Προς το περιεχόμενο

Πλειστηριασμοί και στη Α κατοικια?


capten-

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και εγώ προσωπικά δεν πολυπιστευω οτι θα προχωρήσουν σύντομα οι τράπεζες σε αυτή τη φάση για πολλούς και διάφορους λόγους,άλλωστε και η ίδια πολιτεία το τρενάρει παρά της φημολογουμενες πιέσεις απο Τρόικα  ωστόσο  μου κάνει ας υποκριθώ εντύπωση που δίνανε σχετικά ευκολα δάνεια κάποιες περιόδους κυρίως την διετία 2007-2009.

 

Μου θυμίζει και λίγο για να μην γράψω πολύ Αμέρικα όπου οι τράπεζες δίνανε ακόμα και σε όλους τους άνεργους ευκολα στεγαστικά δάνεια με συνέπεια να δημιουργήσουν την γνωστή φούσκα όπου ξεκίνησε η τεράστια κρίση.Το ίδιο έγινε και Ισλανδία,Ιρλανδία,Ισπανία και βεβαίως σε μας.

 

Με θλίβει ακόμα και το γεγονός οτι  κάποιοι επιτήδειοι εκμεταλλευονται τον κοσμάκη μοιράζοντας ψευτικες υποσχέσεις οτι θα τους σβήσουν ακόμα και το μισό χρέος .

 

Παρότι  ΠΙΣΤΕΥΩ οτι όλα τα χρέη πρέπει να πληρώνονται και όχι  να τα τρώμε στα μπουζούκια,στα ταξίδια και στο..... αγύριστο  ελπίζω η πολιτεία αλλά και οι τράπεζες να βρουν μια φορμουλα,μια παράταση αν και δικαιολογημένα πολλοί και με το δίκιο τους θα εξοργιστουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 126
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ετσι ειναι ολοι οι Ελληνες πηραν δανειο και τα φαγαν στα μπουζουκια και σε ταξιδια. Η αληθεια ειναι οτι οι κομουνιστες μας παιρνουν τα σπιτια...

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A small insight στο γιατί τρενάρονται οι πλειστηριασμοί:

 

Είσαι η captenBank, έχεις δώσει θαλασσοδάνεια, κρίθηκαν εκπρόθεσμα και έχεις πλέον στην κατοχή σου 100 ακίνητα. Στην έκθεση για τους μετόχους σου, λες έχω τόσα ευρώ κεφάλαια και 100 ακίνητα αντικειμενικής αξίας 10 ευρώ το καθένα, και εκτιμώμενης (από την captenRealEstate) 25 ευρώ το καθένα! Δηλαδή τα ακίνητα σου, ισχυρίζεσαι, πως έχουν αξία 2500 ευρώ! Και με βάση αυτό δανείζεσαι, μοχλεύεις κτλ.

 

Αν όμως κάνεις μερικούς πλειστηριασμούς - σε αυτή την αγορά - και δεις ότι τα ακίνητα πωλούνται για 3 ευρώ, στην επόμενη έκθεση η captenRealEstate πρέπει να αναπροσαρμόσει την εκτιμώμενη αξία των ακινήτων σου. Και αυτό μειώνει επί της ουσίας το κεφάλαιο που ισχυρίζεσαι στους μετόχους ότι έχεις (2500 -> 300 ευρώ). Και αυτό δεν είναι καλό για τίποτα.

 

 

 

 

Κοντολογίς για να πουληθούν τα ακίνητα (όσο όσο - δεν τους ενδιαφέρει αυτό) πρέπει να πάρουν πρώτα ένα ΑΚΟΜΑ βαρβάτο πακέτο ανακεφαλαιοποίησης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστος caution .

 

Αλλωστε δεν είναι και φιλανθρωπικά ιδρύματα..

 

 

Aλλά έχουν ευθύνες οι τράπεζες όσο και οι δανειζόμενοι.

Ομως οι τράπεζες ξέρανε πάρα πολύ καλά πως θα πάει η φάση στην οικονομία  απο το 2008 για να μην πώ και νωρίτερα.Αλλά συνεχίζανε να δανείζουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A small insight στο γιατί τρενάρονται οι πλειστηριασμοί:

 

Είσαι η captenBank, έχεις δώσει θαλασσοδάνεια, κρίθηκαν εκπρόθεσμα και έχεις πλέον στην κατοχή σου 100 ακίνητα. Στην έκθεση για τους μετόχους σου, λες έχω τόσα ευρώ κεφάλαια και 100 ακίνητα αντικειμενικής αξίας 10 ευρώ το καθένα, και εκτιμώμενης (από την captenRealEstate) 25 ευρώ το καθένα! Δηλαδή τα ακίνητα σου, ισχυρίζεσαι, πως έχουν αξία 2500 ευρώ! Και με βάση αυτό δανείζεσαι, μοχλεύεις κτλ.

