Προς το περιεχόμενο

Πλειστηριασμοί και στη Α κατοικια?


capten-

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπαρχουν δανεια και σε αλλα νομισματα. Τεσπα, η φοτο ειναι απο το στεγαστικο μου που ειναι σε chf. πηρα 100 το 2008 και θα δωσω 133 το 2038 (υπολογιζοντας την υποτιμηση του ευρω σε σχεση με το chf) δηλαδη εχω επιτοκιο καπου στο ~2%, αν δεν ειχαμε την κριση, τοτε θα μου εβγαινε τζαμπα εφοσον ο πληθορισμος θα "σκοτωνε" το επιτοκιο.

Φυσικά υπάρχουν δάνεια και σε άλλα νομίσματα, μόνο που είναι ρίσκο γιατί όταν αλλάζει η ισοτιμία αλλάζει και η δόση σου.

 

Αυτό όμως δεν αναιρεί το ότι το 2008 τα επιτόκια που έδιναν οι Ελληνικές τράπεζες ήταν ~5,75%.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 126
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

http://www.aggeliestanea.gr/Article.aspx?ArticleId=4621047

 

Λινκ το οποιο αναφέρει ξεκάθαρα το έτος 2010 που οι τράπεζες άρχισαν να υιοθετουν σκληροτερα μέτρα στις εκταμιεύσεις δανειων με αποτέλεσμα την διάλυση της οικοδομης και ολα τα γνωστά αποτελέσματα που έχουμε μέχρι τωρα.

 

Νωριτερα ειδαμε οτι 3 χρονια πριν την υιοθέτηση αυτων των μέτρων, οι εκταμιευσεις ηταν στο ζενιθ....3 μολις χρονια πριν!!

Δεν νομιζω οτι χρειάζεται να πουμε κάτι, ουτε φυσικά σχόλια τυπου "ο κοσμος ηξερε" κτλ...εδω δεν ηξεραν οι τράπεζες (η έκαναν οτι δεν ηξεραν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ειναι αυτο που σου έγραψα και νωριτερα.

 

ΔΕΝ ξέραμε οτι άλλα ισχυαν το 2006 και άλλα το 96

Ε όχι δα... ΟΛΟΙ οι δανειολήπτες ήξεραν πολύ καλά τι δόση θα πληρώνουν και για πόσο καιρό τη στιγμή που υπέγραφαν για τη δανειοδότηση. Είτε είχαμε 1988, είτε 1992, είτε 1996, είτε 2006, είτε 2008. Εκεί επικεντρώνομαι εγώ. Στο ότι δεν ήταν το ίδιο αυτός που πήρε δάνειο χωρίς προκαταβολή και πλήρωνε δόση λίγο παραπάνω από ότι θα πλήρωνε ενοίκιο, και στον άλλον που πήρε δάνειο με 25% προκαταβολή και πλήρωνε δόση τα διπλάσια από ότι θα πλήρωνε ενοίκιο. Ο ένας έκανε σωστή κίνηση, ενώ ο άλλος έκανε χοντρή μαλακία. Άσχετα με το πόσο καλή/σίγουρη δουλειά είχε, άσχετα με το τι θα γινόταν στο μέλλον. Γιατί δυσκολεύεσαι να το χωνέψεις αυτό?

 

Τα υπόλοιπα που γράφεις είναι άλλο πράγμα, και δεν έχω αναφερθεί ποτέ σε αυτό. Μην προσπαθείς να μου αποδείξεις πως έχω άδικο σε κάτι που δεν είπα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε φιλε Joshua..

 

αυτο που σου λεμε ειναι απλο..

 

οτι οι ανθρωποι εκαναν επενδυση!! και μαλιστα με τα δεδομενα της εποχης τους..

 

καποιος που πηρε δανειο το 98' με δουλεια στο δημοσειο και μισθο 4.000 το μηνα και πηρε σπιτι δεν ειναι χαζος!

που να'ξερε οτι 10 χρονια μετα θα τον απολυσουν, θα ερθει κριση, 30%ανεργεια, ακριβεια, επιπλεον φοροι σε ολα και μαλιστα μεγαλοι, η τρελα με τις αποδειξεις που δεν σ'αφηνει να αποταμιευσεις, χαρατσι, μειωμενες συνταξεις "σε περιπτωση που μπορουσε να παρει απο τους γονεις του",

 

οταν ενδοιαμεσα διανυσες μια απο τις καλυτερες περιοδους..

 

πως νομιζεις οτι αποκτησαν τα σπιτια αυτοι που τα νοικιαζουν ε?

