Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Topic v2 [PS3]


Byron.christ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Polog40 ευχαριστώ πολύ.

Θα το δοκιμάσω κ αυτό κ θα επανέλθω.

Αλλά, αν κατεβάσω demo παιχνίδι, κ έστω ότι παίζει, γιατί αποκλείει το πρόβλημα στην καλωδιοταινία? Αφού αυτή έχει να κάνει με τη σύνδεση κ εντολοπληροφορια μεταξύ disk device και motherboard.

Tα παιχνίδια από PS store κατεβαίνουν στον σκληρό δίσκο κ παίζουν από κει... παρακάμπτοντας το disk device, σωστά?

Άρα έτσι θα δω ότι το πρόβλημα εντοπίζεται στο disk device κ τη συνδεσμολογία του με το motherboard γενικά κ όχι αλλού. Άρα την καλωδιοταινία δεν την τσεκαρω έτσι μεμονωμένα ή το ματάκι (λέιζερ), σωστά?

Κάπως έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ, αλλά ξεκαθαρίζω οτι δεν είμαι ούτε γνώστης ούτε ειδικός... απλώς πιάνουν λίγο τα χέρια μου κ ασχολούμαι...για να μην παρεξηγηθω.

Kαι ναι, το updated (4.88) το έκανα αφού άλλαξα το deck με το καινούργιο λέιζερ. Όταν δηλαδή το αντικατέστησα, το δοκίμασα κ δεν δούλευε...κ μετά έκανα το update... αλλά πάλι τζιφος!

Επεξ/σία από ChrisK79
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, ChrisK79 είπε

Polog40 ευχαριστώ πολύ.

Θα το δοκιμάσω κ αυτό κ θα επανέλθω.

Αλλά, αν κατεβάσω demo παιχνίδι, κ έστω ότι παίζει, γιατί αποκλείει το πρόβλημα στην καλωδιοταινία? Αφού αυτή έχει να κάνει με τη σύνδεση κ εντολοπληροφορια μεταξύ disk device και motherboard.

Tα παιχνίδια από PS store κατεβαίνουν στον σκληρό δίσκο κ παίζουν από κει... παρακάμπτοντας το disk device, σωστά?

Άρα έτσι θα δω ότι το πρόβλημα εντοπίζεται στο disk device κ τη συνδεσμολογία του με το motherboard γενικά κ όχι αλλού. Άρα την καλωδιοταινία δεν την τσεκαρω έτσι μεμονωμένα ή το ματάκι (λέιζερ), σωστά?

Κάπως έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ, αλλά ξεκαθαρίζω οτι δεν είμαι ούτε γνώστης ούτε ειδικός... απλώς πιάνουν λίγο τα χέρια μου κ ασχολούμαι...για να μην παρεξηγηθω.

Kαι ναι, το updated (4.88) το έκανα αφού άλλαξα το deck με το καινούργιο λέιζερ. Όταν δηλαδή το αντικατέστησα, το δοκίμασα κ δεν δούλευε...κ μετά έκανα το update... αλλά πάλι τζιφος!

Ωραία, αφού έκανες το 4.88 update με επιτυχία εφόσον είχες βάλει επάνω το νεο deck, τότε δεν έχει να κάνει με την καλωδιοταινία,το πρόβλημα είναι καθαρά στο λέιζερ η τον μηχανισμό.

Λυστο πάλι και τσεκαρε με το χέρι προσεχτικά αν κινείται το λέιζερ άνετα χωρίς να βάζεις δύναμη στους μεταλλικούς διαδρόμους, και επίσης αν έχει κουμπώσει σωστά η ταινία πάνω στο λέιζερ.

Σύνδεσε το πάλι πρόχειρα χωρίς να βάλεις καπάκι κλπ και βάλε ενα παιχνίδι,με το που βάλεις το δισκάκι πρέπει μετά από 1-2 δευτερόλεπτα να αρχίσει να δουλεύει,αν όχι τότε πας για άλλο λέιζερ...

Όσο αφορά το custom firmware,μιλάμε για φλασαρισμα, κοινώς τσιπαρισμα που λένε οι περισσότεροι...

Επεξ/σία από mikele13-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, ChrisK79 είπε

Polog40 ευχαριστώ πολύ.

