Προς το περιεχόμενο

Ryse [Xbox One]


The_Sheep

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κοίτα, για να έχει αυτές τις θέσεις στα leaderboards καμένος είναι λίγο, δεν είναι; :P

.........

Οσο για το τίνος εταιρείας τα fanboys αφορίζουν παιχνίδια χωρίς να τα έχουν δει, αν έχεις χρόνο για σκότωμα - επειδή φαντάζομαι ότι δεν παρακολουθούσες τα topics όσο καιρό δεν πόσταρες - και διαβάσεις καμιά 10αριά σελίδες από κάθε topic θα δεις ότι οι τάσεις είναι αντίστροφες από αυτές που ίσως νομίζεις. Για το υπόλοιπο ίντερνετ δεν ξέρω, αν αναφερόσουν αλλού.

ΠΟΛΥ καμμενος, αλλα συναμα και νο1 ειδικος  :)

 

 

ναι, ειχα καιρο να μπω στο insomnia, δεν αναφερομαι καθολου στις εδω συζητησεις (που δεν γνωριζω καν), αλλα αναφερομαι στα γενικοτερα σχολια στα μεγαλα gaming forum & sites, στην "κοινη γνωμη" αν θελεις.

 

το ryse τελικα ειναι αυτο που εγραψα πιο πανω, και συναμα και το καλυτερο οφθαλμολουτρο για να ξεκινησει η νεα γενια.

οπως ειπα, σιγουρα δεν ειναι για ολους, αλλα οσοι γουσταρουν ενα old school beat'em up, ΣΙΓΟΥΡΑ δεν θα μεινουν απογοητευμενοι απο το gameplay.

και η λογικη των unlocks/combos για high scoring, εφ'οσον τελικα το παιχνιδι κοντρολαρεται καλα, ειμαι σιγουρος οτι θα του δωσει "πόδια" να σταθει στο χρονο για τους fan του ειδους. και η αρενα στο κολοσσαιο, αυτο κι αν εχει ..προοπτικη :)

 

παρακολουθησα λιγο τους developers παλιοτερα, και ειδα οτι και αυτοι εχουν και θελουν να κανουν πολλα ακομα, αλλα θα εξαρτηθει απο την αποδοχη του παιχνιδιου αν θα τους δωθει ο χρονος απο τα boss τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 723
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν μη τι άλλο, αν τελικά γίνει σειρά το Ryse, θα έχουν το περιθώριο και το χρόνο να το βελτιώσουν κι εμπλουτίσουν στο sequel του, επειδή σίγουρα τώρα έπαιζαν και σκληρότατες προθεσμίες για το launch. Ιδωμεν. Για να είμαι ειλικρινής, ελπίζω να πάει καλά και να βγάλουν καλύτερο sequel, γιατί είναι νέα σειρά και με νέο setting. Εχω βαρεθεί τους marines όσο δεν πάει, και το Halo δεν το βλέπω να το "κόβουν" ποτέ. 

 

 

HolyMan, δεν ξέρω σε ποιον άλλον αναφέρεσαι ότι έχει πειραχτεί από την όποια δυναμική του Χ1, αλλά, επειδή αν δεν κάνω λάθος είσαι σχετικά νέος στο forum, να σου πω (αν δεν είσαι νέος να σου θυμίσω) ότι το 360 ήταν η κύρια κονσόλα μου για το μεγαλύτερο κομμάτι της γενιάς, σε πολλά πράγματα προτιμώ την πλατφόρμα του Xbox και πολύ θα ήθελα να συνέχιζα σε αυτή. Αλλά μιας και δεν είμαι fanboy να ακολουθώ τυφλά εταιρείες και να βλέπω παιχνιδάρες εκεί όπου δεν υπάρχουν μόνο και μόνο επειδή είναι αποκλειστικότητες στην κονσόλα "μου", πάω εκεί όπου μου λέει η λογική ότι είναι είναι το συμφέρον μου ως gamer. Οσο για τους αφορισμούς, να σου θυμίσω τα σχόλια για τους digital τίτλους του PS4 όταν λέγαμε για πλήθος παιχνιδιών στο launch window; Τέλος πάντων, μην εκτροχιάσουμε το θέμα. Ο λόγος για την αναφορά που έκανα ήταν ότι ο p3tran έλειπε καιρό και ήθελα να δω αν αναφέρεται σε ετούτο το φόρουμ ή σε γενικότερη τάση.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

