Προς το περιεχόμενο

Τέλος τα δωρεάν μεταφορικά σε αγορές από το amazon.co.uk


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 417
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτο που διαπιστωσα απο δειγματοληπτικο ελεγχο ειναι οτι για προϊοντα σε συγκεκριμενο ευρος βαρους (πχ μπλουζες, polo, βιβλια κτλ) μου βγαζει στανταρ ταριφα μεταφορικων 5,99 λιρες = 7,2 ευρω περιπου.

Λιγο τσιμπημενη τιμη δεν ειναι για αποστολη απλου (μη συστημενου) ταχυδρομειου, για μια εταιρεια με το μεγεθος και τις ετησιες συναλλαγες του Αμαζον??

 

Δλδ αν δεν ηταν  το Αμαζον να πετυχαινει θεωρητικα καλυτερες συνεργειες, ποσο θα του χρεωνε τα αντιστοιχα μεταφορικα το αγγλικο ταχυδρομειο??

Θα ειχε ενδιαφερον αν ειχαμε ενα τιμοκαταλογο του Royal Mail post (αλα Ελτα) ή αν καποιος μενει Αγγλια αυτο τον καιρο και ειναι μελος του ινσομνια να μας πει ποσο ειναι το κοστος μεταφορικων για ενα βιβλιο πχ προς Ελλαδα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που διαπιστωσα απο δειγματοληπτικο ελεγχο ειναι οτι για προϊοντα σε συγκεκριμενο ευρος βαρους (πχ μπλουζες, polo, βιβλια κτλ) μου βγαζει στανταρ ταριφα μεταφορικων 5,99 λιρες = 7,2 ευρω περιπου.

Λιγο τσιμπημενη τιμη δεν ειναι για αποστολη απλου (μη συστημενου) ταχυδρομειου, για μια εταιρεια με το μεγεθος και τις ετησιες συναλλαγες του Αμαζον??

 

Δλδ αν δεν ηταν  το Αμαζον να πετυχαινει θεωρητικα καλυτερες συνεργειες, ποσο θα του χρεωνε τα αντιστοιχα μεταφορικα το αγγλικο ταχυδρομειο??

Θα ειχε ενδιαφερον αν ειχαμε ενα τιμοκαταλογο του Royal Mail post (αλα Ελτα) ή αν καποιος μενει Αγγλια αυτο τον καιρο και ειναι μελος του ινσομνια να μας πει ποσο ειναι το κοστος μεταφορικων για ενα βιβλιο πχ προς Ελλαδα.

 

 

Για βάρος μέχρι 2 κιλά, συμφέρει το Royal Mail.

Για βάρος από 2 κιλά και πάνω, συμφέρει courier.

 

Για ασφαλισμένα είδη υψηλής αξίας, συμφέρει πάλι courier, αλλά προσοχή η ασφάλιση καλύπτει απώλεια και όχι θραύση. Κοινώς αν σταλεί μια οθόνη και φτάσει σπασμένη, θα πάρετε ένα @. Αν σταλεί μια οθόνη και δε φτάσει ποτέ, θα πάρετε το ποσό ασφάλισης που δηλώσατε να ασφαλιστεί.

 

Από μακρόχρονη εμπειρία, προσεγμένα πακεταρίσματα, ποτέ δε φτάνουν σπασμένα και ασφαλισμένα δέματα, δεν έχει τύχει να χαθούν, γιατί γίνεται ειδική διαχείριση.

 

https://9gag.com/gag/aVOQjpd

 

ε δεν ειναι ηλιθιοι?

 

aVOQjpd_700b.jpg

 

 

 

Όχι δεν είναι μεγάλε. Γιατί αν για κάποιο λόγο στέλνανε σε πολύ μικρότερη συσκευασία και το μελάνι είχε διαροή ή συμπιεζόταν ή δε ξέρω τί, θα έκανε τα πάντα όλα γύρω του π**τανα. Ενώ τώρα θα ρουφήξει το χαρτί και το πακετάρισμα τις οποιεσδήποτε απώλειες. Συν ότι είναι αρκετά μεγάλο δέμα για να το αφήσει ο ταχυδρόμος στο κατώφλι της πόρτας και μένει έτσι στο ταχυδρομείο και δεν υπάρχουν τα κρούσματα του "δεν παρέλαβα".