πως νομιζεις εγιναν οι μεγαλες εταιριες στην ελλαδα?   "μιλω για τις ελληνικες"

 

 

 

και στο κατω κατω δηλαδη αν εμενες στο νοικι τι θα κερδιζες? μερικα χρηματα παραπανω για τηλεοραση?αμαξι?μηχανη?επιπλα?διακοπες?ποτα?

 

οκ.. και σημερα τι?

 

γιατι σπιτι σιγουρα δεν θ ειχες και αν μαλιστα ησουν ανεργος πιθανο να ησουν αστεγος..  τουλαχιστον καποιοι μενουν σε σπιτι λογω απαγορευσης πλειστηριασμων α' κατοικιας..

 

 

 

αν ομως ησουν απο τους τυχερους που επαιρναν δανειο 15ετιας απο 94 και πριν.. τωρα θα ησουν σιγουρος πως τουλαχιστον δεν θα ψαχνεις πλατεια με χωρο!

 

τελος..  να στο πω και αλλιως

εδω γαμ***κε ο διας!! που να το περιμενεις??..  δεν μπουμε να καθομαστε στο καβουκι με την δικαιλογια

 

"μπορει να πεσει κομητης στο νεο σπιτι και να χασω τα λεφτα μου ή να το κλεψουν, να πεσει αεροπλανο, διαστημοπλιο, δορυφορος, να σπασουν οι σωληνες και να γεμισει νερα κτλ"

γιατι η κριση ετσι οπως παει φανταζει σε τετοιο ποσοστο απιθανη στον ανθρωπο του 2006 και πριν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γιατί δυσκολεύεσαι να το χωνέψεις αυτό?

 

 

Γιατι εσυ δυσκολευεσαι να χωνεψεις οτι ο αλλος κάνει επενδυση σε μια εποχη που ενδικνειτε να τη κάνεις έστω και αν το επιτόκιο ειναι υψηλό. Παρεμπιπτόντως, εκει που εργαζόμουν εγω, διναμε και με 2,5% επιτοκιο μεχρι και το 2008 μέση σε αρκετές περιπτωσεις και ανάλογα με το ποσό.

Ακομα και αυτος που πηρε διπλάσια δοση απο το ενοικιό του, προφανως σκέφτηκε οτι θα έχει συντομα αυξηση και ΠΡΟΦΑΝΩΣ για του ενεκριναν τέτοια δόση, το ιδιο σκέφτηκε και η τράπεζα. Θέμα λογικης της εποχής ειναι.

Ριχνεις την ευθηνη στον έναν και αφηνεις τον αλλο στην απ έξω. 2 πλευρές συμφωνησαν για ενα δάνειο, δεν ειναι μονο η μία. Για να σου δωσουν στεγαστικό 200 χιλιάρικα, με επιτοκιο 5% ξέρω γω σταθερό, θα πρέπει να έπαιρνες 2500 χιλιάρικα το μηνα 2 άτομα και να βάλεις και εγγυητή ή αλλιώς να έχεις Cash Collateral.....εδω πλέον σκάνε τα Cash Collateral.

...αντιλαμβάνεσαι τι μπορει να σημαίνει αυτο, διοτι βλέπω οτι ξέρεις 5 πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι θεωρείτε ότι αυτοί που πήραν στεγαστικά δάνεια έκαναν επένδυση (επιτέλους, έρχεστε στα λόγια μας, γιατί πριν 2-3 χρόνια θα λέγατε ότι ο καθένας πρέπει να είναι και κύριος της στέγης του, ίσως να του δοθεί και με επιδότηση), γιατί δεν αποδέχεστε και το ενδεχόμενο, αυτή τους η επένδυση, για τον οποιονδήποτε λόγο, να πήγε στραβά και να έχουν φεσωθεί τώρα; Δεν χαιρόμαστε φυσικά για τη δυσμενή κατάσταση του άλλου! Απλά ζητάμε να μην επιβαρυνθούμε εμείς οι υπόλοιποι με τη χασούρα του (κούρεμα, αναστολή), τι δεν καταλαβαίνετε;

 

Υπενθυμίζω ότι το θέμα έχει ακριβώς αυτό τον τίτλο! Διότι οι πλειστηριασμοί έχουν αυτό το σκοπό, τη ρευστοποίηση του υποθηκευμένου περιουσιακού στοιχείου που προσημειώθηκε για να εξασφαλιστούν τα χρήματα της επένδυσης!

