Προς το περιεχόμενο

Πλειστηριασμοί και στη Α κατοικια?


capten-

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σαφως και εχει σημασία τι θα πληρωνεις.

Τα ενοικια μέχρι πριν 2-3 χρονια και ακομα και τωρα στα καλά σπιτια, ξεπερνάνε τα 450-500 ευρω.

Γιατι να μην επαιρνες εκείνη την εποχή ένα δάνειο με 500 ευρω για 15-20 έτη. Οι συνθηκες τις εποχής το ευνοουσαν. Ειδικά αν δουλευαν και τα 2 άτομα σε ένα ζευγάρι και έκαναν φθηνή ζωή. Τόσος κόσμος το καταφερε στο παρελθόν με θυσίες.

Μάλλον δεν έχεις δει καν τα προηγούμενα post μου. Και προφανώς δεν έχεις ιδέα από στεγαστικά δάνεια, επιτόκια δόσεις κτλ.

 

Για να ακριβολογούμε πριν 2-3 χρόνια(2011-2010) οι αξίες είχαν ήδη αρχίσει να κατρακυλάνε, τα ενοίκια επίσης. Να ο λόγος για να μην πάρεις εκείνη την εποχή δάνειο για σπίτι. Εγώ θα έλεγα πως κάθε άλλο παρά οι συνθήκες το ευνοούσαν. Άσε που με 500€ δόση δεν έπαιρνες το καλό σπίτι που έπιανε 400-450€ ενοίκιο αλλά κυριολεκτικά τρώγλη(χώρια την προκαταβολή που πλήρωνες από τη τσέπη σου). Άσε που ήταν(και ακόμα είναι) ανέκδοτο το να πεις ότι σου εγκρίθηκε στεγαστικό.

 

Στο παρελθόν ήταν πιο εύκολο για πολλούς λόγους. Μέχρι το 1992 πχ το κράτος επιδοτούσε τους τόκους που πλήρωνες για όλη τη διάρκεια του στεγαστικού δανείου πρώτης κατοικίας, αλλά από το 93 άρχισε σταδιακά να κόβεται αυτό(το 1988 είχε ξεκινήσει αυτή η επιδότηση με την εντολή "τσοβόλα δώστα όλα" αν θυμάσαι). Μέχρι το 1995 τα ενοίκια ήταν ακριβά σε σχέση με τις αξίες των σπιτιών, αλλά από τότε και μετά άρχισαν οι αξίες να ανεβαίνουν δυσανάλογα των ενοικίων. Βάλε και την αύξηση φορολογίας μεταβιβάσεων και αντικειμενικών αξιών που ξεκίνησε προς το τέλος της δεκαετίας του 90᾿.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 126
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2-3 χρόνια εννοούσα πριν τη κρίση! Ξέχασα ότι είμαστε ήδη 5 Ετη εντός κρίσης!my bad πες πριν 6 χρόνια λοιπόν! Η πες καλύτερα το 2009 που ο άλλος υποσχόταν ότι λεφτά υπάρχουν!

Το παράδειγμα των 500 ευρώ το ανέφερα υπό τη προϋπόθεση ότι θα υπήρχε και κάτι άλλο στην άκρη! Δε τολμώ να αναφέρω για δάνεια 150 και 200 χιλιάδων διότι θα υπήρχε ομαδική επίθεση σγανακτησμενων μνημόνιακων με φράσεις τύπου '' να έπαιρνε λιγότερα, καλα να πάθει κτλ κτλ!

 

 

Στεγαστικά μέχρι και το τέλος του 2008 εγκρίνονται κανονικά εκτός αν ανήκεις σε σώμα ασφαλείας που εκεί οι τράπεζες σε είχαν σε μαύρη λίστα όπως και μερικά ακόμα επαγγέλματα!

 

Εδώ μέχρι το τέλος του 2009 τράπεζες προτρέπει τον κόσμο να παίξει χρηματιστήριο!

 

Σε ότι αφορά την αξία αυτή ειναι πεσμένη όχι όμως τα ενοίκια! Κανε μια βόλτα να δεις πόσο παει ενα Σπιτι 10ετιας 60 τετραγωνικών πχ στο Χαλανδρι!

