Προς το περιεχόμενο

Ryse [Xbox One]


The_Sheep

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 723
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

να κι ενα video απο το νεο playmode, το survival,  το οποιο ειναι non-stop ξυλο, ενω ταυτοχρονα αιμορραγεις και παιρνεις ζωη κυριως με executions, σε μια απο τις νεες multi πιστες

 

https://www.youtube.com/watch?v=tBjo6rX9438

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τόσο καλά σχόλια για αυτό το game , είναι να απορείς τι σκέφτονταν οι reviewers...

 

λιγο στο gameplay  δεν ειναι και το καλυτερο αλλα για launch ειναι θεικο να ειμαστε ρεαλιστες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπειδή έχω δει BF4/MetroLN/C3 σε PC με 290X και επειδή πάντα έκρινα οπτικά ένα παιχνίδι με βάση το art direction δεν δίνω δεκάρα αν υπάρχουν games που σε PC έχουν καλύτερους φωτισμούς, ρεαλιστικότερο animation προσώπου (το μόνο αρνητικό που προσάπτω στα γραφικά του Ryse), που πλούσια textures, εντυπωσιακότερη βλάστηση με random κίνηση ανάλογα την κατεύθυνση του ανέμου, πιο massive εκρήξεις κτλ κτλ... επίσης δεν με ενδιαφέρει σε τι ανάλυση τρέχει ούτε τι "cheat" μηχανισμούς έχουν χρησιμοποιήσει για να αξιολογήσουν ορθά τους πόρους του One ώστε να δώσουν αυτό το οπτικό αποτέλεσμα... ναι η εικόνα δεν έχει την καθαρότητα του BF4 σε ultra settings... για τα δικά μου γούστα όμως το Ryse είναι εύκολα ότι πιο εντυπωσιακό (δεν θα πω όμορφο γιατί η ομορφιά ενός παιχνιδιού δεν βρίσκεται μόνο στα γραφικά.... πάρτε για παράδειγμα το μαγικό ico ή το shadow of c.) έχω δει επί της οθόνης μέχρι στιγμής. Τελεία και παύλα. Σε καμία περίπτωση δεν είναι για 9 αλλά ούτε και για 6 που το έχουν λούσει. Δεν ξέρω με τι σκάλωσαν οι κριτικοί... θες η μικρή διάρκεια, το απλοϊκό σύστημα αναβάθμισης, το είδος του παιχνιδιού και η επαναληψιμοτητα (?). Απολαυστική σχεδίαση των επιπέδων και σε συνδυασμό με τα βίαια combo των μονομαχιών είναι λες και βρίσκεσαι στο Spartacus.  :P

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπειδή έχω δει BF4/MetroLN/C3 σε PC με 290X και επειδή πάντα έκρινα οπτικά ένα παιχνίδι με βάση το art direction δεν δίνω δεκάρα αν υπάρχουν games που σε PC έχουν καλύτερους φωτισμούς, ρεαλιστικότερο animation προσώπου (το μόνο αρνητικό που προσάπτω στα γραφικά του Ryse), που πλούσια textures, εντυπωσιακότερη βλάστηση με random κίνηση ανάλογα την κατεύθυνση του ανέμου, πιο massive εκρήξεις κτλ κτλ... επίσης δεν με ενδιαφέρει σε τι ανάλυση τρέχει ούτε τι "cheat" μηχανισμούς έχουν χρησιμοποιήσει για να αξιολογήσουν ορθά τους πόρους του One ώστε να δώσουν αυτό το οπτικό αποτέλεσμα... ναι η εικόνα δεν έχει την καθαρότητα του BF4 σε ultra settings... για τα δικά μου γούστα όμως το Ryse είναι εύκολα ότι πιο εντυπωσιακό (δεν θα πω όμορφο γιατί η ομορφιά ενός παιχνιδιού δεν βρίσκεται μόνο στα γραφικά.... πάρτε για παράδειγμα το μαγικό ico ή το shadow of c.) έχω δει επί της οθόνης μέχρι στιγμής. Τελεία και παύλα. Σε καμία περίπτωση δεν είναι για 9 αλλά ούτε και για 6 που το έχουν λούσει. Δεν ξέρω με τι σκάλωσαν οι κριτικοί... θες η μικρή διάρκεια, το απλοϊκό σύστημα αναβάθμισης, το είδος του παιχνιδιού και η επαναληψιμοτητα (?). Απολαυστική σχεδίαση των επιπέδων και σε συνδυασμό με τα βίαια combo των μονομαχιών είναι λες και βρίσκεσαι στο Spartacus.  :P

