Προς το περιεχόμενο

Καθαρισμός Δοντιών


lambroszekis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε τι τιμές κυμαίνεται περίπου ένας καθαρισμός δοντιών στην Αθήνα;

 

Αξίζει να πάω για καθαρισμό στην οδοντιατρική σχολη της Αθήνας; Αν ναι, πως μπορώ να επικοινωνήσω;

 

Το έχει κάνει κάποιος;

 

 

 

Επίσης βρήκα κι ενα «κουπόνι» με 20€ σε έναν οδοντιατρο στη Νέα Σμύρνη, λέτε να αξίζει ή θα ναι μούφα ο τύπος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

σε κανα μηνα κλεινει η σχολη δεν ξερω αν θα προλαβεις νομιζω εκει κανει 20 ευρω.

 

κοιτα και το κουπονι μπορει να αξιζει.googlare τον να δεις τη βγαζει.

 

γενικα απο ποιο χαμηλη τιμη που εχω ακουσει ειναι 30.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γύρω στα 30 παίζει ο καθαρισμός.

Εγώ κάνω ανα 2 χρόνια εντάξει είναι πόσο γρήγορα πιάνουν τα δόντια σου πέτρα.

Εγώ δε το χα παρατηρήσει καν, πήγα για άλλο λόγο και μου έκανε τελικά μόνο καθάρισμα.

 

Τώρα κουπόνι 20 ευρώ και σχεδόν σε όλους τους οδοντιάτρους 30-40 εσύ διαλλέγεις.

Πάντως ακόμα ανάμεικτα τα αισθήματα για τον καθαρισμό. ΟΚ μάλλον χρειάζεται αλλά κάθε φορά που κάνω νιώθω ότι χάνω και τμήμα του δοντιού μαζί με την πέτρα ότι μου γίνονται πιο ευαίσθητα πιο λεπτά κτλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

... Αξίζει να πάω για καθαρισμό στην οδοντιατρική σχολη της Αθήνας; Αν ναι, πως μπορώ να επικοινωνήσω;

 

Το έχει κάνει κάποιος;

 

 

 

 

Όχι δεν αξίζει.

Μπορεί να χρειάζεσαι έναν απλό καθαρισμό και να μάθεις εκεί ότι χρειάζεσαι περιοδοντική θεραπεία!!!(80 ευρώ)

Ενώ 3 οδοντίατροι μεγάλης εμπειρίας που σε είδαν πριν είχαν αντίθετη γνώμη…

Μπορεί να πας για πρόβλημα στο υπ αριθμόν 3 και 4 δόντι, να σου αλλάξουν  λέει τα παλαιά και σε καλή κατάσταση σφραγίσματα στα (ας πούμε) υπ αριθμόν 6 και 8 δόντια, γιατί ο σοφός καθηγητής δεν τα βλέπει καλά, αν και τα έχει φτιάξει πολύ καλύτερος οδοντίατρος από αυτόν.

Και όχι μόνο αυτό, αλλά με τον τρόπο που άνοιξαν τώρα το δόντι να χρειάζεσαι και θήκη…

…και μετά να μην έχουν χρόνο για τα υπ αριθμόν 3 και 4 που πήγες…

 

Η ποιότητα των εργασιών που γίνονται στην Οδοντιατρική σχολή Αθηνών; Επιεικώς, πολύ μέτρια.

Δυστυχώς γίνονται και ζημιές…

 

Στην χειρότερη περίπτωση, θα πας για εργασίες που στοιχίζουν 600 ευρώ σε ιδιώτη οδοντίατρο και όταν φύγεις από την οδοντιατρική Αθηνών θα χρειάζεται να δώσεις 1200 ευρώ στον ιδιώτη συν αυτά που πλήρωσες εκεί.

