Προς το περιεχόμενο

Καθαρισμός Δοντιών


lambroszekis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@kage κι εγω τον οδοντιατρο ειδα μεσω των κουπονιων. Ο φιλος σου τι σου ειπε; θα σου τον συνιστουσε και για σενα; ο ιδιος θα ξαναπηγαινε;

 

 

Γενικα μπορει να προκληθει μεγαλη ζημια απο ενα κακο καθαρισμο;

 

Αποστολή από το GT-I9100 με τη χρήση Insomnia App

δεν ξερει απλο καθαρισμο εκανε .δεν επαθε τιποτα.

ο καθαρισμος-σφραγισματα-απλη λευκανση λεει στο [source=http://www.greekdentist.gr/επιστολή-προς-τον-οδοντιατρικό-σύλλο/]λινκ δεν εχει καλο κερδος.τωρα για ζημια δεν ειμαι γιατρος αλλα πρεπει να ναι πολυ στοκος για να σου κανει ζημια σε καθαρισμο.

δεν τον κυνηγανε γιατι δεν κανει καλα την δουλεια του ,αλλα γιατι γαμα*** την πιατσα με τις τιμες αυτες.Το ιδιο και αυτοι που δημιουργησαν εταιρειες οποτε μπορουν να ανεβαζουν τιμοκαταλογους κτλ.

Ζουμε πλεον εποχες που η μιση βορεια ελλαδα παει βουλγαρια σερβια για δοντια!κλεινουν πουλμαν μοιραζουν διαφημιστικα κτλ

http://www.insomnia.gr/topic/483725-%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%B9-%CF%83%CF%84%CE%B1-%CF%83%CE%BA%CE%BF%CF%80%CE%B9%CE%B1/

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οι τιμές πλέον που κυμαίνονται? 30? 50? 70? (ναι έχω ακούσει και για 70)

Πήρα σε ένα οδοντιατρείο να μάθω και μου είπε πως μόνο από κοντά μπορεί να μου πει. (γιατί?)
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Λαμία 25 ευρώ στους περισσότερους οδοντίατρους. Λεύκανση περίπου στα ίδια αλλά είναι αχρείαστη ουσιαστικά καθώς τα δόντια θα επανέλθουν στο φυσιολογικό τους χρώμα σύντομα. Κάνε λεύκανση μόνο αν είναι κάποια ξεχωριστή περίσταση πχ παντρεύεσαι κλπ που και πάλι δεν χρειάζεται. Ο καθαρισμός καλός είναι ειδικά αν είσαι καπνιστής κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και το ΙΚΑ αλλά προβληματίζομαι για 2 πράματα.

 

Πρώτον αν θα κάνουν σωστή δουλειά ή θα τα καθαρίσουν πάνω πάνω και

δεύτερον αν απολυμαίνουν κανονικά τα εργαλεία τους ή θα κολήσω τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια ερώτηση.

Επειδή γενικά με τους οδοντιάτρους έχω μεγάλω θέμα (read: τσιρίζω χειρότερα από belieber) και το ξύσιμο από τον προηγούμενο καθαρισμό ακόμα τον θυμάμαι σαν μια από τις χειρότερες εμπειρίες της ζωής μου, σκέφτομαι να ψαχτώ για οδοντιάτρους που χρησιμοποιούν λέιζερ ή υπερήχους για καθαρισμό
 
Έχει κάνει κανείς με το συγκεκριμένο τρόπο; Έχω διαβάσει/ακούσει ότι π.χ. κάνει καλύτερη δουλειά, είναι πιο ανώδυνος (έως καθόλου), δεν επηρεάζει τόσο το δόντι όσο η ξύστρα... αξίζει τα παραπάνω χρήματα γενικώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια ερώτηση.

