Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Topic v2 [PS3]


Byron.christ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

49 minutes ago, eko13 said:

Όχι δεν το βρήκα, μόνο στο ίντερνετ το αγγλικό. Αν και από ότι είχα διαβάσει δεν έχει και πολλές ελληνικές ερωτήσεις μέσα κυρίως μετάφραση του αγγλικού. Το οποίο είναι παλούκι, δεν είναι στα ακούσματα μου και δεν το έχω πολυπαιξει.

εστειλα π μ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημερα παιδια, θα ηθελα τη γνωμη σας για το τι να κανω με ενα ps3 που εχω.

Εχω το fat μοντελο με 80gb σκληρο, ο οποιος ειναι σχεδον γεματος. Για να βαλω καποιο παιχνιδι πλεον, χρειαζεται να σβησω ενα αλλο.

Αυτο δημιουργει ενα προβλημα, οταν θελω να ξαναπαιξω ενα παιχνιδι για παραδειγμα, αφου θα πρεπει να ξανακατεβασω ολα τα updates. Στο GT 5 για παραδειγμα εχει updates 5GB. Εκτος του χρονου που χρειαζεται, το προβλημα ειναι πως σε περιπτωση που γινει διακοπη στη συνδεση του ιντερνετ, το κατεβασμα ξεκιναει απο την αρχη.

Ποια ειναι η ερωτηση τωρα: Εχω ενα δευτερο σκληρο δισκο για ps3. Αξιζει πρακτικα να βαλω τον νεο δισκο να κατεβαζω σε αυτον πλεον τα παιχνιδια και αν θελω να παιξω καποιο απο τα παλια, να ξαναβαζω τον παλιο δισκο;

Η αλλη λυση ειναι να παρω ενα δευτερο ps3, και να μοιρασω τα παιχνιδια σε δυο κονσολες. Θα μπορω να εχω ομως τον ιδιο λογαριασμο στο psn σε δυο διαφορετικες κονσολες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Brazhlias είπε

Καλημερα παιδια, θα ηθελα τη γνωμη σας για το τι να κανω με ενα ps3 που εχω.

Εχω το fat μοντελο με 80gb σκληρο, ο οποιος ειναι σχεδον γεματος. Για να βαλω καποιο παιχνιδι πλεον, χρειαζεται να σβησω ενα αλλο.

Αυτο δημιουργει ενα προβλημα, οταν θελω να ξαναπαιξω ενα παιχνιδι για παραδειγμα, αφου θα πρεπει να ξανακατεβασω ολα τα updates. Στο GT 5 για παραδειγμα εχει updates 5GB. Εκτος του χρονου που χρειαζεται, το προβλημα ειναι πως σε περιπτωση που γινει διακοπη στη συνδεση του ιντερνετ, το κατεβασμα ξεκιναει απο την αρχη.

Ποια ειναι η ερωτηση τωρα: Εχω ενα δευτερο σκληρο δισκο για ps3. Αξιζει πρακτικα να βαλω τον νεο δισκο να κατεβαζω σε αυτον πλεον τα παιχνιδια και αν θελω να παιξω καποιο απο τα παλια, να ξαναβαζω τον παλιο δισκο;

Η αλλη λυση ειναι να παρω ενα δευτερο ps3, και να μοιρασω τα παιχνιδια σε δυο κονσολες. Θα μπορω να εχω ομως τον ιδιο λογαριασμο στο psn σε δυο διαφορετικες κονσολες;

Γιατί απλά δεν βάζεις έναν μεγαλύτερο σκληρό δίσκο και να βάλεις ότι παιχνίδια θες;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Γιατί απλά δεν βάζεις έναν μεγαλύτερο σκληρό δίσκο και να βάλεις ότι παιχνίδια θες;

Θελω να αποφυγω τη διαδικασια να ξανακατεβασω τα ηδη υπαρχοντα παιχνιδια, αλλα ειναι κι αυτο μια λυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Brazhlias είπε

Καλημερα παιδια, θα ηθελα τη γνωμη σας για το τι να κανω με ενα ps3 που εχω.