 

Κάτι τέτοιο λέγαμε μερικοί που το παίξαμε σε ένα άλλο thread και άτομα που το είδαν μόνο σε... youtube προσπαθούσαν να μας βγάλουν τυφλούς, τρελούς, ότι δεν έχουμε δει ποτέ στη ζωή μας PC, ότι το παιχνίδι είναι μάπα εντελως κλπ.

Μέχρι και... unplayable(!!) λόγω framerate άκουσα από άτομο που ούτε καν το ακούμπησε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω με τι σκάλωσαν οι κριτικοί... θες η μικρή διάρκεια, το απλοϊκό σύστημα αναβάθμισης, το είδος του παιχνιδιού και η επαναληψιμοτητα (?).

 

Μόνος σου έδωσες την απάντηση. Δεν είναι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία φορά που ένα άρτιο τεχνικά παιχνίδι παίρνει πολύ χαμηλές βαθμολογίες.

 

Το Castlevania LoS 2 πήρε και 4-άρια. Πήρε 5-άρι από reviewer που έβαλε στο πρώτο 8 και στην έκδοση για 3DS 7.

 

Όλα έχουν να κάνουν με τις προσδοκίες του καθενός μας από ένα παιχνίδι. Τί περιμένουμε να πάρουμε και τί εισπράτουμε τελικά.

 

Ένα παιχνίδι μπορεί να έχει έναν μέσο όρο 8 για παράδειγμα, αλλά επειδή ξεπέρασε τις δικές σου προσδοκίες, για εσένα να είναι 9 ή 10. Αν σε απογοήτευσε, τότε μπορεί να του έβαζες 7, 6, ακόμα και 5 ή 0.

 

Επειδή το Ryse έφαγε αρκετό θάψιμο και αρκετές μέτριες βαθμολογίες, είναι απόλυτα φυσιολογικό κάποιος που έχει γνώση αυτών να παίξει το παιχνίδι με συγκρατημένες προσδοκίες, οι οποίες πιθανών να ξεπεραστούν εύκολα.

 

Εξού και η ενδεχώμενη υψηλότερη από τον μέσο όρο προσωπική βαθμολόγηση και η απορία για τα χαμηλά των reviewers ή άλλων παικτών.

 

Πάντως στο metacritic, το παιχνίδι έχει ένα 6/10, τόσο από τους reviewers, όσο και από τους gamers. Συνήθως, όταν υπάρχει τέτοια ταύτιση, η μέση βαθμολογία είναι σχετικά αξιόπιστη.

 

Και να μήν προσπερνάμε την διάρκεια του παιχνιδιού σε σχέση με την τιμή του. 50 - 60 ευρώ για 6 ώρες είναι πολλά για έναν single-player κυρίως τίτλο. Αν δεν ασκήσουμε κριτική σε αυτό, τότε να περιμένουμε πολλές 60-άρες για 5-ωρες και 6-ωρες εμπειρίες.

 

Τέλος, για να φέρουμε τα πράγματα στις σωστές τους διαστάσεις, η όλη διαμάχη για το PC ξεκίνησε επειδή συμφορουμίτες υποστήριζαν πράγματα που δεν τα υποστήριζαν ούτε οι δημιουργοί του παιχνιδιού: Ότι το Ryse έχει τα καλύτερα γραφικά που έχουμε δεί ποτέ, ανεξαρτήτως συστήματος, παραβλέποντας ότι το παιχνίδι είναι βασισμένο σε engine, της οποίας ο σκοπός ύπαρξης είναι το ξεζούμισμα και το γονάτισμα υπολογιστών επεξεργαστικής ισχύος πολλαπλάσιας του Xbone, και η οποία engine ήδη έχει δώσει παιχνίδια στο PC......