 

Επειδή γενικά με τους οδοντιάτρους έχω μεγάλω θέμα (read: τσιρίζω χειρότερα από belieber) και το ξύσιμο από τον προηγούμενο καθαρισμό ακόμα τον θυμάμαι σαν μια από τις χειρότερες εμπειρίες της ζωής μου, σκέφτομαι να ψαχτώ για οδοντιάτρους που χρησιμοποιούν λέιζερ ή υπερήχους για καθαρισμό

 

Έχει κάνει κανείς με το συγκεκριμένο τρόπο; Έχω διαβάσει/ακούσει ότι π.χ. κάνει καλύτερη δουλειά, είναι πιο ανώδυνος (έως καθόλου), δεν επηρεάζει τόσο το δόντι όσο η ξύστρα... αξίζει τα παραπάνω χρήματα γενικώς;

 

Έχω αλλάξει αρκετούς οδοντιάτρους και ποτέ δεν έπεσα σε κάποιον που κάνει καθαρισμό μόνο με την "ξύστρα" που λες.

Όλοι το μηχάνημα με τους υπέρηχους χρησιμοποιούν το οποίο είναι εντελώς ανώδυνο (και το λέω εγώ που επίσης δεν αντέχω και πολύ στον πόνο). Ενοχλητικό, ναι, αλλά δεν πονάς.

 

Μόνο ένας γιατρός από τους 5-6 χρησιμοποιούσε το μεταλλικό εργαλείο για τις τελευταίες μικρολεπτομέρειες και αφού είχε κάνει πρώτα τον καθαρισμό με τους υπέρηχους, δεν μπορώ να φανταστώ ολόκληρο τον καθαρισμό μόνο με την "ξύστρα", bloodbath κανονικά.

 

Μήπως ήσουν άτυχος και έπεσες στην περίπτωση;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά στο ΙΚΑ έχει κάνει κανείς? Έκλεισα για να πάω και να γλιτώσω τα 50 αλλά δεν ξέρω αν είναι υγειονομικά ασφαλές και αν θα κάνουν σωστή δουλειά ή της πλάκας. Προβληματίζομαι για το αν θα πάω ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Τελικά στο ΙΚΑ έχει κάνει κανείς? Έκλεισα για να πάω και να γλιτώσω τα 50 αλλά δεν ξέρω αν είναι υγειονομικά ασφαλές και αν θα κάνουν σωστή δουλειά ή της πλάκας. Προβληματίζομαι για το αν θα πάω ή όχι.</p>

 

Τρεις συναδέλφους που ξέρω μια χαρά είναι. Θέμα καθαριότητας δεν τίθεται καθώς κλιβανιζουν Εργαλεία κανονικά. Όπως κι έξω κάνε έρευνα αγοράς. Αν δε σου αρέσει σήκω και φύγε μετά τη συζήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρεις συναδέλφους που ξέρω μια χαρά είναι. Θέμα καθαριότητας δεν τίθεται καθώς κλιβανιζουν Εργαλεία κανονικά. Όπως κι έξω κάνε έρευνα αγοράς. Αν δε σου αρέσει σήκω και φύγε μετά τη συζήτηση.

 

Ωραία θα δοκιμάσω και βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Τρεις συναδέλφους που ξέρω μια χαρά είναι. Θέμα καθαριότητας δεν τίθεται καθώς κλιβανιζουν Εργαλεία κανονικά. Όπως κι έξω κάνε έρευνα αγοράς. Αν δε σου αρέσει σήκω και φύγε μετά τη συζήτηση.

 

Ωραία θα δοκιμάσω και βλέπουμε.

Δεν είναι χειρότερα ή καλύτερα από τους γιατρούς γενικά και τους ιδιώτες οδοντιατρους ειδικά, απλά θέλει συζήτηση και ψάξιμο για κάτι σοβαρό. Για κάτι τοοοσο απλό (βλ προηγούμενες αναρτήσεις μου) εε δε θα γίνει κάτι. Να κολλήσεις κάτι το θεωρώ απίθανο. Είπαμε Καμπούλ γίναμε αλλά όχι και αυτό.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι χειρότερα ή καλύτερα από τους γιατρούς γενικά και τους ιδιώτες οδοντιατρους ειδικά, απλά θέλει συζήτηση και ψάξιμο για κάτι σοβαρό. Για κάτι τοοοσο απλό (βλ προηγούμενες αναρτήσεις μου) εε δε θα γίνει κάτι. Να κολλήσεις κάτι το θεωρώ απίθανο. Είπαμε Καμπούλ γίναμε αλλά όχι και αυτό.