Τώρα βέβαια που δάνειο δε παίρνεις ούτε με σφαίρες θα εκμεταλλευτούν τα ενοίκια όσοι έχουν καλα σπίτια!

 

Εδωσα τα παράδειγμα με τα 500 ευρώ για συγκεκριμένο λόγο και ακριβώς για να αποφύγω το κατεβατο! 500 ευρώ για 15 χρόνια σου βγάζει ενα 80αρι! Με μια κάνατε και βοήθειες από γονείς όπως έκανε αρκετός κόσμος κάποτε έπαιρνα ενα παλαιότερο διαμέρισμα σε μια καλή περιοχή και του έκανες ανακαίνιση! Ηταν η φθηνή λύση σε εισαγωγικά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ενοίκια δεν συγκρίνονται με τις δόσεις για την αγορά του σπιτού...Στα πρώτα παίζει ο νόμος της προσφοράς-ζήτησης, στα δεύτερα δεν νοείται κάτι τέτοιο. Όλοι έπαιρναν δάνεια για 30 χρόνια με δόσεις, πεπεισμένοι ότι θα μπορούν πάντοτε να πληρώνουν την προκαθορισμένη ουσιαστικά δόση.

Και υπόψιν, για να αγοράσουν ακριβά διαμερίσματα για το βαλάντιό τους, με εμπορικές στα ύψη, συν κανα δεκαχίλιαρο ακόμα για ανακαινίσεις και άλλα...

 

Απλά πράγματα: όσοι αγόρασαν σπίτι την εποχή της φούσκας, έκαναν, με τη συνενοχή της τράπεζας βεβαίως-βεβαίως, μια επένδυση λανθασμένη, όπως αποδεικνύεται τώρα και όπως έπρεπε να είχαν ψυλλιαστεί. Όσοι ήταν συντηρητικοί βγήκαν κερδισμένοι, καθώς δεν διανοήθηκαν να δανειστούν πέρα από το επίπεδο διαβίωσής τους.

 

Αυτή τη λογική "αγοράζω σπίτι με δόσεις για 30 χρόνια, για να μου μείνει το σπίτι μετά", ειλικρινά δεν καταλαβαίνω πώς μπορεί κάποιος να την υιοθετεί, από τη στιγμή που σταμάτησαν οι επιδοτήσεις από το κράτος. Είναι ένα μεγάλο ρίσκο. Εκτός και αν ήσουν δημόσιος υπάλληλος με υψηλές αμοιβές ή κληρονομιά ή δεν ξέρω τι. Που και πάλι, αν έπαιρνες -που θα έπαιρνες- δάνειο με δόση πολύ μεγαλύτερη του τωρινού ενοικίου, πιθανόν διπλάσια, πώς θα τα πληρωνες τώρα με τις περικοπές. Και όλα αυτά για να έχεις στην πλήρη κυριότητά σου (επιτέλους!) σε 20 χρόνια από σήμερα, ένα παμπάλαιο σπίτι.

 

Τα ενοίκια φυσικά και δεν πρόκειται να πέσουν σε φυσιολογικά επίπεδα όσο δεν γίνονται πλειστηριασμοί και δεν κινείται εν γένει η αγορά ακινήτων.

 

Βέβαια, οι οφειλέτες διαμαρτύρονται και δεν πληρώνουν, ζητώντας να επιδοτήσουμε, εμείς οι υπόλοιποι, την ατυχή επένδυσή τους, με κούρεμα των δανείων ή/και αναστολή των πλειστηριασμών μέχρι να περάσει η κρίση. Με την ίδια λογική, να ζητήσουν και οι νοικιαστές αναστολή των εξώσεων  :blink: 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως αποδεικνύεται τώρα και όπως έπρεπε να είχαν ψυλλιαστεί.

Με ποιο τροπο να το ψυλλιαζόσουν? Με το χαμόγελο του πολιτικου, το χαμογελο του τραπεζικου ή το χαμογελο των ειδησιογραφικων πρακτορειών??

Οσοι μιλαγαν περι επικείμενης κρισης μέχρι και το 2008, τους κοροιδευαν...Τι να λέμε τωρα.

Οι ιδιοι ανθρωποι τωρα κάνουν κωλοτουμπες.

 

Οικονομολόγος να ησουν δε το καταλάβαινες.

