Προς το περιεχόμενο

[powerline] Beewi BPL121-A1 @eshop.gr 24.90 €


zacharis1955

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάτι έχεις σίγουρα μπερδέψει. Το φόρουμ ειναι τεχνολογικό (hint: ρίξε μια ματιά στα άπειρα threads αν δεν με πιστεύεις, καθώς φυσικά και στον τίτλο), δεν ειναι κουτσομπολιστικο τύπου κοσμοπολιταν. Οπότε τεχνολογικά αναλύουμε. Αν δεν θέλει να μάθει ένας user, πρόβλημα του, ας μην δίνει σημασία στο τι γράφεται κι ας κανει του κεφαλιού του (όταν όμως αντιμετωπίσει πρόβλημα μην έρθει σαν βρεγμένη γάτα να ζητάει συμβουλές και λύσεις ε? Ας πάει στο φόρουμ του κοσμοπολιταν).

 

Για το ηλεκτρολογικο σχέδιο θα συμφωνήσω ότι μπορεί να μην ανταποκρίνεται κάποιες φορες στην πραγματικότητα, όμως δεν παύει να αποτελεί την πιο σίγουρη λύση για το θέμα που τέθηκε.

 

 

Αυτές ναι, μόνο που λέγονται γενικές ασφάλειες και ειναι τήξεως, δεν κατεβαίνουν, ξεκλειδώνουν..γι αυτό μπερδεύτηκα με τις απλές ασφάλειες. Με τις γενικές ναι, μπορεί να δει αν ειναι στην ίδια φάση. Απλά όταν ξεβιδωνεις γενική, θέλει λίγη στοιχειώδη προσοχή ε, μην διαβάσουμε για κάποιον εδώ μέσα ότι έγινε κάρβουνο για να δει αν θα του παίξει το powerline...κρίμα ειναι!

 

Ακου λοιπον αρχηγοπουλο, γιατι δεν μας τα λες καλα.

 

Μιλησες ειρωνικα για εμας τους αδαης με το "διαφορετικο ρολοι" και σου απαντησα ομορφα και "χειροπιαστα" κυριως γιατι χαιρομαι να ενημερωνονται τα υπολοιπα μελη απο εμπειριες που θα τους βοηθησουν στις επιλογες τους, οπως ακριβως και εγω εχω μαθει πολλα και θα μαθαινω απο αυτο εδω το τεχνολογικο φορουμ.

 

Συνεχιζεις ομως την ειρωνεια, περι κοσμοπολιταν κλπ...

Ισως και να ηταν αρχικα θεμα στιγμης κ απλα το συνεχιζεις, οπως συνηθιζεται σε ολα τα φορουμς, τεχνολογικα και μη.

Θα μου επιτρεψεις παρακαλω να σου απαντησω με ελαχιστοτατη δοση ειρωνιας και απο 'κει και περα να μην το συνεχισω, καθως δεν εχω χρονο για προσωπικες αντιπαραθεσεις τυπου "πουλμουρ".

Εντελει, οποιος διαβαζει, καταλαβαινει, αν νομιζεις οτι με αυτα που εγραψες βοηθησες 10 μελη, θα σου πω οτι βοηθησα αναλογικα 100 εστω και "αδαη" μελη...

 

Ισως να θελεις να μοιραστεις καποια γνωση αλλα να εχει προβλημα ο τροπος που επελεξες, συμβαινει αλλωστε και στους κορυφαιους εκπαιδευτικους και επιστημονες, δεν εχουν ολοι τον ιδιο βαθμο μεταδοτικοτητος γνωσεων.

 

Για την ιστορια ομως, ξεκαθαρισε τουλαχιστον σε ποιους απευθυνεσαι και τι προτεινεις, γιατι αν συνεχισεις ετσι, θα υποπεσεις και σε αλλες αντιφασεις:

Στους ηλεκτρολογους? ... Μαλλον τα ξερουν αυτα.

Στους μη ηλεκτρολογους? ... Μονος σου λες οτι ειναι επικινδυνο.