 

Άλλο το ζήτημα της συνενοχής των τραπεζών που πρέπει να αποδεχτούν κι αυτές χασούρα, εννοείται. Αλλά το να μην γίνονται πλειστηριασμοί, με την αιτιολογία ότι είναι πρώτη κατοικία, έτσι, χωρίς διακρίσεις εισοδημάτων και οικονομικής κατάστασης, είναι παράλογο, εάν παρατείνεται για τόσα χρόνια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διότι η επένδυση δε πήγε στραβά από λάθος του επενδυτή αλλά από εξωτερικο παράγοντα πιυ σε αυτόν περιλαμβάνονται οι ίδιες οι τράπεζες και οι χειρισμοί τους και φυσικά το ίδιο το κράτος!

Εχει διάφορα να ζητάει δάνειο κάποιος εν μέσω κρίσης με αυτόν που χρωστάει τώρα αλλά πήρε το δάνειο το 2007!

 

Και φυσικά κανείς δε θέλει να πληρώσει δάνεια άλλων αλλά το πρόβλημα ειναι πως ήδη έχουμε και συνεχίζουμε να πληρώνουμε ανακαιφαλεοποιησεις τραπεζών για να ζουν σε μια ψεύτικη ευημερία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις επενδύσεις υπάρχει και ο όρος συστημικό ρίσκο. Ο επενδυτής το αποδέχεται. Αν δεν το γνωρίζει κακό για αυτόν.

H τράπεζα δεν είναι επενδυτής? Μόνο ο δανειζόμενος? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H τράπεζα δεν είναι επενδυτής? Μόνο ο δανειζόμενος? 

Φυσικά. Αυτό λεμε. Και η τράπεζα έχει αποδεχτεί ότι δεν θα πάρει πίσω τα περισσότερα από τα λεφτά που έδωσε (που έτσι κι αλλιώς αέρας ήταν, με την έννοια του κλασματικού αποθεματικού και προέρχονταν από τις καταθέσεις μας), λόγω της ραγδαίας πτώσης της αξίας των ακινήτων (που έτσι κι αλλιώς δε βγαίνουν σε πλειστηριασμό, ούτε σταδιακά).

 

Εγώ επιμένω πάντως, να θεσπιστεί και αναστολή των εξώσεων! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε φιλε Joshua..

 

αυτο που σου λεμε ειναι απλο..

 

οτι οι ανθρωποι εκαναν επενδυση!! και μαλιστα με τα δεδομενα της εποχης τους..

 

καποιος που πηρε δανειο το 98' με δουλεια στο δημοσειο και μισθο 4.000 το μηνα και πηρε σπιτι δεν ειναι χαζος!

που να'ξερε οτι 10 χρονια μετα θα τον απολυσουν, θα ερθει κριση, 30%ανεργεια, ακριβεια, επιπλεον φοροι σε ολα και μαλιστα μεγαλοι, η τρελα με τις αποδειξεις που δεν σ'αφηνει να αποταμιευσεις, χαρατσι, μειωμενες συνταξεις "σε περιπτωση που μπορουσε να παρει απο τους γονεις του",

 

 

Όταν έπαιρνε τα 4000 ευρώ για 20 χρόνια ήταν καλά... τώρα φταίει το κράτος και οι τράπεζες;

Σαφώς και κάθε επένδυση έχει κάποιο ρίσκο. Αν  κάποιος τα επένδυσε όλα σε ακίνητα ή τα έδινε για πολυτελείς διακοπές και διασκέδαση κακό του κεφαλιού.

Υπάρχουν και άλλοι που έπαιρναν χρήματα και τα αποταμίευαν.

 

Μας είχαν περάσει βέβαια από το 90' και μετά τεχνηέντως την νοοτροπία του ότι τα χρήματα που δεν κινούνται χάνουν την αξία τους... και ότι πρέπει να τα επενδύουμε σε ακίνητα-μετοχές κλπ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν και άλλοι που έπαιρναν χρήματα και τα αποταμίευαν.

Και έχασαν μπολικα με κουρέματα, ή κινδυνεύουν να χάσουν πλέον.

Και η αποταμιευση σχετική ειναι. Μέχρι τωρα ξέραμε οτι τα χρηματα σε τράπεζες δε έχουν κίνδυνο. Ελα ομως που έχουν και εκει.

Ο άλλος σου λέει, καλυτερα να φτιάξω το σπιτι μου, παρά να μου τα φάει το κράτος, κοπους μιας ζωης. Στα καπάκια σου έρχεται το κράτος και σου βάζει χαράτσια...

Δε τους πιάνεις πουθενά. Αν ειχαν αυτη την οξυδέρκεια και στη διοικηση της χωρας μας, τωρα θα ειμασταν η πρωτη δυναμη στο κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε φιλε Joshua..

 

αυτο που σου λεμε ειναι απλο..