 

Εκτός και αν ήσουν δημόσιος υπάλληλος με υψηλές αμοιβές ή κληρονομιά ή δεν ξέρω τι.

Οι δημοσιοι επαιρναν δυσκολοτερα δάνεια απο τους υψηλομισθους ιδιωτικους. Δε την έπαθαν οι δημοσιοι υπάλληλοι απο τα δάνεια. Οι ιδιωτικοι φεσωθηκαν κατα βάση που ειχαν την "ευκολία".

Το έγραψα και νωρτερα και μπορει να με επιβεβαιωσει ο οποιοσδηποτε εργάστηκε σε τράπεζα έστω και για λιγο.

 

Να μην αναφερθω σε τράπεζες που έδιναν δάνεια ακόμα και το 2010 σε άτομα που ηξεραν οτι δε θα μπορουσαν να πληρωσουν σε λιγο....Τα ξέρουμε τα ονοματα

 

ζητώντας να επιδοτήσουμε, εμείς οι υπόλοιποι, την ατυχή επένδυσή τους,

Εμεις οι υπολοιποι ειμαστε πλέον η μειοψηφία, δε ξερω αν το έχεις καταλάβει.

Και ο κόσμος δε ζητάει να του πληρωσεις εσυ το δάνειο.

ΔΟΥΛΕΙΑ ζητάει.

Τη δουλειά που ειχε και τωρα δεν έχει επειδη οι τράπεζες έκαναν  ατυχείς επενδυσεις . Ολη η κριση ξεκινάει απο τις κακές επενδυσεις των Ελληνικων τραπεζων.

Και όσο θα συνεχιζεται αυτο το πράγμα, τοσο δε θα μπορει ο κόσμος να πληρωσει.

 

Δε σου φταιει ο Ελληνας που πηρε δάνειο, σε μια εποχη που κανεις δε προέβλεπε αυτο το πράγμα.

Σου φταιει η πολιτικη λιτοτητας που δεν αφηνει κανέναν να πληρωσει.

 

Αυριο το δάνειο μπορει να ειναι στον μπακάλη. Αντιλαμβάνεσαι ποσο ευκολα μπορουμε να μιλάμε εκ του ασφαλους, χωρις να μπορουμε να μπουμε στη θεση του άλλου.

 

Η ιδιοκτησία ηταν το Α και το Ω για πολλους λογους.

Το ενοικιο σημερα μπορεις να το πληρωσεις αυριο δε μπορεις με την ιδια ακριβως προοπτικη και τις τωρινές συνθηκες.

Τι κάνεις αν χάσεις τη δουλειά σου? Μενεις άστεγος προφανως.

Ε το ιδιο σκέφτεται και οποιος παιρνει δάνειο.

Ουτως η αλλιως θα μεινω άστεγος αν συμβει κάτι. Ας μεινω άστεγος και ας μου πάρουν το σπιτι. Πατσισαμε. (οχι απλά πατσισαμε αλλά σε πολλές περιπτωσεις με κατασχέσεις οι τραπεζες κερδιζαν και με το παραπάνω)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2-3 χρόνια εννοούσα πριν τη κρίση! Ξέχασα ότι είμαστε ήδη 5 Ετη εντός κρίσης!my bad πες πριν 6 χρόνια λοιπόν! Η πες καλύτερα το 2009 που ο άλλος υποσχόταν ότι λεφτά υπάρχουν!

Το παράδειγμα των 500 ευρώ το ανέφερα υπό τη προϋπόθεση ότι θα υπήρχε και κάτι άλλο στην άκρη! Δε τολμώ να αναφέρω για δάνεια 150 και 200 χιλιάδων διότι θα υπήρχε ομαδική επίθεση σγανακτησμενων μνημόνιακων με φράσεις τύπου '' να έπαιρνε λιγότερα, καλα να πάθει κτλ κτλ!