 

Μια χαρά λογική έχει το πακετάρισμα αυτό, βάλτε λιγάκι το νιονιό σας να δουλέψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μια χαρά λογική έχει το πακετάρισμα αυτό, βάλτε λιγάκι το νιονιό σας να δουλέψει.

Πρέπει να αστειεύεσαι μάλλον. Να ήταν μόνο 1 το πακέτο θα έλεγα πολύ καλά κάναν . Αλλά 4 ΤΕΡΑΣΤΙΑ πακέτα για 4 μελανακια?Δηλαδή 4 φορές τα μεταφορικά? Αυτά είναι τόσο μικρά που άνετα χωράνε και τα 4 σε ένα κουτί και το χαρτί μαζί. Θέλεις περισσότερο χαρτί? Βάλε μεγαλύτερο κουτί. Πάλι ποιο φθηνά θα είναι από τα 4 κουτιά

Όσο για το τι θα γινόταν αν κτλ... Τα περισσότερα μελάνια που έχω δει , εκτός του ότι είναι τα πακέτα τους έτσι σχεδιασμένα ώστε και να ζοριστούν , στραβώνει το χαρτόνι από μέσα , Τα συγκεκριμένα είναι και μέσα σε πλαστική συσκευασία.

Οι προμηθευτές μπορώ να σου πω από εμπειρία , κυριολεκτικά τα πετάνε μέσα σε κούτες με ότι άλλο έχει παραγγείλει ο πελάτης και ποτέ δεν έχω δει να έχει πάθει τίποτα το παραμικρό

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, τα σκαμπανεβάσματα τιμών γίνονταν και γίνονται συνέχεια.

Σωστά, αλλά τώρα τελευταία μόνο προς τα πάνω βλέπω να πάνε οι τιμές, τουλάχιστον σε κάποια προϊόντα που μ' ενδιέφεραν (βιβλία - Bluray). :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για βάρος μέχρι 2 κιλά, συμφέρει το Royal Mail.

Για βάρος από 2 κιλά και πάνω, συμφέρει courier.

 

Για ασφαλισμένα είδη υψηλής αξίας, συμφέρει πάλι courier, αλλά προσοχή η ασφάλιση καλύπτει απώλεια και όχι θραύση. Κοινώς αν σταλεί μια οθόνη και φτάσει σπασμένη, θα πάρετε ένα @. Αν σταλεί μια οθόνη και δε φτάσει ποτέ, θα πάρετε το ποσό ασφάλισης που δηλώσατε να ασφαλιστεί.

 

Από μακρόχρονη εμπειρία, προσεγμένα πακεταρίσματα, ποτέ δε φτάνουν σπασμένα και ασφαλισμένα δέματα, δεν έχει τύχει να χαθούν, γιατί γίνεται ειδική διαχείριση.

 

 

 

Όχι δεν είναι μεγάλε. Γιατί αν για κάποιο λόγο στέλνανε σε πολύ μικρότερη συσκευασία και το μελάνι είχε διαροή ή συμπιεζόταν ή δε ξέρω τί, θα έκανε τα πάντα όλα γύρω του π**τανα. Ενώ τώρα θα ρουφήξει το χαρτί και το πακετάρισμα τις οποιεσδήποτε απώλειες. Συν ότι είναι αρκετά μεγάλο δέμα για να το αφήσει ο ταχυδρόμος στο κατώφλι της πόρτας και μένει έτσι στο ταχυδρομείο και δεν υπάρχουν τα κρούσματα του "δεν παρέλαβα".

 

Μια χαρά λογική έχει το πακετάρισμα αυτό, βάλτε λιγάκι το νιονιό σας να δουλέψει.