Τι αλλο μενει?

Μηπως σε μαθητευομενους μαγους? ... μπαρδον, μαθητευομενους ηλεκτρολογους?

Δεν ξερω και ουτε με απασχολει, αλλα για τους υπολοιπους αναγνωστες, αν θελεις, κανε τους την τιμη και φωτισε τους.

Μηπως προτεινεις να πληρωσουν επισκεψη ηλεκτρολογου για να δοκιμασουν 2 powerline των 25 ευρω, που ειναι και το θεμα μας εδω?!

Ειναι και αυτο μια αποψη "βεβαιως βεβαιως"...

 

Eπειδή δεν καταλαβαίνω Χρηστό από αυτά που λέτε, ούτε θέλω να γίνω κάρβουνο :-D  να ρωτήσω κάτι: έχω το router πάνω στο δώμα, το οποίο δώμα έχει δικό του πίνακα. Αν αγοράσω κάποιο powerline και το βάλω σε πρίζα του κάτω ορόφου (που έχει δικό του πίνακα επίσης αλλά το ρολόι του σπιτιού είναι ένα)  θα δουλέψει???

Εαν ναι έχετε κάποιο αξιόπιστο να προτείνετε (εκτός απο αυτό της προσφοράς που μάλλον είναι μάπα) σε καλούτσικη τιμή (μέχρι 50 ευρώ πχ)?

 

χαχα, πεστα Χρυσοστομε!

Aν παρακολουθησεις τους "θεωρητικους" να μιλανε, ειναι σαν να βλεπεις πολιτικους στην TV!

Οχι πως δεν εχουν καποιο μηνυμα να μεταφερουν αλλα αντε βρες την αληθεια αναμεσα στα λεγομενα τους!

 

Γνωμη μου, 95% θα δουλεψει, οφειλεις ομως να το δοκιμασεις για να σιγουρευτεις, ισως με καποιο δανεικο, ισως με αυτα τα φθηνα που μπορεις μετα να τα κρατησεις σαν backup ή για αλλες πριζες/υπολογιστες.

Απο μαρκες, θα σου προτεινα dlink, καθως εχω θετικη εμπειρια απο τα δικτυακα τους προιοντα σαν ποιοτητα κατασκευης, παρε κατ'ευθειαν σε 500αρια, σε σετ ζευγαρι ειναι >

http://www.skroutz.gr/s/2524221/D-Link-DHP-309AV-PowerLine-AV-Mini-Adapter-Starter-Kit.html

 

Αν θυμαμαι καλα τα 500αρια ειναι συμβατα με τα 200αρια, σε αντιθεση με τα 100αρια που δεν ηταν συμβατα με τα 200αρια, σωστα? Ενας "πρακτικος" παρακαλω ας μας διαφωτισει, ή οποιος εχει δοκιμασει καποιους συνδυασμους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μάλλον σου διέφυγε (η επέλεξες να σου διαφύγει) το ότι είπα να ζητήσουν βοήθεια από κάποιο γνωριζοντα φίλο.

Κατά τα αλλα, δεν ειμαι ηλεκτρολόγος ο ίδιος, οπότε δεν με ενδιαφέρουν επισκέψεις κτλ.

Κατά τρίτον, επιμένω, τεχνολογικό φόρουμ ειναι, αναλύουμε τεχνολογικα στοιχεία/ερωτήσεις κτλ. Αν θες να πάρεις γνώση παρτην, αν όχι πρόβλημα σου. Simple as that. Αλλα όχι και να τη λες σε κάποιον που πάει να βοηθήσει, επειδή σου πέφτει βαριά (η αχρείαστη έστω εσένα προσωπικά) η έξτρα γνώση...ούτε το φόρουμ ούτε ο πλανήτης περιστρέφεται γύρω σου ξέρεις.