Θα το δοκιμάσω κ αυτό κ θα επανέλθω.

Αλλά, αν κατεβάσω demo παιχνίδι, κ έστω ότι παίζει, γιατί αποκλείει το πρόβλημα στην καλωδιοταινία? Αφού αυτή έχει να κάνει με τη σύνδεση κ εντολοπληροφορια μεταξύ disk device και motherboard.

Tα παιχνίδια από PS store κατεβαίνουν στον σκληρό δίσκο κ παίζουν από κει... παρακάμπτοντας το disk device, σωστά?

Άρα έτσι θα δω ότι το πρόβλημα εντοπίζεται στο disk device κ τη συνδεσμολογία του με το motherboard γενικά κ όχι αλλού. Άρα την καλωδιοταινία δεν την τσεκαρω έτσι μεμονωμένα ή το ματάκι (λέιζερ), σωστά?

Κάπως έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ, αλλά ξεκαθαρίζω οτι δεν είμαι ούτε γνώστης ούτε ειδικός... απλώς πιάνουν λίγο τα χέρια μου κ ασχολούμαι...για να μην παρεξηγηθω.

Kαι ναι, το updated (4.88) το έκανα αφού άλλαξα το deck με το καινούργιο λέιζερ. Όταν δηλαδή το αντικατέστησα, το δοκίμασα κ δεν δούλευε...κ μετά έκανα το update... αλλά πάλι τζιφος!

Τσεκαρε απο εκει που το αγορασες αν στην περιγραφη αναφερει τιποτα για remove anti-static.Eιναι μια κολληση πανω στο λειζερ που πρεπει να αφαιρεθει.

Επεξ/σία από Mr_Terror
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μikele13 ευχαριστώ κ πάλι...το έκανα ήδη το βγάλε βάλε... παραμένει το πρόβλημα...κ επικοινώνησα πλέον με τον seller του eBay...για επιστροφή...

Θα μου στείλει άλλο είπε...

Το λέιζερ κινείται στις ράβδους κανονικά..

Με audio cd τελικά ακούγεται ότι γυρναει το cd αλλά δεν το παίζει. Dvd κ παιχνίδια δεν τα γυρνάει καθόλου.

Δεν δοκίμασα...ούτε έλεγξα αυτό που είπε ο mr Terror ( κ ευχαριστώ για την παρέμβαση)... αλλά δεν θυμάμαι να είδα κάτι...θα το ξαναανοιξω να το τσεκαρω.. αλλά χλωμό το βλέπω..

Μr Terror αυτό θα το έχει στο ματάκι πάνω?...κάτι σαν φίλμ διάφανο ας πούμε?

Αναφορικά δε με το κατέβασμα demo παιχνιδιού στο PSN...μπήκα να κάνω λογαριασμό κ δεν με αφήνει... βγάζει κάποιο error 8001214a νομίζω...κ έμαθα ότι το σταμάτησε η Σόνυ το PSN...

 

Επεξ/σία από ChrisK79
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ChrisK79 είπε

Μikele13 ευχαριστώ κ πάλι...το έκανα ήδη το βγάλε βάλε... παραμένει το πρόβλημα...κ επικοινώνησα πλέον με τον seller του eBay...για επιστροφή...

Θα μου στείλει άλλο είπε...

Το λέιζερ κινείται στις ράβδους κανονικά..

Με audio cd τελικά ακούγεται ότι γυρναει το cd αλλά δεν το παίζει. Dvd κ παιχνίδια δεν τα γυρνάει καθόλου.

Δεν δοκίμασα...ούτε έλεγξα αυτό που είπε ο mr Terror ( κ ευχαριστώ για την παρέμβαση)... αλλά δεν θυμάμαι να είδα κάτι...θα το ξαναανοιξω να το τσεκαρω.. αλλά χλωμό το βλέπω..

Μr Terror αυτό θα το έχει στο ματάκι πάνω?...κάτι σαν φίλμ διάφανο ας πούμε?

 

 

Κόλληση μικρή που βγαίνει με κολλητηρι.τσεκαρε το στην σελίδα που έκανες την αγορά.

Παλιά το κάναμε, τώρα δεν θυμάμαι να υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, ChrisK79 είπε

Polog40 ευχαριστώ πολύ.