 

οτι οι ανθρωποι εκαναν επενδυση!! και μαλιστα με τα δεδομενα της εποχης τους..

 

καποιος που πηρε δανειο το 98' με δουλεια στο δημοσειο και μισθο 4.000 το μηνα και πηρε σπιτι δεν ειναι χαζος!

που να'ξερε οτι 10 χρονια μετα θα τον απολυσουν, θα ερθει κριση, 30%ανεργεια, ακριβεια, επιπλεον φοροι σε ολα και μαλιστα μεγαλοι, η τρελα με τις αποδειξεις που δεν σ'αφηνει να αποταμιευσεις, χαρατσι, μειωμενες συνταξεις "σε περιπτωση που μπορουσε να παρει απο τους γονεις του",

 

οταν ενδοιαμεσα διανυσες μια απο τις καλυτερες περιοδους..

Ρε φίλε Donalhioy...

Δεν είναι δυνατόν να σου μιλάω για το αν ήταν σωστή κίνηση το να πάρεις στεγαστικό το 2008 και εσύ να μου απαντάς για το 1998... Άλλα τα δεδομένα του 1998 και άλλα τα δεδομένα του 2008, πόσο δύσκολο είναι να το χωνέψει κάποιος?

 

Επίσης το παράδειγμα που έφερες είναι ατυχές και για έναν ακόμα λόγο, αυτός που δούλευε στο δημόσιο ΔΕΝ απολύθηκε! Όπως και να έχει ο συγκεκριμένος θα καταφέρει να το αποπληρώσει, έστω και αν μειώθηκε ο μισθός του, έστω και αν αυξήθηκε η φορολογία του. Εφόσον πήρε δάνειο το 1998, πόσο είναι η δόση του? Και πόσος καιρός απομένει μέχρι την αποπληρωμή? Άσε που αν δεν βγαίνει έχει κάθε δικαίωμα να απαιτήσει να αναπροσαρμοστεί η δόση στο νέο του εισόδημα. Θα ζοριστεί λίγο, αλλά ποιος δεν ζορίζεται πλέον?

 

και στο κατω κατω δηλαδη αν εμενες στο νοικι τι θα κερδιζες? μερικα χρηματα παραπανω για τηλεοραση?αμαξι?μηχανη?επιπλα?διακοπες?ποτα?

Θα κέρδιζες πολλά χρήματα παραπάνω. Αν ήσουν βέβαια από τους ανθρώπους που άσχετα το ύψος των αποδοχών τους πληρώνονται 1η του μηνός και στις 15 έχουν ξεμείνει, τότε δεν έχει διαφορά. Αν ήσουν όμως από την πλειοψηφία των Ελλήνων που αποταμιεύουν, θα είχες 5 δραχμές στην άκρη να υπάρχουν σε περίπτωση στραβής.

 

οκ.. και σημερα τι?

 

γιατι σπιτι σιγουρα δεν θ ειχες και αν μαλιστα ησουν ανεργος πιθανο να ησουν αστεγος..  τουλαχιστον καποιοι μενουν σε σπιτι λογω απαγορευσης πλειστηριασμων α' κατοικιας..

Ε απλά γίνεται καθυστέρηση στο αναπόφευκτο. Μην ξεχνάς πως το συγκεκριμένο thread ανοίχτηκε με αφορμή την άρση της απαγόρευσης.

 

αν ομως ησουν απο τους τυχερους που επαιρναν δανειο 15ετιας απο 94 και πριν.. τωρα θα ησουν σιγουρος πως τουλαχιστον δεν θα ψαχνεις πλατεια με χωρο!

Μα συμφωνώ απόλυτα, όπως έγραψα και σε άλλο post όσοι πήραν δάνειο το 1993 πχ ήταν η μεγαλύτερη εξυπνάδα της ζωής τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και έχασαν μπολικα με κουρέματα, ή κινδυνεύουν να χάσουν πλέον.

Και η αποταμιευση σχετική ειναι. Μέχρι τωρα ξέραμε οτι τα χρηματα σε τράπεζες δε έχουν κίνδυνο. Ελα ομως που έχουν και εκει.

Ο άλλος σου λέει, καλυτερα να φτιάξω το σπιτι μου, παρά να μου τα φάει το κράτος, κοπους μιας ζωης. Στα καπάκια σου έρχεται το κράτος και σου βάζει χαράτσια...

Δε τους πιάνεις πουθενά. Αν ειχαν αυτη την οξυδέρκεια και στη διοικηση της χωρας μας, τωρα θα ειμασταν η πρωτη δυναμη στο κόσμο.

