Προς το περιεχόμενο

Μητρική για A8-6600k


mascuale

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι, έχω ακούσει για το e-shop, αλλά τί να γίνει, η ανάγκη. Παρήγγειλα τις G-Skill. Ελπίζω να τα συγκεντρώσω όλα πριν το Σαβ/κο, αλλιώς συναρμολόγηση από Τρίτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν, παρέλαβα τα
ASRock FM2a85X Extreme4 http://www.asrock.com/mb/AMD/FM2A85X%20Extreme4/
G.Skill F3-12800CL9S-4GBRL
Α8-5600κ

Τα συνδέω, και ανοίγω το pc. Βγάζει οθόνη με λογότυπο της Asrock και γράφει, "press F2 or del to enter uefi bios", και άλλες τρεις ακόμα εντολές, αλλά δε δέχεται καμία, ό,τι και να πατήσω

Η μητρική βγάζει error code "99", και στο εγχειρίδιο αναφέρει :

92-99: Problem related to PCI-E devices. Please re-install PCI-E devices or try
installing them in other slots.
If the problem still exists, please remove all PCI-E devices or try using
another VGA card.

Δεν έχω συνδέσει pci-e κάρτα. Η οθόνη μου είναι μια παλιά CRT και την έχω συνδέσει στην υποδοχή d-sub. Θέλει κάποιο ανταπτοράκι, πχ dvi σε vga;

Αλλά αν είχε πρόβλημα το vga, κανονικά δε θα έπρεπε η οθόνη να μη δείχνει τίποτα;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα ήταν ότι είχα συνδέσει και τους δύο δίσκους εξ' αρχής. Αποσύνδεσα το δεύτερο και φόρτωσα windows 7 κανονικά.

 

Όταν όμως συνδέω και τo δεύτερο δίσκο και ξεκινάω, πάλι κάνει το ίδιο, εμφανίζεται η οθόνη που περιέγραψα και μένει εκεί.

 

Τί γίνεται τώρα; Το χρειάζομαι το δίσκο αυτό, έχει σημαντικά αρχεία. Παίζει ρόλο που είναι sata 2 και όλες οι υποδοχές της μητρικής είναι sata 3;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι λειτουργικός σίγουρα ο δίσκος ?

Δοκίμασε με άλλο καλώδιο και σε άλλη θέση ... αν συνεχίσει πάρε ένα κουτάκι και κάντον εξωτερικό ;)

 

Δεν παίζει ρόλο που είναι sata2 δίσκος σε sata3 μητρική (υποδοχή) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα και με άλλο καλώδια και σε άλλες θέσεις, τα ίδια. O δίσκος λειτουργικότατος ήταν, μέχρι που τα 'φτυσε η προηγούμενη μητρική. Bios update, πώς ακριβώς το κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατεβάζεις το τελευταίο (instant flash) bios το βάζεις σε ένα στικάκι αφού το κάνεις extract και ακολουθείς τις οδηγίες http://www.asrock.com/support/BIOSUI.asp?cat=BIOS



έχει και κάποιους κινδύνους η όλη διαδικάσια να γνωρίζεις , αλλά μπορεί να σου λύσει το πρόβλημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια ψύκτρα για τον επεξεργαστή, πιάνει υψηλές θερμοκρασίες και κάνει και θόρυβο.

 

Δεν ασχολούμαι με oc, οπότε κάτι απλό θέλω, 20-25 ευρώ, κατά προτίμηση από μαγαζί στην Αθήνα.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.e-shop.gr/product?id=PER.806761

για εύκολη τοποθέτηση , εκτός αν το κουτί σου έχει άνοιγμα από την πίσω πλευρά της μητρικής και μπορείς πχ να βάλεις μια http://www.e-shop.gr/product?id=PER.806877



αλλιώς πρέπει να βγάλεις την μητρική εκτός κουτιου για να βάλεις το backplate , ενώ στην tx3 evo δεν χρειάζεται

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην τοποθετεις τιποτα στις usb3 θυρες πριν κανεις φορματ τον υπολογιστη!Για να δουλεψουν σωστα οι usb 3 πρεπει να κατεβασεις driver θα τους βρεις στo site της μητρικης σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην τοποθετεις τιποτα στις usb3 θυρες πριν κανεις φορματ τον υπολογιστη!Για να δουλεψουν σωστα οι usb 3 πρεπει να κατεβασεις driver θα τους βρεις στo site της μητρικης σου.

Πέρασα drivers αμέσως μετά τα windows 7, αν και είχα ήδη συνδέσει την κάμερα σε θύρα usb3. Δεν ξέρω αν υπάρχει πρόβλημα, αλλά οι drivers εγκαταστάθηκαν κανονικά.

 

Δυστυχώς, κατά την εγκατάσταση των win 7 δε μου έβγαλε επιλογή να φορμάρω το partition, αλλά την παλιά εγκατάσταση (xp και προγράμματα) την έβαλε σε ένα φάκελο "Windows.old".

 

Ίσως κάνω εκ νέου format και επανεγκατάσταση κάποια στιγμή, τώρα πιο πολύ με καίει που δεν ξεκινάει όταν συνδέσω το δεύτερο σκληρό δίσκο.

 

Να υποθέσω ότι αν τον συνδέσω με το καλώδιο sata όταν ο υπολογιστής είναι ήδη ανοιχτός θα κάνω ζημιά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...