FMV? lol

 

ειπαμε, το νουμερο 1 nextgen οφθαλμολουτρο, ειναι το ryse  .&-

 

 

ryse1_by_mrpetros-d6tdou6.gif

 

 

 

gladiator2_by_mrpetros-d6u99sy.gif

 

 

 

gladiator4_by_mrpetros-d6u92g3.gif

 

 

 

 

@vole:

χαχα οκ καταλαβα. νομιζω οτι θα το ζησεις παντως αυτο που λες στο τελος, το σχετικο με τα "mistakes".

contrast κλπ ειναι αναξια λογου, μετα την ντροπή του driveclub επρεπε να βρουνε κατι,απλα για να λενε οτι βρηκανε. παρτο στο 360, στο pc, οπου θες. δεν αξιζει μμια, οχι δικαιολογει νεα πλατφορμα..

τωρα, το οτι το TITANFALL θα σου φερει ...ναυτια, χαχα, οκ. 

ΣΤΟΥΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΠΑΝΤΩΣ ΦΕΡΝΕΙ ...ΖΑΛΑΔΕΣ, επειδη ειναι ΠΑΙΧΝΙΔΑΡΑ.

και εδω ερχονται τα "λεφτα" που εγραψα πιο πανω, μιας και στο playstation το TITANFALL θα βγει, οσο ακριβως βγηκε και το GEARS OF WAR. ;)

 

για το DESTINY, ας μην ξεχναμε οτι η BUNGIE ειναι μια 100% καλοαναθρεμμενη εταιρια απο την ...microsoft, και ο μονος λογος που υπαρχει σημερα με αυτο το καθεστως, ειναι επειδη η ...microsoft .....συμφωνησε. ;)

αρα, περα απο τα marketing gigs, ειλικρινα θα ξαφνιαστω αν δουμε κατι απο την bungie που να δινει πιο πολυ σημασια στη sony απο οτι στη microsoft. πχ to ΒΕΤΑ ποσο καιρο νομιζεις θα προηγηθει στο ps? μηνα? περισσοτερο? λιγοτερο απο το μισο? βδομαδα? ;)

 

αυτα για τα games..

 

τωρα, οσον αφορα το θεμα τιμης, αν μπορεις να πεσεις ενα πενηνταρικο κατω ψωνιζοντας το ενα (απο usa?), φανταζομαι το ιδιο θα μπορουσες και για το αλλο.

οποτε δεν ειναι money thing. επελεξες playstation. and yes, you may have made a huuuge mistake :D

 

edit γιατι ξεχασα να γραψω για τιμονι, καμερες κλπ. που ρωτησες

1) τιμονι:

θα τα σκασω. το fanatec ετσι κι αλλιως το εζμπωξα πριν μηνες, η thrustmaster ανακοινωσε οτι το forzo-τιμονι θα κανει και σε pc, και μιας και το ιδιο ακριβως πακετο θα το φας κι εσυ με το playstation4 (αφου ΚΑΙ εκει δεν θα παιζει ΚΑΝΕΝΑ παλιο τιμονι, θα σου ελεγα να κοιταξεις κι εσυ προς thrustmaster, απλα σε ...3 χρονια που θα βγει το gt7

 

2) καμερα/voice control σε μη-kinect games:

ηδη games οπως το battlefield 4, χρησιμοποιουν το kinect με γαματο τροπο, καθως γερνεις λιγο και γερνει ο παιχτης, υπαρχει μεγαλη λιστα απο voice commands που δουλευουν τελεια και εχουν να κανουν ειτε με εντολες προς το squad, ειτε με support εντολες (need ammo/medic κλπ), καθως και τα voice commands ειναι σε πολλες περιπτωσεις ΤΕΛΕΙΑ αντικατασταση του να πατας απο μενου σε υπομενου για να φτασεις σε κατι που θες.