 

Από αυτή την άποψη ξεκίνησε το όλο νταβαντούρι με τους PC gamers, με ισοπεδωτικές απόψεις από κάθε πλευρά.

 

Δεν νομίζω να αρνήθηκε ο οποιοσδήποτε ότι το Ryse δεν είναι ένα πολύ όμορφο παιχνίδι, ενώ είναι το παιχνίδι με τα πιό λεπτομερή μοντέλα χαρακτήρων που έχουμε δεί.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν θα μπω ποτέ σε τέτοιους αφορισμούς οτι το Ryse έχει τα καλύτερα γραφικά που έχουμε δει ποτέ. Προσωπικά τα καλύτερα γραφικά τα έχω δει στο campaign του BF4 σε 2K monitor..... γι' αυτό και εγώ μίλησα για art direction. Οκ ναι το BF4 είναι το σημείο αναφοράς αλλά το Ryse είναι τόσο επιβλητικό που δεν σε αφήνει να παίξεις γιατί κάθε λίγο και λιγάκι σταματάς για να χαζεύεις τα επιβλητικά ανάκτορα και τα μοναδικά τοπία με την πλούσια βλάστηση αλά Crysis. Πρέπει να το παίξει κανείς για να καταλάβει πόσο όμορφο είναι...αρκεί να δείτε την πολυεπίπεδη πανοπλία του Marius. θα μείνετε χαζοί στα περισσότερα video... ειδικά η σκηνή με την θαλασσια απόβαση είναι τέρμα επικίλα όπως και τα περισσότερα chapter (πιο κινηματογραφικό δεν γίνεται)! Αυτό και το distance draw του Killzone είναι τα 2 στοιχεία που κρατάω μέχρι στιγμής από τις next gen κονσόλες... άντε και τα impulse triggers στο Forza5.  B)

 

ps - χτες το xbox μου θύμισε εποχές που χρησιμοποιούσα windows... καθώς έπαιζα ryse με πέταξε στο dashboard (έκανε quit το game).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πάντως στο metacritic, το παιχνίδι έχει ένα 6/10, τόσο από τους reviewers, όσο και από τους gamers. Συνήθως, όταν υπάρχει τέτοια ταύτιση, η μέση βαθμολογία είναι σχετικά αξιόπιστη.

 

 

 

 

Το έχουμε ξαναπεί.

Οι reviewers είναι είτε πληρωμένοι (από Sony) είτε απλήρωτοι (από MS).

Oι gamers είναι haters και trolls που το θάβουν χωρίς να το έχουν παίξει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως στο metacritic, το παιχνίδι έχει ένα 6/10, τόσο από τους reviewers, όσο και από τους gamers. Συνήθως, όταν υπάρχει τέτοια ταύτιση, η μέση βαθμολογία είναι σχετικά αξιόπιστη.

 

πας να γραψεις καπως αντικειμενικα για το θεμα, αλλα το χανεις ξανα και ξανα... :D

 

απο ΠΟΤΕ ρε συ πανθηρα, οι βαθμολογιες που βαζει ο καθε χρηστης του metacritic αντιστοιχουν ενα προς ενα σε ιδιοκτητες xbox-ryse?

δηλαδη θα μετρησουμε την ψηφο απο το πονεμενο χερι του καθε πικραμενου φανμπόι το ιδιο με τις αποψεις αυτων που το εχουν?

 

 

και για το μεγεθος του παιχνιδιου παλι ξεφευγεις, ρωτα οποιον θελεις, δεν νομιζω κανεις να σου πει οτι το παιχνιδι του φανηκε κουτσουρεμενο. συν οτι ξεχνας και το online arena....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάτσουμε να μιλήσουμε περι στατιστικής, θα βγούμε ταχύτατα off-topic.

