Προς το περιεχόμενο

Τέλος τα δωρεάν μεταφορικά σε αγορές από το amazon.co.uk


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 417
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

H μια εβδομαδα δεν ειναι ικανο διαστημα για να κανουν σουμες και να δουν νουμερα. Οταν δουν στον μηνα για παραδειγμα, απο Ελλαδα, χασιμο τζιρου (να βαλω 1000 πελατες μεσης ποσοτητας αγορων) 1/4 million λιρες, πιθανοτατα θα αλλαξουν πολιτικη. 

 

μπορει να μην ειναι 100% ευθυνη του αμαζον αυτο.

παιζει να αλλαξε πολιτικη και η εταιρεια κουριερ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα χτες μου ηρθε ειδοποιηση στο σπιτι και επρεπε να παω στα ΕΛΤΑ να υπογραψω με την ταυτοτητα μου να το παρω,αρα δεν ισχυει αυτο που λες

Εμένα πάλι, τόσα χρόνια που αγοράζω απ' το ιντερνετ, ΠΟΤΕ δεν μου έχουν ζητήσει ταυτότητα στα ΕΛΤΑ της περιοχής μου, όταν πάω με την ειδοποίηση για να παραλάβω το δέμα μου. Πρέπει κανονικά να χρειάζεται και σε ορισμένα υποκαταστήματα των ΕΛΤΑ μπορεί να ζητάνε ταυτότητα, αλλά όπως τόσα και τόσα στην Ελλάδα, είναι όπου και σε όποιον πέσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάλι, τόσα χρόνια που αγοράζω απ' το ιντερνετ, ΠΟΤΕ δεν μου έχουν ζητήσει ταυτότητα στα ΕΛΤΑ της περιοχής μου, όταν πάω με την ειδοποίηση για να παραλάβω το δέμα μου. Πρέπει κανονικά να χρειάζεται και σε ορισμένα υποκαταστήματα των ΕΛΤΑ μπορεί να ζητάνε ταυτότητα, αλλά όπως τόσα και τόσα στην Ελλάδα, είναι όπου και σε όποιον πέσεις.

Μένω χρόνια (πολλάάά) στη περιοχή μου,με ξέρουν και τους ξέρω όλους τους διανομείς,οδοκαθαριστές,κλέφτες.ντηληβεράδες κλπ.

 

Ο ταχυδρόμος πολλές φορές κάνει "υπέρβαση κανόνων" και επειδή ξέρει ότι λείπω (δουλεύω ο μλκς εγώ,ακόμη δηλαδή...), ό,τι συστημένο (ακόμη και κάτι τσουβάλια,μιά φορά) τα αφήνει στη πεθερά μου δίπλα.

 

Όμως:Όσες φορές έχω πάει στο Ταχυδρομικό κατάστημα της περιοχής μου,ακόμη και σε συνεχόμενες παραλαβές για μιά βδομάδα σερί κάθε μέρα,άπειρες φορές το χρόνο (εξυπηρετούμαι και επαγγελματικά μέσω Ταχυδρομείου),κάθε φορά μου ζητάνε ταυτότητα,κάθε φορά καταγράφουν τα στοιχεία μου και ποτέ ως τώρα δεν έχει τύχει να πάρω δέμα απ' αυτούς (χωρίς να είναι συστημένο,ε; ) χωρίς να υπογράψω στην ειδοποίηση,την οποία μετά καταχωρούν αυτοί σε φάκελο.

 

Που τους βρίσκετε τους επίορκους που σας παραδίδουν χωρίς υπογραφή;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

μπορει να μην ειναι 100% ευθυνη του αμαζον αυτο.

παιζει να αλλαξε πολιτικη και η εταιρεια κουριερ...

 

Πλην όμως δεν άλλαξε η πολιτική του amazon μόνο για την Ελλάδα. Ούτε άλλαξε μόνο για τις αποστολές μέσω courier. 

 

Kαι γω δεν παρέλαβα ποτέ και πουθενά συστημένο δέμα ή γράμμα χωρίς ταυτότητα ή διαβατήριο!

 

Παρομοίως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάλι, τόσα χρόνια που αγοράζω απ' το ιντερνετ, ΠΟΤΕ δεν μου έχουν ζητήσει ταυτότητα στα ΕΛΤΑ της περιοχής μου, όταν πάω με την ειδοποίηση για να παραλάβω το δέμα μου. Πρέπει κανονικά να χρειάζεται και σε ορισμένα υποκαταστήματα των ΕΛΤΑ μπορεί να ζητάνε ταυτότητα, αλλά όπως τόσα και τόσα στην Ελλάδα, είναι όπου και σε όποιον πέσεις.