δε βλεπω τη microsoft να αφαιρει το kinect, οποτε αναγκαστικα βλεπω τη sony να παιζει και αυτη τη γενια catchup σε αρκετα πραγματα, οπως και την προηγουμενη

 

3) αγορασες BEYOND? ΠΑΙΔΙΑ!! ΕΝΑ ΓΙΑΤΡΟ ΓΡΗΓΟΡΑ!!! ;D

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Αυτό με τη ναυτία δεν ήταν σχήμα λόγου, δεν μπορώ να παίξω κανένα παιχνίδια φτιαγμένο στη Source engine πάνω από 10-15 λεπτά χωρίς να μου προκαλέσει motion sickness (ή simulation sickness, πιο σωστά). Οσο γαμάτο και να φαίνεται, κατά 99% δε θα μπορώ να το παίξω. 

 

Το Contrast για την ιστορία το ανέφερα, αν δεν ήταν δωρεάν δε θα το αγόραζα καν ούτε στο 360.

Το ίδιο και το Destiny beta, αυτά είναι μικρά μπόνους που ήρθαν εκ των υστέρων της απόφασης. 

Τώρα, αν η Bungie θα δώσει παραπάνω σημασία στη Sony, δεν είμαι σίγουρος τι εννοείς ακριβώς. Exclusive content ή να τρέχει καλύτερα το παιχνίδι; 

 

Το PS θα το πάρω από τον Κωτσόβολο, είχε βγάλει τον Αύγουστο για μία μέρα παζάρεμα και το έδινε 344. Βασικά, αυτό ήταν το μόνο που με κίνησε να προπαραγγείλω, αλλιώς, θα περίμενα το καλοκαίρι, να έχουν βγει και 1-2 παιχνίδια πέρα από το Resogun. Σε φάση, μια ψυχή που είναι να βγει ας βγει αν είναι να "κερδίσω" κι ένα χρόνο Plus έτσι. Το money thing μπαίνει απλά στο ότι τα exclusives της ακριβής δε με ενδιαφέρουν προς το παρόν καθόλου και τα multiplatform θα τρέχουν καλύτερα στη φτηνή, στης οποίας τα exclusives έχω μεγαλύτερη πίστη αυτή τη φορά. 

 

Οσο για το Kinect, όλα αυτά είναι gimmicks για μένα, κι όχι, αποκλείεται να λειτουργούν τόσο καλά όσο λες, Πάρ' το πρώτα, χρησιμοποίησέ το σε κανονικό σπιτικό setting, με δυνατό volume από το παιχνίδι και μετά από κάνα 2μηνο που θα σου έχει περάσει το novelty effect τα ξαναλέμε για την αξία του Kinect :P

Για την ιστορία, τέτοια commands λειτουργούσαν αρκετά καλά και στο Mass Effect 3, αλλά αν παίζεις σε υψηλές δυσκολίες τα παιχνίδια, όπου η ταχύτητα και η ακρίβεια έχουν μεγάλη σημασία, το voice commanding είναι liability. 'Η θα αργήσει να το πιάσει σε σύγκριση με τα κλάσματα του δευτερολέπτου που θα σου πάρει να πατήσεις το κουμπί (ώρα που θα σου πάρει να μιλήσεις + ώρα που θα του πάρει να το πιάσει και να το κάνει) ή δε θα το πιάσει μία στις τόσες και θα πεθάνεις λόγω αυτού. That's not fun for me. Ομολογώ ότι στους διαλόγους είχε φάση να διαβάζω τις απαντήσεις, αλλά μπορεί να γίνει κι από το κανονικό μικρόφωνο στο PS4, όπως και οι βασικές φωνητικές εντολές που έχει τώρα, οπότε την κάμερά του δε θα τη χρειαστώ γι' αυτά. Για χειρονομίες και τέτοια, όσο και να κοπανιέται η MS, αυτά δε θα γίνουν ποτέ κομμάτι του core gaming. Τουλάχιστον όχι σε αυτή τη γενιά.

