Προς το περιεχόμενο

Αγορά VGA


Devil666

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τα έτοιμα επαγγελματικά μηχανήματα δεν έχουν κάρτες γραφικών; δε μπορούμε να μιλάμε για αυτές;

Δεν μπορούμε όχι. Είναι workstations. Αν θέλεις να μιλήσουμε για επαγγελματικές κάρτες γραφικών, να μιλήσουμε για Tesla.

 

δε καταλαβαίνω τι θες να πεις και γιατί πηδάς σε άλλα άσχετα πράγματα όπως οι κονσόλες

Τι μας ενδιαφέρουν οι επαγγελματικές κάρτες γραφικών; Για το γόητρο; Η κάρτα μου είναι ATi, οι ATi είναι για επαγγελματίες, άρα έχω καλή κάρτα; Μου θυμίζει κάποιους με FIAT να χαίρονται επειδή η Ferrari είναι Ιταλική.

 

απλά είπε (για ακόμα μια φορά) κάτι που δεν ισχύει και δε μπορεί να το στηρίξει με λογικά επιχειρήματα και κακώς προσπαθείς να το υποστηρίξεις κι εσύ..

 

κατά τα άλλα εγώ είμαι το fanboy

Δεν το υποστηρίζω. Απλά λέω ότι είσαστε offtopic.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Offtopic σίγουρα είμαστε, και σε καμία περίπτωση δε νιώθω υπερήφανος που έχω amd και αυτή χρησιμοποιείται στο Μακ προ , χεστηκα εδώ που τα λέμε

 

Απλά ακυρωνω με ιδιαίτερη ευκολία το επιχείρημα ότι οι amd γενικά και αόριστα όπως διατυπώθηκε δεν κάνουν για επαγγελματική χρήση, αυτό είναι λάθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

H ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια..  η Apple πήγε σε amd γιατί τα προγράμματα της βασίζονται και θα βασιστούν ακόμα περισσότερο στο CL και όχι στο GL κ στους cuda.. έχουμε αναλύσει την κλειστή της λογική σε άλλο νήμα.

Αυτό το έχω πει στο παρελθόν και όχι στο παρόν ποστ αλλά ότι θυμόμαστε χαιρόμαστε ..

Η κάρτα μου είναι διαθέσιμη στον Νίκο που ξέρω ότι θα την προσέξει και έχει και το προηγούμενο με την Gbyte για να βουλόσουν στόματα μιας και ως γνωστόν η άγνοια σκοτώνει.. το δυστύχημα είναι ότι προσφέρουμε παιχνίδια και παίρνουμε και άλλους στον δικό μας λακο .. Όσο για το τι είχα που γράφτηκε πιο πάνω είναι γνωστό ότι είχα 6850/6870 σε υλοποίηση GByte και αν έχει κανείς μια 6950 Mac edition σε καλή τιμή να επικοινωνήσει μαζί μου.

Όταν θα δεις όμως την επόμενη φορά όπως είδες το παράδειγμα με την 7970 και την 770 από το πλαίσιο θα περιμένω να πάρεις θέση και όχι να μείνεις σιωπηλός μην σε διαγράψουν από το AMD club..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιο ειναι το amd club εδω μεσα?

γιατι θυμαμαι και παλαιοτερα γινοταν αυτο με τους επεξεργαστες αλλα μετα σε καποια φαση ολοι σε 2500Κ πηγαιναμε και προτειναμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα προτεινα να σταματησει εδω το θεμα μεχρι να απαντησει ο ts,γιατι μπορει πχ να ερθει μετα και να πει  οτι θα παρει αργοτερα καρτα γραφικων.Εν αναμονη του ts θα ελεγα εγω :mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειχα γνωση εγω που και ποτε  παιχτηκε κατι τετοιο,οτι δλδ προταθηκε 7970 απο το πλαισιο αντι για 770,θα ειχα κραξει κυριως γτ αυτο το ατομο να προτιμουσε καρτα απο Πλαισιο εξαρχης :P Αν βρισκεις την 7970 κατω απο 350Ε τοτε ισως να αξιζει,αλλιως δεν βλεπω λογο καποιος να  μην επαιρνε την 770.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και μιλάω σοβαρά, μήπως έχεις 670;

Ναι έχω και 670. Το ότι την αφήνει μίλια πίσω πως το ενοείς? Η 7950 κλοκαρισμένη μπορεί σε ένα bench π.χ valley να προηγείται 1 η 2 fps μιας κλοκαρισμένης 670 αλλά μην ξεχνάς πόσο επιπλέον τάση σε αφήνει να δώσεις η μία και πόση η άλλη (με ότι συνεπάγεται αυτό για την υγεία της)

Δεν βάζουμε στον λογαριασμό modded bios και λοιπές αλχημίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έχω και 670. Το ότι την αφήνει μίλια πίσω πως το ενοείς? Η 7950 κλοκαρισμένη μπορεί σε ένα bench π.χ valley να προηγείται 1 η 2 fps μιας κλοκαρισμένης 670 αλλά μην ξεχνάς πόσο επιπλέον τάση σε αφήνει να δώσεις η μία και πόση η άλλη (με ότι συνεπάγεται αυτό για την υγεία της)

Δεν βάζουμε στον λογαριασμό modded bios και λοιπές αλχημίες.