Εχω το fat μοντελο με 80gb σκληρο, ο οποιος ειναι σχεδον γεματος. Για να βαλω καποιο παιχνιδι πλεον, χρειαζεται να σβησω ενα αλλο.

Αυτο δημιουργει ενα προβλημα, οταν θελω να ξαναπαιξω ενα παιχνιδι για παραδειγμα, αφου θα πρεπει να ξανακατεβασω ολα τα updates. Στο GT 5 για παραδειγμα εχει updates 5GB. Εκτος του χρονου που χρειαζεται, το προβλημα ειναι πως σε περιπτωση που γινει διακοπη στη συνδεση του ιντερνετ, το κατεβασμα ξεκιναει απο την αρχη.

Ποια ειναι η ερωτηση τωρα: Εχω ενα δευτερο σκληρο δισκο για ps3. Αξιζει πρακτικα να βαλω τον νεο δισκο να κατεβαζω σε αυτον πλεον τα παιχνιδια και αν θελω να παιξω καποιο απο τα παλια, να ξαναβαζω τον παλιο δισκο;

Η αλλη λυση ειναι να παρω ενα δευτερο ps3, και να μοιρασω τα παιχνιδια σε δυο κονσολες. Θα μπορω να εχω ομως τον ιδιο λογαριασμο στο psn σε δυο διαφορετικες κονσολες;

Δεν μπορείς να αλλάζεις σκληρούς δίσκους έτσι.
Κάθε φορά που θα βάζεις σκληρό δίσκο θα πρέπει να περνάς ξανά το firmware.
 Έτσι όλα αρχίζουν απ' την αρχή. Ο παλιός δεν θα αναγνωρίζεται πια.
Η μόνη λύση είναι αυτή που σου πρότεινε το παλικάρι πιο πάνω. Παίρνεις πρώτα ένα backup το σύστημα σου σε ένα εξωτερικό σκληρό, μετά βάζεις ένα μεγαλύτερο εσωτερικό, περνάς το firmware και επαναφορά από backup.

Επεξ/σία από polog40
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

αγορασα ενα playstation 3,οταν με το καλο το παραλαβω μπορω να χρησιμοποιησω τον κωδικο μου που εχω στο ps4 για να συνδεθω ή πρεπει να φτιαξω καινουργιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, czarjuly είπε

αγορασα ενα playstation 3,οταν με το καλο το παραλαβω μπορω να χρησιμοποιησω τον κωδικο μου που εχω στο ps4 για να συνδεθω ή πρεπει να φτιαξω καινουργιο;

Αν εννοείς το λογαριασμό ναι μπορείς με τον ίδιο. Βάζεις μειλ και τον κωδικό σου. Το ίδιο ισχύει και για ps5 & ps vita, εισοδο από υπολογιστη και εφαρμογή κινητού!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, czarjuly είπε

αγορασα ενα playstation 3,οταν με το καλο το παραλαβω μπορω να χρησιμοποιησω τον κωδικο μου που εχω στο ps4 για να συνδεθω ή πρεπει να φτιαξω καινουργιο;

Ναι αλλα αν έχεις ενεργοποιημένο το 2SV κωδικό θα βάλεις καποιον που θα βρει οταν μπεις στον λογαριασμό σου στο

https://id.sonyentertainmentnetwork.com/signin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, vorlon68 είπε

Ναι αλλα αν έχεις ενεργοποιημένο το 2SV κωδικό θα βάλεις καποιον που θα βρει οταν μπεις στον λογαριασμό σου στο

https://id.sonyentertainmentnetwork.com/signin

αυτο δεν το καταλαβα,αν εχω το 2sv εργοποιημενο δεν μπορω να βαλω τον κωδικο;

Επεξ/σία από czarjuly
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, czarjuly είπε

αυτο δεν το καταλαβα,αν εχω το 2sv εργοποιημενο δεν μπορω να βαλω τον κωδικο;

οχι γιατι το PS3 δεν υπσστηρίζει 2SV. Αν μπεις στο λινκ που σου έδωσα σε ένα σημειο σου λεει τι να κανεις. Μεσα απο το site εχει ενα κωδικό για να τον βάλεις στο PS3. Αυτο έκανα και στο δικό μου.