Θα το δοκιμάσω κ αυτό κ θα επανέλθω.

Αλλά, αν κατεβάσω demo παιχνίδι, κ έστω ότι παίζει, γιατί αποκλείει το πρόβλημα στην καλωδιοταινία? Αφού αυτή έχει να κάνει με τη σύνδεση κ εντολοπληροφορια μεταξύ disk device και motherboard.

Tα παιχνίδια από PS store κατεβαίνουν στον σκληρό δίσκο κ παίζουν από κει... παρακάμπτοντας το disk device, σωστά?

Άρα έτσι θα δω ότι το πρόβλημα εντοπίζεται στο disk device κ τη συνδεσμολογία του με το motherboard γενικά κ όχι αλλού. Άρα την καλωδιοταινία δεν την τσεκαρω έτσι μεμονωμένα ή το ματάκι (λέιζερ), σωστά?

Κάπως έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ, αλλά ξεκαθαρίζω οτι δεν είμαι ούτε γνώστης ούτε ειδικός... απλώς πιάνουν λίγο τα χέρια μου κ ασχολούμαι...για να μην παρεξηγηθω.

Kαι ναι, το updated (4.88) το έκανα αφού άλλαξα το deck με το καινούργιο λέιζερ. Όταν δηλαδή το αντικατέστησα, το δοκίμασα κ δεν δούλευε...κ μετά έκανα το update... αλλά πάλι τζιφος!

Όντως δεν μπορείς να κατεβάσεις παιχνίδι από το PlayStation store έχει πάψει να υποστηρίζει το ps3 εδώ και καιρό. Βλέπεις όλα τα παιχνίδια μου είναι κατεβασμένα.
Αυτό με το drive που σου είπα έχει σημασία. 
Όταν ένα παιχνίδι προσπαθεί να εγκατασταθεί, τσέκαρει πρώτα κάποια πράγματα και αν τα βρει οκ τότε ολοκληρώνει την εγκατάσταση.
Ενας από τους ελέγχους που γίνονται είναι και αν το λογισμικό του drive είναι marry με την motherboard της κονσόλας (για κάθε κονσόλα αντιστοιχεί ένα και μοναδικό brive).  

Καταλαβαίνεις πως αν δεν δει το δικό του drive δεν προχωράει τίποτα.
Το ίδιο γίνεται και κατά την εγκατάσταση του λογισμικού από το XMB (το περιβάλλον του χρήστη).
Συνεπώς αφού εγκατέστησες το λογισμικό μετά την επισκευή του drive, τότε το πρόβλημα σου είναι εντός του drive

Επεξ/σία από polog40
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ίσως για κονσόλες που είναι activated, δεν ξέρω όμως αν μπορεί να γίνει activate κονσόλα που δεν είναι ήδη.
Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος.  Έχουν περάσει αρκετά χρόνια που το ps3 μου δεν ήταν <<σπασμένο >> και κατέβαζα παιχνίδια από το store.

Παρόλα αυτά σχετικά με το θέμα που ρώτησε ο φίλος, σχετικά με το drive του ps3 ισχύει ότι έχω γράψει.

Επεξ/σία από polog40
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ polog40.

Όντως εγώ δεν είχα κωδικό στο PSN...κ χθές προσπάθησα να φτιάξω καμία δεκαριά φορές...στο τελευταίο βήμα όμως πριν οριστικοποιηθεί η εγγραφή μου...έβγαζε ένα μήνυμα..."an error has occurred...8002314a" κ δεν με άφηνε να συνεχίσω...

Έπειτα έμαθα ότι η sony έπαψε να υποστηρίζει για το ps3 το psn... οπότε...η συνέχεια γνωστή.

Ευχαριστώ πολύ κ πάλι όλους σας για τις χρήσιμες πληροφορίες σας. Ελπίζω όταν παραλάβω το επόμενο νέο λέιζερ να μην σας ξαναζαλισω...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, ChrisK79 είπε

Ευχαριστώ polog40.

Όντως εγώ δεν είχα κωδικό στο PSN...κ χθές προσπάθησα να φτιάξω καμία δεκαριά φορές...στο τελευταίο βήμα όμως πριν οριστικοποιηθεί η εγγραφή μου...έβγαζε ένα μήνυμα..."an error has occurred...8002314a" κ δεν με άφηνε να συνεχίσω...

