Προς το περιεχόμενο

Wind: Συμβόλαιο W με απεριόριστη επικοινωνία προς όλους και τιμή €39.90


insomnia.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

όταν δίνεις λιγότερα είσαι κερδισμένος με βάση ένα πάρα πολύ αντικειμενικό και βασικό  κριτήριο , αλλά αυτό είναι και θέμα νοοτροπίας, υπάρχουν πολλοί που δε νιώθουν καλά αν δε τα σκάνε υπάρχουν και άλλοι που βγάζουν φλύκταινες αν πρόκειται να τα σκάσουν οπότε θα κάνουν και κάποιες παραχωρήσεις που για αυτούς δεν είναι εξίσου σημαντικές σε σχέση με τα ευρώ που γλιτώνουν 

 

όλα σχετικά είναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 149
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μιλάνε κάποιοι για να τους καταναλωτές σαν να είναι τσιγγούνιδες και κακιασμένοι σε περίοδο κρίσης που τους νοιάζει μόνο να πληρώνουν λιγότερα.

 

Φυσικά και θα τους νοιάζει αυτό στην οικονομική κατάσταση που ζούμε. Εγώ επέλεξα wind γνώρίζοντας για το ενδεχομένως χειρότερο σήμα σε κάποιες περιοχές ή άλλες διευκολύνσεις που μπορεί να μην έχω σε σχέση με τις άλλες δύο εταιρίες αλλά προτίμησα την χαμηλότερη τιμή μιας και την δουλειά μου την κάνω και με την wind χωρίς να έχω κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα μέχρι στιγμής. Άλλο να μην μπορείς να κάνεις την δουλειά σου λογω των χειρότερων υπηρεσιών κι άλλο να τις θες ως κάτι παραπάνω.

Δεν νομίζω πως είναι θέμα νοοτροπίας αλλά επιλογής συναρτώμενης με τις αναγκαιοτητες και την οικονομική κατάσταση του καθενός.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν δίνεις λιγότερα είσαι κερδισμένος με βάση ένα πάρα πολύ αντικειμενικό και βασικό  κριτήριο , αλλά αυτό είναι και θέμα νοοτροπίας, υπάρχουν πολλοί που δε νιώθουν καλά αν δε τα σκάνε υπάρχουν και άλλοι που βγάζουν φλύκταινες αν πρόκειται να τα σκάσουν οπότε θα κάνουν και κάποιες παραχωρήσεις που για αυτούς δεν είναι εξίσου σημαντικές σε σχέση με τα ευρώ που γλιτώνουν 

 

όλα σχετικά είναι 

 

Το να μην έχεις σήμα να μιλήσεις και 3G για να βλέπεις τουλάχιστον τα mail σου, θεωρώ πως είναι λόγος να μην προτιμήσεις την Wind και να βγάλεις φλύκταινες.

Για αυτό και έχει όσο γίνεται χαμηλά τις τιμές η Wind, γιατί δεν έχει ανταγωνιστικό προϊόν. Μην τα ξαναλέμε.

 

Επίσης να διαχωρίσουμε κάτι.

Ένας ιδιώτης θα κοιτάξει κυρίως την τιμή και ίσως καλά κάνει.

Ένας επαγγελματίας/επιχειρηματίας θα βάλει κάτω ένα σωρό παράγοντες διαφορετικής βαρύτητας.

Αν ένας ιδιώτης δεν μπορέσει να στείλει ένα email με μια φωτό επισυναπτόμενη, δεν έγινε και κάτι, θα την στείλει αργότερα.

Αν ένας επιχειρηματίας αρχιτεκτονας δεν καταφέρει να στείλει στον πελάτη του σε πραγματικό χρόνο μια φωτό από τα έργα σε μια οικοδομή κλπ, τότε είναι πρόβλημα και μεγάλο.

 

Συνεπώς, η συνέπεια/αξιοπιστία/εξυπηρέτηση κλπ μιας εταιρείας, πληρώνεται.

Και δεν είναι θέμα συμπλεγμάτων αλλά αναγκών.

Όποιος περιμένει από τους 2 μεγάλους του χώρου, φθηνά προγράμματα κλπ, δεν θα βρει.

 

Αλλά όχι από μια ανταγωνιστική τιμή της Wind για ένα συμβόλαιο της να την θεοποιούμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάνε κάποιοι για να τους καταναλωτές σαν να είναι τσιγγούνιδες και κακιασμένοι σε περίοδο κρίσης που τους νοιάζει μόνο να πληρώνουν λιγότερα.

