Προς το περιεχόμενο

thomson tg585 v7 access point


mern
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από mern,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αξίζει να αγοράσω το 1043nd και να το usarw σαν repeater?

 

edit:Γενικά πάω για repeater ασύρματο στη μέση της απόστασης ώστε να καλύπτει όλο το χώρο.To wr703n είτε το 1043nd από ότι έχω καταλάβει κάνουν μια χαρά αυτή τη δουλεία και η τρίτη σαν επιλογή είναι αυτό από  ebay που φαίνεται και πολύ απλό στη χρήση!

 

Δυο πράγματα έχω να ρωτήσω ακόμα στο χώρο που θα το βάλω το repeater πιάνω 2/4 γραμμούλες με το κινητό, είναι επαρκές;; Και από αυτά τα τρία σαν επιλογή έτσι όπως τα βλέπεις ποιο θα μου πρότεινες;; Ευχαριστώ και συγγνώμη αν γίνομαι κουραστικός

Επεξ/σία από mern
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξίζει να αγοράσω το 1043nd και να το usarw σαν repeater?

 

edit:Γενικά πάω για repeater ασύρματο στη μέση της απόστασης ώστε να καλύπτει όλο το χώρο.To wr703n είτε το 1043nd από ότι έχω καταλάβει κάνουν μια χαρά αυτή τη δουλεία και η τρίτη σαν επιλογή είναι αυτό από  ebay που φαίνεται και πολύ απλό στη χρήση!

 

Δυο πράγματα έχω να ρωτήσω ακόμα στο χώρο που θα το βάλω το repeater πιάνω 2/4 γραμμούλες με το κινητό, είναι επαρκές;; Και από αυτά τα τρία σαν επιλογή έτσι όπως τα βλέπεις ποιο θα μου πρότεινες;; Ευχαριστώ και συγγνώμη αν γίνομαι κουραστικός

a.δεν θα πηγαινα σε noname.αναφερομαι για το ebay.

β.ναι 2 στις 4 ειναι νορμαλ σημα.εχω δει και με Low Να παιζουν.αναλογα τι κανεις παντα.για ιντερνετ ειναι οκ.το 1043nd γιατι το βλεπω σαν router και οχι repeater?portable ειναι πιο πολυ για να το παιρνεις μαζι σου το 703n.

 

μιλαμε για repeater>να πιανει ασυρματα να δινει ασυρματο.αν εννοεις να παρεις με καλωδιο ethernet να δωσεις ασυρματο τοτε και το 1043nd κανει.το 1043 νομιζω γινεται repeater με dd-wrt

 

Πο και στην αρχή είχα ενθουσιαστεί!! Τέλος πάντων σε κανα δεκαήμερο θα δοκιμάσω την εμβέλεια από το καθένα και θα δανειστώ και από κανένα φίλο μου κανένα ίσα ίσα για δοκιμή(σίγουρα θα παίξει 585 v8 στο μενού :P). Οπότε και να κρίνω άμα αξίζει η αναβάθμιση. Από την άλλη σήμερα είδα αυτό το μαραφέτι που πιστεύω ότι είναι ιδανικό για τη χρήση που το θέλω

αν θες κατι μικρο οκ πηγαινε σε portable.πανω κατω ολα τα ιδια ειναι απλα ισως αυτα με την εξωτερικη κεραια να παιζουν πιο καλα.portable δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε ως τωρα.απλα tp link ειναι ολα.value for money.Μην περιμενεις κατι xtreme.αν θες κατι καλυτερο τοτε κανα d link netgear η δεν ξερω τι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

a.δεν θα πηγαινα σε noname.αναφερομαι για το ebay.

β.ναι 2 στις 4 ειναι νορμαλ σημα.εχω δει και με Low Να παιζουν.αναλογα τι κανεις παντα.για ιντερνετ ειναι οκ.το 1043nd γιατι το βλεπω σαν router και οχι repeater?portable ειναι πιο πολυ για να το παιρνεις μαζι σου το 703n.

 

μιλαμε για repeater>να πιανει ασυρματα να δινει ασυρματο.αν εννοεις να παρεις με καλωδιο ethernet να δωσεις ασυρματο τοτε και το 1043nd κανει.το 1043 νομιζω γινεται repeater με dd-wrt

Οπότε το ebay άκυρο;;Ούτε κάτι τέτοιο αξίζει ε?Έχεις δίκιο το 1043nd παίζει μόνο με dd-wrt σαν repeater. Και προφανώς μιλάω για ασύρματα. Το 703n το σκέφτομαι ακριβώς για αυτό το λόγο portable,μικρό και σαν wi-fi hotspot μέσω 3g!

 

αν θες κατι μικρο οκ πηγαινε σε portable.πανω κατω ολα τα ιδια ειναι απλα ισως αυτα με την εξωτερικη κεραια να παιζουν πιο καλα.portable δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε ως τωρα.απλα tp link ειναι ολα.value for money.Μην περιμενεις κατι xtreme.αν θες κατι καλυτερο τοτε κανα d link netgear η δεν ξερω τι.