 

Αν όμως κάνεις μερικούς πλειστηριασμούς - σε αυτή την αγορά - και δεις ότι τα ακίνητα πωλούνται για 3 ευρώ, στην επόμενη έκθεση η captenRealEstate πρέπει να αναπροσαρμόσει την εκτιμώμενη αξία των ακινήτων σου. Και αυτό μειώνει επί της ουσίας το κεφάλαιο που ισχυρίζεσαι στους μετόχους ότι έχεις (2500 -> 300 ευρώ). Και αυτό δεν είναι καλό για τίποτα.

 

 

 

 

Κοντολογίς για να πουληθούν τα ακίνητα (όσο όσο - δεν τους ενδιαφέρει αυτό) πρέπει να πάρουν πρώτα ένα ΑΚΟΜΑ βαρβάτο πακέτο ανακεφαλαιοποίησης.

 

Καλή η λογική σου ... αλλά λίγη.

 

Η διαφορά είναι ότι τα ακίνητα για τα οποία γίνεται λόγος ΔΕΝ ΑΝΗΚΟΥΝ στην CaptenBank αλλά στον Μούτσο-Πέτρο/Τάκη/Μάκη/Λάκη.

 

Από τον πλειστηριασμό δεν θα "αποκαλυφθεί" η αξία του ακινήτου της Capten Bank αλλά του Μήτσου. Η CaptenBank θα πάρει ότι είναι να πάρει.

 

Τωρα αν το θέμα είναι ότι από την αποκάλυψη τιμών των ακινήτων θα υπολογιστεί στη συνέχεια η αξία ΑΛΛΩΝ ακινήτων της CaptenBank τότε ... γιατί η CaptenRealEstate χρειάζεται να περιμένει τους πλειστηριασμούς 1ης κατοικίας και δεν μπορεί να το κάνει από όλα τα άλλα ακίνητα ?

 

Ο κίνδυνος για την τράπεζα συνίσταται στο να μη πάρει από τον πλειστιρασμό το χρέος της δηλαδή να έχει πέσει τόσο η αξία του ακινήτου που να έχει πέσει κάτω από το υπόλοιπο του δανείου.

 

Τι θα την συνέφερε τότε την τράπεζα?

 

1. Να ΜΗΝ παγώσουν 100% οι πληστειριασμοί καθώς οι τιμές των ακινήτων πέφτουν συνεχώς

2. Να μην βρεθούν σε 1-2 χρόνια, ενώ στο μεταξύ έχουν πέσει Χ% οι τιμές ξαφνικά να υπάρξει μια υπερπροσφορά.

 

Ετσι ιδανικά θα θέλανε να επιτραπουν μερικώς οι πλειστιριασμοί ώστε να επιλέγουν ποιά ακίνητα θα βγάλουν σε πληστιεριασμό αλλα και να μην υπάρξει μεγάλος αριθμός ακινη΄των που απλά δε θα βρίσκουν αγοραστή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και εγώ προσωπικά δεν πολυπιστευω οτι θα προχωρήσουν σύντομα οι τράπεζες σε αυτή τη φάση για πολλούς και διάφορους λόγους,άλλωστε και η ίδια πολιτεία το τρενάρει παρά της φημολογουμενες πιέσεις απο Τρόικα  ωστόσο  μου κάνει ας υποκριθώ εντύπωση που δίνανε σχετικά ευκολα δάνεια κάποιες περιόδους κυρίως την διετία 2007-2009.

 

Μου θυμίζει και λίγο για να μην γράψω πολύ Αμέρικα όπου οι τράπεζες δίνανε ακόμα και σε όλους τους άνεργους ευκολα στεγαστικά δάνεια με συνέπεια να δημιουργήσουν την γνωστή φούσκα όπου ξεκίνησε η τεράστια κρίση.Το ίδιο έγινε και Ισλανδία,Ιρλανδία,Ισπανία και βεβαίως σε μας.

 

Με θλίβει ακόμα και το γεγονός οτι  κάποιοι επιτήδειοι εκμεταλλευονται τον κοσμάκη μοιράζοντας ψευτικες υποσχέσεις οτι θα τους σβήσουν ακόμα και το μισό χρέος .

