Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Topic v2 [PS3]


Byron.christ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για καθιστε ρε παιδια. Το ps4 εννοειται πως ειναι μακραν ανωτερο απο το ps3, αλλα εφοσον βαζουμε και την τιμη στη μεση αλλαζει το πραγμα.

 

Αν δεν εχεις οικονομικο περιορισμο πας σε ps4. Ομως το κοστος για ps4 με δυο χειριστηρια και 20 παιχνιδια ειναι σιγουρα 3 κατοσταρικα. Τριπλασια απο αυτο για ps3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα.

Πριν λιγο καιρο πηρα ενα fat K απο μελος του φορουμ. Η κονσολα ηταν μια χαρα. Αλλαξα παστα, περασα 4.85 rebug κανονικα, και για μερικες μερες τα παντα δουλευαν ρολοι.

Μετα αρχισε να μου κανει νερα. Στην αρχη, μου παγωνε καμια φορα καθως επαιζα. Μετα αρχισε να παγωνει και στο xmb(αλλα αν πατουσα δεξια αριστερα, ακουγα το κλικ του xmb).

Το ειχα αφησει για καμια βδομαδα και δεν ασχοληθηκα. Πριν λιγες μερες το αναψα για να δω λιγο youtube, και μου παγωσε πριν καν μπω στο xmb, με μερικα μικρα artifacts(βλεπε φωτο).

429858a69881db19f6d329eba60745cb.jpg

Σκεφτηκα πως ισως οταν αλλαξα παστα, καποιο απο τα thermal pads για τα τσιπ διπλα στον cell εφυγε απο την θεση του. Το ανοιξα ξανα και ολα ηταν οκ. Ξαναπερασα φρεσκια παστα και το εκλεισα. Απο τοτε ειναι νεκρο. Το αναβω και μενει σε μαυρη οθονη. ΧΩΡΙΣ κιτρινο λαμπακι κλπ. Επισης το φαν δουλευει σε πολυ χαμηλες στροφες.

Να τονισω οτι το ειχα σετταρει απο webman με target  72C(με τα παιχνιδια που επαιζα συνηθως δεν ξεπερνουσε τους 67). 

Το δοκιμασα χωρις, και με αλλο δισκο, και κανει το ιδιο.

Να το κλαψω?

Επεξ/σία από driftingcris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, driftingcris είπε

Καλησπερα.

Πριν λιγο καιρο πηρα ενα fat K απο μελος του φορουμ. Η κονσολα ηταν μια χαρα. Αλλαξα παστα, περασα 4.85 rebug κανονικα, και για μερικες μερες τα παντα δουλευαν ρολοι.

Μετα αρχισε να μου κανει νερα. Στην αρχη, μου παγωνε καμια φορα καθως επαιζα. Μετα αρχισε να παγωνει και στο xmb(αλλα αν πατουσα δεξια αριστερα, ακουγα το κλικ του xmb).

Το ειχα αφησει για καμια βδομαδα και δεν ασχοληθηκα. Πριν λιγες μερες το αναψα για να δω λιγο youtube, και μου παγωσε πριν καν μπω στο xmb, με μερικα μικρα artifacts(βλεπε φωτο).

429858a69881db19f6d329eba60745cb.jpg

Σκεφτηκα πως ισως οταν αλλαξα παστα, καποιο απο τα thermal pads για τα τσιπ διπλα στον cell εφυγε απο την θεση του. Το ανοιξα ξανα και ολα ηταν οκ. Ξαναπερασα φρεσκια παστα και το εκλεισα. Απο τοτε ειναι νεκρο. Το αναβω και μενει σε μαυρη οθονη. ΧΩΡΙΣ κιτρινο λαμπακι κλπ. Επισης το φαν δουλευει σε πολυ χαμηλες στροφες.

Να τονισω οτι το ειχα σετταρει απο webman με target  72C(με τα παιχνιδια που επαιζα συνηθως δεν ξεπερνουσε τους 67). 

Το δοκιμασα χωρις, και με αλλο δισκο, και κανει το ιδιο.

Να το κλαψω?