Το πιο xtreme που θα σκεφτόμουν είναι 1043 με dd-wrt. Οπότε καταλήγουμε μετά από όλα αυτά ή σε 1043nd με dd-wrt ή στο 703n ή σε κάποιο tp-link από αυτά που μου πρότεινες στο προηγούμενο post σου;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε το ebay άκυρο;;Ούτε κάτι τέτοιο αξίζει ε?Έχεις δίκιο το 1043nd παίζει μόνο με dd-wrt σαν repeater. Και προφανώς μιλάω για ασύρματα. Το 703n το σκέφτομαι ακριβώς για αυτό το λόγο portable,μικρό και σαν wi-fi hotspot μέσω 3g!

 

Το πιο xtreme που θα σκεφτόμουν είναι 1043 με dd-wrt. Οπότε καταλήγουμε μετά από όλα αυτά ή σε 1043nd με dd-wrt ή στο 703n ή σε κάποιο tp-link από αυτά που μου πρότεινες στο προηγούμενο post σου;;

μπορει και να αξιζει αν θες να κανεις εσυ την δοκιμη.εγω παντως προτιμω λιγο πιο επωνυμα πραγματα παρα να κανω τα νευρα μου κροσσια.αν θες κατι μικρο και φτηνο τα tp link ειναι οκ.

dd-wrt αν και δεν εχω δοκιμασει ολοι λενε κανα λογια.μετα φτηνα ειναι και αυτα που προτεινα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια και για την αναλυτική πληροφόρηση! Μέσα στην εβδομάδα λογικά θα γίνει η αγορά οπότε και θα ενημερώσω για την επιλογή μου. Και πάλι να είσαι καλά και σε ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Τελικά καθυστέρησα λίγο παραπάνω την αγορά. Εν τέλει κατέληξα στο 1043nd και σήμερα το παρέλαβα!

 

Τώρα το έχω προσωρινά καρφώσει στο 585 μιας και κλειδώνει πιο πάνω από το vigor. Το δοκίμασα και τελικά πιάνει σε όλο το σπίτι χωρίς να χάνεται το σήμα, απλά σε κάποια σημεία αργεί να φορτώσει σελίδες κτλ. Πραγματικά καμία σχέση με ότι router έχει περάσει από τα χέρια μου όλα γίνονται αστραπιαία και έχει πάρα πολλές επιλογές.

 

Αργότερα ίσως να του περάσω dd-wrt και να το μεταφέρω στον άλλο χώρο. Ευχαριστώ και πάλι poulinos για την βοήθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το dd-wrt ( όπως και το openWRT ) είναι πολύ καλο και το έχω βάλει σε πολλά routers και είναι πλήρως παραμετροποιήσιμο καθώς είναι linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τελικά καθυστέρησα λίγο παραπάνω την αγορά. Εν τέλει κατέληξα στο 1043nd και σήμερα το παρέλαβα!

 

Τώρα το έχω προσωρινά καρφώσει στο 585 μιας και κλειδώνει πιο πάνω από το vigor. Το δοκίμασα και τελικά πιάνει σε όλο το σπίτι χωρίς να χάνεται το σήμα, απλά σε κάποια σημεία αργεί να φορτώσει σελίδες κτλ. Πραγματικά καμία σχέση με ότι router έχει περάσει από τα χέρια μου όλα γίνονται αστραπιαία και έχει πάρα πολλές επιλογές.

 

Αργότερα ίσως να του περάσω dd-wrt και να το μεταφέρω στον άλλο χώρο. Ευχαριστώ και πάλι poulinos για την βοήθεια!

οτι χρειαστεις εδω ειμαστε.αν αργει που λες δοκιμασε και αλλο καναλι μηπως παιξει καλυτερα.και παιξε λιγο με την θεση του ρουτερ.λιγο μπροστα λιγο απο εδω λιγο απο εκει μηπως παιξει καλυτερα.μερικες φορες η απομακρυνση απο τον τοιχο φτιαχνει τα πραγματα.

 

αν το κανεις μονο για την βελτιωση αποδοσης το ddwrt μη το κανεις καλυτερα.

γιατι να μην το κανει αν παιζει καλυτερα??

 

Θα του περάσω το dd-wrt για να το κάνω repeater. Αλλά για την ώρα δεν με νοιάζει και θα το αφήσω έτσι.

οταν το κανεις πες εντυπωσεις.βαλε το thomson αμα ειναι για adsl router και το tp link για repeater

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Επανέρχομαι μετά από καιρό γιατί αποφάσισα να περάσω ddr wt. Υπάρχει κανένας οδηγός; Η έκδοση είναι 1.11 και το s/n ξεκινάει από 13.

στο site που εχει τα firmware λογικα θα πρεπει να παιζουν και οδηγοι εκειμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Τελικά κατέβασα από το site το firmware και για να το κάνω repeater ακολούθησα αυτόν τον οδηγό. Τώρα έχω τέλεια κάλυψη και ταχύτητες σε όλο το σπίτι. Με τον καιρό ίσως να αρχίζω να το σκαλίζω αλλά για τώρα δεν χρειάζομαι κάτι άλλο. Ευχαριστώ και πάλι τον Poulinos για την βοήθεια που μου προσέφερε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...