Έπειτα έμαθα ότι η sony έπαψε να υποστηρίζει για το ps3 το psn... οπότε...η συνέχεια γνωστή.

Ευχαριστώ πολύ κ πάλι όλους σας για τις χρήσιμες πληροφορίες σας. Ελπίζω όταν παραλάβω το επόμενο νέο λέιζερ να μην σας ξαναζαλισω...

 

Είπαμε ότι δεν ισχύει αυτό με το store, λειτουργεί κανονικά.

Φτιάξε account από το pc / smartphone και μετά κάνε login στην κονσόλα (καλού κακού δοκιμάζεις και ένα restart το modem).

 

Όσο για τα bluray, από τα slim και μετά (κάποια συγκεκριμένα slim νομίζω) δεν χρειάζεται να γίνει re-marry το νέο drive με την motherboard, στα phat σίγουρα θες και την daughter board μαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

Όσο για τα bluray, από τα slim και μετά (κάποια συγκεκριμένα slim νομίζω) δεν χρειάζεται να γίνει re-marry το νέο drive με την motherboard, στα phat σίγουρα θες και την daughter board μαζί.

Αναφέρεσαι στις τελευταίες σειρές που έχουν την πλακέτα του drive ενσωματωμένη με την motherboard του ps3.
Εκεί ουσιαστικά αλλάζεις το ηλεκτομηχανικό μέρος του drive με το laser μαζί.
Είναι δηλαδή σαν να αλλάζεις drive στα προηγούμενα μοντέλα και το αφήνεις απλά την παλιά πλακέτα.
Γιαυτό δεν θέλουν remarry.

Στο συγκεκριμένο ps3 του φίλου παραπάνω η εξολοκλήρου αλλαγή drive απαιτεί remarry.

Και απλά να προσθέσω πως αν δεν κουμπώσει καλά η καλώδιοταινία, ούτε παιχνίδι εγκαθίσταται (βγάζει μαύρη οθόνη), ούτε Firmware από XMB. (Ασφαλές)
ΜΟΝΟ από recovery. Με ότι κινδύνους σημαίνει αυτό.
Αν πάει κάτι στραβά Brick μόνιμο (Ανασφαλές).

Επεξ/σία από polog40
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Grim ripper k polog40 άνοιξα λογαριασμό στο PSN από το κινητό μου...κ μπηκα μετά την κονσόλα...κ όλα καλά... κατέβασα deno παιχνίδι...το έκανα install κ έπαιξαν τα παιδιά κανονικά μου είπανε...

Στα demo όμως δεν έχει ουτε ποδοσφαιρακι (fifa-pes) ούτε nba...

Τέλος πάντων, έπαιξε το παιχνίδι... οπότε σύμφωνα με τα λεγόμενα... τελικά φταίει στάνταρ το λέιζερ, σωστά?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν φταίει η πλακέτα του drive και η καλωδιοταινία.

Υπάρχουν αρκετά πράγματα ακόμα που πρέπει να αποκλειστούν για να πει με σιγουριά κάποιος ότι φταίει το laser.
(από το μηχανισμό του tray μέχρι spindle motor, small linear motor κ.α.)
Προσωπικά θα έλεγχα και την σύνδεση του Laser μήπως και εκεί κάτι δεν κούμπωσε καλά. 
Το να είναι ελαττωματικό το καινούργιο laser δεν το αποκλείω, απλά είναι λίγο σπάνιο.
Ενεργοποίησε το με ανοιχτό το κάλυμμα να δεις πώς αντιδρά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στις 3/2/2021 στις 10:52 ΠΜ, eko13 είπε

Έχετε πετύχει κάπου το ελληνικό μουσικό Quiz? Ούτε σε μαγαζιά δεν υπάρχει πλέον. Δεν το βρίσκω πουθενα, μόνο το αγγλικό,

Το βρήκες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν το βρήκα, μόνο στο ίντερνετ το αγγλικό. Αν και από ότι είχα διαβάσει δεν έχει και πολλές ελληνικές ερωτήσεις μέσα κυρίως μετάφραση του αγγλικού. Το οποίο είναι παλούκι, δεν είναι στα ακούσματα μου και δεν το έχω πολυπαιξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...