Επεξ/σία από vorlon68
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, vorlon68 είπε

οχι γιατι το PS3 δεν υπσστηρίζει 2SV. Αν μπεις στο λινκ που σου έδωσα σε ένα σημειο σου λεει τι να κανεις. Μεσα απο το site εχει ενα κωδικό για να τον βάλεις στο PS3. Αυτο έκανα και στο δικό μου.

πατωντας το λινκ μου ανοιγει μια σελιδα σονυ αλλα ειναι λευκη δεν δειχνει τιποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

7 λεπτά πριν, czarjuly είπε

πατωντας το λινκ μου ανοιγει μια σελιδα σονυ αλλα ειναι λευκη δεν δειχνει τιποτα

http://account.sonyentertainmentnetwork.com/

Οταν μπεις θα πας αριστερα στο security και μετα στο 2-step verification λεει device setup password

εκει εχει κωδικο για PS3, PSP και PS Vita

Επεξ/σία από vorlon68
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουμε 2 PS3 fat. Το Α και το Β. Το Α ειναι το μοντέλο με τα 80GB και το Β με τα 40GB.

To A λειτουργει κανονικά. Στο Β το drive δεν διαβάζει κανένα δισκο απο game αλλα και ουτε DVD. Τα ανοιξα εκανα τραμπα τα drive αλλα πάλι το Β δεν διαβάζε κανενα δίσκο. Εβαλα πίσω το drive στο Α και λειτουργει κανονικά. Αλλαξα και τις καλωδιοταινίες αλλα και πάλι τίποτα.

Εχει κανεις καμια ιδέα τι συμβαίνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, vorlon68 είπε

Εχουμε 2 PS3 fat. Το Α και το Β. Το Α ειναι το μοντέλο με τα 80GB και το Β με τα 40GB.

To A λειτουργει κανονικά. Στο Β το drive δεν διαβάζει κανένα δισκο απο game αλλα και ουτε DVD. Τα ανοιξα εκανα τραμπα τα drive αλλα πάλι το Β δεν διαβάζε κανενα δίσκο. Εβαλα πίσω το drive στο Α και λειτουργει κανονικά. Αλλαξα και τις καλωδιοταινίες αλλα και πάλι τίποτα.

Εχει κανεις καμια ιδέα τι συμβαίνει?

Τα drives έχουν το ίδιο model number?

Αν ναι, μπορεί να τα έχει παίξει κάτι στο pcb όπως ο IO bridge controller κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, vorlon68 είπε

Εχουμε 2 PS3 fat. Το Α και το Β. Το Α ειναι το μοντέλο με τα 80GB και το Β με τα 40GB.

To A λειτουργει κανονικά. Στο Β το drive δεν διαβάζει κανένα δισκο απο game αλλα και ουτε DVD. Τα ανοιξα εκανα τραμπα τα drive αλλα πάλι το Β δεν διαβάζε κανενα δίσκο. Εβαλα πίσω το drive στο Α και λειτουργει κανονικά. Αλλαξα και τις καλωδιοταινίες αλλα και πάλι τίποτα.

Εχει κανεις καμια ιδέα τι συμβαίνει?

https://www.psdevwiki.com/ps3/Bluray_Drive

Ρίξε μια ματιά τι παίζει.

Αν τα PCB είναι διαφορετικά,δεν θα σου δουλεύει.

Πρέπει να βρεις το ίδιο.

Για αρχή τσεκαρε αν το λέιζερ είναι το ίδιο,αν όχι πρέπει να βρείς τα ίδια.

Επεξ/σία από mikele13-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...