Δοκιμασε να κανεις reset τις ρυθμισεις γραφικων ( θεωρω οτι ξερεις,αλλα το αναφερω μηπως εχεις κολλησει ) .

Εαν παλι κανει νερα,δοκιμασε να μπεις απο safe mode και να κανεις επαναφορα.

Ετσι ανεστησα προσωρινα ενα slim που αναβε κιτρινο,το οποιο τελικα αρχισε να κανει νερα,οπως το δικο σου,και πλεον δεν ασχολουμαι.
Τελευταια λυση το reflow,αλλα για τετοια κονσολα δεν αξιζει να μπεις στη φασαρια,εκτος και αν εχεις υπομονη και ελευθερο χρονο.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, driftingcris είπε

Καλησπερα.

Πριν λιγο καιρο πηρα ενα fat K απο μελος του φορουμ. Η κονσολα ηταν μια χαρα. Αλλαξα παστα, περασα 4.85 rebug κανονικα, και για μερικες μερες τα παντα δουλευαν ρολοι.

Μετα αρχισε να μου κανει νερα. Στην αρχη, μου παγωνε καμια φορα καθως επαιζα. Μετα αρχισε να παγωνει και στο xmb(αλλα αν πατουσα δεξια αριστερα, ακουγα το κλικ του xmb).

Το ειχα αφησει για καμια βδομαδα και δεν ασχοληθηκα. Πριν λιγες μερες το αναψα για να δω λιγο youtube, και μου παγωσε πριν καν μπω στο xmb, με μερικα μικρα artifacts(βλεπε φωτο).

429858a69881db19f6d329eba60745cb.jpg

Σκεφτηκα πως ισως οταν αλλαξα παστα, καποιο απο τα thermal pads για τα τσιπ διπλα στον cell εφυγε απο την θεση του. Το ανοιξα ξανα και ολα ηταν οκ. Ξαναπερασα φρεσκια παστα και το εκλεισα. Απο τοτε ειναι νεκρο. Το αναβω και μενει σε μαυρη οθονη. ΧΩΡΙΣ κιτρινο λαμπακι κλπ. Επισης το φαν δουλευει σε πολυ χαμηλες στροφες.

Να τονισω οτι το ειχα σετταρει απο webman με target  72C(με τα παιχνιδια που επαιζα συνηθως δεν ξεπερνουσε τους 67). 

Το δοκιμασα χωρις, και με αλλο δισκο, και κανει το ιδιο.

Να το κλαψω?

Υπάρχουν δύο περιπτώσεις...

Ή η κονσόλα ήταν στα όρια της και κάποια στιγμή θα στο έκανε χωρίς να την έχεις σκαλίσει, και κακώς έπαιζες τόσο ψηλά με θερμοκρασίες (μέχρι 60 βαθμούς το ανώτερο),η όταν "ξεκολλησες" την μητρική από την ψυχτρα για να αλλάξεις πάστα, έγινε η ζημιά...

Θέλει πολύ προσοχή, χρησιμοποιούμε θερμό αέρα για όσο χρειαστεί μέχρι να ξεκολλήσει μόνη της η μητρική, δεν θέλει τραβήγματα.

Όλα αυτά τα συμπτώματα είναι σπασμένη κόλληση κάτω από την cpu/rsx .

Μην ασχοληθείς με reflow, θα γίνει χειρότερα.

Το μόνο κόλπο που ίσως πιάσει, είναι να βάλεις 4 2λεπτα σε κάθε cpu rsx και βιδωνεις τα clamps ξανά.

Δίνει πίεση και κάνει επαφή η κόλληση.

Αν δουλέψει οκ όσο κρατήσει,αν όχι αγγελία για ανταλλακτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτησα γιατί είχα την εντύπωση πως αν ήταν σπασμένο solder ball, θα έβλεπα το κίτρινο λαμπάκι. 

Την πρώτη φορά το άφησα να δουλέψει αρκετή ώρα για να μαλακώσει όσο γίνεται η παλιά πάστα, και βγήκε εύκολα. Στο δεύτερο άνοιγμα η αλήθεια είναι πως δεν το έκανα αυτό και το ζορισα αρκετά. 

