να σταματει να την υπερασπιζεται απο καποια στιγμη και μετα καθως και ειναι στο χερι του αναγνωστη να ψαχτει πανω στο συγκεκριμενο θεμα... Αφηστε τον λαο να ψαξει! δωστε ερεθισματα και σταματηστε! Αλλωστε απ'οτι θυμαμαι οι Αρχαιοι διδασκαλοι πιστευαν πως ο 'μαθητης' (στην συγκεκριμενη περιπτωση topic starter) πρεπει να αναζητα μονος του την γνωση και μετα να απευθυνεται στον 'δασκαλο' του (δλδ οι παλιοι και εμπειροι του isnomnia). Απλα πραγματα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω όλους για την βοήθεια το πήρα εχθές και το συναρμολογησα. Τελικα κατεληξα στον 8320 - gtx 660 oc και στην ga-970a-d3. Την ud3 δεν την βρήκα πουθενα ετοιμοπαραδοτη και μετα τα χρήματα ανέβαιναν αρκετά. Και πάλι σας ευχαριστω !!!

 

Sent from my iPhone using Insomnia

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμαν.. παιχτηκε θεμα εδω... ποιος ο λογος να ανεβουν πινακες;;; απλα δεν μπορω να καταλαβω τον λογο της 'διαμαχης' (και οχι δεν ειμαι χαζο, σε περιπτωση που μπορει να το σκεφτηκατε). Πραγματικα τωρα... κερδιζετε κατι;;; Τι σας καιει τοσο πολυ;;; Κατα την γνωμη μου ο καθενας που παραθετει την αποψη του εδω περα πρεπει να σταματει να την υπερασπιζεται απο καποια στιγμη και μετα καθως και ειναι στο χερι του αναγνωστη να ψαχτει πανω στο συγκεκριμενο θεμα... Αφηστε τον λαο να ψαξει! δωστε ερεθισματα και σταματηστε! Αλλωστε απ'οτι θυμαμαι οι Αρχαιοι διδασκαλοι πιστευαν πως ο 'μαθητης' (στην συγκεκριμενη περιπτωση topic starter) πρεπει να αναζητα μονος του την γνωση και μετα να απευθυνεται στον 'δασκαλο' του (δλδ οι παλιοι και εμπειροι του isnomnia). Απλα πραγματα :)

Παιδικές ασθένειες υπεράσπισης της αλήθειας όσο αφορά εμένα.. τίποτα παραπάνω τίποτα προσωπικό.. η άποψη σου είναι κ δική μου γι'αυτο δεν ανέβηκαν ούτε σεντόνια ούτε οι αντίστοιχοι πίνακες.. ;)

 

Καλοταξιδος ο φίλος που είναι κ μακριά !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...