Προς το περιεχόμενο

Επαναστάτης: Έχει ουσία όταν είσαι πλούσιος ή φτωχός?


sphinxgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 106
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εγω σε ρωταω τι να κανει,οχι τι να μη κανει.

 

 Δεν κατάλαβα...γιατί ρωτάς εμένα; Είναι δική του και μόνο δική του ευθύνη, το να βρει τι θα κάνει. Τού χρωστάω εγώ το να τού υποδείξω τον τρόπο; Ή σημαίνει ότι, εφόσον δεν τού τον υποδεικνύω, τα θέλει ο κώλος μου, οπότε καλώς να πάθω όσα πάθω; Αυτός θέλει να επαναστατήσει, όχι εγώ, άρα αυτός πρέπει να βρει τον τρόπο να το κάνει χωρίς να επιβαρύνει τους άλλους. Αυτό που αφορά εμένα, είναι το να μην κάνει αυτό που θα μου προξενήσει ζημιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@deesnider: Ναι, προφανώς δεν θα βρει άκρη ο καταστηματάρχης, αλλά αυτό δεν συνδέεται κάπως με την "επαναστατηκότητα" κάποιων. Μπορεί κάποιος να πάει το βράδυ και να του κάψει το μαγαζί. Μπορεί να γίνει ένας σεισμός και να του το γκρεμίσει. Δεν θα υπάρχει ένοχος για να τον αποζημιώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Δεν κατάλαβα...γιατί ρωτάς εμένα; Είναι δική του και μόνο δική του ευθύνη, το να βρει τι θα κάνει. Τού χρωστάω εγώ το να τού υποδείξω τον τρόπο; Ή σημαίνει ότι, εφόσον δεν τού τον υποδεικνύω, τα θέλει ο κώλος μου, οπότε καλώς να πάθω όσα πάθω; Αυτός θέλει να επαναστατήσει, όχι εγώ, άρα αυτός πρέπει να βρει τον τρόπο να το κάνει χωρίς να επιβαρύνει τους άλλους. Αυτό που αφορά εμένα, είναι το να μην κάνει αυτό που θα μου προξενήσει ζημιά.

οπως δε του χρωστας εσυ,ετσι δε χρωσταει κι αυτος σε κανεναν.

εκτος κι αν νομιζεις οτι πολεμος και επανασταση γινονται με κανονες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως δε του χρωστας εσυ,ετσι δε χρωσταει κι αυτος σε κανεναν.

εκτος κι αν νομιζεις οτι πολεμος και επανασταση γινονται με κανονες.

 

Νομίζεις ότι δε χρωστάει σε κανέναν! Εγώ όντως δεν τού χρωστάω τίποτα, από τη στιγμή που δεν προξένησα εγώ τα προβλήματά του. Αυτός, σαφώς και μου χρωστάει, από τη στιγμή που αποφασίζει να καταστρέψει περιουσιακά μου στοιχεία.

 

Σου είπα δε και νωρίτερα: Οι παραλληλισμοί που κάνεις - «πόλεμος και επανάσταση» = «μια ορδή μαλακισμένων που καίνε και καταστρέφουν ό,τι βρουν μπροστά τους» - είναι τουλάχιστον ανεδαφικοί. Αν εσένα σε καλύπτουν και στο μυαλό σου έχουν βάση, τι να σου πω;

 

@deesnider: Ναι, προφανώς δεν θα βρει άκρη ο καταστηματάρχης, αλλά αυτό δεν συνδέεται κάπως με την "επαναστατηκότητα" κάποιων. Μπορεί κάποιος να πάει το βράδυ και να του κάψει το μαγαζί. Μπορεί να γίνει ένας σεισμός και να του το γκρεμίσει. Δεν θα υπάρχει ένοχος για να τον αποζημιώσει.

 

Προφανώς και συνδέεται! Ο «κάποιος» που θα πάει το βράδυ και θα τού κάψει το μαγαζί, είναι συγκεκριμένο πρόσωπο για το οποίο υπάρχουν πιθανότητες και τρόποι να εντοπιστεί. Ο «ένας μεταξύ χιλιάδων» που θα ρίξει τη συγκεκριμένη μολότοφ που θα τού κάνει τη Χ ζημιά, είναι εξαιρετικά απίθανο να εντοπιστεί και να συλληφθεί.