Ok, ας πούμε για το 2008 καλύτερα μια και το 2009 είχε ξεκινήσει ήδη η κρίση. Το 2008 λοιπόν το επιτόκιο των στεγαστικών δανείων ήταν γύρω στο 5,75%. Με αυτό δεδομένο, πόσα χρήματα θα ήταν το δάνειο εφόσον μπορούσες να πληρώνεις 500€ δόση μηνιαίως για 15-20 έτη? Μάντεψε... 58.000€ για 15 έτη και 68.000€ για 20 έτη. Συν ότι έπρεπε να δώσεις προκαταβολή σε μετρητά από αυτά που είχες στην άκρη το 20-25% τουλάχιστον, συν συμβολαιογραφικά, αμοιβές δικηγόρων, φόρο μεταβίβασης, έξοδα φακέλου κτλ. Και όλα αυτά για να πάρεις ένα σπίτι αξίας 75-90.000 το οποίο θα μπορούσες να το είχες νοικιάσει με 200€/μήνα... έστω 250€/μήνα... Πες μου τώρα αν βρίσκεις έξυπνο ή όχι το παραπάνω.

 

Σε ότι αφορά την αξία αυτή ειναι πεσμένη όχι όμως τα ενοίκια! Κανε μια βόλτα να δεις πόσο παει ενα Σπιτι 10ετιας 60 τετραγωνικών πχ στο Χαλανδρι!

Και να δω πόσο πάει ένα σπίτι στο Χαλάνδρι δεν λέει κάτι, δεν ήξερα πόσο πάνε πριν ώστε να συγκρίνω. Στην πόλη που ζω πάντως ενδεικτικά ένα συγκεκριμένο δυάρι 67 τμ παίρνει πλέον ενοίκιο 200€ από τα 350 που έπαιρνε μέχρι το 2010. Όσο για το ότι τα ενοίκια δεν έχουν πέσει όσο οι αξίες λογικό είναι, φούσκα είχαμε στις αξίες των ακινήτων, και όχι στα ενοίκια.

 

Τώρα βέβαια που δάνειο δε παίρνεις ούτε με σφαίρες θα εκμεταλλευτούν τα ενοίκια όσοι έχουν καλα σπίτια!

Sorry για τη φράση, αλλά τα παπάρια μου θα εκμεταλλευτούν. Απλά τα καλά σπίτια δεν θα έχουν τόσο μεγάλη μείωση όσο τα όχι και τόσο καλά. Μείωση υπάρχει ήδη σε όλα!

 

Εδωσα τα παράδειγμα με τα 500 ευρώ για συγκεκριμένο λόγο και ακριβώς για να αποφύγω το κατεβατο! 500 ευρώ για 15 χρόνια σου βγάζει ενα 80αρι! Με μια κάνατε και βοήθειες από γονείς όπως έκανε αρκετός κόσμος κάποτε έπαιρνα ενα παλαιότερο διαμέρισμα σε μια καλή περιοχή και του έκανες ανακαίνιση! Ηταν η φθηνή λύση σε εισαγωγικά!

Όσον αφορά το 2008 λάθος κάνεις, σου έγραψα παραπάνω το γιατί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όλα αυτά για να πάρεις ένα σπίτι αξίας 75-90.000 το οποίο θα μπορούσες να το είχες νοικιάσει με 200€/μήνα... έστω 250€/μήνα... Πες μου τώρα αν βρίσκεις έξυπνο ή όχι το παραπάνω.

 

Λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω αλλά μέχρι το 2008 με 250€/μήνα νοίκιαζες μόνο κάτι άθλιες γκαρσωνιέρες, μαμηστρώνες, ή κανένα σπίτι σε ξεχασμένο χωριό. Αν ήθελες κάτι μέτριο (όχι καλό, απλά μέτριο) έπαιζες απο 450€ και πάνω. Εκείνη την εποχή με 600€ έπαιρνες δάνειο για ένα μέτριο σπιτάκι 60τμ. ΟΚ θα δυσκολευόσουν στην αρχή, αλλά με τα χρόνια τα υποτειθέμενα 600€ της δόσης θα φαίνονταν πολύ λιγότερα λόγω πιθανών "αυξήσεων" που θα έπαιρνες απο την δουλειά.

 

Τρανό παράδειγμα οι γονείς μου, που ακριβώς έτσι κατάφεραν και πήραν σπίτι. (πολλά χρόνια πριν) Στην αρχή όλος ο μισθός της μητέρας μου πήγαινε στην δόση. 15χρόνια μετά όμως, ήταν απλά μια μικρή δόση τύπου 200€ (ας μιλήσουμε για € και όχι δρχ), την στιγμή που οι άλλοι "εξυπνότεροι" ήταν επί 15χρόνια στα νοίκια με 450-600€ και συνεχίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω αλλά μέχρι το 2008 με 250€/μήνα νοίκιαζες μόνο κάτι άθλιες γκαρσωνιέρες, μαμηστρώνες, ή κανένα σπίτι σε ξεχασμένο χωριό.

