Προς το περιεχόμενο

NBA 2K14 [Consoles]


johnnyman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 508
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λοιπόν έχουμε και λέμε, στα settings του παιχνιδιού πάω στο presentation εκεί έχει τις εξής επιλογές :

freethrow help :on 

freethrow routines :on

και στο shot feedback :off 

όλες είναι προεπιλογές του παιχνιδιού  ( αλλάξω κάτι ) ?

 

O παίχτης έχει στο Current lvl: 69/92

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα μάλιστα αυτό είναι απάντηση! :) για να δούμε ...  όπως είπα αρχικά έχω να παίξω από το '97

( πάντως χαζομάρα να έχει προεπιλογή να ρίχνεις μόνος σου ) 

 

 

update

 

ούτε αυτό δεν κάνει κάτι 0/2 με την μια ! μάλλον πάω να το ξανά πάρω από άλλο Θείο γιατί μπορεί να να έχει κανένα θέμα.

στο επίπεδο δυσκολίας στις βολές έβαλα 0/100% και πάλι τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει θέμα το παιχνίδι στο ξαναλέω.

Το shot feedback σου λέει όταν ρίχνεις τη βολή αν κάνεις κάτι λάθος.

π.χ. Too early release (D+)

 

Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι πάτησες το shot stick αλλά το απελευθέρωσες πολύ νωρίς (άρα έπρεπε να το κρατήσεις λίγο περισσότερο πατημένο)

 

Είναι θέμα εξάσκησης και rating του παίχτη.

 

To difficulty μην το πειράξεις κατά τη γνώμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν παει να κανει shoot ο παικτης να αφησεις το δαχτυλο σου απο το x ακριβως την ωρα που παει να φηγει η μπαλα απο το χερι του παικτη!! λιγη εξασκηση θελει δεν ειναι τιποτα το δυσκολο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι στιγμής το αρνητικότερο στοιχείο που έχω παρατηρήσει είναι η άμυνα (ή μάλλον η έλλειψή της) όταν ο αντίπαλος PG πάει για drive. Αν καταφέρει να περάσει τον αμυντικό του (πράγμα όχι δύσκολο για παίκτες όπως ο Irving, ο Lillard κλπ), οι υπόλοιποι αμυντικοί ατενίζουν το άπειρο. Κάτι πάει να γίνει με το close down paint, αλλά τις περισσότερες φορές έτσι γίνεται τόσο μπούγιο και μπάχαλο η άμυνα που οι άλλοι βγάζουν ελεύθερο σουτ ακόμα κι απ' τα 4-5 μέτρα. Αν κάνω 1-2 ήττες ακόμα θα το γυρίσω σε Pro. Το πρόβλημα με το All Star είναι πάντα παίρνει τα πάντα του γύρω στο 3ο δεκάλεπτο ενώ οι δικοί σου χάνουν τα άχαστα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεράστια νίκη στον επόμενο αγώνα όμως, για την ακρίβεια η πρώτη μου μετά από 4 ξεφτίλες. Εκτός έδρας εναντίον των Kings και κλασικά η τρίτη περίοδος έγινε τσίρκο, αφού οι δικοί μου άρχισαν τις λάθος πάσες και τα τούβλα ενώ οι άλλοι κόντεψαν να γίνουν Dream Team '92. Δύο λεπτά πριν το τέλος βρέθηκα να χάνω 39-46 και λέω πάει τέρμα, θα εφαρμόσω τη λύση απελπισίας που είναι ελάχιστα καλύτερη από το να σηκωθούμε να φύγουμε από το γήπεδο πριν τη λήξη. Ούτως ειπείν ζώνη 2-3, κλείσαμε όλους στους διαδρόμοι, χάσανε κάμποσα ελεύθερα σουτ οι Kings ενώ στην επίθεση αναστήθηκε ο Mayo και το σκορ έγινε 52-46 (ναι, κάναμε 13-0 σερί). Τελικά 54-51 και πήραμε το φύλλο αγώνος χρώματος ροζουλί.