 

Όσο για το ...σεισμό...ε, σε παρακαλώ ρε Τόλη! Εξομοιώνεις την καταστροφή που προκαλεί ένα φυσικό φαινόμενο - σεισμός, κεραυνός, πλημμύρα... - με τη σκόπιμη και προμελετημένη καταστροφή περιουσιών ανθρώπων από ανθρώπους και τις αξιώσεις που μπορεί και πρέπει να έχει ο παθών, στη μία και στην άλλη περίπτωση; Στο σπίτι τού μακαρίτη τού παππού μου στο χωριό, έσκασε κεραυνός στη στέγη πριν από τριάντα και πλέον χρόνια και το μόνο που άφησε όρθιο, ήταν ...μισός τοίχος! Εφόσον - και λογικά - δεν αξίωσε από κανέναν τίποτα, σημαίνει ότι δε θα έπρεπε να αξιώσει επίσης τίποτα αν κάποιος το γκρέμιζε, πέφτοντας επάνω του με τη μπουλντόζα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειπα οτι αυτοι που καταστρεφουν κανουν επανασταση,αυτοι κιολας καταστρεφουν την οποια προσπαθεια επαναστασης γιατι ολες αυτες οι καταστροφες ειναι ανουσιες και στοχευμενες.

αλλα ακομα δε μπορω να καταλαβω πως σκεφτεται ο καθενας την εννοια επανασταση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Οι πλουσιοι ΔΟΥΛΕΨΑΝ για να τα εχουν ΝΑΙ δουλεψαν.

 

Αυτο που φταινε οι πλουσιοι και το κεφαλαιο και ο καπηταλισμος ειναι μπουρδες...εισαι μαγκας? Εχεις μυαλο? Εχεις αρχιδια? Αν ναι φταστους..

Μα δεν είναι μπούρδες. Αυτό είναι ο καπιταλισμός που περιγράφεις. Δε νομίζει κανείς ότι είναι κάτι άλλο. Όταν λέμε ότι φταίει, εννοούμε ότι δημιουργεί αυτό το κλίμα και έχει αυτές τις συνέπειες.

 

Εσύ, λοιπόν, με το μυαλό και τα αρχίδια σου, μια μέρα θα χρειαστεί να πολεμήσεις, γιατί οι άλλοι που δεν έχουν μυαλό και αρχίδια θα έρθουν να σε σφάξουν κάποια στιγμή.

 

Δεν είναι τίποτα προσωπικό. Αλλά κανένας δεν ανέχεται να του φέρονται άσχημα επειδή δεν έχει μυαλό και αρχίδια. Κάποια στιγμή τα παίρνει στο κρανίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μασάμε τα λόγια μας, ή μου φαίνεται; Όταν σε αυτό:

 

Αυτός θέλει να επαναστατήσει, όχι εγώ, άρα αυτός πρέπει να βρει τον τρόπο να το κάνει χωρίς να επιβαρύνει τους άλλους. Αυτό που αφορά εμένα, είναι το να μην κάνει αυτό που θα μου προξενήσει ζημιά.

 

μου απαντάς με αυτό:

 

οπως δε του χρωστας εσυ,ετσι δε χρωσταει κι αυτος σε κανεναν.

εκτος κι αν νομιζεις οτι πολεμος και επανασταση γινονται με κανονες.

 

αφήνεις να εννοηθεί το ακριβώς αντίθετο από το:

 

δεν ειπα οτι αυτοι που καταστρεφουν κανουν επανασταση

 

Σου λέω ότι έχω πρόβλημα με όσους καταστρέφουν και μου απαντάς ότι ...ο πόλεμος και η επανάσταση δε γίνονται με κανόνες. Τι περιμένεις να συμπεράνω;

 

αλλα ακομα δε μπορω να καταλαβω πως σκεφτεται ο καθενας την εννοια επανασταση...

