Προς το περιεχόμενο

cyta vdsl modem (ADB ) και bridge mode


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπαρχει καποια ιδιοτροπια του adb AV4202N (περα απο το γεγονος πως ειναι καρακλειδωμενο  :mad: )

 η κατι που πιθανως θα πρεπει να κανω στο asus wan router μου ( RT-N66U) για να παιξω σωστα σε bridge mode?


Ζητησα από τη cyta να γυρισουν σε bridge mode το ABD, με ρωτησαν Ethernet θυρα και τη gateway του asus (192.168.1.1), μου ειπαν πως το ADB θα ακουει στη διευθυνση 192.168.1.254
Σημερα το πρωι ειχε γινει η αλλαγη (αφου ειδα πλεον πως δεν εχω ιντερνετ) αλλα οσες αποπειρες και να εκανα να τρεξω τον pppoe wizard στο asus, απλα δεν επαιζε.


Απορια..ειναι δυνατον και τα δυο να παιζουν στο ιδιο range? Στο προηγουμενο μου setup (netfaster σε bridge mode) η gateway του netfaster ηταν 192.168.2.1 δλδ διαφορετικη από του asus.
Δευτερον..εφοσον λενε πως το γυρισαν να ακουει στην 192.168.1.254, εγω γιατι συνεχιζω να μπαινω στο interface του adb με την 192.168.1.1:8080
Τελος το asus μου εβγαλε conflict των διευθυνσεων και μου αλλαξε τη δικια του gateway διευθυνση σε 192.168.2.1

Παρολαυτα, το προβλημα παρεμενε.

Καμια βοηθεια? Μηπως δεν εχει γινει κατι σωστα απο τη μερια της cyta?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oταν κανεις PPPOE για να κανεις "Dial" το internet δεν παίζουν ρολο τα IP. Σωστά ip θες μονο για να μπορείς να βλέπεις τα Webgui όχι για το PPPOE

 

Δοκίμασε να κανεις PPPOE από τα windows για test

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι και να σου εχει βαλει η cyta εσυ μπορεις να πειραξεις του asus οποτε μην σε απασχολει αυτο.

β.θα χασεις την τηλεφωνια αν στο κανουν bridge οσο ξερω.ελπιζω να σου εχουν βαλει το σωστο vlan id και  το Username και password που εχεις να ειναι σωστο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα κανει hard reset στο adb και σημερα ζητησα ξανα απο τη cyta να μου ενεργοποιησουν bridge mode. 

Δοκιμασα με τον pppoe client των windows 7 συνδεση στην ethernet που τους ειχα αναφερει, τη πρωτη φορα απετυχε, κανοντας ενα κλεισιμο του cpe της cyta και ανοιγμα, εκανα επιτυχημενα pppoe connection!! Εδω να σημειωσω πως στη lan συνδεση εβλεπα να εχει δοθει διευθυνση κουκουρουκου (194.254.155.141), παρολαυτα το pppoe επαιξε κανονικοτατα!

Δοκιμασα και το asus RT-N66U και δουλεψε και αυτο ακαραια ανιχνευοντας pppoe connection. 

Τελικα θα μεινω με την απορια εαν εφταιγε τη πρωτη φορα κατι απο τη μερια μου η τη μερια της cyta.Θενκς για το tip για δοκιμη μεσω pppoe απο τα windows, δεν το σκεφτηκα.

Οτι εξοπλισμο και να παρω το asus dark knight (RT-N66U) απλα τα σπαει ως router  :-D

 

ΥΓ: Δεν χανεται η τηλεφωνια σε bridge..ευτυχως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ειχα κανει hard reset στο adb και σημερα ζητησα ξανα απο τη cyta να μου ενεργοποιησουν bridge mode. 
Δοκιμασα με τον pppoe client των windows 7 συνδεση στην ethernet που τους ειχα αναφερει, τη πρωτη φορα απετυχε, κανοντας ενα κλεισιμο του cpe της cyta και ανοιγμα, εκανα επιτυχημενα pppoe connection!! Εδω να σημειωσω πως στη lan συνδεση εβλεπα να εχει δοθει διευθυνση κουκουρουκου (194.254.155.141), παρολαυτα το pppoe επαιξε κανονικοτατα!
Δοκιμασα και το asus RT-N66U και δουλεψε και αυτο ακαραια ανιχνευοντας pppoe connection. 
Τελικα θα μεινω με την απορια εαν εφταιγε τη πρωτη φορα κατι απο τη μερια μου η τη μερια της cyta.Θενκς για το tip για δοκιμη μεσω pppoe απο τα windows, δεν το σκεφτηκα.
Οτι εξοπλισμο και να παρω το asus dark knight (RT-N66U) απλα τα σπαει ως router  :-D
 
ΥΓ: Δεν χανεται η τηλεφωνια σε bridge..ευτυχως.

 

μηπως δεν σου ειχαν κλεισει κανα dhcp και εκανε τα δικα του?αφου επαιξε ολα οκ..τωρα τι εφταιγε δεν πειραζει.αφου εσυ δεν εκανες κατι αλλο μαλλον απο την αλλη πλευρα το σφαλμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι και εγω αυτο σκεφτηκα, μηπως ηταν ανοιχτος ο dhcp.

α το cpe της cyta ειναι προσβασιμο πλεον μονο εαν συνδεσω απευθειας lan καλωδιο πανω του αλλα δεν με πολυαπασχολει ιδιαιτερα εκτος του συγχρονισμου που βλεπω που και που.

so far rock solid η συνδεση. Θα ποσταρω ξανα επομενες ημερες με feedback οσο αφορα τη σταθεροτητα της συνδεσης σε bridged γιατι κατι διαβαζα για κολληματα του adb ανα διαστηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι και εγω αυτο σκεφτηκα, μηπως ηταν ανοιχτος ο dhcp.

α το cpe της cyta ειναι προσβασιμο πλεον μονο εαν συνδεσω απευθειας lan καλωδιο πανω του αλλα δεν με πολυαπασχολει ιδιαιτερα εκτος του συγχρονισμου που βλεπω που και που.

so far rock solid η συνδεση. Θα ποσταρω ξανα επομενες ημερες με feedback οσο αφορα τη σταθεροτητα της συνδεσης σε bridged γιατι κατι διαβαζα για κολληματα του adb ανα διαστηματα.

αν σου δινε ip οταν το βαζες μονο του πανω στο pc τοτε σιγουρα ηταν ανοιχτο.δεν ξερω αν μεσα απο το ρουτερ μπορουσες να το δεις εσυ.οταν παιζεις με wan πολλες φορες δεν το βλεπεις το ρουτερ η αλλες φορες το βλεπεις με διαφορετικη ip που εχει παρει απο τον dhcp του router.υπαρχουν και αλλες πατεντες αλλα μαλλον δεν εχει νοημα.κανεις μια Lan to lan το ρουτερ με το adsl router ασχετα με την wan και βλεπεις τα παντα.αν τα κολληματα ειναι λογω temp consider κανα fan

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...