Προς το περιεχόμενο

Αγορά VGA


Devil666

Προτεινόμενες αναρτήσεις

όταν με τα ίδια ή λιγότερα λεφτά που κοστίζει ένας τίτανας έχουν 50-60% παραπάνω υπολογιστική ισχύ δεν είναι και μ@λάκες να βάλουν nvidia

 

στο θέμα του hw τα τελευταία χρόνια έχει βάλει μυαλό η apple σε αρκετές περιπτώσεις, βέβαια με τις τιμές που έχει είναι εκτός τόπου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο σκουπιδοντενεκέ της πάντως η apple έβαλε amd.. 

(μιλάω για το mac pro ) 

 

οπότε μάλλον ξέρετε καλύτερα τι κάνει και τι όχι για επαγγελματική χρήση (πέρα από παιχνίδια δηλαδή)

 

???

Τι λογικη ειναι αυτη;

Τοτε να επαγγελματικα PC να ειναι στρογγυλα.

Ελεος με τον φανμποισμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι απλά ένα επιχείρημα σχετικά με την καταλληλότητα/ακαταλληλότητα των amd για επαγγελματική χρήση

 

Εγώ που αναφέρω την apple είμαι fanboy, οι άλλοι δύο που λένε ότι οι amd κάνουν μόνο για παιχνίδια δεν είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο TS περίμενε τόσο καιρό για να πάρει μια κάρτα της προκοπής,και οι προτάσεις είναι 7950/7970 τότε γιατί περίμενε ? ενάμιση χρόνο υπάρχουν..

Όταν μας συμφέρει πάμε στο εξωτερικό να βρούμε τιμές όταν δεν μας συμφέρει πάμε στο εσωτερικό να βρούμε παιχνίδια..

και πόσες από αυτές δίνουν 3 χρόνια εγγύηση 1-2 ? και ποιες από αυτές έχουν την δυνατότητα step up ? και πόσες από αυτές είναι ανεκτές στο 1/2 μέτρο διπλά σου ?

Η μήπως πριν βγει η σειρά 7xx δεν είχα προτείνει και εγώ 7950 ? Ας σοβαρευτούμε κάποτε αν θέλουμε τουλάχιστον να λέμε ότι βοηθάμε.

Η 760/770 είναι οι κορυφαίες αγορές σήμερα,είτε το θέλουμε είτε όχι.. όπως και να το δούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ts ο,τι και να περίμενε δεν ήρθε

Ούτε νέα γενιά από amd, ουτε πραγματικά νέα από
nvidia
 

 

και πόσες από αυτές δίνουν 3 χρόνια εγγύηση 1-2 ?  

γιατί πόσες θες να δίνουν; στην nvidia πόσες δίνουν;



  και πόσες από αυτές είναι ανεκτές στο 1/2 μέτρο διπλά σου ?

 

μιλάς σοβαρά τώρα ή τρολλάρεις και παραληροφορείς πάλι;

το δικό σου το ελικοπτεράκι πάντως είναι σίγουρα λιγότερα ανεκτό από τις ψύξεις των gigabyte και asus που είναι κορυφή στην αγορά και φυσικά δίνουν 3ετη εγγύηση



  και ποιες από αυτές έχουν την δυνατότητα step up ?  

δηλαδή μόνο η evga υπάρχει για σένα και την έχεις κάνει θεό;

 

το step up και οι φοβερές τιμές που ισχύουν για λίγα κομμάτια δεν είναι για όλους, όπως και οι αγορές από εξωτερικό.. 

 

επίσης γιατί στο step up σου δεν πήρες καλύτερη ψύξη; δική σου επιλογή ήταν; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο TS περίμενε τόσο καιρό για να πάρει μια κάρτα της προκοπής,και οι προτάσεις είναι 7950/7970 τότε γιατί περίμενε ? ενάμιση χρόνο υπάρχουν..

Όταν μας συμφέρει πάμε στο εξωτερικό να βρούμε τιμές όταν δεν μας συμφέρει πάμε στο εσωτερικό να βρούμε παιχνίδια..

και πόσες από αυτές δίνουν 3 χρόνια εγγύηση 1-2 ? και ποιες από αυτές έχουν την δυνατότητα step up ? και πόσες από αυτές είναι ανεκτές στο 1/2 μέτρο διπλά σου ?