 

Τα παλιά τιμόνια στο PS4 δεν είναι ξεκάθαρο ακόμα αν θα λειτουργούν ή όχι. Αν δεν κάνω λάθος, το έχουν αφήσει στο παιχνίδι. Θα δείξει. Προς το παρόν θα ασχοληθώ μάλλον με το GT 6 (όχι ότι έχω πλέον το χρόνο που είχα πριν από μερικά χρόνια, για κάνα 2ωρο το ΣΚ κι αν μιλάω, οπότε έχει πέσει η σημασία των racing sims αρκετά, όσο κι αν τα λατρεύω).

 

Διασκεδάζω πολύ με τα παιχνίδια του Cage, I can't help myself :P

Είναι κακός writer, αλλά εκτιμώ το όραμά του, όσο κι αν αυτό ξεπερνά κατά πολύ τις ικανότητές του. Το κρίμα είναι πως είναι ο καλύτερος που έχουμε σε αυτή τη φάση (αν και μάλλον η Telltale πλέον κάνει αυτό που περίπου θέλει να πετύχει ο Cage). Αν είχε το self awareness του Whedon είμαι σίγουρος πως θα ήταν πολύ καλύτερο το αποτέλεσμα. Η σοβαροφάνεια είναι που τα χαλάει πολύ αυτά φτιάχνει, αλλιώς, έχουν τις στιγμές τους.

 

 

 

 

 

Εντάξει, αυτά προφανώς δεν είναι FMV, και προφανώς το παιχνίδι έχει πολύ εντυπωσιακά γραφικά. Η αλήθεια είναι όμως ότι τα άλλα ήταν. Να μην αναφερθεί δηλαδή; Ή ότι το framerate είναι κάτω από τα 30 την περισσότερη ώρα; (Τουλάχιστον στο βίντεο του DF).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι ετσι το framerate. οταν λεμε "κατω", λεμε 28 φερ'ειπειν.

το σημειο που παιζεις με τη μεγαλη βαλιστρα πχ δεν εχει νοημα να το κοιτας σαν ενδεικτικο του combat.

 

το knack πχ κανει μεγαλυτερες βουτες οταν εχει 3 εχθρους μεγαλους, και σε καθε boss level.

ομως ουτε εκει μπορει να ει κανεις οτι "εχει προβλημα στο framerate"

το last of us, ακομα χειροτερα.

 

ολοι που παιξανε ryse, κανενας δεν παραπονεθηκε. και αυτη ειναι η πιο σημαντικη μαρτυρια, μιας και πρωτη μερα δεν ψωνιζουν συνηθως ουτε οι τυφλοι, ουτε οι αδιαφοροι ;)

 

τωρα, το DF, κι αυτο τη δουλεια του κανει.. nitpicking λεγεται, μονο που αυτοι βγαζουν λεφτα απο δαυτο.

 

 

οπως αλλωστε και το review του για το forza...

ξεκιναει λεγοντας "δεν υπαρχει ουτε μια περιπτωση να υποβαθμιστει η τεραστια διαφορα που εχει το παιχνιδι μονο και μονο απο τη διαφορα της αναλυσης", και μετα γραφει τρεις σελιδες υποβαθμιζοντας την αρχικη του τοποθετηση.

 

;)

 

υ/γ

οσο για τα τιμονια στο ps4, απλα η sony κανει αυτο που κανει συνηθως, δηλαδη κανει την ιδια βρωμοδουλεια με τη microsoft, αλλα σιωπηρα, αφηνοντας τη microsoft να τρωει το ξυλο.