Οι φοιτητές και οι καθηγητές είναι πρακτικά ανεξέλεγκτοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό θα ήταν να διευκρινιστεί πως αυτό που αναφαίρεις πρόκειται για προσωπική σου άποψη είτε με βάση δικιά σου (;; ) περίπτωση είτε απο περιγραφή περιστατικού άλλου . <br>

Απο τη στιγμή που κανείς δεν μπορεί να επιβεβαιώσει ή να γνωρίζει τόσο την ορθότητα όσο και τις αυνθήκες που (πιθανών) αφορούν την περίπτωση αυτήν , καλο θα ήταν να τονισθεί πως είναι άσχημη η πιθανή γενίκευση απο μια και μόνη περιγραφή αγνώστων συνθηκών και λεπτομερειών .<br>

Κάθε Πανεπιστημιακή Κλινική και Ιατρείο ( Κτηνιατρική Σχολη , Οδοντιατρική Σχολή και Πανεπιστημιακή Κλινική ) είναι εκεί που είναι για να προσφέρει υπηρεσίες με τα καλύτερα δυνατά μέσα , μιας κ μιλάμε για Ιδρύματα. Η ταλαιπωρία δεν είναι ο στόχος .<br><br>

Προσωπική εμπειρία απο επίσκεψή μου στην Σχολή της Θεσσαλονίκης , μια χαρά μπορώ να πώ . Εξυπηρετήθηκα τόσο εγω όσο κ οι εκεί φοιτητές που τους έδωσα την δυνατότηα να κάνουν ενα σφράγισμα παραπάνω .<br><br>

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως εισαι λιγο υπερβολικος?εχω παει και εγω και πολλοι γνωστοι μου στην οδοντιατρικη αθηνων και δεν εχω ακουσει παραπονα.το μονο προβλημα ειναι οτι ειναι λιγο αργοι αλλα δεν νομιζω οτι κανουν τοσο χαλια δουλεια.και οτι τιμες τους μια χαρα ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε τι τιμές κυμαίνεται περίπου ένας καθαρισμός δοντιών στην Αθήνα;

 

Αξίζει να πάω για καθαρισμό στην οδοντιατρική σχολη της Αθήνας; Αν ναι, πως μπορώ να επικοινωνήσω;

 

Το έχει κάνει κάποιος;

 

 

 

Επίσης βρήκα κι ενα «κουπόνι» με 20€ σε έναν οδοντιατρο στη Νέα Σμύρνη, λέτε να αξίζει ή θα ναι μούφα ο τύπος;

πηγε φιλος προσφατα.μαλιστα πηρε απευθειας σε αυτον τηλ.οκ μου ειπε, αλλα απλο καθαρισμο εκανε.

http://www.greekdentist.gr/ εμαθα οτι τον κυνηγανε απο τον συνολο γιατι εχει ριξει τιμες.20ε καθαρισμο,50ε καθαρισμο+λευκανση απλη,26ε σφραγισμα κτλ...

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιγραμματικά: Επειδή είμαι οδοντίατρος που έχω τελειώσει (εδώ και 10 χρόνια) από την οδοντιατρική σχολή της Αθήνας, να σας πω πως η δουλειά που γίνεται εκεί είναι άψογη και κάθε στάδιο είναι απόλυτα ελεγχόμενο. Το μόνο πρόβλημα είναι πως αν κάποιος έχει αρκετές δουλειές να κάνει αργεί. Αλλά σαν ποιότητα δουλειάς είναι άψογη. Αυτό μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει βλέποντας έρευνες για επιτυχία πχ. ενδοδοντικών θεραπειών σε πανεπιστημιακές κλινικές σε σχέση με γενικούς οδοντιάτρους και άλλες παρόμοιες.

 

Τώρα για τον οδοντίατρο που είπε ο kage Που έχει ρίξει τις τιμές, δεν τον γνωρίζω τον άνθρωπο και είμαι και σε άλλη πόλη, αλλά σαν γενικό κανόνα να ξέρετε το εξής: όπου δείτε και ξεφεύγουν πολύ οι τιμές προς τα κάτω από τον μέσο όρο, μακριά! 99% θα σας καταστρέψει. Τσεκαρισμένο πάρα πολλές φορές...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είμαι οδοντίατρος

 

 

 

αλλά σαν γενικό κανόνα να ξέρετε το εξής: όπου δείτε και ξεφεύγουν πολύ οι τιμές προς τα κάτω από τον μέσο όρο, μακριά! 99% θα σας καταστρέψει. Τσεκαρισμένο πάρα πολλές φορές...