αν καποιος εχει νιονιο δε χρησιμοποιει 6 κιλα χαρτι,το τυλιγει σε πλαστικη σακουλα.

ουγκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν καποιος εχει νιονιο δε χρησιμοποιει 6 κιλα χαρτι,το τυλιγει σε πλαστικη σακουλα.

ουγκ.

 

Ναι αλλα τοτε δεν εχει περιβαλλοντικη συνειδηση B)

Εταιρειες μεγεθους και τυπου Αμαζον εχουν ανακαλυψει εδω και χρονια τα free frustration packages και ολο αυτο το χαρτομανι ωστε να περιορισουν το ενεργειακο τους αποτυπωμα, αυξανοντας το ανακυκλουμενο υλικο.

 

Ασχετα αν εδω στην Ελλαδα πεταμε ολα τα σκουπιδια στους ιδιους καδους και καταληγουν ολα στην ιδια χωματερη.

 

Το πλαστικο θελει παρα πολλα χρονια για να βιο-διασπαστει και δεν ειναι environmental friendly.

 

Το Αμαζον εχει αντικαταστησει πολλες συσκευασιες ακομα και τριτων με frustration free (πχ σε καρτες μνημης τις στελνει σε δικα του χαρτονινα κουτακια/πακετακια αντι των πλαστικων που στελνουν εταιρειες τυπου Sandisk.

 

https://9gag.com/gag/aVOQjpd

 

ε δεν ειναι ηλιθιοι?

 

aVOQjpd_700b.jpg

 

Κανε ενα κοπο να δεις μηπως καθε πακετο αναφερει διαφορετικο αποστολεα. Πολλες φορες το Αμαζον για να επιταχυνει μια παραγγελια οταν ενα απο τα προϊοντα δεν ειναι αμεσα διαθεσιμο, το αποστελει μεσω αλλης χωρας/Αμαζον.

 

Πχ μου εχει τυχει πολλες φορες σε παραγγελια Αμαζον uk να μου ερθει πακετο απο Amazon.de ή Amazon.fr και εσχατως Amazon.it και αντιστοιχα στην διευθυνση αποστολης επανω αναγραφοταν Γερμανικη, Γαλλικη ή Ιταλικη διευθυνση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είπα εδώ μέσα, αλλά θα το ξαναπώ. Αν και πιστός για σχεδόν 8 χρόνια πελάτης του Amazon UK, τώρα συνειδητά θα ρίξω άκυρο ως καταναλωτής. Δεν ήταν μόνο η αλλαγή πολιτικής για το free super saver, αλλά μια συνολική διαφορετική αντιμετώπιση που έχω παρατηρήσει.

 

Προτείνω να συγκεντρώσουμε σε κάποιο άρθρο όλες τις εναλλακτικές που έχουμε ως καταναλωτές ακόμα και από εξειδικευμένα μαγαζιά, π.χ. βιβλία. Από Ευρώπη μόνο για να μην έχουμε τελωνεία, κλπ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ποια η διαφορα τωρα απο το να ψωνισουμε , απο το αμερικανικο ή απο το ebay.Εγω δεν ειχα προλαβει να παρω πολλα αλλα ειχα κανει μια αγορα πανω απο 25 λιρες στο συνολο και ειχα πληρωσει και μεταφορικα.Αυτο που δεν καταλαβα ειναι γιατι τα ειχαν στειλει ως μοναδες το καθενα και οχι μαζι.Ειχα αγορασει  μια μπλουζα η οποια ηταν γυρω στις 24 λιρες και 5 μεταφορικα ενω για ενα μπρελοκ το οποιο εκανε 4 λιρες πληρωσα 5 λιρες δηλαδη περισσοτερο απο οσο αξιζε.Τι βόιδια αλλα και τι πονηροι που ειναι.

Εγω προτεινω να διαγραψουμε ολοι τα account μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι πονηροί οι συγκεκριμένοι, ίσα ίσα τυπικότατοι.

Πρέπει όμως ο χρήστης/αγοραστής να καταλαβαίνει τι αγοράζει και πως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...