μπορω να σε διαβεβαιωσω οτι ΟΛΑ τα τιμονια που προυπηρχαν του ps4, θα ειναι ΑΧΡΗΣΤΑ στο ps4, ακριβως οπως στο xbone. απλα θα ανακοινωθει "επισημα' οταν χρειαστει να ανακοινωθει. και με μοναδικο ραλακι το multiplatform need for speed, το οποιο "βολικα" ανακοινωσε οτι "δεν υποστηριζει τιμονια", ο χρονος της ανακοινωνσης πηρε μια παραταση, αλλα η ανακοινωση δεν θα αλλαξει.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Παίδες, γυρίστε στο θέμα.

Τα post του derail μεταφέρθηκαν σε ξεχωριστό νήμα (που κλειδώθηκε). Δεν θα έχουν πάντα τόσο καλή τύχη.

Κάντε report τα derails ή άλλα προβληματικά posts. Είναι λιγότερο αποδοτικό να κάνετε ένα απλό post εδώ που να παραπονιέστε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Moυ θυμιζει φαση lair για το ps3 το ryse.Hταν ομορφο οπτικα για την εποχη,οχι native αναλυση και εβγαιναν καθε τοσο τετοια quotes ,οπου οι psfans τα χρησιμοποιουσαν για να πεισουν(τους εαυτους τους και τους αλλους) οτι ειναι καλο το παιχνιδι. :P

Το εχουμε ξαναδει το εργο.Οταν ενα παιχνιδι κατακεραυνώνεται απο τα reviews ειναι δυσκολο να ειναι καλο κατ'εμε.Σε καποιους βεβαια θα αρεσει και ειναι λογικο αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry αλλα το lair ηταν ξερατο γ' κατηγοριας. ή μαλλον, ξερατο ώ! κατηγοριας. με τονο και θαυμαστικο.

 

μονο και μονο να πιστευεις οτι ολοι αυτοι που γραφουν καλες εντυπωσεις (οι περισσοτεροι απο τους οποιους εχουν ηδη ψωνισει ps4),

το κανουν απο ...φανμποϊλικι, αυτο λεει πολλα για το ποσο καλα αντιλαμβανεσε. αλλωστε ο φανμποϊς θα αφιερωθει στο σχολιασμο του forza και του dead rising. δεν ειναι οτι λειπουν τα παιχνιδια απο το xbone ;)

και μονο το λινκ απο τον νο1 παιχτη του batman σε ps3 & 360 που ποσταρα, αυτο θα επρεπε να ειναι αρκετο για να καταλαβεις. ΧΩΡΙΑ τα γραφικα, που ολοι ανεξαιρετως λενε οτι ειναι οτι πιο κοντα σε δεκαρι κυκλοφορει. μιλαω για gameplay.

 

 

και απο οτι φαινεται, αλλο ενα game που ΘΑΦΤΗΚΕ απο τις κριτικες, ενω μαλλον/ισως να ειναι αλλο ενα αριστο old school shooter, ειναι το crimson dragon.

περισσοτερα ομως και για τα δυο απο αυριο, που θα μπορω να μιλησω απο πρωτο χερι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Θεμα ειναι οτι το ryse δεν το εχεις παιξει ,οποτε δεν ξερεις αν ειναι ''ξερατο'' ή οχι.

Υποθετεις οτι θαφτηκε.

Τα ιδια ελεγαν και τοτε για το lair,μεχρι να το δουμε(πολλοι τα ελεγαν και μετα βεβαια).

 

Εγω δεν σου ειπα οτι ειναι κακο ή καλο,αλλα οτι ειναι δυσκολο να ειναι καλο παιχνιδι,συμφωνα με τα reviews αλλα και οτι εχω δει απο gameplay.

Tωρα αν δεν το παιξω, δεν εχω αποψη.

Εσυ απο οτι βλεπω το εχεις για καργα αδικημενο ηδη :P

 

Tεσπα εμενα το παιχνιδι μου αρεσει στον οπτικο τομεα πολυ.Αν ψαξεις ποστς μου θα το διαπιστωσεις, αλλα οπως αναμενοταν πιθανοτατα ειναι ενα μετριο game.

Θα δειξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...