Προς το περιεχόμενο

Hardisk Cloning


Dr.Fuzzy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να κάνω clone το δίσκο μου σε έναν SSD που έχω και κάθεται.

 

Ο source δίσκος είναι 250GB απο τα οποία είναι κατειλημμένα τα 90GB και ο SSD είναι 120GB, άρα μέχρι εδώ είμαστε καλά. Όμως, δεν θέλω να πάρω το swap (λόγο SSD). Το distro είναι Ubuntu 12.04 LTS

 

Στο παρελθόν παρόμοια επιχείρηση την είχα κάνει με dd απλά. Γνωρίζω ότι υπάρχει και το clonezilla αλλά δεν το έχω δοκιμάσει, όπως επίσης και το tar project του Tritona που επίσης δεν έχω δοκιμάσει.

 

Αν προχωρήσω με dd ή με clonezilla me to UUID που θα αλλάξει τι παίζει; Επίσης με το SWAP τι γίνεται;

 

Όποιος έχει κάνει κάτι ανάλογο και μπορεί να μου πει σε βήματα κάτι δοκιμασμένο θα βοηθήσει αρκετά για να μην κάνω πειράματα. 

 

H περίπτωση του να κάνω backup to home, να κρατήσω log με τα apt installs και να κάνω fresh install δε με ενδιαφέρει.

 

Ο δίσκος είναι ως εξής τώρα:

 


Disk /dev/sdb: 251.0 GB, 250999111168 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 30515 cylinders, total 490232639 sectors
Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk identifier: 0xf55ef55e

   Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sdb1            2048   481843199   240920576   83  Linux
/dev/sdb2       481843200   490231807     4194304   82  Linux swap / Solaris

 

και το fstab μου:

 


proc            /proc           proc    nodev,noexec,nosuid 0       0
UUID=465436a9-94ee-4a3a-a3cf-127252dd4850 /               ext4    errors=remount -ro 0       1
UUID=dcaa98b3-fa15-4067-a7d1-16cd2fd80e2b none            swap    sw            0       0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Το dd κάνει sector to sector οπότε ο ssd θα πρέπει να έχει τουλάχιστον το ίδιο μέγεθος με τον hdd.

Αν επιμένεις να το κάνεις μέσα από τα Linux δεν ξέω τι να σου πω,περίμενε και θα βγουν οι ιδικοί.

Μπορείς όμως να πας στην σελίδα του ssd όπου λογικά θα έχουν κάποιο clone πρόγραμμα για κατέβασμα που θα τρέχει από boot cd(usb) αλλά και γενικά υπάρχουν πάρα πολλά bootable clone προγράμματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με ενδιαφέρει να το κάνω μέσα από το running, αλλά μέσα από κάποιο live. Με το dd όπως το είχα κάνει, αντέγραψα τα partitions που ήθελα και μετά έκανα grub install, σε διαφορετικά μεγέθη δίσκων. O SSD είναι corsair αλλά δεν έχω δει καποιο backup tool.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίμενε να σου πει ο tritonas για το transfer mode, μιας που εγώ δεν το έχω χρησιμοποιήσει. Νομίζω ότι είναι ακριβώς αυτό που ζητάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι με το clonezilla μπορεις να κανεις μια χαρα την δουλεια σου.

 

partition ->image (προφανως παιρνεις μονο το 1ο partition και δεν ασχολεισαι με το swap)

image -> disk (στον ssd)

 

μπαινεις με καποιο live μετα , χωνεσαι στην εγκατασταση (chroot +mount proc/dev κλπ ) , σβηνεις οτι αφορα το swap , ξαναπερνας το grub , τσεκαρεις τα uuid να ειναι σωστα ...και ο θεος μαζι σου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι με το clonezilla μπορεις να κανεις μια χαρα την δουλεια σου.

 

partition ->image (προφανως παιρνεις μονο το 1ο partition και δεν ασχολεισαι με το swap)

image -> disk (στον ssd)

 

μπαινεις με καποιο live μετα , χωνεσαι στην εγκατασταση (chroot +mount proc/dev κλπ ) , σβηνεις οτι αφορα το swap , ξαναπερνας το grub , τσεκαρεις τα uuid να ειναι σωστα ...και ο θεος μαζι σου :)

Χαχαχαχα...και ο θεός μαζί σου! Ναι έτσι το έκανα με το dd στο παρελθόν και παίζει με λίγο σκάλισμα, το θέμα είναι αν μπορεί να γίνει με λιγότερο χειροκίνητο τρόπο (...ναι είναι αυτή η φάση της ζωής μου που τα θέλω έτοιμα στο πιάτο!!!).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν διάβασα όλες τις παραπάνω απαντήσεις, πάω με την μια στο θέμα που θέλω να πω:

Εγώ δεν θα έκανα clone έναν μηχανικό δίσκο σε έναν ssd. Θα έκανα το/τα partitions στον ssd και μετά θα μετέφερα τα δεδομένα μου με ένα copy/rsync.