 

Και το σταματάω εδώ ως προς τις προθέσεις μου και το λοιπό σχολιασμό γιατι έχουμε βγει ΠΟΛΥ off-topic!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

Alxnks, on 10 Jun 2013 - 11:47 AM, said:snapback.png

 

Κάτι έχεις σίγουρα μπερδέψει. Το φόρουμ ειναι τεχνολογικό (hint: ρίξε μια ματιά στα άπειρα threads αν δεν με πιστεύεις, καθώς φυσικά και στον τίτλο), δεν ειναι κουτσομπολιστικο τύπου κοσμοπολιταν. Οπότε τεχνολογικά αναλύουμε. Αν δεν θέλει να μάθει ένας user, πρόβλημα του, ας μην δίνει σημασία στο τι γράφεται κι ας κανει του κεφαλιού του (όταν όμως αντιμετωπίσει πρόβλημα μην έρθει σαν βρεγμένη γάτα να ζητάει συμβουλές και λύσεις ε? Ας πάει στο φόρουμ του κοσμοπολιταν).

 

Για το ηλεκτρολογικο σχέδιο θα συμφωνήσω ότι μπορεί να μην ανταποκρίνεται κάποιες φορες στην πραγματικότητα, όμως δεν παύει να αποτελεί την πιο σίγουρη λύση για το θέμα που τέθηκε.

 

Alxnks, on 10 Jun 2013 - 3:18 PM, said:snapback.png

 

Αυτές ναι, μόνο που λέγονται γενικές ασφάλειες και ειναι τήξεως, δεν κατεβαίνουν, ξεκλειδώνουν..γι αυτό μπερδεύτηκα με τις απλές ασφάλειες. Με τις γενικές ναι, μπορεί να δει αν ειναι στην ίδια φάση. Απλά όταν ξεβιδωνεις γενική, θέλει λίγη στοιχειώδη προσοχή ε, μην διαβάσουμε για κάποιον εδώ μέσα ότι έγινε κάρβουνο για να δει αν θα του παίξει το powerline...κρίμα ειναι!

Ακου λοιπον αρχηγοπουλο, γιατι δεν μας τα λες καλα.

 

Μιλησες ειρωνικα για εμας τους αδαης με το "διαφορετικο ρολοι" και σου απαντησα ομορφα και "χειροπιαστα" κυριως γιατι χαιρομαι να ενημερωνονται τα υπολοιπα μελη απο εμπειριες που θα τους βοηθησουν στις επιλογες τους, οπως ακριβως και εγω εχω μαθει πολλα και θα μαθαινω απο αυτο εδω το τεχνολογικο φορουμ.

 

Συνεχιζεις ομως την ειρωνεια, περι κοσμοπολιταν κλπ...

Ισως και να ηταν αρχικα θεμα στιγμης κ απλα το συνεχιζεις, οπως συνηθιζεται σε ολα τα φορουμς, τεχνολογικα και μη.

Θα μου επιτρεψεις παρακαλω να σου απαντησω με ελαχιστοτατη δοση ειρωνιας και απο 'κει και περα να μην το συνεχισω, καθως δεν εχω χρονο για προσωπικες αντιπαραθεσεις τυπου "πουλμουρ".

Εντελει, οποιος διαβαζει, καταλαβαινει, αν νομιζεις οτι με αυτα που εγραψες βοηθησες 10 μελη, θα σου πω οτι βοηθησα αναλογικα 100 εστω και "αδαη" μελη...

 

Ισως να θελεις να μοιραστεις καποια γνωση αλλα να εχει προβλημα ο τροπος που επελεξες, συμβαινει αλλωστε και στους κορυφαιους εκπαιδευτικους και επιστημονες, δεν εχουν ολοι τον ιδιο βαθμο μεταδοτικοτητος γνωσεων.

 

Για την ιστορια ομως, ξεκαθαρισε τουλαχιστον σε ποιους απευθυνεσαι και τι προτεινεις, γιατι αν συνεχισεις ετσι, θα υποπεσεις και σε αλλες αντιφασεις:

Στους ηλεκτρολογους? ... Μαλλον τα ξερουν αυτα.

Στους μη ηλεκτρολογους? ... Μονος σου λες οτι ειναι επικινδυνο.