Καταρχας αναφερομαστε χωρις παραπανω ρευμα απο αυτο που εχει βαλει η καθε εταιρια και μεσο ορο max ρευμα ειχαμε 1.25V αρα αυτοματα ολο το stable oc που θα γινει στην καρτα θα ειναι Παντα Safe,ουτε ζορισματα ουτε θα σκασουν πυκνωτες ουτε μειωση lifespan της καρτας (μεχρι να δειχνει οτι πεθαινει σιγουρα θα χουν περασει πανω 3 χρονια) και το μονο που θα ακολουθησει ειναι μια αυξηση θερμοκρασιων της ταξεως +3-4°C παραπανω απο το φυσιολογικο.

 

Στο κυριως θεμα,η 7950 κυριως αυτη που κοστιζε 260-270€ (αμαζον),θεωρειται καρτα "διαμαντι" διοτι με το απλο oc μπορουσε να φτασει επιδοσεις 670(380€ μεσο ορο) και μιας 680(500++),θα μου πεις και αλλες μπορουν να κανουν oc,ε στα benchmarks που εχουμε ανεβασει απο διαφορα games εχει αποδειχτει οτι η 7950 στα 1180/1600πχ vs 670 Vs 680 στα ιδια πανω κατω ρολογια ,βγαζαμε τα ιδια fps ή η διαφορα θα ηταν ταξεως 1-4% αναλογα δλδ και τους driver για το αντιστοιχο παιχνιδι.

680 (500€)>670 (380€)>7950 (260-300€) σε στοκ

680=670=7950 σε Oc

 

Μην το παιρνεις απολυτο αυτο ομως γιατι υπαρχουν παιχνιδια οπως το Hitman οπου η Nvidia δεν εχει βγαλει σωστους driver,δλδ καμια 680oc δεν μπορει να φτασει τα 61fps με MsAA x4 της 7950oc (για το απλο oc λεω παντα χωρις το παραπανω ρευμα) οπως υπαρχουν και αλλα παιχνιδια αντιστοιχα οπου ειναι less optimized για Amd.

 

Κατι τετοια γινοντουσαν πριν κατι μηνες,τωρα πλεων δεν ξερω πως ειναι η κατασταση αλλα σιγουρα δεν εχουν αλλαξει και πολυ τα πραγματα. Και ασε τους αλλους να ευχονται να μας καουν οι καρτες επειδη παιρνουμε free perfomance και νομιζουν κιολας οτι με το full oc ειμαστε 24/7, δεν ξερουν δλδ το χρησιμοποιουμε μονο while gaming/benchmarking :P

 

(Να αναφερω οτι ολα αυτα ειναι παρατηρησεις και αποψεις δικες μου συμφωνα με αυτα που μου εδειξε η καρτα μου και συμφωνα και με τα αποτελεσματα απο reviews/ και benchmarks ατομων απο εδω)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έχω και 670. Το ότι την αφήνει μίλια πίσω πως το ενοείς? Η 7950 κλοκαρισμένη μπορεί σε ένα bench π.χ valley να προηγείται 1 η 2 fps μιας κλοκαρισμένης 670 αλλά μην ξεχνάς πόσο επιπλέον τάση σε αφήνει να δώσεις η μία και πόση η άλλη (με ότι συνεπάγεται αυτό για την υγεία της)

Δεν βάζουμε στον λογαριασμό modded bios και λοιπές αλχημίες.

 

 

νομιζω εννοει στοκ 670 ,oc 7950 .

 

μιλάω για 670 o/c vs 7950 o/c.

 

Οι 7950 Boost δεν θέλουν έξτρα ρεύμα είναι από μόνες τους στο 1.25.

 

εδώ είναι η παρουσίαση, με στοκ ρεύματα, που είχα κάνει πριν αρκετούς μήνες στο thelab http://www.thelab.gr/oi-dikes-sas-parousiaseis/7950-single-1200-1575-7950-crossfire-1150-a-115914.html

 

Στο τέλος της επόμενης εβδομάδας ξεκινάω νέο review με μόνο νέα games και ελάχιστα vanilla .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν συγγνώμη για την καθυστέρηση tia απάντησης απλά ήταν παρά πολλές οι πληροφορίες και τα μηνύματα και ο χρόνος μου λιγοστός.