Τώρα θα σου πει, υπάρχουν και άλλοι που τα φύλαγαν στο στρώμα τους από το να έχουν καταθέσεις στις τράπεζες (οι οποίες πλέον θα θεωρούνται και αυτές μια μορφή επένδυσης και άρα ενέχεται δικαιολογημένο ρίσκο - βλέπε κούρεμα). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι εσυ δυσκολευεσαι να χωνεψεις οτι ο αλλος κάνει επενδυση σε μια εποχη που ενδικνειτε να τη κάνεις έστω και αν το επιτόκιο ειναι υψηλό. Παρεμπιπτόντως, εκει που εργαζόμουν εγω, διναμε και με 2,5% επιτοκιο μεχρι και το 2008 μέση σε αρκετές περιπτωσεις και ανάλογα με το ποσό.

Ακομα και αυτος που πηρε διπλάσια δοση απο το ενοικιό του, προφανως σκέφτηκε οτι θα έχει συντομα αυξηση και ΠΡΟΦΑΝΩΣ για του ενεκριναν τέτοια δόση, το ιδιο σκέφτηκε και η τράπεζα. Θέμα λογικης της εποχής ειναι.

Ριχνεις την ευθηνη στον έναν και αφηνεις τον αλλο στην απ έξω. 2 πλευρές συμφωνησαν για ενα δάνειο, δεν ειναι μονο η μία. Για να σου δωσουν στεγαστικό 200 χιλιάρικα, με επιτοκιο 5% ξέρω γω σταθερό, θα πρέπει να έπαιρνες 2500 χιλιάρικα το μηνα 2 άτομα και να βάλεις και εγγυητή ή αλλιώς να έχεις Cash Collateral.....εδω πλέον σκάνε τα Cash Collateral.

...αντιλαμβάνεσαι τι μπορει να σημαίνει αυτο, διοτι βλέπω οτι ξέρεις 5 πράγματα.

Να αναλύσουμε λιγάκι αν το 2008 ήταν μια εποχή που ενδείκνυται να πάρεις στεγαστικό?

 

Το ότι το 2008 η δόση του στεγαστικού ήταν η διπλάσια από το ενοίκιο(και για πολλά χρόνια, και εφόσον είχες δώσει σοβαρή προκαταβολή), δεν ήταν τόσο λόγω υψηλού επιτοκίου. Ήταν κυρίως λόγω της φούσκας στις τιμές των ακινήτων. Μέσα σε 15 χρόνια οι τιμές των ακινήτων σχεδόν τριπλασιάστηκαν ενώ τα ενοίκια ανέβηκαν μόλις 70%, αν έχεις/είχες την παραμικρή σχέση με το χώρο αυτό σίγουρα το γνωρίζεις. Και οι φούσκες κάποια στιγμή σκάνε, νόμος αυτός. Όταν λοιπόν πας και αγοράζεις την εποχή που η φούσκα είναι μεγαλύτερη από ποτέ, παίζεις με την τύχη σου. Αυτό λέει η λογική η δική μου.

 

Αυτό που λέω εγώ λοιπόν, είναι το ότι για το λόγο που περιγράφω ήταν λάθος κίνηση. Άσχετα το τι δουλειά έκανε ο δανειολήπτης, άσχετα με το μισθό που είχε, άσχετα με το αν πίστευε πως ο μισθός του θα αυξηθεί, άσχετα το σκεπτικό της τράπεζας που του έδωσε το δάνειο.

 

Όσο για το 2,5% που έδιναν εκεί που δούλευες εσύ, που ακριβώς δούλευες, με τι προϋποθέσεις και σε ποιους έδιναν τέτοια δάνεια? Δούλευες στην ΕΤΕ πχ η οποία έδινε χαμηλότοκα δάνεια στους υπαλλήλους της? Δούλευες στην εργατική εστία? Στο ταμείο αποκατάστασης σεισμοπλήκτων?

 

Όσο για το θέμα ευθύνης που γράφεις, η κάθε πλευρά έχει τη δική της ευθύνη για τον εαυτό της. Ο δανειολήπτης παίρνει δάνειο επειδή νομίζει πως συμφέρει τον ίδιο και όχι την τράπεζα, και η τράπεζα δίνει το δάνειο επειδή νομίζει πως συμφέρει την ίδια και όχι τον δανειολήπτη. Αν ο δανειολήπτης σκέφτηκε "α, για να μου εγκρίνει η τράπεζα αυτό το δάνειο, τότε είναι σίγουρο πως θα καταφέρω να το αποπληρώσω" κακό του κεφαλιού του, όχι της τράπεζας. Εκτός βέβαια αν πιστεύεις πως οι τράπεζες λειτουργούν ως φιλανθρωπικά ιδρύματα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...