Συγνώμη αλλά είπα εγώ πουθενά κάτι διαφορετικό? Ισχυρίστηκα ποτέ ότι με 250€ νοίκιαζες κάτι αξιοπρεπές? Ίσα ίσα στο post #61 αναφέρθηκα σε τέτοια σπίτια ως τρώγλες.

 

Αν ήθελες κάτι μέτριο (όχι καλό, απλά μέτριο) έπαιζες απο 450€ και πάνω.

Συμφωνώ απόλυτα.

 

Εκείνη την εποχή με 600€ έπαιρνες δάνειο για ένα μέτριο σπιτάκι 60τμ. ΟΚ θα δυσκολευόσουν στην αρχή, αλλά με τα χρόνια τα υποτειθέμενα 600€ της δόσης θα φαίνονταν πολύ λιγότερα λόγω πιθανών "αυξήσεων" που θα έπαιρνες απο την δουλειά.

Αυτά που λες είναι γενικότητες. Αν θέλεις να γράψεις κάτι ουσιαστικό, γράψε συγκεκριμένα εκτός από τη δόση του δανείου και τα λεφτά που έπιανε αυτό το σπιτάκι το 2008, και τι προκαταβολή χρειαζόταν να δώσεις, και τι έξοδα γενικώς έπρεπε να κάνεις, και για πόσα χρόνια θα πλήρωνες δόση, και πόσο παλιό θα ήταν, και το αν ήθελε επισκευές και πόσες ώστε να κατοικηθεί, και το τι ενοίκιο θα μπορούσε να πιάσει τότε. Το "600€ το μήνα δόση" δεν λέει απολύτως τίποτα. Όσο για το ότι τα 600 θα φαίνονταν λιγότερα στο μέλλον λόγω πληθωρισμού, αυτό ίσχυε πχ το 1993 που ο πληθωρισμός ήταν στο 15%. Το 2008 όμως ήταν στο 4,2%... άσε που το 2008 οι αξίες ακινήτων ήταν ήδη παράλογα υψηλές.

 

Τρανό παράδειγμα οι γονείς μου, που ακριβώς έτσι κατάφεραν και πήραν σπίτι. (πολλά χρόνια πριν) Στην αρχή όλος ο μισθός της μητέρας μου πήγαινε στην δόση. 15χρόνια μετά όμως, ήταν απλά μια μικρή δόση τύπου 200€ (ας μιλήσουμε για € και όχι δρχ), την στιγμή που οι άλλοι "εξυπνότεροι" ήταν επί 15χρόνια στα νοίκια με 450-600€ και συνεχίζουν.

Ακριβώς λόγω του υψηλού πληθωρισμού που περιέγραψα παραπάνω έγινε αυτό. Από τη στιγμή όμως που έχουν φύγει ανεπιστρεπτί οι εποχές με τα διψήφια νούμερα πληθωρισμού, δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναγίνει κάτι τέτοιο. Μην κάνεις το λάθος και συγκρίνεις ανόμοιες εποχές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις ενα μικρο θεμα με το 2008 ε? εγω αφου μιλαμε για 20ετιας δανεια θελω να παρεις πχ το 2003-2004-1998

 

γιατι απο ενα σημειο και μετα ή δεν θελεις να καταλαβεις ή δεν μπορεις να καταλαβεις!

 

 

απο τοτε που μπηκε το ευρο μεχρι το 07-08 τα νοικια ηταν στο θεο!

 

τα λεφτα που εβγαζε ενας μεσος ιδιωτικος υπαλληλος ηταν χαλαρα στο χιλιαρικο

 

"για να καταλαβεις, καθαρηστρια σε κλινικη, παντρεμενη με 2 παιδια και 7ετια επαιρνε 1.200+) και αυτο το 2010!!

 

 

 

Δωσε λιγο βαση τωρα ειναι δυσκολο...