Ύποπτο αυτό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ύποπτο αυτό..

Όπως είπα είμαι σε άλλη πόλη, δεν με ενδιαφέρει να πιάσω κανέναν πελάτη. Ούτε προσπάθησα να κρυφτώ. Αν θέλετε ακούτε την συμβουλή μου, δεν έχω να πω κάτι άλλο...συνεχίστε την κουβέντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kgian πως μπορω να ερθω σε επικοινωνια με τα ατομα της σχολης αν τυχον επιθυμησω να παω εκει;

 

 

@kage κι εγω τον οδοντιατρο ειδα μεσω των κουπονιων. Ο φιλος σου τι σου ειπε; θα σου τον συνιστουσε και για σενα; ο ιδιος θα ξαναπηγαινε;

 

 

Γενικα μπορει να προκληθει μεγαλη ζημια απο ενα κακο καθαρισμο;

 

Αποστολή από το GT-I9100 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επιγραμματικά: Δεν είμαι οδοντίατρος, αλλά γνωρίζω πολλούς οδοντιάτρους εδώ και δεκαετίες, οι απόψεις μερικών από αυτούς είναι ακριβώς αντίθετες από αυτές του μέλους ''kgian''. Είχα την τύχη, σε μικρή ηλικία να γνωρίσω 2 κορυφαίους οδοντιάτρους, που φρόντισαν να με ενημερώσουν για το πώς γίνονται και πως ελέγχονται, από τον ασθενή, οι οδοντιατρικές εργασίες.

Αμετροεπώς: Στην οδοντιατρική σχολή Αθηνών πήγα σε δύο διαφορετικές χρονικές περιόδους, με μεγάλη χρονική απόσταση μεταξύ τους.

- Την δεκαετία του 80, όταν υπηρετούσα τη θητεία μου. Τότε διέγνωσαν ότι πρέπει να κάνουν εξαγωγή σε ένα δόντι, τονίζοντας ότι δεν έχει καμία ελπίδα να σωθεί. Το έσωσε ένας 35χρονος οδοντίατρος με τον εξοπλισμό και τα υλικά που διέθετε το στρατιωτικό οδοντιατρείο, το έχω ακόμα… Την ίδια περίοδο, γυναίκα φαρμακοποιός μου ανέφερε ότι λάθη της ίδιας οδοντιατρικής σχολής, την  είχαν στείλει στο νοσοκομείο, για εγχείριση στη σιαγόνα, όταν ήταν φοιτήτρια.