 

Το αυτόματο rotation της ομάδας μου είναι για τα πανηγύρια. Αντί στα κρίσιμα σημεία (και ενώ οι αντίπαλοι παίζουν με πρώτη πεντάδα και ενώ οι παίκτες έχουν ξεκουραστεί) να βάλει τους πρωτοκλασάτους (τρόπος του λέγειν), επιμένει να παίζει με κάτι Πατσούλια (όνομα και πράμα) και το κακό συναπάντημα. Και άρα πρέπει να σπαταλώ timeout για να βάλω τον υπερπαιχταρά Sanders και -κυρίως- για να βγάλω τον καταστροφέα Ντελφίνο (0/8 στον προηγούμενο αγώνα, όλα ελεύθερα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nzeppos : καλά τα λες , αυτό που έχω καταλάβει εγώ και δεν έχω παίξει και λίγο έχω λιώσει 5 μέρες από 10 ώρα το λιγότερο, είναι ότι αν το παιχνίδι είναι να το πάρεις θα το πάρεις ότι και να κάνεις εσύ π.χ. ακόμα και φάουλ να κάνεις και να βγεις πάλι νικάς ή ακόμα και να χάσεις τρίποντα , μερικά παιχνίδια όμως θέλουν υποστήριξη από εσένα πρέπει να κάνεις σωστές επιλογές μεταξύ πάσας και σουτ καθώς και ο χρόνος που θα πρέπει να κρατήσεις την μπάλα ( δεν είναι λίγες οι φόρες που ενώ κάνω κάποιο σουτ και το χάνω οι αντίπαλοι πάνε τρένο στο καλάθι της ομάδας μου και το σπάνε στο κάρφωμα - άμυνα 0 δηλαδή από την ομάδα ) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

το είδα και εγώ  πριν ποστάρω εδώ ( αυτός έχει αλλάξει και τα κουμπιά απ' ότι είδα  ( εμένα σουτάρει με το Χ μπλε κουμπί ) αυτός ρίχνει με την κατεύθυνση πατημένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να είμαστε ακριβείς, δεν έχει αλλάξει τα κουμπιά. Σουτάρει τραβώντας τον δεξί μοχλό προς τα κάτω και αφήνοντάς τον λίγο πριν φύγει η μπάλα. Αυτός είναι ο default χειρισμός του παιχνιδιού και είναι πολλοί (μαζί κι εγώ) αυτοί που σουτάρουν με το δεξί stick και όχι με το Χ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....χμμ με βάζεις σε σκέψεις ( ξέρεις κάτι , θα το δω μακάρι να είναι αυτό και να είμαι τόσο μ@κακας  ) 


Για να είμαστε ακριβείς, δεν έχει αλλάξει τα κουμπιά. Σουτάρει τραβώντας τον δεξί μοχλό προς τα κάτω και αφήνοντάς τον λίγο πριν φύγει η μπάλα. Αυτός είναι ο default χειρισμός του παιχνιδιού και είναι πολλοί (μαζί κι εγώ) αυτοί που σουτάρουν με το δεξί stick και όχι με το Χ.

+1 στον τιτανοτεράστιο φίλο Nzeppos ( ρε παιδιά από το πρώτο ποστ λέω πατάω το Χ άλλωστε με αυτό σουτάρει σε όλο το παιχνίδι ο παίχτης που να ξέρω ότι είναι άλλο κουμπί 1/1 με το καλημέρα αλλά φαίνεται η καλή μέρα απ το πρωι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάμε γερά με μια τεράστια (επιτέλους) νίκη επί των Lakers, μέσα στο Staples και μάλιστα στη δεύτερη παράτα. Ξεκινήσαμε δυνατά και στην αρχή μείναμε μαζί στο σκορ ενώ λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου πήραμε κεφάλι 5 πόντους. Ο Mayo έκανε παπάδες, ο Knight μιλούσε όταν έπρεπε και -κυρίως- παίξαμε καταπληκτικό deny ball στον Κόμπε που δεν μπορούσε να ακουμπήσει μπάλα. Δυστυχώς επιλήφθηκε ο γερο-Νας και με 12π στο ημίχρονο κρατούσε μόνος του το επιθετικό κομμάτι των Λιμνάνθρωπων.