 

Φυσικά και θα τους νοιάζει αυτό στην οικονομική κατάσταση που ζούμε. Εγώ επέλεξα wind γνώρίζοντας για το ενδεχομένως χειρότερο σήμα σε κάποιες περιοχές ή άλλες διευκολύνσεις που μπορεί να μην έχω σε σχέση με τις άλλες δύο εταιρίες αλλά προτίμησα την χαμηλότερη τιμή μιας και την δουλειά μου την κάνω και με την wind χωρίς να έχω κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα μέχρι στιγμής. Άλλο να μην μπορείς να κάνεις την δουλειά σου λογω των χειρότερων υπηρεσιών κι άλλο να τις θες ως κάτι παραπάνω.

Δεν νομίζω πως είναι θέμα νοοτροπίας αλλά επιλογής συναρτώμενης με τις αναγκαιοτητες και την οικονομική κατάσταση του καθενός.

Πολυ δίκιο έχεις, είναι τραγικό εκ μέρους κάποιων να "σνομπάρουν" αυτούς που κοιτούν την οικονομία...

Οσο για τη wind θεωρώ ότι είναι η φθηνότερη αλλά και ότι ΔΕΝ είναι χειροτερη σε σήμα από τις αλλες δύο...Πάντα κρίνοντας απο εκει που κινούμαι. Οπως και ο καθένας άλλωστε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να μην έχεις σήμα να μιλήσεις και 3G για να βλέπεις τουλάχιστον τα mail σου, θεωρώ πως είναι λόγος να μην προτιμήσεις την Wind και να βγάλεις φλύκταινες.

Για αυτό και έχει όσο γίνεται χαμηλά τις τιμές η Wind, γιατί δεν έχει ανταγωνιστικό προϊόν. Μην τα ξαναλέμε.

 

 

 

εντάξει αφού έχεις τέτοιες κακιές εμπειρίες σαν μη-πελάτης της δε μπορώ να σε πείσω για το αντίθετο, έχεις ήδη βγάλει τα συμπερασματά σου 

 

εγώ πάντως 3g είχα σχεδόν οπουδήποτε στην ελλάδα και αν πήγα και όπου δεν είχα δεν είχαν και οι υπόλοιποι τις φορές που το έλεγξα

 

μάλιστα πρόσφατα που ήμουν στο χωριό μου είχα πολύ πιο γρήγορη ταχύτητα (πιθανώς λόγω μικρότερου φόρτου του δικτύου) από ότι έχω εδώ στην Αθήνα που μένω 

 

όσο για την εξυπηρέτησή του ακόμα και αν υστερεί σε σχέση με την vodafone είναι σίγουρα καντάρια καλύτερη από οτε/cosmote και forthnet με τις οποίες έχω επίσης νταραβέρια 

 

τους επιλέγω σίγουρα για τη τιμή , αλλά οι υπηρεσίες τους μου είναι αρκετές

 

επίσης να τονίσω ότι η wind δεν κάνει αυτό που κάνει η voda με τα χαμηλά πακέτα δεδομένων όπου μπλοκάρει τις κλήσεις τις κλήσεις μέσω internet (viber/skype.. ) , αλλά ακόμα και στα καρτοκινητά τις επιτρέπει μια χαρά και έχουν μια χαρά ποιότητα 

 

πχ σε φίλο μου με vodafone δε μπορώ να μιλήσω με viber όταν είναι έξω, στη κοπέλα μου με wind κάρτα μπορώ κανονικά 

 

θα μου πεις ψιλά γράμματα αν έχεις πολλά λεπτά ή μεγάλο πακέτο δεδομένων (άρα και μεγάλο πάγιο) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει αφού έχεις τέτοιες κακιές εμπειρίες σαν μη-πελάτης της δε μπορώ να σε πείσω για το αντίθετο, έχεις ήδη βγάλει τα συμπερασματά σου 

 

εγώ πάντως 3g είχα σχεδόν οπουδήποτε στην ελλάδα και αν πήγα και όπου δεν είχα δεν είχαν και οι υπόλοιποι τις φορές που το έλεγξα

 

μάλιστα πρόσφατα που ήμουν στο χωριό μου είχα πολύ πιο γρήγορη ταχύτητα (πιθανώς λόγω μικρότερου φόρτου του δικτύου) από ότι έχω εδώ στην Αθήνα που μένω 

 

όσο για την εξυπηρέτησή του ακόμα και αν υστερεί σε σχέση με την vodafone είναι σίγουρα καντάρια καλύτερη από οτε/cosmote και forthnet με τις οποίες έχω επίσης νταραβέρια 

 

τους επιλέγω σίγουρα για τη τιμή , αλλά οι υπηρεσίες τους μου είναι αρκετές

 