Τι αλλο μενει?

Μηπως σε μαθητευομενους μαγους? ... μπαρδον, μαθητευομενους ηλεκτρολογους?

Δεν ξερω και ουτε με απασχολει, αλλα για τους υπολοιπους αναγνωστες, αν θελεις, κανε τους την τιμη και φωτισε τους.

Μηπως προτεινεις να πληρωσουν επισκεψη ηλεκτρολογου για να δοκιμασουν 2 powerline των 25 ευρω, που ειναι και το θεμα μας εδω?!

Ειναι και αυτο μια αποψη "βεβαιως βεβαιως"...

 

xetasa, on 10 Jun 2013 - 10:22 PM, said:snapback.png

 

Eπειδή δεν καταλαβαίνω Χρηστό από αυτά που λέτε, ούτε θέλω να γίνω κάρβουνο :-D  να ρωτήσω κάτι: έχω το router πάνω στο δώμα, το οποίο δώμα έχει δικό του πίνακα. Αν αγοράσω κάποιο powerline και το βάλω σε πρίζα του κάτω ορόφου (που έχει δικό του πίνακα επίσης αλλά το ρολόι του σπιτιού είναι ένα)  θα δουλέψει???

Εαν ναι έχετε κάποιο αξιόπιστο να προτείνετε (εκτός απο αυτό της προσφοράς που μάλλον είναι μάπα) σε καλούτσικη τιμή (μέχρι 50 ευρώ πχ)?

χαχα, πεστα Χρυσοστομε!

Aν παρακολουθησεις τους "θεωρητικους" να μιλανε, ειναι σαν να βλεπεις πολιτικους στην TV!

Οχι πως δεν εχουν καποιο μηνυμα να μεταφερουν αλλα αντε βρες την αληθεια αναμεσα στα λεγομενα τους!

 

Γνωμη μου, 95% θα δουλεψει, οφειλεις ομως να το δοκιμασεις για να σιγουρευτεις, ισως με καποιο δανεικο, ισως με αυτα τα φθηνα που μπορεις μετα να τα κρατησεις σαν backup ή για αλλες πριζες/υπολογιστες.

Απο μαρκες, θα σου προτεινα dlink, καθως εχω θετικη εμπειρια απο τα δικτυακα τους προιοντα σαν ποιοτητα κατασκευης, παρε κατ'ευθειαν σε 500αρια, σε σετ ζευγαρι ειναι >

http://www.skroutz.g...tarter-Kit.html

 

Αν θυμαμαι καλα τα 500αρια ειναι συμβατα με τα 200αρια, σε αντιθεση με τα 100αρια που δεν ηταν συμβατα με τα 200αρια, σωστα? Ενας "πρακτικος" παρακαλω ας μας διαφωτισει, ή οποιος εχει δοκιμασει καποιους συνδυασμους.

 

 

 

 

 

Μιλησες ειρωνικα για εμας τους αδαης με το "διαφορετικο ρολοι" και σου απαντησα ομορφα και "χειροπιαστα" κυριως γιατι χαιρομαι να ενημερωνονται τα υπολοιπα μελη απο εμπειριες που θα τους βοηθησουν στις επιλογες τους, οπως ακριβως και εγω εχω μαθει πολλα και θα μαθαινω απο αυτο εδω το τεχνολογικο φορουμ.

 

Aμα περιμένεις να μάθεις από forum πάει χάθηκες. Στα forum ο καθένα λέει το μακρύ και το κοντό του χωρίς να είναι σώνει και καλά σωστό.

 

Mαθαίνεις διαβάζοντας Τεχνολογικά κείμενα - Tutorials - δοκιμάζοντας πραγματα μονος σου, και by trial and error.

 

 

 

Ισως να θελεις να μοιραστεις καποια γνωση αλλα να εχει προβλημα ο τροπος που επελεξες, συμβαινει αλλωστε και στους κορυφαιους εκπαιδευτικους και επιστημονες, δεν εχουν ολοι τον ιδιο βαθμο μεταδοτικοτητος γνωσεων.