 

Ούτε εγώ μπορώ, αλλά πριν από το «πώς σκέφτεται ο καθένας την έννοια "επανάσταση"», προτεραιότητα στο μυαλό μου έχει το γεγονός ότι κάποιοι εφαρμόζουν στην πράξη τη στρεβλή ερμηνεία που τής αποδίδουν, εις βάρος των υπόλοιπων... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση πως λαμβάνοντας ως δεδομένη την έννοια του όρου "επανάσταση" ο καθένας λέει το μακρύ του και ο απέναντι το αντιλαμβάνεται ως το δικό του κοντό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση πως λαμβάνοντας ως δεδομένη την έννοια του όρου "επανάσταση" ο καθένας λέει το μακρύ του και ο απέναντι το αντιλαμβάνεται ως το δικό του κοντό.

 

Δίκιο έχεις, αλλά τουλάχιστον εγώ, δεν επιχείρησα πουθενά να επαναπροσδιορίσω τη - σαφώς δεδομένη - έννοια τού συγκεκριμένου όρου. Για το τι δεν είναι επανάσταση μίλησα, όχι για το τι είναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μασάμε τα λόγια μας, ή μου φαίνεται; Όταν σε αυτό:

 

 

μου απαντάς με αυτό:

 

 

αφήνεις να εννοηθεί το ακριβώς αντίθετο από το:

 

 

Σου λέω ότι έχω πρόβλημα με όσους καταστρέφουν και μου απαντάς ότι ...ο πόλεμος και η επανάσταση δε γίνονται με κανόνες. Τι περιμένεις να συμπεράνω;

 

 

Ούτε εγώ μπορώ, αλλά πριν από το «πώς σκέφτεται ο καθένας την έννοια "επανάσταση"», προτεραιότητα στο μυαλό μου έχει το γεγονός ότι κάποιοι εφαρμόζουν στην πράξη τη στρεβλή ερμηνεία που τής αποδίδουν, εις βάρος των υπόλοιπων... 

 

εγω επιμενω να σε ρωτησω τι θεωρεις οτι ειναι επανασταση και τι θα επρεπε να κανουν?

η μηπως δεν σε ενδιαφερει γιατι δεν πολυνοιαζεσαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω επιμενω να σε ρωτησω τι θεωρεις οτι ειναι επανασταση και τι θα επρεπε να κανουν?

η μηπως δεν σε ενδιαφερει γιατι δεν πολυνοιαζεσαι?

 

Μπορείς να επιμένεις όσο θες. Το είπε πολύ σωστά ο Lucifer πριν από λίγο: Η έννοια τού όρου είναι δεδομένη, συγκεκριμένη και δε διαμορφώνεται ανάλογα με το τι θεωρώ εγώ, εσύ ή ο καθένας. Αν δεν ξέρεις τι σημαίνει ο όρος επανάσταση, μπροστά σου το έχεις το google ή, αν είσαι πιο ...παραδοσιακός, κατέβασε από το ράφι κάποιο λεξικό και δες.

 

Όσο για το τι θα έπρεπε να κάνουν, σου απάντησα πριν: Δεν είναι δική μου δουλειά το να τους το υποδείξω. Αυτοί οφείλουν να το ξέρουν, πριν «επαναστατήσουν» καίγοντας και καταστρέφοντας. Δική μου δουλειά είναι το να απαιτήσω να μην προξενούν καταστροφή τής περιουσίας μου.

 

Παρεμπιπτόντως ναι, όχι απλώς δεν πολυνοιάζομαι, αλλά αδιαφορώ παντελώς για τις απαιτήσεις - δίκαιες ή άδικες - τού κάθε καθικιού, όταν τις εκφράζει εις βάρος ανθρώπων που δε φταίνε. Ακόμα κι έτσι να μην είναι όμως...

 

...από πότε ακριβώς άρχισα να είμαι υποχρεωμένος να νοιάζομαι και να παλεύω για τις απαιτήσεις τού οποιουδήποτε και, κυρίως, από πότε άρχισα να είμαι υποχρεωμένος να συμφωνώ de facto μ' αυτές, ώστε να προτείνω τρόπους δράσης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To αντίθετο δεν είπε ο Lucifer; :P Ότι δεν είναι δεδομένη έννοια. Εγώ πάντως αυτό θεωρώ.

(στον deesnider πάει αυτό, δεν μεσολαβούσε ποστ πριν το γράψω :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...