 

Ναι ούτε κι εγώ το θεωρώ πιθανό να κολήσω αυτό που σκεφτόμουν κυρίως είναι μήπως βαριέται και δεν κάνει καλό καθαρισμό.

Και το αν κάνει ή όχι καλή δουλειά δεν είναι κάτι που εγώ θα μπορώ να καταλάβω οπτικά.

 

Αν δεν κάνει όμως καλή δουλειά δεν θα προκληθεί μακροχρόνια φθορά στα δόντια μου απ την εναπομείνουσα πέτρα στα δύσκολα σήμεία που εγώ θα νομίζω πως την αφαίρεσε ενώ θα υπάρχει ακόμα?

Απ ότι έχω καταλάβει είσαι οδοντίατρος κι επειδή εγώ προφανώς δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω θα ήταν πολύ χρήσιμο αν μπορούσες να μας διαφωτήσεις αν τίθεται τέτοιο ζήτημα και αν υπάρχει ουσιαστική διαφορά ποιότητας στον καθαρισμό που να μπορεί να έχει μελλοντικές επιπτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως και σε ιδιώτη που πήγα, έβγαλα άφτρα ακριβώς στο σημείο που καθόταν το σωληνάκι που ρουφάει το νερό.

 

Τώρα ήταν τυχαίο; Δε γνωρίζω..

 

Κατά τ' άλλα έμεινα ικανοποιημένος από την οδοντίατρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Εγώ πάντως και σε ιδιώτη που πήγα, έβγαλα άφτρα ακριβώς στο σημείο που καθόταν το σωληνάκι που ρουφάει το νερό.</p>

<p> </p>

<p>Τώρα ήταν τυχαίο; Δε γνωρίζω..</p>

<p> </p>

<p>Κατά τ' άλλα έμεινα ικανοποιημένος από την οδοντίατρο.</p>

 

H αφθα δεν έχει μικροβιακό αίτιο.

 

 

Δεν είναι χειρότερα ή καλύτερα από τους γιατρούς γενικά και τους ιδιώτες οδοντιατρους ειδικά, απλά θέλει συζήτηση και ψάξιμο για κάτι σοβαρό. Για κάτι τοοοσο απλό (βλ προηγούμενες αναρτήσεις μου) εε δε θα γίνει κάτι. Να κολλήσεις κάτι το θεωρώ απίθανο. Είπαμε Καμπούλ γίναμε αλλά όχι και αυτό.

 

Ναι ούτε κι εγώ το θεωρώ πιθανό να κολήσω αυτό που σκεφτόμουν κυρίως είναι μήπως βαριέται και δεν κάνει καλό καθαρισμό.

Και το αν κάνει ή όχι καλή δουλειά δεν είναι κάτι που εγώ θα μπορώ να καταλάβω οπτικά.

 

Αν δεν κάνει όμως καλή δουλειά δεν θα προκληθεί μακροχρόνια φθορά στα δόντια μου απ την εναπομείνουσα πέτρα στα δύσκολα σήμεία που εγώ θα νομίζω πως την αφαίρεσε ενώ θα υπάρχει ακόμα?

Απ ότι έχω καταλάβει είσαι οδοντίατρος κι επειδή εγώ προφανώς δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω θα ήταν πολύ χρήσιμο αν μπορούσες να μας διαφωτήσεις αν τίθεται τέτοιο ζήτημα και αν υπάρχει ουσιαστική διαφορά ποιότητας στον καθαρισμό που να μπορεί να έχει μελλοντικές επιπτώσεις.

Το χειρότερο που μπορείς να πάθεις είναι να χρειαστείς καθαρισμό σε πιο σύντομο διάστημα. Αλλά είναι τόσο στοιχειώδης γνώση για τον οδοντίατρο που αμφιβάλλω ότι δεν θα ξέρει να το κάνει. Τώρα αν τον δεις να βαριέται να σου μιλήσει γράψε μια καταγγελία και σήκω φύγε. Και πάλι πρέπει να πέσεις σε περίπτωση.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...