Οκ ευχαριστώ πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως ειναι και θεμα τυχης.

Φιλος μου εχει το πρωτο 60αρι(C), χωρις cfw οποτε και χωρις fan controller, σε σημειο που δεν παιρνει και πολυ αερα, και ακομα δουλευει μια χαρα. 

Παντως αυτο το "μην το αφησεις να παει πανω απο 60", ειναι αδυνατον στα φατ. Για να το κρατησεις κατω απο 60 πρεπει να εχεις το φαν στο 80%(aka πιο πολυ φασαρια απο ηλεκτρικη σκουπα). Στα slim παλευεται. 

Δεν λεω να το αφηνεις μεχρι 80 ρε παιδι μου, αλλα αρνουμαι να πιστεψω οτι οι 70βαθμοι ειναι επικινδυνοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, driftingcris είπε

Ισως ειναι και θεμα τυχης.

Φιλος μου εχει το πρωτο 60αρι(C), χωρις cfw οποτε και χωρις fan controller, σε σημειο που δεν παιρνει και πολυ αερα, και ακομα δουλευει μια χαρα. 

Παντως αυτο το "μην το αφησεις να παει πανω απο 60", ειναι αδυνατον στα φατ. Για να το κρατησεις κατω απο 60 πρεπει να εχεις το φαν στο 80%(aka πιο πολυ φασαρια απο ηλεκτρικη σκουπα). Στα slim παλευεται. 

Δεν λεω να το αφηνεις μεχρι 80 ρε παιδι μου, αλλα αρνουμαι να πιστεψω οτι οι 70βαθμοι ειναι επικινδυνοι.

και ομως 70 ειναι πολλοι...

αν θες να σου κρατησει η κονσολα,παιζεις σε χαμηλοτερες θερμοκρασιες..

φαντασου στους 85 το μηχανημα κλεινει λογω υπερθερμανσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η θερμοκρασία των 70°C ή 80°C σαν θερμοκρασία δεν είναι επικίνδυνη για τα ίδια τα chip του επεξεργαστή και των γραφικών. Αλλά είναι ιδιαίτερα επικίνδυνη για τις κολλήσεις τους που εδώ και αρκετά χρόνια έχουν πάψει να χρησιμοποιήουν (για λόγους οικολογικούς) σαν πρόσμιξη τον μόλυβδο. Αυτό έχει δώσει στις κολλήσεις μεγαλύτερη θερμοκρασία τηξεις αλλά λιγότερη ελαστικότητα. Αυτό σε συνδυασμό με την τοποθέτηση των εξαρτημάτων (στα fat μοντέλα) ανάποδα στη συσκευή έχει σαν αποτέλεσμα την συγκέντρωση της θερμοκρασίας πάνω στις κολλήσεις. Οι μεγάλες και διαρκείς μεταβολές (70°-20°C) σε συνδυασμό με μηχανικές καταπονήσεις (βλέπε αλλαγή πάστας) δημιουργούν αρχικά ρωγμές και μετέπειτα οξειδώσεις και διακοπές στο κύκλωμα με τα γνωστά σε όλους μας αποτελέσματα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ανοιξα, και το πρωτο πραγμα που προσεξα ηταν πως δεν ειχα σβηξει καλα τις βιδες του cell/rsx :P

Το αναψα και μου παγωσε μετα απο 1-2λεπτα στο xmb οπως πριν.

Εβαλα απο ενα μονολεπτο και προς το παρων δουλευει καλα! Κανα τεταρτακι επαιξα μονο, αλλα αν σκεφτεις οτι πριν παγωνε μεσα σε λιγα λεπτα, νομιζω πως κατι εγινε. Και οσο κρατησει, τι να κανουμε.

Να σαι καλα ρε mikele για αλλη μια φορα.

Επεξ/σία από driftingcris
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οχι... Στο backplate, κατω απο τις λαμες που σφιγγουν την πλακετα.

54a8d22985ed84a9f2fdb704acdd3471.jpg

Εγω τουλαχιστον αυτο εκανα. Φανταζομαι πως αυτο εννοουσε και ο mikele...

Επεξ/σία από driftingcris
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...