Προς το περιεχόμενο

AMD: Παρουσιάζει το νέο επεξεργαστή FX-9590 με συχνότητα 5GHz


z4rx07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ναι αυτο σ λεω για λιγοτερα χρηματα η am3 ειναι μακραν καλυτερα αλλα τωρα να καιει και 200w(πχ) δεν σ λεω για ολους αλλα πολυ τα κοιτανε κατι τετοια!απο θερμοκρασια παντως και η ivy αλλα και vishera δεν τα πανε και τοσο καλα πιστευω!πες οτι οι σειρα fx εχει υψηλα χρονισματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά οι AMD είναι πιο ενεργοβόροι. Ακόμα ένα Feature υπέρ της Intel... 
Αυτά τα πληρώνεις, τι να κάνουμε τώρα.
Λίγο το ένα, λίγο το άλλο ανεβαίνει η τιμή.

Με αυτό όμως θέλω να δείξω ότι δεν είναι όλη η διαφορά της τιμή θέμα απόδοσης και μόνο! Σε ίδιας γενιάς προϊόντα είναι πολύ δύσκολο να υπάρχει τόσο μεγάλη ψαλίδα στο θέμα απόδοσης στεγνά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Γενικά οι AMD είναι πιο ενεργοβόροι. Ακόμα ένα Feature υπέρ της Intel... <br>

Αυτά τα πληρώνεις, τι να κάνουμε τώρα.<br>

Λίγο το ένα, λίγο το άλλο ανεβαίνει η τιμή.<br><br>

Με αυτό όμως θέλω να δείξω ότι δεν είναι όλη η διαφορά της τιμή θέμα απόδοσης και μόνο! Σε ίδιας γενιάς προϊόντα είναι πολύ δύσκολο να υπάρχει τόσο μεγάλη ψαλίδα στο θέμα απόδοσης στεγνά.</p>

 

Τι εννοείς; Ότι ειναι πιο καλοί της intel;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και καλά ότι είναι πιο γρήγορος από το i7 3770k.
Από ποιο Site φίλε pantote είναι οι μετρήσεις; Ελπίζω να μην είναι από το διαφημιστικό της AMD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Τι εννοείς; Ότι ειναι πιο καλοί της intel;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Προφανώς.
Έχεις σκεφτεί ομως ότι ειναι και πιο ακριβοί σε αυτα που προσφέρουν χωρίς να δικαιολογείται αυτή η διάφορα απο τους amd; Πχ 8350 vs 4670k, έχουν περίπου 50€ διάφορα και οι μητρικές 990XA vs Z87 επίσης 20-30€. Θέλουν και άλλων προδιαγραφών τροφοδοτικο οι Haswell οπότε πάμε σε 60€ ενα ποιοτικό πλην τίμιο. Διάφορα 130-140€ για 10-20fps για σημερινά παιχνίδια και για καταπληκτικές επιδόσεις σε εφαρμογές που εκμεταλλεύονται 1 μονο δυνατο πυρήνα. Το μέλλον ειναι περισσότεροι πυρήνες, αυτο φαίνεται απο την υποστήριξη όλων και περισσότερων παιχνιδιών και προγραμμάτων απο 4 πυρήνες και πάνω. Για να μην μιλήσω για το νέες κονσόλες που θα στηρίζονται σε 8πύρηνους apu's. Μπορει να θεωρήσετε ότι είμαι amd fanboy. Δεν είμαι, κοιτάζω το συμφέρον μου και την τσέπη μου. Αυτο που δεν μου άρεσε και με εκνευρισμένη απο την intel με την έλευση των Haswell ειναι τα προβλήματα που έχουν και η αδυναμία των retail εκδόσεων να κρατήσουν την εργοστασιακή τους συχνότητα και ότι απο πάνω σε αναγκάζουν να αλλάξεις και τροφοδοτικο. Αν έχεις ενα ποιοτικό το οποίο έχεις πληρώσει ακριβα γιατι να το περάσεις τώρα παίρνοντας ενα συμβατό; Προτιμω να τα δώσω σε μια πολυ ωραία υδροψυξη και να τον κλοκάρω στα 5Ghz.Η amd ειναι futureproof. Η ψυχτρα μου που την είχα στο παλιό σύστημα 775 κανει και για am3+. Οι νέοι Fx 9000 θα υποστηρίζονται απο το am3+. Όταν πεθάνουν οι Fx θα ειναι τόσο παλιό το σύστημα που δεν θα αξίζει να το αναβαθμίσεις. Sent from my iPhone using Insomnia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που δεν μου άρεσε και με εκνευρισμένη απο την intel με την έλευση των Haswell ειναι τα προβλήματα που έχουν και η αδυναμία των retail εκδόσεων να κρατήσουν την εργοστασιακή τους συχνότητα και ότι απο πάνω σε αναγκάζουν να αλλάξεις και τροφοδοτικο.

Τίποτα από τα δύο δεν ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν καταλαβα το διαγραμμα ρε συ αδελφε!αναλυσε το λιγο!

 

Και καλά ότι είναι πιο γρήγορος από το i7 3770k.

Από ποιο Site φίλε pantote είναι οι μετρήσεις; Ελπίζω να μην είναι από το διαφημιστικό της AMD.

http://wccftech.com/amd-invincible-worlds-5-ghz-clocked-fx-9000-series-piledriver-processors/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτα από τα δύο δεν ισχύει.

http://techreport.com/review/24897/the-big-haswell-psu-compatibility-list

http://www.insomnia.gr/_/articles/hardware/intel/%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BB%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%B9%CF%82-retail-%CE%B5%CE%BA%CE%B4%CF%8C%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%84%CF%89%CE%BD-intel-core-r4947

 

Το τροφοδοτικό μου είναι το Coolermaster Realpower M520 και δεν υποστηρίζεται από τους Haswell.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε @pcfan οσο και να θελω δεν μπορω να συμφωνησω απο που συμπαιρανες οτι το μελλον ειναι πολλου πυρηνες εκτος και αν μιλας για δυνατα task oπως rendering γιατι για παιχνιδια τι να κανεις εναν 12πυρηνο ας πουμε(waste)!αν ηταν αυτο το μελλον για τα παιχνιδια τοτε η hasswell θα αποτελουνταν απο 6πυρηνους και 8πυρηνους αλλα οπως ειχε ποσταρει η ιντελ η ιδια πιστευει πως οι τωρινοι της επεξεργαστες ειναι ιδη αρκετα δυνατη για τα παιχνιδια της εποχης αν θες σου το στελνω να το δεις και εσυ!δεν νομιζω οτι εχουν κατι τετοιο στο μυαλο τους!επισης επειδη βαζεις τον 8350 με τον 4670κ!για για τα λεφτα οπως και να το κανεις η τιμη των επεξεργαστων της ιντελ ειναι πιο υψηλη γιατι κατι παραπανω θα προσφερουν στον χρηστη δεν μπορει και οντως ισχυει!επισης προσωπικα 10-20fps ισως καναν την διαφορα αλλα ο 4670κ οπως και ο 3770κ δεν ειναι φτιαγμενοι για να παιζεις παιχνιδια!τοτε γιατι εβαλε ht η ιντελ!ειχε ζητηθει απο πολλους φθηνοι επεξεργαστες για επεξεργια βιντεο και rendering!αυτοι πανω κατω ειναι οι ι7 οπως 3770κ και 4670κ οποτε για οποιον ενδιαφερουν τα fps σε  παιχνιδια υπαρχουν οι ι5 για να συγκρινεις με τον 8350!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...