Η μήπως πριν βγει η σειρά 7xx δεν είχα προτείνει και εγώ 7950 ? Ας σοβαρευτούμε κάποτε αν θέλουμε τουλάχιστον να λέμε ότι βοηθάμε.

Η 760/770 είναι οι κορυφαίες αγορές σήμερα,είτε το θέλουμε είτε όχι.. όπως και να το δούμε.

 

H 760 στα 220 από EVGA είναι μια χαρά κάρτα, η πιο VFM πρόταση της Nvidia, αν για κάποιο λόγο ήθελα Nvidia και μόνο τότε θα πήγαινα σε 760 SLI.

 

Άλλο αυτό και άλλο να την συγκρίνουμε με την 7950. Η 7950 είναι μια κατηγορία πάνω. Όποιος αμφιβάλει, ευχαρίστως να bencharoυμε.

 

Η 770 είναι overpriced όταν υπάρχει η 7970 στα 330-350 ευρώ από Amazon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ο ts ο,τι και να περίμενε δεν ήρθε

Ούτε νέα γενιά από amd, ουτε πραγματικά νέα από
nvidia
 

γιατί πόσες θες να δίνουν; στην nvidia πόσες δίνουν;



μιλάς σοβαρά τώρα ή τρολλάρεις και παραληροφορείς πάλι;

το δικό σου το ελικοπτεράκι πάντως είναι σίγουρα λιγότερα ανεκτό από τις ψύξεις των gigabyte και asus που είναι κορυφή στην αγορά και φυσικά δίνουν 3ετη εγγύηση



δηλαδή μόνο η evga υπάρχει για σένα και την έχεις κάνει θεό;

 

το step up και οι φοβερές τιμές που ισχύουν για λίγα κομμάτια δεν είναι για όλους, όπως και οι αγορές από εξωτερικό.. 

 

επίσης γιατί στο step up σου δεν πήρες καλύτερη ψύξη; δική σου επιλογή ήταν; 

1) δεν έχεις ιδέα.. πραγματικά όμως, ψάξε βρες db γιατί ότι και να σου πω δεν θα καταλάβεις ούτε θα πιστέψεις.

2) το επι προσωπικού το έγραψα και στον φίλο σου που έχετε τις ίδιες απόψεις.. δεν χρειάζεται να επαναλαμβάνομαι.

3) δεν μπόρεσα να πάρω καλύτερη ψύξη επειδή ήταν καινούρια ζεστή σειρά δεν μου επέτρεπε από σειρά 6xx έπαιρνα όποια ήθελα.είχα μόνο 9 μέρες ακόμα να αποφασίσω και δεν με επηρεάζει καθόλου αυτό.. το καρτακι φυσάει και υπάρχουν και bench ανεβασμένα.

4)Αν παραπληροφορώ εγώ εσύ τι κάνεις που μιλάς για μια κάρτα που δεν έχεις δει παρά μόνο σε Photo ?

5) σταματάω εδώ εγώ δεν έχω ν'αποδειξω τίποτα σε κανέναν απλά παίρνετε ανθρώπους στον λαιμό σας και όπως δεν γνώρισες εσύ και μιλάς με αυτόν τον τρόπο για κάρτες που δεν έχεις ιδέα το ίδιο θα προκαλέσετε και σ'αυτους..

Χτες ενα παιδί είχε κάνει παραγγελιά στο πλαίσιο την 7970 saphire στα 429 όταν η palit 770 είχε 399 και εσείς του λέγατε ότι ναι αυτή είναι η σωστή κάρτα.. μετά από αυτό νομίζω δεν χωράει κάτι άλλο ...

...και ενα τελευταίο,όποιος ενδιαφέρετε πραγματικά να πάρει καλό καρτακι ας ασχοληθεί και λίγο μόνος του να μάθει πια είναι η αλήθεια και πια η παραπληροφόρηση..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι απλά ένα επιχείρημα σχετικά με την καταλληλότητα/ακαταλληλότητα των amd για επαγγελματική χρήση

Εγώ που αναφέρω την apple είμαι fanboy, οι άλλοι δύο που λένε ότι οι amd κάνουν μόνο για παιχνίδια δεν είναι

Η AMD ειναι Value for money.