 

Στο δικό μου τοπικό ΕΛΤΑ πάντα μου ζητάνε ταυτότητα ή εξουσιοδότηση αν έχει πάει άλλος να το πάρει για μένα.  ΠΑΝΤΑ όμως. 

 

Παλιά τα κούριερ δεν μου ζητούσαν τίποτα. Τώρα βλέπω ζητάνε και αυτά ταυτότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα δε μου έχουν ζητήσει ποτέ, ούτε ταυτότητα, ούτε να υπογράψω, και μάλιστα τα μικρά δέματα μου τα άφηναν έξω απ' την πόρτα, χωρίς να χτυπήσουν καν κουδούνι.

 

Ένας φίλος που μένει τρία στενά πιο κάτω, μια φορά βρήκε ένα δέμα στο μπαλκόνι του (μένει στον πρώτο όροφο). Τα σχόλια περιττεύουν, nuff said και τα συναφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απευθύνομαι στον matrix που άνοιξε το θέμα και είναι και mod, και προτείνω αν είναι κάτι τέτοιο εφικτό νομικά κτλ. να σταλεί μια επιστολή απο τους διαχειριστές του site στο Amazon η οποία θα λέει ότι είμαστε το τάδε τεχνολογικό site έχουμε χ αριθμό μελών x επισκεψιμότητα κτλ και σε ένδειξη διαμαρτυρίας αποφασίσαμε να μην δημοσιεύουμε προσφορές σας στο site μας. Πιστεύω ότι είναι καλύτερα απο το να στέλνουμε μεμονομένα mail. Κρίμα πάντως γιατί τώρα θα οργιάσουν τα Ελληνικά μαγαζιά με τις ¨προσφορές¨ τους που απευθύνονται σε ιθαγενείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βριλήσσια παλιά δεν ζητούσαν ταυτότητα παρά μόνο σε συστημένο. Τώρα ζητάνε σε όλα.. Βέβαια αφήνουν μικρά δεματάκι στο γραμματοκιβώτιο χωρίς να χτυπήσουν κουδούνι .. μπορεί να περάσει κάποιος περαστικός και να τα πάρει άνετα..

SSD τώρα μισός απέξω απο το γραμματοκιβώτιο και να τον έχει σφηνώσει στο κουτί..όπως και με επεξεργαστή τα ίδια .. 

Αφου δεν εγινε καμια ζημιά πάλι καλά. Αν βλέπετε τον ταχυδρόμο γενικότερα να τον ενημερώνετε .

 

Οσο για το μποικοτάζ ας μαζευτούν ονομαστικά υπογραφές και ας σταλούν στο άμαζον με το όποιο αιτημα.

 

Οι προσφορές πρέπει να αναρτούνται κανονικά απο οποιοδήποτε κατάστημα συμπεριλαμβανομένου και του άμαζον και όσοι θέλουν να μποικοτάρουν το κάνουν εμπράκτως χωρίς να ψωνίζουν απο εκεί. Νομίζω είναι απολύτως Δημοκρατικό και ικανοποιεί και αυτούς που συμφωνούν με το μποικοτάζ αλλά και αυτούς που διαφωνούν.

Επίσης μια λεπτομέρεια δεν χρειάζεται στο τίτλο της προσφοράς να μπαίνει το όνομα του καταστήματος μιας και γίνεται διαφήμιση έτσι  χωρίς λόγο. Το προιόν είναι αυτό που μας ενδιαφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι γω δεν παρέλαβα ποτέ και πουθενά συστημένο δέμα ή γράμμα χωρίς ταυτότητα ή διαβατήριο!

 

απλα ενημερωτικα, στα ΕΛΤΑ δεχονται και το διπλωμα...αποτελει δημοσιο εγγραφο που φερει τα στοιχεια μας και τη φωτογραφια μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βριλήσσια παλιά δεν ζητούσαν ταυτότητα παρά μόνο σε συστημένο. Τώρα ζητάνε σε όλα.. Βέβαια αφήνουν μικρά δεματάκι στο γραμματοκιβώτιο χωρίς να χτυπήσουν κουδούνι .. μπορεί να περάσει κάποιος περαστικός και να τα πάρει άνετα..

SSD τώρα μισός απέξω απο το γραμματοκιβώτιο και να τον έχει σφηνώσει στο κουτί..όπως και με επεξεργαστή τα ίδια .. 