 

Το metacritic με όλες τις ατέλειές του είναι αρκετά καλό στατιστικό εργαλείο και όπως όλα τα εργαλεία, μπορεί να χρησιμοποιηθεί σωστά ή λάθος.

 

Αν για εσένα το παιχνίδι είναι διαμάντι, για κάποιον άλλο είναι φόλα. Αν υπάρχουν οι haters που δεν έχουν καν τη κονσόλα, υπάρχουν και οι τυφλοί fans που ακόμα δεν αγοράσαν το παιχνίδι. Όπως υπάρχει αυτός που θα του βάλει 0, έτσι έχεις και αυτόν που θα του βάλει 10 για να το αντισταθμίσει.

 

Η ποιότητα του παιχνιδιού συνήθως θα καθορίσει τις παραπάνω αναλογίες και θα δώσει έναν μέσο όρο.  Η ταύτιση του μέσου όρου με τους επαγγελματίες reviewers δίνει ακόμα περισσότερη αξιοπιστία στον μέσο όρο των χρηστών.

 

Οι περιπτώσεις όπου υπάρχει σπαμάρισμα, τις περισσότερες φορές είναι εμφανέστατες. Οι περισσότερες φορές που ένα παιχνίδι έχει καταιγισμό από αρνητικές βαθμολογίες, έχει να κάνει με το ίδιο το παιχνίδι, παρά με κάτι άλλο. Βλέπε Mass Effect 3, Dragon Age 2 κλπ κλπ. Το σπαμάρισμα αρνητικής βαθμολογίας πάντα έχει κάποια εξήγηση από πίσω του.

 

Μέχρι στιγμής, δεν έχω δεί παιχνίδι που η μέση βαθμολογία από τους χρήστες να μήν είναι δικαιολογημένη. Παρακαλώ υποδείξτε αν έχετε τέτοια παραδείγματα.

 

Για το περιεχόμενο του Ryse σε σχέση με την τιμή του, προφανώς για σενα άξιζε τη φούλ τιμή και έτσι το στήριξες με τα λεφτά σου.

 

Επειδή άξιζε για σένα, μην θεωρείς απαραίτητο να αξίζει το ίδιο και για τον υπόλοιπο κόσμο.

 

Και όπως σου είχα πεί και παλιότερα, το παιχνίδι αυτό αν έβγαινε και σε άλλη, γνωστή πλατφόρμα, αυτή τη στιγμή θα ήταν στα ιντερνετικά bargain bins με τιμή κάτω των 5 ευρώ. Και τόσο όσο αξίζει για εμένα οποιοδήποτε παιχνίδι έχει single story 6 ωρών.

 

Αλλά όπως είπα, ο καθένας μας στηρίζει τη κάθε προσπάθεια με τα λεφτά του. Εφόσον σου αρέσει να σκάς 60-άρες για 6 ώρες ιστορία και ανακαλύπτεις προστιθέμενη αξία από άλλα χαρακτηριστικά του παιχνιδιού, δικαίωμά σου.

 

Εγώ όμως αν έκανα επαγγελματικό review τώρα, θα έλεγα ότι το παιχνίδι είναι για ενοικίαση, να το χαρείς με φίλους σου ένα ΣΚ, και είναι προτιμότερο να δώσεις τα λεφτά σου σε άλλους τίτλους της κονσόλας, με περισσότερο και πλουσιότερο περιεχόμενο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ειτε 8 ωρες ειτε 10 ωρες ειτε 15 ωρες να ηταν το παιχνιδι παλι καποιος θα μπορουσε να πει οτι δεν αξιζει να δωσεις λεφτα απο την στιγμη που το παιζεις και μετα τελος ...Oι 6 ωρες ειναι λιγες πραγματι ,απο την αλλη το κραταει το multiplayer .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...