επίσης να τονίσω ότι η wind δεν κάνει αυτό που κάνει η voda με τα χαμηλά πακέτα δεδομένων όπου μπλοκάρει τις κλήσεις τις κλήσεις μέσω internet (viber/skype.. ) , αλλά ακόμα και στα καρτοκινητά τις επιτρέπει μια χαρά και έχουν μια χαρά ποιότητα 

 

πχ σε φίλο μου με vodafone δε μπορώ να μιλήσω με viber όταν είναι έξω, στη κοπέλα μου με wind κάρτα μπορώ κανονικά 

 

θα μου πεις ψιλά γράμματα αν έχεις πολλά λεπτά ή μεγάλο πακέτο δεδομένων (άρα και μεγάλο πάγιο) 

 

Ήμουν πελάτης στην Wind συνεπώς καλό θα ήταν να μην γράφεις πράγματα τα οποία φαντάζεσαι, αλλά πράγματα τα οποία ισχύουν.

Το πρόβλημα με τον φίλο σου θα πρέπει να διερευνηθεί εκτός VoIP.

H Vodafone δεν μπλοκάρει κλήσεις μέσω Internet.

 

Καλό θα ήταν πριν γράφουμε, να ενημερωνόμαστε, ώστε να μην παραπληροφορούμε υπέρ της Wind και της κάθε εταιρείας.

Επειδή κάτι είχες γράψει περί fanboys.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Το πρόβλημα με τον φίλο σου θα πρέπει να διερευνηθεί εκτός VoIP.

H Vodafone δεν μπλοκάρει κλήσεις μέσω Internet.

 

είσαι βέβαιος ότι το κάνει για μικρά πακέτα (του στυλ 100MB ); εγώ εδώ μέσα διάβασα πρώτη φορά ότι αυτό συμβαίνει και κάποιο καιρό αργότερα το συνάντησα στη πράξη.

αν εσύ έχεις άλλη εμπειρία και όχι εμπειρία από 1.5GB τότε να μου την καταθέσεις αν είναι να ψάξουμε να δούμε τι μπορεί να γίνει..

 

ειλικρινά δε μου καίγεται καρφί για τη wind και για κανένα, όποιος μου κάνει τη δουλειά με τα λιγότερα αυτός θα πάρει τα λεφτά μου και από αυτή την άποψη όσο και αν ακούγομαι, δεν είμαι fanboy 

άλλωστε μέχρι πριν ένα μήνα ήμουν έτοιμος να φύγω από αυτους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είσαι βέβαιος ότι το κάνει για μικρά πακέτα (του στυλ 100MB ); εγώ εδώ μέσα διάβασα πρώτη φορά ότι αυτό συμβαίνει και κάποιο καιρό αργότερα το συνάντησα στη πράξη.

αν εσύ έχεις άλλη εμπειρία και όχι εμπειρία από 1.5GB τότε να μου την καταθέσεις αν είναι να ψάξουμε να δούμε τι μπορεί να γίνει..

 

Γιατί επιμένεις τώρα;

Το πρωτόκολλο VoIP παρέχεται σε ΟΛΟΥΣ ανεξάρτητα τους συνδρομητές Mobile Internet/Broadband.

Και όταν λέμε ΟΛΟΥΣ, εννοούμε ΟΛΟΥΣ. (που λέει και η γνωστή διαφήμιση πάροχου)

Τί δεν καταλαβαίνεις; (που λέει και άλλη γνωστή διαφήμιση αλλαντικών)

Τζάμπα να μιλάμε; (που λέει άλλη μια διαφήμιση πάροχου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά.. για να το λες εσύ έτσι θα είναι, ο άλλος πάντως δε γίνεται να μιλήσει

θα του πω να το ψάξει πάντως αφού επιμένεις τόσο ότι δεν είναι έτσι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά.. για να το λες εσύ έτσι θα είναι, ο άλλος για μια φορά δε γίνεται να μιλήσει

θα του πω να το ψάξει πάντως αφού επιμένεις τόσο ότι δεν είναι έτσι 

 

Στείλε mail ή πάρε τηλ την Vodafone να το διαπιστώσεις.

Ενημερώσου εν ολίγοις πριν ποστάρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στείλε mail ή πάρε τηλ την Vodafone να το διαπιστώσεις.

Ενημερώσου εν ολίγοις πριν ποστάρεις.

