Προς το περιεχόμενο

300: Rise of an empire (Sequel)


Massiv0r

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

The original script featured King Leonidas from 300 (2006), but he was ultimately cut out. This was due to Gerard Butler, who turned down to reprise his role as Leonidas, since it "wasn't really [his] thing".

Δλδ τι θα εδειχνε; Πριν την μαχη των θερμοπυλων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λέτε κατώτερη από το 1; Το 1 ήταν που ήταν μαύρα χάλια, αυτό είναι ακόμα χειρότερο; :fear:

Είναι πιο γρήγορη, οι σκηνές μάχης όχι τόσο χορογραφημενες αλλά πολύ γρήγορες, όπως είπε και κάποιος, έφερναν πολύ στο σπαρτακο, βασικά η παρουσίαση του αίματος.

Αν κλείσεις το μυαλό και πεις ότι δεν είναι η ιστορία των Ελλήνων αυτό που βλέπεις αλλά τυχαίοι τύποι που σκοτώνονται, θα σου αρέσει.

Κάπου στο 6-7/10 είναι.

Α έχει πολύ ωραία μουσική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λέτε κατώτερη από το 1; Το 1 ήταν που ήταν μαύρα χάλια, αυτό είναι ακόμα χειρότερο;  :fear:

Από ποιά άποψη ήταν μαύρα χάλια το 300; (δεν υπάρχει 1 και 2 στη συγκεκριμένη περίπτωση)

Γιατί αν πήγες να δεις ιστορική ταινία, κακώς πήγες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3,5 ευρώ στα ΝΑΝΑ και..δεν είμαι σίγουρος ότι τα άξιζε :P

 

η ταινία καλή, βέβαια δε μου άρεσαν κάποια σημεία (πχ με το άλογο που έκοβε βόλτες στα πλοία,κολύμπαγε και πετούσε (!) ).

 

ωραία η σκηνή με τον Θεμιστοκλή και την Αρτεμίσια στο καράβι  :mrgreen:

 

για τα 6 euro της άξιζε να την δεις στον σινεμά.

 

Έχουν γαμήσει την ιστορία γιατί βασίζονται στα κόμικς του Φρανκ Μίλερ ( το 1ο σίγουρα, νομίζω και το 2ο ).

 

Το 1ο ήταν ΤΑΙΝΙΑΡΑ από κάθε άποψη, ηθοποιούς, αφήγηση, εφφέ, ατάκες, όλα.

 

Το 2ο είναι πιο αδιάφορο κι από χιόνι στην Φλώρινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω διαβάσει τα comics,η ταινία 300 δεν ήταν απλά μεταφορά του comic σε ταινία. Ήταν ακριβώς τα ίδια καρέ και οι ίδιοι διάλογοι που υπάρχουν και στο comic,αλλά με κίνηση. Ακόμα και οι οπτικές γωνίες από όπου τραβούσε η κάμερα ήταν οι ίδιες απ τις οποίες ζωγράφισε το κόμικ ο Miller.

 

Όσων αφορά το sequel,αξίζει να αναφερθεί ότι ο Miller ξεκίνησε να φτιάχνει δεύτερη σειρά από comic,στην οποία θα πρωταγωνιστούσε ο Ξέρξης ώστε "να δούμε τα πράματα από την οπτική του κακού" και θα την τελείωνε με 5 τεύχη αν θυμάμαι καλά,πρόλαβε να φτιάξει μόνο δύο τεύχη και η Warner Bros ήθελε νέα ταινία όπως και να 'χει με αποτέλεσμα λογικά (δεν την είδα ακόμα τη νέα ταινία) μόνο τα 2/5 της ταινίας 300: Rise of an Empire να βασίζονται σε κόμικ του Miller.

 

Λογικά το υπόλοιπο περιεχόμενο της ταινίας είναι είτε δημιουργήματα του Snyder,είτε του νέου σκηνοθέτη Muro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τραγικό ηταν απο τις περισσότερες απόψεις

Του βιασανε την μάνα σε θεμα ιστορίας, αλλα δεν θα με πειράζε τοσο καθώς δεν εχω τέτοιο κόλλημα, αν δεν θεωρούσα την πραγματικότητα περισσότερο ενδιαφέρουσα απο αυτο το υπεραπλουστευμένη "Θερμοπυλες νο2" που είδα

Πήρανε μια ενδιαφέρουσα ιστορία και την έκαναν βαρετή κλισέ φαντασία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό ήταν ρε παίδες, δηλαδή τα ίδια λέγατε και για το 1ο χωρίς κανένας να έχει διαφάσει Frank Miller Comics, το 1ο και το Xerxes, όπου και είναι βασισμένες οι ταινίες, ΔΕΝ είδαμε ντοκυμαντέρ, ταινία βασισμένη σε Comic είδαμε, κρίνοντας απο αυτό ήταν Πολύ καλό. Μου άρεσε πάρα πολύ γιατι ΠΕΡΙΜΕΝΑ τι θα δώ!! Δέν έδειξε οτι ο Ξέρξης μαστίγωνε την θάλασσα όμως! χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...