 

οταν σε ενα σπιτι μπαινουν το μηνα καθαρα 2.000-3.000 το μηνα (μιλαμε για 2 ατομα χωρις παιδι) και οι παπουδες επαιρναν συνταξη, μπορουσες να δωσεις "μια μεσοαστη οικογενεια τα εδινε για πλακα"  50.000 μαρουλια και να βαλεις 150.000 σε δοσεις!

 

"τα μαθηματικα που τοσο σου αρεσουν"

 

με περιπου 835 μαρουλακια το μηνα, το χρονο καπου στα 10.000 και σε 15 χρονια βουαλα..  τερμα το νοικι!

 

"μιλαμε παντα με μισθους υπαλληλου"

 

 

εσυ μπερδευεσαι με αυτους που οντως εκαναν βλακεια και εκαναν δανειο 30ετιας με μικρο μισθο και τους πηραν το σπιτι

με αυτους που δουλευαν σε μια οχι και τοσο σιγουρη δουλεια και σε αυτους που απλωσαν τα ποδια εξω απο το παπλωμα

 

και μια ερωτηση ετσι για το γαμωτο.. αυτοι που εχουν τα σπιτια και τα νοικιαζουν, στην κατοχη φορουσαν κουκουλες? γιατι αλλιως δεν εξηγειται που βρηκαν τα μετρητα και τα εφτιαξαν!

 

το δανειο ειναι επενδυση

με δανειο εκανε ο μπαμπακας σου/μου/του το μαγαζι

με δανειο αγορασαν σχεδον ολοι το 80 και το 90 τα σπιτια-εξοχικα αργοτετα αυτοκινητα-μοτοσυκλετες-εργαλεια για την δουλεια-επιπλα

 

και παλι καλα να λες γιατι αν τωρα ολοι ειμασταν στα νοικια "οπως λες οτι θ επρεπε" με την κριση θα ειμασταν σε φαβελες!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το δεύτερο σημαντικότερο που πρέπει να κοιτάξεις, είναι τα τρέχοντα επιτόκια των τραπεζών στα στεγαστικά δάνεια. Το 2008 ήταν περίπου στο 5.75%, με λίγα λόγια για κάθε 100.000 δανείου με εξόφληση σε 25 χρόνια, θα πλήρωνες 665,86€ δόση και συνολικά €99.761,32 τόκους! Κάποια άλλη χρονική στιγμή όμως που τα επιτόκια έπαιζαν στα 2.75%, θα πλήρωνες για το ίδιο δάνειο μόλις 492,61€ δόση και συνολικά €47.785,37 τόκους.

post-216584-0-16276700-1372542203_thumb.png

Bitch+Please.jpg

 

Επεξ/σία από παπι
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Donalhioy

Απλά αναφέρω το 2008 ως σημείο αναφοράς, γιατί ήταν η χρονική περίοδος λίγο πριν αρχίσει η κρίση στην Ελλάδα. Καθώς επίσης γιατί τότε ήταν η χειρότερη εποχή για να αγοράσεις σπίτι. Και γιατί η φούσκα των ακινήτων ήταν στο αποκορύφωμα της, και γιατί το σοβαρότερο πρόβλημα το έχουν αυτοί που είχαν πάρει τότε δάνειο. Αν θέλεις μιλάμε και για διαφορετική εποχή, μόνο φρόντισε να διευκρινίσεις για ποια ακριβώς ώστε να μην λέμε αερολογίες.

 

απο τοτε που μπηκε το ευρο μεχρι το 07-08 τα νοικια ηταν στο θεο!

Εξαρτάται πως το βλέπεις. Σε σχέση με τις αξίες των ακινήτων όχι, φτηνά ήταν. Σε σχέση με τους μισθούς ναι, ακριβά ήταν. Όπως και να έχει όμως, οι ενοικιαστές και μόνο αυτοί διαμόρφωναν τις τιμές.

 

Δωσε λιγο βαση τωρα ειναι δυσκολο...

 

οταν σε ενα σπιτι μπαινουν το μηνα καθαρα 2.000-3.000 το μηνα (μιλαμε για 2 ατομα χωρις παιδι) και οι παπουδες επαιρναν συνταξη, μπορουσες να δωσεις "μια μεσοαστη οικογενεια τα εδινε για πλακα"  50.000 μαρουλια και να βαλεις 150.000 σε δοσεις!