- Ξαναπήγα πριν 4-5 χρόνια, ήμουν άνεργος και μετά από ατύχημα. Προηγουμένως με εξέτασαν 2 νοσοκομειακοί οδοντίατροι (σε εφημερεύον κρατικό νοσοκομείο) και ένας ιδιώτης αφιλοκερδώς. Όλοι διέγνωσαν ότι τα δόντια μου και τα προϋπάρχοντα σφραγίσματα ήταν σε πολύ καλή κατάσταση και χρειαζόμουν μόνο ένα σφράγισμα (ανασύσταση και θήκη) και απλό καθαρισμό. Όταν έφυγα από την οδοντιατρική σχολή, είχαν κάνει και πάλι λάθος διάγνωση και θεραπεία σε άσχετο δόντι, εγκατέλειψαν την προσπάθεια στη μέση, δεν ασχολήθηκαν καθόλου με το δόντι για το οποίο πήγα. Μου έκαναν λέει καθαρισμό και περιοδοντική θεραπεία (γύρω στα 90 ευρώ), αλλά τρείς (3) διαφορετικοί βοηθοί δεν μπόρεσαν να δουν, ότι η θεράπουσα φοιτήτρια δεν έκανε καθαρισμό αλλά ''γλυπτική''. Συγκεκριμένα, σε 2 διαφορετικά δόντια, είχε αφήσει τμήματα πέτρας την οποία είχε επεξεργαστεί με αριστοτεχνικό τρόπο ώστε να φαίνονται μέρος του δοντιού … Όταν το κατάλαβα και το επιβεβαίωσε άλλος οδοντίατρος, η σχολή είχε κλείσει για θερινές διακοπές. Στην αρχή της επομένης χρονιάς ο φάκελος μου βρέθηκε σε άλλο τμήμα που μου είπαν να κάνω υπομονή, θα βρουν λύση αυτοί, δεν το έκαναν ποτέ! Στο τέλος της δεύτερης χρονιάς, συγκεκριμένη διοικητική υπάλληλος, που ενημέρωσα τηλεφωνικά, με διαβεβαίωσε ότι θα ενημερώσει τον αρμόδιο καθηγητή και θα μας κλείσει ραντεβού να το δει ο ίδιος, το …επόμενο-τρίτο- έτος… Ξαναπήρα τηλέφωνο 3 φορές, αναβολές, ξαναπάρτε κτλ, τελικά σταμάτησαν να σηκώνουν το τηλέφωνο…

Την ίδια εποχή, παράπονα είχαν και άλλοι ασθενείς. Για ευνόητους λόγους, προσπαθούσαν να οργανωθούν και να υποβάλλουν όλοι μαζί τα παράπονά τους. Δύο-τρεις πιο θαρραλέοι, ο ένας δήλωνε Δ.Υ., έλεγαν ξεκάθαρα ότι δεν θα πληρώσουν αν δεν διορθωθούν λάθη που τους είχαν γίνει.

Στο γραφείο του πρύτανη του Πανεπιστημίου Αθηνών, μου είπαν τότε, ότι είχαν πολλές καταγγελίες για την οδοντιατρική σχολή Αθηνών.

 

Αυτή ήταν η εμπειρία μου, two times, στην οδοντιατρική σχολή Αθηνών. Η "άψογη εργασία και το απόλυτα ελεγχόμενο" περιβάλλον, απουσίαζαν όταν την επισκέφτηκα. Την μία 20άχρονος που υπηρετούσε την θητεία του και την άλλη ώριμος άντρας αλλά άνεργος…

Ας πρόσεχα…

 

ΥΣ: Δεν πάς στον φτηνότερο οδοντίατρο, αλλά σε αυτόν που έχει τη φήμη του καλύτερου.

Επεξ/σία από filipN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα ήθελα να σταθώ λίγο εδώ:

 

Πάντως ακόμα ανάμεικτα τα αισθήματα για τον καθαρισμό. ΟΚ μάλλον χρειάζεται αλλά κάθε φορά που κάνω νιώθω ότι χάνω και τμήμα του δοντιού μαζί με την πέτρα ότι μου γίνονται πιο ευαίσθητα πιο λεπτά κτλ...

 

Έχει βάση αυτό ή είναι απλά θέμα συνήθειας επειδή έχει συνηθίσει κάποιος περισσότερη μάζα και με την αφαίρεση της πέτρας έχει την ψευδαίσθηση ότι «ξύνεται» το δόντι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα ήθελα να σταθώ λίγο εδώ:

 

 

Έχει βάση αυτό ή είναι απλά θέμα συνήθειας επειδή έχει συνηθίσει κάποιος περισσότερη μάζα και με την αφαίρεση της πέτρας έχει την ψευδαίσθηση ότι «ξύνεται» το δόντι;

 

 

Πολλές φορές, όχι πάντα, αυτό που αισθάνεται κανείς όταν δεν έχει επαρκείς γνώσεις, το αποδίδει σε λάθος αιτία.

