Προς το περιεχόμενο

Video audio capturing από Pc, PS3, Xbox360 σε 1080p


LeonhartGR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψάχνω να βρω μια εξωτερική συσκευή που να κάνει video/audio capturing απο PC, PS3, Xbox360 σε ποιότητα 1080p, ενώ παράλληλα να μπορώ να χρησιμοποιήσω και το μικρόφωνο για ηχογράφηση σχολίων. Βρήκα μια ωραία συσκευή από την Hauppauge Link.png Site: http://www.hauppauge.com/site/products/data_hdpvr2-gaming.html">HD PVR 2 Gaming Edition και από την Link.png Site: http://www.elgato.com/en/gaming/game-capture-hd">Elgato , αλλά για PS3 υπάρχει περιορισμός και διάβασα πως δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω HDMI video/audio capturing λόγω προστασίας (HDCP Protection), αλλά μόνο από component καλώδιο... Αν κάποιος γνωρίζει κάτι αντίστοιχο παρακαλώ να με ενημερώσει σχετικά! Ο λόγος που θέλω να χρησιμοποιήσω εξωτερική συσκευή είναι για να μην επιβαρύνω το pc καθώς παίζω έτσι ώστε να μην υπάρχει πτώση στα FPS. Ευχαριστώ!!!

 

*Έκανα λίγη έρευνα ακόμη και φαίνεται ότι είναι πιο πολύπλοκο απ'ότι φάνταζε εξαρχής...

Link.png Site:

Επεξ/σία από LeonhartGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν επιτρέπει record se 1080p λόγω του HDCP Protection της Sony στο PS3, δυστυχώς θέλει να σπάσω την προστασία με έναν μετατροπέα από HDMI σε DVI (in) και DVI --> HDMI (out) αλλά μέσω του μετατροπέα που δείχνει στο βίντεο, όπως επίσης και χρήση του HDfury για την μετατροπή HDMI-->DVI και να βγάλω τον ήχο μέσω optical σε μείκτη για να έχω real time commentary. Ο στόχος είναι  na έχω 1080p τελικό recording χωρίς χρήση εσωτερικής κάρτας και χωρίς editing για οικονομία χρόνου (γενικά ασχολούμαι με το video editing, αλλά θέλω να τ' αποφύγω όσον αφορά το gameplay).  Γενικά είναι μπελάς, αλλά από κάτι βίντεο που είδα αξίζει να το κάνεις... αλλιώς βολεύομαι και με την Hauppauge που είναι ένα για όλα, έστω και με 720p...

 

*εδώ πάλι λέει ότι με elgato γίνεται...

Link.png Site:

έκανα ερώτηση για την προστασία και περιμένω απάντηση... Όχι με HDMI προφανώς, αλλά με component που είναι πιο χάλια η ποιότητα...

 

*εδώ ένας άλλος το κάνει με FRAPS και κάρτα εγγραφής:

Link.png Site:

Επεξ/σία από LeonhartGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να το κανεις, τα converters που κάνουν kill το HDCP είναι ακριβά

Επίσης Record πρέπει να κανεις με καποια καρτα  PCI-E και όχι με κάποιο USB προϊόν για να εχεις τα καλύτερα αποτελέσματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό αυτό που μου  λες, αλλά δεν μου είπες πως θα προσπεράσω την προστασία αλλιώς, γιατί πο πρόβλημα σε όλα τα βίντεο είναι ότι όταν πάνε να πατήσουν record δεν το επιτρέπει σε 1080p. Δώσε μου κάποιο link  και κάποιες πληροφορίες για να το κατανοήσω καλύτερα παρακαλώ! Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν προσπαθώ να κάνω kill το HDCP απλός το παρακάμπτω γραφοντας από άλλη πηγή. Ανεβαίνει το κόστος περνώντας hardware για να κανεις kill το HDCP. Προτιμώ να εxώ μια πολύ καλή capture card καλύτερα.

Το Τελικό αποτέλεσμα έτσι και αλλιώς στο Youtube θα μπει. Τώρα άμα θες οπωσδήποτε 1080p η HDfury έχει ότι χρειάζεσαι.

Όσο για τα προγράμματα που έρχονται μαζί με τις κάρτες ο τύπος λέει πως την Hauppauge δεν είναι καλα. Μα έτσι και αλλιώς δεν τα χρησιμοποιείς ποτε υπάρχουν ένα σορό καλα προγράμματα για Video Recording και Video Editing δεν θα μεινεις με τα original.

 

Δοκίμασε να γράψεις από αλλη πηγή προς το παρόν και άμα δεν σου αρέσει πας στο HDMI.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις! Απλά πιστεύω πως αν έχω αρχικό αρχείο 1080p θα γίνει καλύτερη κωδικοποίηση για mp4 για youtube. Στείλε μου κάποια link με μήνυμα αν δεν θέλεις να θεωρηθεί διαφήμιση για αγορές από Ελλάδα το τί θεωρείς καλύτερο. Και πάλι ευχαριστώ!

 

@x4lifefortech Ευχαριστώ το βίντεο το είχα δει χθες!

 

Επειδή έχω μπερδευτεί λίγο με την HDFury τι είναι ακριβώς; Adaptor ή capture card;

 

Επίσης βρήκα αυτο:

Link.png Site: http://www.drhdmi.eu/specs.html">DR HDMI

 

Λέει ότι προσπερνάει HDCP protection. Αν Αυτό αληθεύει τότε μπορώ να συνδέσω το HDMI output απευθείας στην capture card και να μπορεί να καταγράψει 1080p σωστά;

 

Πήρα μια απάντηση στο email:

Dear,
 
you  need a hdfury 4
if you need to go hdmi to hdmi without hdcp.. you must use special firmware that you can get only from us
the dr hdmi will not solve your hdcp problemm it is only for handshake problems or edid ..
 
if you go out to a vga/component you can also use the hdfury 3.. but if it is from hdmi to hdmi then you need the hdfury 4

Greetings, Reinier Vlijm

Επεξ/σία από LeonhartGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...