 

"τα μαθηματικα που τοσο σου αρεσουν"

 

με περιπου 835 μαρουλακια το μηνα, το χρονο καπου στα 10.000 και σε 15 χρονια βουαλα..  τερμα το νοικι!

 

"μιλαμε παντα με μισθους υπαλληλου"

Δεν διευκρινίζεις για ποια εποχή ακριβώς μιλάς, η μόνη εικασία που μπορώ να κάνω είναι πως μιλάς για κάπου ανάμεσα 2002 και 2013 μια και αναφέρεσαι σε ευρώ. Τα 150.000€ πάντως στα οποία αναφέρθηκες είναι κεφάλαιο μαζί με τόκους, και έχει ιδιαίτερη σημασία το πόσο ήταν το κεφάλαιο, το ποσό χρηματοδότησης.

 

Όσο για τα μαθηματικά ποτέ δε μου άρεσαν, το ότι ξέρω να χειρίζομαι το απλό κομπιουτεράκι δεν σημαίνει ούτε ότι είμαι μαθηματικός ούτε ότι μαρέσουν.

 

εσυ μπερδευεσαι με αυτους που οντως εκαναν βλακεια και εκαναν δανειο 30ετιας με μικρο μισθο και τους πηραν το σπιτι

με αυτους που δουλευαν σε μια οχι και τοσο σιγουρη δουλεια και σε αυτους που απλωσαν τα ποδια εξω απο το παπλωμα

Αν δεις λίγο καλύτερα τα δικά μου γραφόμενα, θα διαπιστώσεις ότι ποτέ δεν αναφέρθηκα στο τι δουλειά έκανε ο κάθε δανειολήπτης, ούτε στο αν ήταν σταθερή ή όχι, ούτε στο πόσο μεγάλο εισόδημα είχε, ούτε στο πόσο πολυτελές σπίτι πήρε. Άλλοι το έκαναν αυτό, τα παράπονά σου σε αυτούς. Εγώ μιλάω για το κατά πόσο ήταν έξυπνη κίνηση ή μαλακία το να αγοράσεις σπίτι με δάνειο σε διάφορες χρονικές στιγμές. Μην τα ισοπεδώνεις όλα.

 

Τώρα δηλαδή πρέπει να πάρουμε στα σοβαρά αυτή τη φωτό?

 

Σε περίπτωση πάντως που ενδιαφέρεσαι να μάθεις και δεν τρολάρεις, δες εδώ:

 

"Το ίδιο δάνειο στα τέλη του 2008, είχε επιτόκιο 5,75% (επιτόκιο ΕΚΤ 4% + περιθώριο 1,75%)"

 

http://www.inews.gr/263/stegastika-daneia-poso-meionetai-i-dosi-apo-ti-meiosi-tou-epitokiou-tis-ekt.htm

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με λιγα λογια γιατι το βγαζουμε και λιγο εκτος θεματος

 

μιλαω για την περιοδο που το "ονειρο" ηταν το σπιτι..  δεκατια 90 περιπου μεχρι το 2006

απλα καποιοι ηταν ατυχοι "και το εννοω" και αγορασαν σπιτι προτου τα πρωτα σημασια της κρισης και αλλοι απλα δεν προλαβαν να το αποπληρωσουν..

προφανως απο εκει και μετα η ιδεα ηταν ρισκο εως κακη για τα μεσεα και κατω εισοδηματα λογο κρισης-υφεσης κτλ

 

οι περισσοτεροι πληστειριασμοι σημερα ειναι απο υποθηκευσεις και οχι απο αγορα..