κοίταξε λίγο δεν είναι ανύπαρκτο το πρόβλημα μην πας να με βγάλεις και τρελό με 1' ψάξιμο στο google βρίσκεις άρθρα όπως αυτό

 

http://carpenoctum.gr/articles/h-vodafone-blockarei-tis-kliseis-mesw-viber/

 

και σου ξαναλέω ότι ακόμα και σήμερα που μιλάμε γνωρίζω άτομο που αυτό συμβαίνει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κοίταξε λίγο δεν είναι ανύπαρκτο το πρόβλημα μην πας να με βγάλεις και τρελό με 1' ψάξιμο στο google βρίσκεις άρθρα όπως αυτό

 

http://carpenoctum.gr/articles/h-vodafone-blockarei-tis-kliseis-mesw-viber/

 

και σου ξαναλέω ότι ακόμα και σήμερα που μιλάμε γνωρίζω άτομο που αυτό συμβαίνει 

 

Αυτό ίσχυε πριν 1½ - 2 χρόνια.

Επιμένεις σθεναρά πάντως για κάτι που σου εξήγησα πως δεν ισχύει.

Το άρθρο αυτό που παραθέτεις ανέβηκε πριν 1½ χρόνο.

 

Θα δοκιμάσω διαφορετικούς τρόπους να σου δώσω να καταλάβεις πως το VoIP παρέχεται κανονικά.

  1. VoIP+Vodafone=L.F.E.  :wub:
  2. Vodafone loves VoIP
  3. VoIP loves Vodafone
  4. Vodafone supports VoIP
  5. VoIP = Vodafone over Internet Protocol (just kidding)

Τέλος, η Vodafone παρέχει υπηρεσίες VoIP σε όλους ανεξάρτητα τους συνδρομητές της. 

 

Γιατί δεν αφήνεις τα φόρουμ και δεν τους παίρνεις ένα τηλ να δεις τί ισχύει;

 

Νομίζω αρκετά UP's έγιναν σήμερα για την Wind. Κάποιοι θα πιάσαν και στόχο. Σε καλή μεριά.

 

btw, δεν δίνω άλλα UP's στο thread αυτό.

Επεξ/σία από nikoskon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει παρεκτραπεί λίγο το θέμα.

 

Το ζήτημα είναι πως η wind προσφέρει καλύτερες τιμές.

Από κει και πέρα κάποιοι λένε πως παρέχει υπηρεσίες χαμηλότερης ποιότητας και κάποιοι πως όχι.

 

Αυτό όμως είναι υποκειμενικό γιατί :

 

1)έχει να κάνει με την γεωγραφική περιοχή που ζει ο καθένας άρα και τις εμπειρίες του ως προς την κάλυψη,

2)έχει να κάνει με τις εμπειρίες του καθενός ως προς την εξυπηρέτηση αλλά είναι κι αυτό κάτι υποκειμενικό και τυχαίο (ένας κακός υπάλληλος πχ μπορεί να δημιουργήσει αρνητικές εντυπώσεις),

3)Έχει να κάνεις με τις ανάγκες του καθενός σε υπηρεσίες (άλλος πχ θεωρεί σημαντικό το voip, άλλος αδιάφορο, άλλος θέλει ασφάλιση στην συσκευή του και άλλος όχι, και άλλος θέλει τις βασικές υπηρεσίες μόνο και μια χαμηλή τιμή)

 

Στην περίπτωση που η wind παρέχει όντως υπηρεσίες χειρότερης ποιότητας ισχύει αυτό που είπε ο nikoskon, ότι αν είσαι επαγγελματίας τότε ίσως σου είναι αναγκαίο να πληρώσεις περισσότερο για να αγοράσεις αξιοπιστία και σίγουρη κάλυψη.

Αν όμως δεν είσαι επαγγελματίας τότε το τι θα επιλέξεις εξαρτάται από τις προτεραιότητες σου και την οικονομική σου δυνατότητα. Οπότε δεν χρειάζεται να σνομπάρουμε την προτεραιότητα κάποιων για χαμηλό κόστος, προφανώς και δεν είναι επαγγελματίες και δεν τους πολυνοιάζουν οι ποιοτικότερες ή επιπλέον υπηρεσίες.

 

Τώρα η άλλη περίπτωση (να παρέχει η wind υπηρεσίες ίδιας ακριβώς ποιότητας) όπως είπα για τους 3 παραπάνω λόγους είναι εως έναν βαθμό υποκειμενική και μπορούμε να μαλώνουμε για πάντα χωρίς να βγάζουμε άκρη οπότε ο καθένας ας κάνει την επιλογή του με βάση τις προσωπικές του εμπειρίες και ανάγκες.