Για επαγγελματικη χρηση, δηλαδη για workstation, παμε αλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η AMD ειναι Value for money.

Για επαγγελματικη χρηση, δηλαδη για workstation, παμε αλλου.

εγώ απλά είπα που πήγε η apple που ξέρεις πόσο (δε) τη σέβομαι

 

άρα στο πιο ακριβό της μηχάνημα κόβει κόστος, αυτό μου λες.. 

 

 δεν μου επέτρεπε από σειρά 6xx έπαιρνα όποια ήθελα 

 

 

ενδιαφέρον αυτό και βασικά το φαντάστηκα

 

στα υπόλοιπα που λες να δεχτώ ότι εγώ έχω δει τη κάρτα σε φωτό, τις amd που εσύ λες ότι δε θα αντέχουμε στο μισό μέτρο που τις έχεις δει και ακούσει;

 

απλά κάνω μια πολύ ασφαλή υπόθεση, ότι μια reference ψύξη είναι κατώτερη και φυσικά πιο θορυβώδης από μια custom με παραπάνω από έναν ανεμιστήρα

 

αυτό είναι το λογικό να συμβαίνει και αυτό συμβαίνει στο 99% των περιπτώσεων (το γιατί έχει εξηγηθεί πολλές φορές) 

 

 

Χτες ενα παιδί είχε κάνει παραγγελιά στο πλαίσιο την 7970 saphire στα 429 όταν η palit 770 είχε 399 και εσείς του λέγατε ότι ναι αυτή είναι η σωστή κάρτα.. μετά από αυτό νομίζω δεν χωράει κάτι άλλο ...

 

 

εγώ δεν είπα ποτέ ότι μια sapphire στα 430 είναι καλύτερη επιλογή από μια 770 με custom ψύξη πάντα  που ξεκινάει από τα 380-390 (gigabyte και palit συγκεκριμένα)

 

αν έχεις προσέξει και άλλα post μου δεν έχω πάρει θέση επί του θέματος, είναι πλέον καθαρά θέμα γούστου στα ίδια χρήματα αν θα πάρεις amd ή nvidia  κι εγώ ήμουν που εκθείαζα την υλοποίηση της gigabyte στο θέμα των 7xx 

(reference εβγα δε θα πρότεινα σε κανένα) 

 

δεν έχω κάποιο κόλλημα με την nvidia, εσύ έχεις με την amd και προσπαθείς να βγάλεις το κατώτερο chip της 760 καλύτερο από το tahiti

 

στα 220-230 ευρώ πες οκ.. πάει στο διάολο είναι vfm 

στα ίδια χρήματα είναι κοροϊδία να λέμε ότι είναι καλύτερη επιλογή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ οτι είχα να πω το είπα.Μίλησα και για τις κάρτες.Κάποιοι πάλι προτίμησαν να τη κάνουν δια της πλάγιας οδού και να μην απαντήσουν σχετικά με τις συγκρίσεις ως πακέτα.Δε περίμενα κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγώ απλά είπα που πήγε η apple που ξέρεις πόσο (δε) τη σέβομαι

 

άρα στο πιο ακριβό της μηχάνημα κόβει κόστος, αυτό μου λες.. 

Μην συγκρίνετε έτοιμα επαγγελματικά μηχανήματα με κάρτες γραφικών.

Σε λίγο θα μου πείτε για τις κονσόλες...

 

Άλλο το ένα και άλλο το άλλο.

Επεξ/σία από Heatspreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα έτοιμα επαγγελματικά μηχανήματα δεν έχουν κάρτες γραφικών; δε μπορούμε να μιλάμε για αυτές; 

 

δε καταλαβαίνω τι θες να πεις και γιατί πηδάς σε άλλα άσχετα πράγματα όπως οι κονσόλες

 

είπε ο movie (και ο saiz) ότι δεν είναι οι amd για επαγγελματική χρήση, του λέω mac pro

 

δεν υπάρχει κάτι άλλο να μου πείτε πάνω σε αυτό, τέλος 

 

απλά είπε (για ακόμα μια φορά) κάτι που δεν ισχύει και δε μπορεί να το στηρίξει με λογικά επιχειρήματα και κακώς προσπαθείς να το υποστηρίξεις κι εσύ..

 

κατά τα άλλα εγώ είμαι το fanboy 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...