 

 

Eδώ δεν είναι ταξη σχολειου και ούτε παίζουμε τον ρολο καθηγητών εδώ για να είναι πλεονέκτημα /μειονέκτημα  άμα ο άλλος έχει μεταδοτικότητα η όχι

 

 

 

Για την ιστορια ομως, ξεκαθαρισε τουλαχιστον σε ποιους απευθυνεσαι και τι προτεινεις,

 

Δεν νομίζω πως όταν μιλάμε σε ένα forum ποντάρουμε σε ένα target audience γιατί απλά λέμε την γνώμη μας άμα αυτή δεν αρέσει η δεν γίνετε κατανοητη την προσπερνάς

 

 

 

 

πάντως εδώ όντως είναι τεχνολογικό forum

Επεξ/σία από biomecanoid
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχάριστω ειπα να το κάνω γιατί έχει γεμίσει το forum με θέματα για PLC και είναι όλα πάνω κάτω τα ίδια. Δεν πολύ ψάχνει ο κόσμος πριν κάνει post και το Test που έκανε στα αζήτητα έχει πάει αφού δεν κάνει search κανεις όλοι μονο POST κάνουν :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πεστο ψεμματα...
Ευτυχως που το ειχε εντοπισει ο admin και το ανεφερε, πιστευω εφ'εξης θα εχει επισκεψιμοτητα και θα γινεται αναφορα σε καθε προσφορα PLC, άλλωστε ειναι "φρεσκο" ακομη, θα φανει η αξια του στον χρονο.

 

(Το δε spoiler στην υπογραφη σου, "όλα τα λεφτά"!  Μας θυμιζει περιτρανα που βρισκομαστε :-) )

Επεξ/σία από matrixxx
Ο ιδιος το ανεφερε. :) (επισης admin ειναι ο hal9000 :p - το διορθωνω επειδη γραφτηκε και σημερα για 2η φορα)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πωπω ανατολικο ζητημα το κανετε ....για 25ευρο στο κατω κατω το δοκιμαζεις και αν δεν σου κανει το επιστρεφεις...εγω παντως εχω αυτα http://www.nikktech.com/main/articles/peripherals/574-raidsonic-icy-box-ib-pl550d-500mbit-s-powerline-adapter-kit

τα ειχα παρει 50ευρο ,τα εχω σε δωματια που ειναι με διαφορετικες ασφαλιες στον πινακα σε μονοφασικο...δουλευουν καλα,αν και μερικες φορες εχω καποιες αποσυνδεσεις δεν ξερω βεβαια αν σιγουρα φταινε αυτα...λεπτομεριες και τεστ δεν εχω ασχοληθει μιας και δεν θελω να βαλω καμια φωτια.... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς για αυτό το λόγο τα πήρα για να τα δοκιμάσω.Κατ'αρχήν, λόγω της ενσωματωμένης πρίζας είναι αρκετά ογκώδη (132x67x41mm). Έβαλα λοιπόν το ένα στο modem και πάνω του έβαλα το Τ με τις πρίζες τους. Το άλλο πήγε στην γωνιά της TV για την σύνδεση του switch και των συσκευών που είναι πάνω σε αυτό, όπως ένα NAS ώστε να έχουν internet. Με την τοποθέτησή τους στις πρίζες αμέσως συνδέθηκαν μεταξύ τους. Στο κομμάτι της μεταφοράς αρχείων δοκίμασα να μεταφέρω ταινία 7GB από το NAS και ο ρυθμός ήταν περί τα 48-50Mbps.

Να σημειώσω ότι στο κουτί αναγράφεται ότι είναι 200Mbps και στα τεχνικά χαρακτηριστικά αναφέρεται ότι το Data Rate είναι: 65Mbps TCP & 90 Mbps UDP.