 

π.χ

 

ο χ τυπος αποπληρωσε το δανειο το 2002.. απο το 86'

 

Α) η δουλεια δεν πηγαινει καλα οποτε παιρνει δανειο για να την "τονωση" λιγο βαζει το σπιτι υποθηκευση

τα πρωτα 2-3-4 χρονια παει καλα και μετα ερχεται η κριση και του παιρνουν με αυτο τον τροπο την α' κατοικια

 

Β) αντι για υποθηκευση το παλευει τσιμα τσιμα, δεν πληρωνει το χαρατσι και του παιρνουν το σπιτι

 

σε καμια περιπτωση δεν φταιει.. συγκυριες? ατυχια? αδιεξοδο? οπως θελεις πες το

 

δεν μπορεις να τον κατηγορεις και απο πανω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με λιγα λογια γιατι το βγαζουμε και λιγο εκτος θεματος

 

μιλαω για την περιοδο που το "ονειρο" ηταν το σπιτι..  δεκατια 90 περιπου μεχρι το 2006

Με λίγα λόγια, μπορείς να εμπεδώσεις πως άλλα ίσχυαν το 90 και άλλα το 2006? Και άλλα κάθε χρονιά ενδιάμεσα? Εγώ τουλάχιστον δεν μπορώ να κάνω συζήτηση τσουβαλιάζοντας τα πάντα, sorry.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

"Το ίδιο δάνειο στα τέλη του 2008, είχε επιτόκιο 5,75% (επιτόκιο ΕΚΤ 4% + περιθώριο 1,75%)"

 

http://www.inews.gr/263/stegastika-daneia-poso-meionetai-i-dosi-apo-ti-meiosi-tou-epitokiou-tis-ekt.htm

 

Υπαρχουν δανεια και σε αλλα νομισματα. Τεσπα, η φοτο ειναι απο το στεγαστικο μου που ειναι σε chf. πηρα 100 το 2008 και θα δωσω 133 το 2038 (υπολογιζοντας την υποτιμηση του ευρω σε σχεση με το chf) δηλαδη εχω επιτοκιο καπου στο ~2%, αν δεν ειχαμε την κριση, τοτε θα μου εβγαινε τζαμπα εφοσον ο πληθορισμος θα "σκοτωνε" το επιτοκιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λίγα λόγια, μπορείς να εμπεδώσεις πως άλλα ίσχυαν το 90 και άλλα το 2006? Και άλλα κάθε χρονιά ενδιάμεσα? Εγώ τουλάχιστον δεν μπορώ να κάνω συζήτηση τσουβαλιάζοντας τα πάντα, sorry.

Μα ειναι αυτο που σου έγραψα και νωριτερα.

 

ΔΕΝ ξέραμε οτι άλλα ισχυαν το 2006 και άλλα το 96

 

Ισα ισα που μέχρι και το 2008 ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ οτι ημασταν ακομα σε τροχιά ανάπτυξης και το 2009 ο άλλος καθησύχασε τους πάντες. (Πρέπει να σου δωσω μια ερευνα από τη παλιά μου εργασία να δεις τις εκταμιευσεις στεγαστικων δανειων μέχρι και το 2010 που κειμενονται σε φυσιολογικά επιπεδα ΕΙΔΙΚΑ ΑΠΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ, με τις γνωστές 3 Κυπριακές να παρουσιάζουν εξαιρετικά συντηρητική στάση-άσχετα αν στο τελος τη πλήρωσαν αυτές τη νυφη)

 

Το 2004 κάναμε Ολυμπιάδα, πηραμε Ευρωπαϊκό, γιναμε το κέντρο του κόσμου. Ελεος. Ποιος λέει οτι θα γινόταν αυτο το πράγμα και δε θα έπαιρνε δάνειο έστω και στο τέλος του 2009?? Ισα ισα που ηταν η κατάλληλη εποχη για να ζητησουν δανειο ολοι, πιστευοντας το μεγάλο ψέμα που ειχε στηθει εις βάρος του κόσμου, με τις τράπεζες να ΄παιρνουν συνεχως δανεικα.

 

ΕΙΔΙΚΑ το 2006 και το 2007 ειναι οι χρυσες εποχές των τραπεζών με ρεκορ στις εκταμιευσεις δανείων

(αυτά πληρωνει τωρα ο κόσμος. Τα στεγαστικά των 15 και 20 ετων εκεινης της εποχής. Δεν έχουν περάσει παραπανω απο 6 χρονια. Ριχτους ευθηνη που πηραν δάνειο ευκολα και γρηγορα -εντος 10 ημερων η εκταμιευση παρακαλω σε πολλές περιπτωσεις)

 

Οπως χιλιάδες κοσμος πήρε δάνειο και το αποπλήρωσε έτσι θα συνέχιζαν να παίρνουν και άλλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...