 

Παρότι  ΠΙΣΤΕΥΩ οτι όλα τα χρέη πρέπει να πληρώνονται και όχι  να τα τρώμε στα μπουζούκια,στα ταξίδια και στο..... αγύριστο  ελπίζω η πολιτεία αλλά και οι τράπεζες να βρουν μια φορμουλα,μια παράταση αν και δικαιολογημένα πολλοί και με το δίκιο τους θα εξοργιστουν.

 

Μήπως στον σοβαρό προβληματισμό σου πρέπει να προσθέσεις, εκτός από τις τράπεζες, και όλους εκείνους που πήραν δάνειο για κατοικία, η οποία ήταν πολύ (για να μην πω υπερβολικά) πάνω από τις στεγαστικές τους ανάγκες αλλά και τις δυνατότητες αποπληρωμής του δανείου;

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως στον σοβαρό προβληματισμό σου πρέπει να προσθέσεις, εκτός από τις τράπεζες, και όλους εκείνους που πήραν δάνειο για κατοικία, η οποία ήταν πολύ (για να μην πω υπερβολικά) πάνω από τις στεγαστικές τους ανάγκες αλλά και τις δυνατότητες αποπληρωμής του δανείου;

 

Καμιά αντίρρηση.Οπως προανέφερα τις μεγαλύτερες ευθύνες τις ΄έχουν οι δανειζόμενοι.Αλλά και σημαντικές ευθύνες είχαν και οι τράπεζες με την πολιτική χορήγησης των δανείων που ακολούθησαν.Παρακολούθα τι έγινε στις Ηπα.Και που οδηγηθηκε η παγκόσμια οικονομία.

 

Αλλά παρότι πια τα κόκκινα δάνεια τώρα είναι σχετικά{?}ελεγχόμενα πιστευω οτι θα ήταν καλύτερα ακόμα και για τις τράπεζες η Ελληνική πολιτεία να δώσει άλλη μια τελευταία  ρυθμιση ας πούμε μια αναβολή.

 

Αλλωστε οτι και να λένε τα κομματικά  κοπρόσκυλλα  όλα τα δάνεια είτε με το ενα είτε με τον άλλο τρόπο θα ....τακτοποιηθούν.

 

Ακόμα και στην Ισλανδία που ΠΤΩΧΕΥΣΕ  τα δάνεια που είχαν οι πολίτες παρέμειναν.Με μικρή επιφύλαξη ωστόσο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τους δανειοληπτες σορυ που θα γινω σκληρος αλλα ας προσεχαν και εμενα με παιρνανε τηλεφωνο για πιστωτικες και δανεια αλλα δεν τσιμπουσα, το θεμα ομως δεν ειναι αυτο το θεμα ειναι οτι  στο πατρικο μου σπιτι που καθομαι ενω ο πατερας μου ξενιτευτηκε στα καραβια το 67 γιατι να πληρωνω χαρατσι? και αν εχω αν δεν εχω παει μεσω εφοριας και αν δεν εισπραχθει για μεγαλο χρονικο διαστημα τοτε το δημοσιο το βγαζει σε πλειστηριασμο οπως και πολλα αλλα, εγω που δεν πηρα ποτε δανειο οπως και αλλοι γιατι να μας τα βγαλουν σε πλειστηριασμο?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο έγινε και Ισλανδία,Ιρλανδία,Ισπανία και βεβαίως σε μας.

 

 

η αμερικη-δντ-rochild,rockfeller εδειξαν τον δρομο...

τεσπα για καλη μας τυχη η ιδιοκατοικηση στην ελλαδα δεν συγκρινεται  με αυτες τις χωρες.

λενε για 80%.παλι καλα επιασε τοπο το ρητο "να εχεις ενα κεραμυδι πανω απο το κεφαλι σου"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τους δανειοληπτες σορυ που θα γινω σκληρος αλλα ας προσεχαν και εμενα με παιρνανε τηλεφωνο για πιστωτικες και δανεια αλλα δεν τσιμπουσα,

Εχουμε κριση, σου λεει κατι αυτο? Αλλιως ηταν τα οικονομικα σου αλλιως σημερα. Και φυσικα διαφορετικες ειναι και οι προοπτικες για το μελλον σου.

το θεμα ομως δεν ειναι αυτο το θεμα ειναι οτι  στο πατρικο μου σπιτι που καθομαι ενω ο πατερας μου ξενιτευτηκε στα καραβια το 67 γιατι να πληρωνω χαρατσι?