Σαν συμπέρασμα για εμένα... Είναι ευκαιρία όταν ξέρεις για ποιον λόγο κάνεις την αγορά σου και που θα τα χρησιμοποιήσεις ενώ και με τη συμβατότητα στα πρωτόκολλα δεν χάνουν την αξία της χρήσης τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά για να μην το τεντώνουμε το θέμα να σας πω και γω ότι τα παρέλαβα σήμερα και έπαιξαν απροβλημάτιστα σε μονοφασικό ρεύμα σε διαφορετικούς ορόφους. Ούτε αποσυνδέσεις ούτε τίποτα. Τα βάζεις στην πρίζα και τέλος. Ταχύτητα μεταφοράς δεν μέτρησα γιατί εγώ τα πήρα για να μεταφέρω internet σε διαφορετικούς ορόφους. Η τιμή για passthrough powerlines είναι τζάμπα. Ήδη παρείγγειλα και 2ο ζευγάρι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαι γώ παρέλαβα χθές και δουλεύουν άψογα (μονοφασικό ρεύμα) σε όροφο και ημιόροφο.
Ταχύτητα μεταφοράς δεν μέτρησα γιατί προσωπικά δεν με ενδιαφέρει και πολύ...
Ήδη παράγγειλα και γώ άλλο ένα ζευγάρι...
Σίγουρα θα υπάρχουν και καλύτερα αλλά και σίγουρα τα Beewi BPL121-A1 έχουν άριστη σχέση μεταξύ ποιότητας και κόστους...

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oποιος τα πήρε ας κάνει ένα IPERF για να δούμε ταχύτητα στο ίδιο δωμάτιο αλλα και σε διαφορετικό. Aμα πείτε bench από το IPERF θα μπορεί να καταλάβει και ο άλλος που θέλει να τα πάρει άμα κάνουν για την δουλειά που τα προορίζει

Kαλο είναι η φτήνια να τρώει τον παρα αλλα να δουλεύον άμα είναι στα 50mbps είναι λιγότερο και από 100ari ethernet που πιάνει 80-85mbps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oποιος τα πήρε ας κάνει ένα IPERF για να δούμε ταχύτητα στο ίδιο δωμάτιο αλλα και σε διαφορετικό. Aμα πείτε bench από το IPERF θα μπορεί να καταλάβει και ο άλλος που θέλει να τα πάρει άμα κάνουν για την δουλειά που τα προορίζει

Kαλο είναι η φτήνια να τρώει τον παρα αλλα να δουλεύον άμα είναι στα 50mbps είναι λιγότερο και από 100ari ethernet που πιάνει 80-85mbps

Δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα. Κάθε εφαρμογή είναι διαφορετική. Αρκεί ένα ψυγείο να πάρει μπροστά, και όλα μπορεί να γίνουν κ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα δεν ξέρεις τα Parts του υπολογιστή δεν θα έπρεπε να πειράξεις το pc  αφού δούλευε ήδη και άμα δεν εxεις βάλεις Beeper είναι λάθος



IPERF να κάνουν αυτοί που λένε πως τους δουλεύει καλά για να δούμε πως δουλεύουν σε ιδανικό περιβάλλον.

Τώρα το troubleshooting είναι all θέμα

Γιαυτο έχω κάνει και test με PLC σε διαφορες συνθήκες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και δηλαδή αν σας πω εγώ ότι πιάνω 100mbps πάει να πει ότι θα τα πιάνετε και σεις στο σπίτι σας? Δεν χρειάζεται ψυγείο να πάρει μπροστά για να αλλάξουν οι συνθήκες. Και μία λάμπα αρκεί. Άρα όλα είναι υποκειμενικά. Οποιος θέλει σταθερότητα και max ταχύτητα τραβάει ένα καλώδιο και ησυχάζει. Απλα λέμε ότι με 25 ευρώ δεν παίρνεις ζευγάρι PLC με ενσωματωμένη πρίζα κιόλας. Θες τουλάχιστον τα διπλάσια. Τα PLC είναι μια εξαιρετική λύση για όποιον δεν μπορεί να τραβήξει εύκολα καλώδιο (μεζονέτες κτλ) και δεν τον καλύπτει το wi-fi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...