Αφου δεν εγινε καμια ζημιά πάλι καλά. Αν βλέπετε τον ταχυδρόμο γενικότερα να τον ενημερώνετε .

 

Οσο για το μποικοτάζ ας μαζευτούν ονομαστικά υπογραφές και ας σταλούν στο άμαζον με το όποιο αιτημα.

 

Οι προσφορές πρέπει να αναρτούνται κανονικά απο οποιοδήποτε κατάστημα συμπεριλαμβανομένου και του άμαζον και όσοι θέλουν να μποικοτάρουν το κάνουν εμπράκτως χωρίς να ψωνίζουν απο εκεί. Νομίζω είναι απολύτως Δημοκρατικό και ικανοποιεί και αυτούς που συμφωνούν με το μποικοτάζ αλλά και αυτούς που διαφωνούν.

 

Εγώ το έθεσα σαν ένα μέτρο πίεσης πρός το αμαζόν ... εξάλλου μπορείς να ενημερωθείς και από το ίδιο το site τους για τις προσφορές τους

 

Επίσης μια λεπτομέρεια δεν χρειάζεται στο τίτλο της προσφοράς να μπαίνει το όνομα του καταστήματος μιας και γίνεται διαφήμιση έτσι  χωρίς λόγο. Το προιόν είναι αυτό που μας ενδιαφέρει.

 

Και τι θα γράφουμε ? ότι σε κάποιο μαγαζί ,δεν σας λέμε σε ποιο, παίζει η τάδε προσφορα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχουν όλοι όμως το χρόνο να ψάξουν και να ενημερωθούν για τις προσφορές του άμαζον μέσα απο το Site ουτε να πετύχουν εγκαίρως τα price drops . Οπότε δεν είναι τόσο απλό όπως το λές. 

Το μέτρο πίεσης που λές το καταλαβαίνω και το σέβομαι σαν ενέργεια αλλά πρέπει να σεβόμαστε και αυτούς που δεν υιοθετούν αυτη τη λογική και θέλουν να γνωρίζουν τις προσφορές και να ψωνίζουν. Εξάλου όσοι θέλουν να μποικοτάρουν το κάνουν χωρίς να ψωνίζουν απο το άμαζον.

Δεν μπορείς να αποφασίζει μια μερίδα ατόμων μονομερώς και να διατάζει μποικοτάζ. Νομίζω οτι δεν είναι Δημοκρατικό.

 

Θα συμφωνούσα όμως αν και αντίθετος με το μποικοτάζ να το στηρίξω σαν ενέργεια εαν και εφόσον γινόταν ενα Δημοκρατικό Poll για το αν συμφωνείτε ή οχι με το μποικοτάζ του άμαζον ως κοινότητα και η πλειοψηφία συμφωνούσε.. .

Τότε ναι να σταλεί email στο amazon οτι η πλειοψηφία του Insomnia που απαριθμεί 10.000 μέλη λέω τυχαία ενα νούμερο δεν συμφωνεί με τα μεταφορικά και θα πάψει να γνωστοποιεί προσφορές μπλα μπλα μπλα κτλ νομίζω έγινα κατανοητός.

 

Απο τη στιγμή που έγινε απο μια μερίδα ατόμων τότε να στείλουν ονομάστικά τις υπογραφές τους για την ενέργεια αυτή και όχι εκ μέρους μια ολόκληρης Online κοινότητας που δεν τις δόθηκε η δυνατότητα να εκφράσει την άποψη της για το άν συμφωνεί ή διαφωνεί με μια τέτοια ενέργεια.

 

Για το όνομα που λέω στις αγγελίες εννοώ μόνο στο τίτλο υπο την έννοια της διαφήμισης που γίνεται αν έχουμε 10 προσφορές απο το ίδιο κατάστημα . Δεν χρειάζεται να φαίνονται φάτσα φόρα .. Κάποιοι δεν μπαίνουν σε όλες τις προσφορές ..με αυτή τη λογική το λέω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Επίσης μια λεπτομέρεια δεν χρειάζεται στο τίτλο της προσφοράς να μπαίνει το όνομα του καταστήματος μιας και γίνεται διαφήμιση έτσι  χωρίς λόγο. Το προιόν είναι αυτό που μας ενδιαφέρει.

 

Και τι θα γράφουμε ? ότι σε κάποιο μαγαζί ,δεν σας λέμε σε ποιο, παίζει η τάδε προσφορα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...