Για το συγκεκριμένο θέμα μόνο ένας άρτιος οδοντίατρος μπορεί να απαντήσει, αλλά και πάλι γίνεται διάγνωση μέσω διαδικτύου;

Ίσως πάλι βρεις κάποια απάντηση, ψάχνοντας στο διαδίκτυο για την «αποτριβή δοντιών»

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλές φορές, όχι πάντα, αυτό που αισθάνεται κανείς όταν δεν έχει επαρκείς γνώσεις, το αποδίδει σε λάθος αιτία.

Για το συγκεκριμένο θέμα μόνο ένας άρτιος οδοντίατρος μπορεί να απαντήσει, αλλά και πάλι γίνεται διάγνωση μέσω διαδικτύου;

Ίσως πάλι βρεις κάποια απάντηση, ψάχνοντας στο διαδίκτυο για την «αποτριβή δοντιών»

Δεν είναι θέμα αποτριβής (φυσιολογικής ή παθολογικής). Απλά έχει συνηθίσει το κενό να καλύπτεται από πέτρα, το ίδιο και τις κοίλες επιφάνειες στις γλωσσικές πλευρές των δοντιών. Αν έχει απλή ουλίτιδα, στον καθαρισμό θα αφαιρεθεί ΜΟΝΟ η τρυγία και οι εναποθέσεις πλάκας και τα δόντια ΠΡΕΠΕΙ να μείνουν άθικτα. Συνεπώς απλά θα τα νιώθει διαφορετικά για μια δυο μέρες. Αν έχει περιοδοντίτιδα, οπότε και θα χρειαστεί περιοδοντική θεραπεία και έναν απλό "καθαρισμό" της πέτρας υπερουλικά, τότε σε 4-5 συνεδρίες θα γίνει τμηματικά (ανά τεταρτημόριο) τόσο υπερουλικός καθαρισμός όσο και ριζική απόξεση. Αν γίνει σωστά η ριζική απόξεση αφαιρεί και ένα μικρό τμήμα του πάχους της οστείνης της ρίζας του δοντιού. Το τμήμα που φεύγει δεν γίνεται αντιληπτό από τον ασθενή. Πρέπει να αφαιρεθεί (θα το πω απλά) για να μην είναι εύκολο να κολλήσει τρυγία εκεί επάνω ξανά και να αφαιρεθούν και τα παράγωγα των μικροβίων μαζί. Η περιοδοντική θεραπεία γίνεται με αναισθησία (τοπική) και κοστίζει παραπάνω από τον καθαρισμό. 

 

Συνήθως αναφέρεται σε άτομα άνω των 40. 

 

Μετά από το πέρας της θεραπείας υπάρχει μια ευαισθησία λόγω της ριζικής απόξεσης που φεύγει ή αντιμετωπίζεται με τοπικά επιθέματα. 

 

Λογικά ο TS αναφέρεται σε απλό καθαρισμό, δλδ υπερουλικό καθαρισμό τρυγίας. Γίνεται σε μία συνεδρία, δεν απαιτεί αναισθησία (εκτός ίσως από αναισθητική γέλη σε πολύ φλεγμνοντα ούλα, που μπορεί να απαιτούν και δεύτερη συνεδρία) και είναι σημαντικό για την διατήρηση του αποτελέσματος ο ασθενής να μάθει να βουρτσίζει.

Υπάρχει πάλι μια μικρή ευαισθησία αυχενικά κυρίως και όχι σε όλους τους ασθενείς. Υπάρχουν και άτομα που έχουν ευαισθησία χωρίς καμία παρέμβαση (περίπου 6-10%). 

 

Για τη δουλειά στις σχολές. Πιστεύω ότι ένας καλός φοιτητής θα κάνει καλή δουλειά, ίσως αργήσει λίγο. Το κόστος είναι ανάλογο με την εργασία και το αν θα γίνει σε προπτυχιακό ή μεταπτυχιακό επίπεδο. Το ποσοστό επιτυχίας στις σχολές σε ορισμένες εργασίες είναι πράγματι υψηλότερο απ' ότι στα ιατρεία.