 

Στην επανάληψη πήραμε κεφάλι ακόμα και 29-36 πριν το τέλος της τρίτης, το οποίο όμως μέσα σε λιγότερο από δύο λεπτά έγινε 39-36! Πέσαμε στο κλασικό σημείο όπου η ομάδα χάνει τα αυγά και τα πασχάλια ενώ το ΑΙ αφιονίζεται. Ο Mayo μας κατέστρεψε καθώς έχασε τουλάχιστον 3 ελεύθερα τρίποντα (και άλλα δύο ο Ιλιασόβα). Σε όλα πραγματικά η μπάλα μπήκε και βγήκε, η κ@ριόλα, η π0ρνη (σε ένα από αυτά χοροπήδησε τρεις φορές μισό μέτρο πάνω απ' το στεφάνι μέχρι να αποφασίσει να βγει). Άρχισα να σκέφτομαι πως το παιχνίδι έγινε (ξανά) χολιγουντιανή ταινία του '50, όπου ήξερες τι θα γίνει στο τέλος χωρίς καν να τη δεις.

 

Παρ' ολ' αυτά για κάποιο ακατανόητο λόγο δεν καταρρεύσαμε και με ηρωική προσπάθεια βαστήξαμε άλλα 3 λεπτά Εκεί όμως ήταν που μίλησε ο Knight, ως άλλος Ιακοπίνι (βλ. ημιτελικός '93 ΠΑΟΚ-Μπενετόν) κόλλησε δύο τεράστια τρίποντα και μας έδωσε προβάδισμα δύο πόντων 1:27 πριν τη λήξη. Τελικά οι Γκασόλ και... Γκάλης (βλ. Νας, λόγω απίστευτων drive μόνος-εναντίον-όλων) πήγαν να δώσουν το παιχνίδι στους Λέικερς, όμως ο γίγας Σάντερς (13π-13ρ) σκόραρε στα 7" μετά από πάσα που πραγματικά πρέπει να κατέρριψε κάμποσους νόμους της φυσικής, αφού κανονικά έπρεπε να την κλέψει ο Νας αλλά γλίστρησε μέσα απ' τα χέρια του.

 

Στην πρώτη παράτα ο Knight πέτυχε τους πρώτους τέσσαρους πόντους, αλλά παράλληλα άρχισε να μπουμπουνάει και ο Στέφανος Τζάκσον (ο ποιος;; αυτός πρέπει να είναι 65 χρονών ρε παιδιά!) Τελικά στο κρισιμότερο σημείο έσταξε άλλο ένα τιτανιώδες τρίποντο (από αυτά που θα έπρεπε να μετράνε για 5 πόντους) ο μαντέψτε-ποιος και ισοφαρίσαμε. Και ξανα-ισοφαρίσαμε στα 4" με τον Σάντερς.

 

Στη δεύτερη παράτα, δώσαμε σουτ στον Κόμπε που όμως τα έσπασε όλα και το καλάθι του (μέχρι τότε εγκληματία) Mayo στα 5" μας έδωσε την νίκη 64-65.

 

Mayo 21π-6ρ με 1/7 τρίποντα (όλα ελεύθερα), Knight 18-4 με 3/3 τρίποντα και μέγας Σάντερς 13-13 με 6/6 σουτ. Ντελφίνο εγγύηση με 0/4 και άφθονες μλκίες. Από την άλλη μεριά Νας 19π με 7/8, ραμολιμέντος-Τζάκσον 12π και ο Κόμπε με 12-3-6 και 5/17 σουτ.

 

Δύο πράγματα μόνο. Είναι ιδιαίτερα εκνευριστική η συμπεριφορά των αμυντικών στις παγίδες και τις αλλαγές, όπου αντί να επιστρέψουν αμέσως στον παίκτη τους κάθονται και χαζεύουν τις γκόμενες στις κερκίδες. Δεν εξηγείται αλλιώς. Συνέπεια αυτού είναι πως ελέγχοντας τον άλλο αμυντικό δεν ξέρω αν πρέπει να ξαναγυρίσω στον παίκτη μου, να πάω για περιστροφή κλπ. Το άλλο είναι πως δεν γίνεται ρε παιδιά να πέφτουν τρεις αμυντικοί πάνω στον αντίπαλο, να κρατάς πατημένα intense-D, double team, δεξί mouse, κουμπί τηλεκουμάντου τελεόρασης, καζανάκι κλπ και αυτός αμέριμνος να συνεχίζει την τρίπλα του μέσα στη ρακέτα. Κανονικά έπρεπε ή να χάσει την μπάλα ή έστω να σταματήσει για να δώσει την μπάλα έξω. Ε αυτό γίνεται πολύ σπάνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...