Εδω σε τσουζει ε? Ας μην εμπαινες στο δημοσιο, ας μην ετρωγες τα λεφτα σου στα μπουζουκια, ας ησουν παραγωγικος και τελος ας μην ψηφιζες τους γνωστους ρουσφετοκρατορες. Τι? Δεν ανηκεις σε αυτες τις κατηγοριες? Αδιαφορω. Οπως γενικευσες εσυ προηγουμενως γενικευω και εγω.

και αν εχω αν δεν εχω παει μεσω εφοριας και αν δεν εισπραχθει για μεγαλο χρονικο διαστημα τοτε το δημοσιο το βγαζει σε πλειστηριασμο οπως και πολλα αλλα, εγω που δεν πηρα ποτε δανειο οπως και αλλοι γιατι να μας τα βγαλουν σε πλειστηριασμο?

Εισαι Ελ και τα εφαγες μαζι με τους υπολοιπους. Για αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τους δανειοληπτες σορυ που θα γινω σκληρος αλλα ας προσεχαν και εμενα με παιρνανε τηλεφωνο για πιστωτικες και δανεια αλλα δεν τσιμπουσα, το θεμα ομως δεν ειναι αυτο το θεμα ειναι οτι  στο πατρικο μου σπιτι που καθομαι ενω ο πατερας μου ξενιτευτηκε στα καραβια το 67 γιατι να πληρωνω χαρατσι? και αν εχω αν δεν εχω παει μεσω εφοριας και αν δεν εισπραχθει για μεγαλο χρονικο διαστημα τοτε το δημοσιο το βγαζει σε πλειστηριασμο οπως και πολλα αλλα, εγω που δεν πηρα ποτε δανειο οπως και αλλοι γιατι να μας τα βγαλουν σε πλειστηριασμο?

Διαφορετικα ειναι οταν χρωστας στο κρατος που θα σε κυνηγησει να τα παρει ακομα και με πλειστηριασμο και αλλο οι τραπεζες οι οποιες ειναι υπευθυνες δινοντας δανεια σε ανεργους...φτωχους κ.τ.λ με υψηλα επιτοκια.

Επειδη μπορει σε εμας να παρουν το σπιτι για ενα απληρωτο χαρατσι δεν σημαινει οτι πρεπει να ζηταμε να χασουν τα σπιτια τους οσοι πηραν δανεια αλλοι χωρις καποια λογικη παρασυρμενοι απο την διαφημιση και την εξαπατηση και την προκλητικη ευκολια αλλοι κανοντας εναν σοβαρο προγραμματισμο(βαση της δουλειας δυο ανθρωπων παντρεμενων με καποιο μισθο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελλαδα εχουν παγωσει οι κατασχεσεις λογω του οτι κυβερνηση κανει την παπια

Ουσιαστικα το τρεναρει ανανεονοντας το μετρο καθε χρονο

 

Στην Ισπανια που ο Ραχοι δεν εχει εφαρμοσει αντιστοιχο μετρο, οι κατασχεσεις συνεχιζονται. Αρκετοι περιμενουν να ερθει ο "κλητηρας" και δεν φευγουν, αλλα πηδανε απο το παραθυρο η απο ταρατσα κλπ

Λογο της θεαματικης αυξησης των αυτοκτονιων εχουν γινει μεγαλες διαδηλωσεις. (πριν απο 2-3 μηνες αν θυμαμαι καλα)

 

Επισης οσο αφορα αυτο που λετε για τα δανεια. Μη ξεχναμε οτι στην Αμερικη εβγαζαν δανεια σε νεκρους!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

MΑκαρι να εφαρμοστει το μετρο ωστε οι τιμες των ακινητων να προσεγγισουν τις πραγματικες τιμες της αγορας.Οσοι πηραν δανεια ας προσεχαν ,το αν αλλαξαν οι συνθηκες και τα εσοδα τους ηταν ενα ενδεχομενο που θα επρεπε να υπολογισουν.ΩΣ γνωστο σιγουρος ειναι μονο ο θανατος.
Και τελος πολυ καλα εκαναν οι τραπεζες και δανειζαν αβερτα ,επιχειρησεις ειναι δεν ειναι φιλανθρωπικα ιδρυματα και ηρθε η ωρα να παρουν πισω τα δανεικα τους ωστε να μην πληρωνω εγω εμμεσα τις ανακεφαλαιωσεις.

Sent from my ipad4 using Insomnia

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...