χωρίς να θέλω να προσβάλω κανέναν αυτή την στιγμή είναι σαν να βλέπω να παίζουν super ατού... :P

 

για να απαντήσω σε μερικούς και να δώσω και μερικές πληροφορίες παραπάνω.

 

1)όχι δεν έχω αγοράσει ακόμα κάρτα

2)δεν ενδιαφέρομαι για CF-SLI ούτε για OC αν είναι από μόνη τις έχει καλός αλλα να κάνω εγώ δεν νομίζω και ούτε έχω κώλυμα με τις εταιρίες

3)η ψήκτρα που έχω στο gpu είναι μια Xigmatek Aegir και δεν ενδιαφέρομαι να αλλάζω ψικρες ούτε να πάω σε υδρόψυξη.

4)με τόσο τσακωμό,trol,και fanboysmo δεν έχω βγάλει άκρη ακόμα ποια μπορεί να είναι η καλύτερη επιλογή που θα καλύψει τις ανάγκες μου (760-770-7950-7970)???

 

 

συγγνώμη αν φαίνομαι λίγο απότομος άλλα ψιλοζαλιστικα με όλα αυτά,δεν ξέρω paaara πολλά πράγματα για τις κάρτες και τις λεπτομέρειες τους και περίμενα κιόλας κάτι ποιο απλό όπως στα άλλα θέματα.

"σου προτείνω αυτή....LINK.... γιαυτό τον λόγο"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεσα απο τον αχταρμα οριστε η προταση μου!

βεβαια αν υπολoγυσεις οτι αυτη ειναι +7% πιο γρηγορη απο την reference 760 + καλυτερο cooler

http://www.mrcheap.gr/pc-parts/graphics-cards/gigabyte-vga-n760oc-2gd-2048mb.-gddr5-gv-n760oc-2gd.html 261e

 

τοτε προκειτε για ενα πολυ καλο deal για ελλαδα  ;)

 

για εξωτερικο η evga ειναι μονοδρομος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι προτάσεις έχουν πέσει απο εκεί και πέρα μένει να εκτιμήσεις και ν'αγορασεις όταν είσαι έτοιμος.

Ο φανμποισμος εχει κ την καλή του πλευρά που είναι η υπεραναλυση μπορείς να εκμεταλλευτείς αυτή την κατα τ'αλλα άσχημη πλευρά προς όφελος σου.. Όπως είπα όμως και πιο πριν το σημαντικότερο ειναι να χτίσεις την δική σου άποψη γιατί εσύ θα ζήσεις μαζί της και πρέπει να είσαι χαρούμενος με αυτό..

Προτείνουμε αφού έκανες τον κόπο να περιμένεις ως τώρα να περιμένεις λιγο ακόμα και να πάρεις καινούρια κάρτα σε super τιμή..

Η πρόταση της 760 και συγκεκριμένα απο την EVGA που έχει πολλαπλά οφέλη και το καλύτερο after sales παγκοσμίως δεν είναι τυχαία. Ότι άλλο κ να πάρεις αυτή την στιγμή σε 1-2 μήνες θα χάσει το 60% της αξίας του,πέρα οτι σε αυτή την κατηγορία τιμής είναι και πιο αδύναμο.

 

 

Κατά την γνώμη μου δεν νοείται με ολοκαίνουρια σειρά και nVidia να πας σήμερα στην σειρά 7xxx της Amd και να πληρώσεις σήμερα 250 ευρώ κάτι που σε 2 μήνες δεν θα έχει καμιά ζήτηση όπως και η σειρά 6xx της nVidia άλλωστε.

Όσο αφορά τις επιδόσεις καλό είναι οι συγκρίσεις να γίνονται απο αξιόπιστες πηγές,και χωρίς o/c κάτι που μειώνει την ζωή της κάρτας αν δεν γίνεται με τις κατάλληλες προϋποθέσεις και το κατάλληλο αντίστοιχο κόστος.

 

http://www.anandtech.com/bench/Product/855?vs=854

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ομως επειδη δεν προκειται να παρει καμια 7950 με 800/1250mhz,η σωστη συγκριση ειναι με την 7950boost αρα http://www.anandtech.com/bench/Product/856?vs=854 .

 

Και τα αποτελεσματα του μην τα παιρνεις τοσο τις μετρητοις διοτι πχ μια 7950gigabyte που περασε απο τα χερια μου στα 900/1250,στο Bioshock ειχα βγαλει 65fps αντι του 60 που δειχνει το anandtech.just saying

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...