Προς το περιεχόμενο

Elementary OS(X): Το Mac του φτωχου


Massiv0r

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χτισμενο με βαση Ubuntu απολυτα συμβατο:
 

 

Ακομα σε Beta version, χτυπαει κανα crash αρεα και που (δεν κλεινει το προγραμμα ομως) εχει GUI πολυ κοντα στο OSX, εχει καλα Interface Innovations πχ:
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gnome με λίγο embossed style?

 

Εμένα ποτέ δεν με τρέλενε το OSX design αλλά η προσπάθεια είναι καλή. Το ερώτημα είναι, αν πατάει στο Gnome τότε μήπως κουβαλάει μαζί του και όλα τα άλυτα προβλήματα του Gnome? (έχω κάνει post το Γενάρη με αυτά, ή το Δεκέμβριο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τρολάρω λίγο αλλά τι να το κάνεις το MacosX(και macos-like ) όταν έχεις KDE+linux kernel? Το μόνο που ζηλεύω είναι τη κατασκευη των apple λάπτοπ που αυτά πραγματικά είναι όμορφα αλλά απο λογισμικό δε μου κάνει εντύπωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα πάλι το μόνο που δε μου θυμίζει είναι osx

αυτό που βλέπω είναι κάτι σαν gnome-shell με είκονίδια και προγράμματα σαν του kde με λίγο διαφορετικά εικονίδια και ένα dock

 

κατα τα άλλα συμφωνώ ακριβώς με τον proffessor

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω παντως 2 μερες που το χω δεν ειχα καποιο προβλημα, αντιθετως ο υπολογιστης κοιμαται συνεχως σε Idle, εχει καλυτερους Audio Drivers απο τα Windows για IDT Audio, Smooth GUI γενικα τα χρωματα ακομα και σε βιντεο καμια σχεση, τρεχει σφαιρα τα παντα, εχω και Transmission γλυτωσα τα botnet του μtorrent, παιζει 1080 HD με την integrated gpu της μητρικης και απο οσο προσεξα κανει hardware acceleration, καμια σχεση με το πως τα παιζε σε Windows.


 

54008412206224014621065.gif

Επεξ/σία από Massiv0r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο το elementary, απλό και προσιτό στους απλούς χρήστες, ίσως περισσότερο απο το ubuntu. Οι developers προσπαθούν οι εφαρμογες του λειτουργικού να ακολουθούν ένα συγκεκριμένο στύλ, ωστε να υπάρχει συνοχή ποντάρουν πολλά στο "look and feel".

 

 

 εχω και Transmission γλυτωσα τα botnet του μtorrent, 

 

Το transmission έχει και έκδοση για windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δοκίμασα εχθές να δω τι λέει....εντάξει πολλά "παγώματα" σε άσχετες φάσεις.

 

Πραγματικά έχουν προσπαθήσει να αντιγράψουν macos όσο πιο πολύ μπορούν και αυτό φαίνεται και στις εφαρμογές που δίνει μαζί αλλά δεν νομίζω ότι το καταφέρνουν.

 

Το μόνο που μου άρεσε είναι η εύκολη ρύθμιση στις 2 οθόνες.

 

Μετά από 15-20 λεπτά φυσικά το έστειλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Εδώ και λίγες μέρες έχει βγει η stable έκδοση (Luna 0.2 - ύστερα από δύο χρόνια σε μορφή beta) και την εγκατέστησα κανονικά στο desktop για να τη δοκιμάσω.

 

 

Το hardware αναγνωρίστηκε αυτόματα χωρίς να χρειαστεί περεταίρω εγκατάσταση πακέτων ή ρύθμιση. Δεν είναι εντελώς out-of-the-box διανομή όπως το Mint, δηλαδή χρειάστηκε να εγκαταστήσω τους codec για mp3, video, όπως και flash player. Για browser έχει προεγκατεστημένο τον Midori, για video έχει Totem και για μουσική έχει ένα player που μοιάζει αρκετά με το i-tunes της Apple. Είναι εφαρμογή custom built-ειδικά σχεδιασμένη για τη διανομή.

 

Το λεγόμενο plank ή αλλιώς γνωστό ως docky είναι η μπάρα που χρησιμοποιείται για την ελαχιστοποίηση των εφαρμογών. Το πρώτο πράγμα που θα ξενίσει κάποιον όταν χρησιμοποιήσει πρώτη φορά την διανομή είναι η απουσία του κουμπιού ελαχιστοποίησης στα παράθυρα. Αυτό όμως μπορεί εύκολα να αλλάξει εγκαθιστώντας το πακέτο elementary tweaks που υπάρχει εδώ.

 

Επίσης ξέχασα να αναφέρω ότι η διανομή χρησιμοποιεί για γραφικό περιβάλλον το Pantheon, που είναι μια customized έκδοση του gnome. Το slingshot είναι άλλη μια custom built εφαρμογή που είναι ο default launcher για τις εφαρμογές.

 

Εν κατακλείδι, μπορώ να πω ότι είμαι αρκετά ευχαριστημένος από την απόδοση και φυσικά το minimal αλλά όμορφο παράλληλα, στυλ της διανομής.

 

Από εδώ μπορείτε να τη κατεβάσετε

 

32 bit

 

http://sourceforge.net/projects/elementaryos/files/stable/elementaryos-stable-i386.20130810.iso/download

 

64 bit

 

http://sourceforge.net/projects/elementaryos/files/stable/elementaryos-stable-amd64.20130810.iso/download

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά μου αρέσει το Cairo dock, το έχω δοκιμάσει από openbox μέχρι gnome, +unity. Αν και όχο "ντοκόφιλος" αυτό με τρελαίνει  :devil:

Το Elementary OSX θα το δοκιμασω σε κανενα VMware ή Virtualbox.

Χρόνια είχα να γράψω στο Insomnia by the way...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά μου αρέσει το Cairo dock, το έχω δοκιμάσει από openbox μέχρι gnome, +unity. Αν και όχο "ντοκόφιλος" αυτό με τρελαίνει  :devil:

 

Το Elementary OSX θα το δοκιμασω σε κανενα VMware ή Virtualbox.

 

Χρόνια είχα να γράψω στο Insomnia by the way...

 

Elementary OS λέγεται η διανομή. Ο φίλος απλά που δημιούργησε το θέμα μάλλον ήθελε να δείξει με το X που έβαλε στην παρένθεση ότι έχει αρκετές ομοιότητες στην εμφάνιση με το Mac OS X της Apple.

 

Είναι αλήθεια ότι μοιάζει εκ πρώτης όψεως αρκετά αλλά άμα το ψάξεις περισσότερο θα δεις ότι δεν είναι απλά μια απομίμηση του Mac OS X. Οι developers της διανομής έχουν δουλέψει πάρα πολύ στο γραφικό περιβάλλον για να το παραμετροποιήσουν και έχουν γράψει δίκες τους εφαρμογές μόνο και μόνο για το Elementary OS.

 

Πάντως είναι σίγουρα μια διανομή που αξίζει να τσεκάρει κάποιος και θα φανεί στο μέλλον και τι αποδοχή θα έχει από τη κοινότητα του Linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...