 

Για εμένα δεν πρέπει να φοβάσαι τίποτα σε ότι αφορά σε έναν απλό καθαρισμό. Τώρα... αν η φοιτήτρια σκάλιζε  και δεν ήξερε (3ο έτος πχ αντί για 4ο) έπρεπε να πει κάτι ο επιτηρητής. Αν θες να είσαι σίγουρος απλά ζήτα από τον φοιτητή/ρια να φωνάξει τον καθηγητή.

 

Για εμένα πάλι δεν καθιστά την δουλειά κακή αυτόματα το γεγονός ότι γίνεται στη σχολή. Στο ελεύθερο επάγγελμα είναι πιο εύκολο να παραλείψεις βήματα απ' ότι στη σχολή.

 

Για τον φθηνό οδοντίατρο, απλά δεν μπορώ να το σχολιάσω. Μπράβο αν μπορεί κρατάει ψηλά την ποιότητα αφιερώνοντας τις ίδιες εργατοώρες με τους ακριβούς και φυσικά τα ίδια υλικά. Για τον καθαρισμό δεν είναι εξωφρενική τιμή, ειδικά αν συνοδεύει άλλες εργασίες (γέφυρες, στεφάνες, σφραγίσματα), μπορεί να παραλείπεται κι όλας. Τα σφραγίσματα είναι κάπως χαμηλά αλλά και πάλι θα μπορούσε αν κρατούσε το κέρδος οριακό και έπερνε 2ης ποιότητας προιόντα (όχι τα τοπ τα επόμενα) να το κάνει. Το θέμα είναι αν κάνει αυτό ή αν κάνει σαβούρες. Και πάλι για εμένα, πάρε ένα τηλέφωνο, μίλα του επισκέψου τον και αν τον εμπιστευτείς συνέχισε σε αυτόν. 

 

Για τη σχολή καλείς στο διαγνωστικό. Τώρα λογικά θα σε δουν από Σεπτέμβριο, πρέπει να κλείνουν οι κλινικές. 

 

Για τον έλεγχο των εργασιών από τον ασθενή και το κατά πόσο είναι εφικτό: δεν είναι για όλους. Γενικά είμαι της άποψης ότι ο ασθενής αποφασίζει την θεραπευτική αγωγή από τις επιλογές που του δίνει ο γιατρός. Αν μπορεί να τον ελέγξει είναι άλλο όμως. Πολλές φορές ούτε εμείς δεν μπορούμε. Απλά να τον εμπιστευτεί ίσως. 

 

Τέλος, για την αποτριβή: φυσιολογική αποτριβή μασητικά στα πίσω ή κοπτικά στα μπροστά δόντια υπάρχει με την πάροδο του χρόνου. Δεν είναι ανησυχητική. Ανησυχητικό είναι να υπάρχει βρυγμός (τρίξιμο) των δοντιών (συνήθως το βράδυ) και να έχει κανείς αυχενικές αποσπάσεις (σπασίματα στον αυχένα του δοντιού) και μείωση του ύψους (κατακόρυφης διάστασης) των δοντιών. Εκεί η θεραπεία είναι σύνθετη και μακροχρόνια και δεν τελειώνει με την αποκατάσταση (σφράγισμα) των αποσπάσεων και την αποκατάσταση του ύψους των δοντιών. Αποτριβή ιατρογενής είναι δύσκολο να συμβεί. 

 

υγ. πάντως και στον οδοντιατρικό σύλλογο υπάρχουν καταγγελίες για οδοντιάτρους όχι μόνο στην Πρυτανεία για τις σχολές. Παντού υπάρχει καλό και κακό. Απλά μπορείς να λάβεις τα μέτρα σου (φωνάζεις τον καθηγητή ξανά και ξανά) και να έχεις καλό αποτέλεσμα. Ούτως ή άλλως από μια ρημάδα σχολή βγήκαμε όλοι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...