 

Η προσωπική μου άποψη είναι πως η wind υστερεί στο 3G σήμα σε κάποιες περιοχές (στον στρατό π.χ. είχα πρόβλημα όταν ήθελα 3G για internet όπως και όταν πάω στο χωριό) και πως η εξυπηρέτησή της είναι στα ίδια επίπεδα των άλλων εταιριών. Αυτά όπως λόγω των προσωπικών μου εμπειριών που ανέφερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

 

Την φόρα που την είδες;

 

Το W είναι ένα πρόγραμμα εμπνευσμένο από τα Νέα Απεριόριστα της CosmOTE τα οποία με την σειρά τους είναι αντιγραφή των Vodafone RED τα οποία χρονικά κυκλοφόρησαν πρώτα. (Σαν καρτέλ δεν μοιάζει; )

 

Το Protect είναι δωρεάν στα προγράμματα RED και όχι εξαιρετικά ακριβό όπως γράφεις.

 

Τώρα αν θεωρείς πως η Wind έχει πανελλαδικά κάλυψη αλλά και ποιοτικότερο δίκτυο από τους άλλους δύο, τότε τζάμπα μιλάμε.

 

Αν θεωρείς πως η Εξυπηρέτηση Πελατών της Wind κάνει καλά την δουλειά της τότε μπορεί να συμβαίνουν κάποια από τα εξής

  1. Τα βραβεία εξυπηρέτησης πελατών είναι σικέ
  2. H Wind ξεχνάει να υποβάλλει συμμετοχή στον συγκεκριμένο θεσμό
  3. H Wind δεν πληρεί τις προϋποθέσεις για συμμετοχή στον συγκεκριμένο θεσμό
  4. Τα 3 τελευταία χρόνια που τα παίρνει η Vodafone είναι από συνήθεια
  5. Έχεις χαμηλά standars ως πελάτης

 

Μετά από απουσία ενάμιση μήνα περίπου, είδα τι μου γράφεις και λέω να απαντήσω γιατί σε βρίσκω κάπως επιθετικούλη...

 

Τη φόρα της Wind τη βλέπω τον τελευταίο ενάμιση χρόνο που η εταιρεία λειτουργεί πιο ανταγωνιστικά στο χώρο. Γνώμη μου.

 

Από που έχει εμπνευστεί ποιος και ποιος αντιγράφει ποιον, ποσώς μ' ενδιαφέρει. Το μόνο που μ' ενδιαφέρει είναι το χαμηλό κόστος και η ποιότητα υπηρεσιών. Γνώμη μου.

 

Το Protect δεν θυμάμαι που είχα διαβάσει ότι πληρώνεται. Σίγουρα το μπέρδεψα με κάτι άλλο όμως. Το παίρνω πίσω, μη μου συγχύζεσαι. Λάθος μου.

 

Έχω f2g και δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με την κάλυψη της Wind. Μάλλον είμαι τρελή ή πληρωμένη από την εταιρεία για να τα λέω αυτά, έτσι; Γιατί απ' ότι φαίνεται, για σένα μόνο αυτές οι δύο εξηγήσεις υπάρχουν και τίποτε άλλο. Γνώμη μου.

 

Η Εξυπηρέτηση Πελατών σ' εμένα έχει συμπεριφερθεί άψογα. Δεν είπα ποτέ ότι είναι καλύτερη από της Vodafone. Ας είναι της Vodafone η καλύτερη, και αυτό ποσώς μ' ενδιαφέρει. Αλλά εγώ παραμένω ικανοποιημένη από την εξυπηρέτηση πελατών της Wind, τουλάχιστον μέχρι τώρα. Σε ενοχλεί και αυτό; Σε ενοχλεί η γνώμη μου;

 

Και μια ερώτηση: Γιατί έχεις πρόβλημα με την προτίμησή μου προς τη Wind? Έχω δηλώσει εγώ ποτέ ενόχληση με την προτίμησή σου προς τη Vodafone? Σου έγραψα ποτέ με στυλ επιθετικό; Θα σου πρότεινα να ηρεμήσεις λίγο... Ο καθένας έχει τις απόψεις του. Δεν μας ανήκουν οι εταιρείες, ούτε είμαστε μέτοχοι σε αυτές. Απόψεις δηλώνουμε, απόψεις ακούμε, κάνουμε λάθη και αλλάζουμε γνώμες. Με το υφάκι αυτό δεν πείθεις κανέναν όμως. Ίσα ίσα βγάζεις αντίδραση. Αυτά.

Φιλικά

G

 

ΥΓ: Όταν είχα Vodafone, η εξυπηρέτηση πελατών της ήταν πραγματικά άψογη. Δεν το αμφισβήτησα ποτέ αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...