Προς το περιεχόμενο

Θερμοκρασία Laptop


mork

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα Asus UX21 Zenbook. Είναι το πρώτο καλοκαίρι που θα περάσω μαζί του και ένα από τα πρώτα πράγματα που ενδιαφέρθηκα να ελέγξω είναι οι θερμοκρασίες του.

 

Αγόρασα ένα Cooler αρχικά και στη συνέχεια είπα να κάνω ένα συγκριτικό τεστ με cooler και χωρίς(μόνο το ανεμιστηράκι του λαπτοπ).

 

Κατέβασα το CPUID Hardware Monitor και έκανα κάποιες δοκιμές για τις οποίες θέλω τη γνώμη σας.

 

Την ώρα που έκανα τις μετρήσεις είχα ανοιχτό Firefox με 4-5 καρτέλες, κατέβαζα κάποια αρχεία .doc, μουσική από foobar αλλά και μερικές φορές youtube, ανοιχτό skype και μηνύματα που και που..ε αυτά πάνω κάτω.

 

Χωρίς το cooler είχα θερμοκρασία max:80οC, min:65οC και τον μέσο όρο λίγο πάνω από τους 65.

Με το cooler είχα πτώση από 10 μέχρι 20 οC.

 

Είναι οκ οι θερμοκρασίες αυτές ή να ανησυχήσω;Είναι ακόμα μέσα στην εγγύηση οπότε αν είναι να τρέξω για κάτι να γίνει το συντομότερο. Επίσης έχει ανέβει και η θερμοκρασία του περιβάλλοντος, αλλά τι θα γίνει μόλις ανέβει κι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρώτου λήξει η εγγύηση καλό είναι να του κάνεις ενα καθαρισματάκι για να είσαι ποιό ήρεμος.

ποιά βάση έχεις δεν θυμάμαι την coolermaster;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι Coolermaster.

 

Το να τον ανοίξω είναι πολύ εύκολο και γενικώς η όλη διαδικασία μου είναι εύκολη γιατί το έχω κάνει με επιτυχία σε αρκετά λάπτοπ. Απλώς ποτέ δεν είχα το θέμα της εγγύησης να με προβληματίζει.

 

Έχω την εντύπωση ότι όσο είναι μέσα στην εγγύηση δεν πρέπει να του βάλεις "χέρι"...Κάνω λάθος;Αν δεν υπάρχει πρόβλημα, αύριο κιολας τον ανοίγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι Coolermaster.

 

Το να τον ανοίξω είναι πολύ εύκολο και γενικώς η όλη διαδικασία μου είναι εύκολη γιατί το έχω κάνει με επιτυχία σε αρκετά λάπτοπ. Απλώς ποτέ δεν είχα το θέμα της εγγύησης να με προβληματίζει.

 

Έχω την εντύπωση ότι όσο είναι μέσα στην εγγύηση δεν πρέπει να του βάλεις "χέρι"...Κάνω λάθος;Αν δεν υπάρχει πρόβλημα, αύριο κιολας τον ανοίγω.

ναι δεν κάνει όσο είναι εντός εγγύησης

αν δουλευει αρκετά και δεν τον έχεις καθαρίσει..ολο και κάτι θα έχει πιάσει στο φαν&ψύκτρα.

καλά θυμάμαι για την βάση :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνονται πολύ ψηλές αυτές οι θερμοκρασίες. Χωρίς την ψύκτρα, που το άφηνες το λάπτοπ; Άλλο να το έχεις σε μια επίπεδη διάτρητη επιφάνεια, όπου θα αναπνέει καλύτερα, κι άλλο να το έχεις πάνω σε σεντόνια, τραπεζομάντηλα κτλ, που το πνίγουν.

 

Εγώ έχω δοκιμάσει τα λάπτοπ του σπιτιού (i3-2350M, Celeron M900 4ετίας) με ψύκτρα (Coolermaster U2) ή χωρίς (επίπεδη επιφάνεια ξύλινη) και οι διαφορές συνήθως είναι μηδαμινές.

 

Παρότι η U2 έχει κινούμενους ανεμιστήρες, οι θερμές περιοχές των δύο laptop είναι σε γωνίες και οι (αδύναμοι) ανεμιστήρες δεν καλύπτουν την περιοχή επαρκώς.

 

Χωρίς ψύκτρα το δικό μου (i3) παίζει μεταξύ 45 και 70 βαθμών, με μέσο όρο 55.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...