 

Μπορείς να κάνεις rsync τα πάντα, να στήσεις bootloader και να αλλάξεις το UUID (ή πριν τη μεταφορά να το κάνεις /dev/sda1 στο fstab, και μετά να ξαναβάλεις UUID αφού κάνεις boot με τον SSD).

Αυτό πέφτει κοντά στην λογική του tar and restore του tritona, θα χρειαστεί μόνο να επαναφέρεις τον bootloader στο mbr, δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο. Δεν είναι όμως στο πιάτο.

 

Για να μεταφερθεί και το MBR, από ότι ξέρω, πρέπει να χρησιμοποιήσεις το dd, αλλά το dd δεν θα παίξει σε διαφορετικά μεγέθη δίσκων. Επίσης είπαμε, εγώ δεν θα το έκανα από μηχανικό σε ssd :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν διάβασα όλες τις παραπάνω απαντήσεις, πάω με την μια στο θέμα που θέλω να πω:

Εγώ δεν θα έκανα clone έναν μηχανικό δίσκο σε έναν ssd. Θα έκανα το/τα partitions στον ssd και μετά θα μετέφερα τα δεδομένα μου με ένα copy/rsync.

 

Μπορείς να κάνεις rsync τα πάντα, να στήσεις bootloader και να αλλάξεις το UUID (ή πριν τη μεταφορά να το κάνεις /dev/sda1 στο fstab, και μετά να ξαναβάλεις UUID αφού κάνεις boot με τον SSD).

Αυτό πέφτει κοντά στην λογική του tar and restore του tritona, θα χρειαστεί μόνο να επαναφέρεις τον bootloader στο mbr, δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο. Δεν είναι όμως στο πιάτο.

 

Για να μεταφερθεί και το MBR, από ότι ξέρω, πρέπει να χρησιμοποιήσεις το dd, αλλά το dd δεν θα παίξει σε διαφορετικά μεγέθη δίσκων. Επίσης είπαμε, εγώ δεν θα το έκανα από μηχανικό σε ssd :)

Όπα όπα, ένα ένα να καταλάβω! Γιατί δε θα το έκανες απο μηχανικό σε SSD; Το έχω κάνει στο παρελθόν με dd partition σε partition και έπαιξε μια χαρά. Για την ακρίβεια, έφτιαξα στον SSD το ίδιο ακριβώς μέγεθος partition που είχα στον μηχανικό και μετά απλά έκανα partition to partion copy με dd. Δεν απέχει απο αυτό που λές αλλά αντι για copy/rsync έκανα dd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μηχανικοί με τους SSD είναι διαφορετικοί τεχνολογία. Οπότε εγώ (ξανατονίζω το εγώ, είναι καθαρά προσωπική άποψη και όχι απόφαση κάποιας μελέτης) θα προτιμούσα να αφήσω τον SSD να τοποθετήσει την πληροφορία όπως αυτός θέλει μέσα στα chips του.

Δεν είπα ότι δε θα δουλέψει, είπα ότι δε θα το έκανα. Με το copy θα μεταφερθούν σαν files, με το dd θα μεταφερθούν σαν clusters/sectors/blocks ή ότι είναι αυτό που μεταφέρει η dd.

 

Αν κάνεις dd τον 240άρι στον 120άρι δεν θα δουλέψει βέβαια. Δεν ξέρω τι θα γίνει σε επίπεδο partition, αλλά σε επίπεδο device θα μπερδέψει τα πράγματα. Επειδή πας σε μικρότερο δίσκο καλύτερα κάποια άλλη μέθοδος και όχι η dd λοιπόν.

 

υγ: ενδιαφέρον διάβασμα που ούτε εγώ είχα κάνει μέχρι πριν λίγο: 

http://en.wikipedia.org/wiki/Dd_(Unix)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτε dd για τετοια δουλεια. Απλη rsync θες.

 

Προσφατα το εκανα στο pc μου με το system tar and restore, μετεφερα ολο το συστημα απο τον ενα σκληρο στον αλλο, διχως το swap.

 

Μπορεις να το δοκιμασεις:

 

Βαζεις και τους 2 δισκους πανω.

 

Μπουταρεις απο τον μηχανικο, κανεις partition στο ssd.

 

Τρεχεις το restore script, επιλεγεις partition, του λες Transfer this system with rsync, επιλεγεις grub και του λες να τον βαλει στον ssd. (θα τον βαλει στον MBR της συσκευης που θα του πεις)

 

Για οποια απορια μου λες.

 

Αν θες οταν ολοκληρωθει, ανεβασε το /tmp/restore.log να το δω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, απο το υπαρχον συστημα γινεται το transfer. 

 

Δηλαδη κανονικα, μεσα απο το ubuntu στον μηχανικο σου.

 

Τα βηματα στα ειπα παραπανω.

 

Download εδω http://code.google.com/p/system-tar-and-restore/downloads/list

 

Mask, δεν θα κανει restore απο backup file.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...