Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Topic v2 [PS3]


Byron.christ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, vorlon68 είπε

Εχουμε 2 PS3 fat. Το Α και το Β. Το Α ειναι το μοντέλο με τα 80GB και το Β με τα 40GB.

To A λειτουργει κανονικά. Στο Β το drive δεν διαβάζει κανένα δισκο απο game αλλα και ουτε DVD. Τα ανοιξα εκανα τραμπα τα drive αλλα πάλι το Β δεν διαβάζε κανενα δίσκο. Εβαλα πίσω το drive στο Α και λειτουργει κανονικά. Αλλαξα και τις καλωδιοταινίες αλλα και πάλι τίποτα.

Εχει κανεις καμια ιδέα τι συμβαίνει?

Είσαι σίγουρος ότι το laser είναι πλήρως λειτουργικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, vorlon68 είπε

Εχουμε 2 PS3 fat. Το Α και το Β. Το Α ειναι το μοντέλο με τα 80GB και το Β με τα 40GB.

To A λειτουργει κανονικά. Στο Β το drive δεν διαβάζει κανένα δισκο απο game αλλα και ουτε DVD. Τα ανοιξα εκανα τραμπα τα drive αλλα πάλι το Β δεν διαβάζε κανενα δίσκο. Εβαλα πίσω το drive στο Α και λειτουργει κανονικά. Αλλαξα και τις καλωδιοταινίες αλλα και πάλι τίποτα.

Εχει κανεις καμια ιδέα τι συμβαίνει?

Έχεις τρεις επιλογές.

1. Αλλάζεις τα laser μόνο, ΟΧΙ όμως και τα drives.

2. Αλλάζεις τα drives, αλλά αφήνεις τις πλακέτες των drives στα ps3 που ανήκουν.

3. Αλλάζεις τα drives εξολοκλήρου και κάνεις remarry τα drives με τις κονσόλες.

Το 3. Δεν το συνιστώ γιατί είναι κάπως περίπλοκο και θέλει γνώσεις. Έτσι δεν θα επεκταθώ περαιτέρω.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/10/2021 στις 3:06 ΜΜ, vorlon68 είπε

 

http://account.sonyentertainmentnetwork.com/

Οταν μπεις θα πας αριστερα στο security και μετα στο 2-step verification λεει device setup password

εκει εχει κωδικο για PS3, PSP και PS Vita

παρελαβα σημερα το ps3 απο Γερμανια και πραγματικα δε θα μπορουσα να το σεταρω χωρις την πολυτιμη βοηθεια σου....ευχαριστω και παλι

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα σας.

Έχω το PS3 Slim CECH-2004B.

Έχω σκοπό να το ανοίξω για να το καθαρίσω και να βάλω thermal paste.

Διαβάζω διάφορα και έχω δυο απορίες αν μπορείτε να βοηθήσετε.

Χρειάζεται να κάνω delid για να περάσω την θερμική πάστα ή μόνο από πάνω τους; Θα περάσω την Thermal Grizzly Kryonaut

Επίσης, χρειάζεται να βάλω thermal pads;

Είναι η πρώτη φορά που ανοίγω κονσόλα για να κάνω τα παραπάνω.. αλλά θα δω οδηγούς για τις διαδικασίες...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, L-Griever είπε

Καλησπέρα σας.

Έχω το PS3 Slim CECH-2004B.

Έχω σκοπό να το ανοίξω για να το καθαρίσω και να βάλω thermal paste.

Διαβάζω διάφορα και έχω δυο απορίες αν μπορείτε να βοηθήσετε.

Χρειάζεται να κάνω delid για να περάσω την θερμική πάστα ή μόνο από πάνω τους; Θα περάσω την Thermal Grizzly Kryonaut

Επίσης, χρειάζεται να βάλω thermal pads;

Είναι η πρώτη φορά που ανοίγω κονσόλα για να κάνω τα παραπάνω.. αλλά θα δω οδηγούς για τις διαδικασίες...

Και από επάνω αρκεί.

Thermal pads δεν νομίζω να χρειαστεί αλλά αν τα δεις σε χάλια κατάσταση θα μπορούσες ίσως τα αλλάξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, L-Griever είπε

Καλησπέρα σας.

Έχω το PS3 Slim CECH-2004B.

Έχω σκοπό να το ανοίξω για να το καθαρίσω και να βάλω thermal paste.

Διαβάζω διάφορα και έχω δυο απορίες αν μπορείτε να βοηθήσετε.

Χρειάζεται να κάνω delid για να περάσω την θερμική πάστα ή μόνο από πάνω τους; Θα περάσω την Thermal Grizzly Kryonaut

Επίσης, χρειάζεται να βάλω thermal pads;

Είναι η πρώτη φορά που ανοίγω κονσόλα για να κάνω τα παραπάνω.. αλλά θα δω οδηγούς για τις διαδικασίες...

Αφού δεν έχεις ξανά ανοίξει προσοχή μεγάλη στο ξεκόλλημα της μητρικής από cpu rsx και σου μείνει στο χέρι...

Βαλτη να δουλέψει λίγο η ζέστανε από πάνω στην μητρική στα σημεία που απλώνεται η πάστα.

Καθάρισε πολύ καλά την παλιά πάστα και μια σταγόνα βάζεις την νέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

Και από επάνω αρκεί.

Thermal pads δεν νομίζω να χρειαστεί αλλά αν τα δεις σε χάλια κατάσταση θα μπορούσες ίσως τα αλλάξεις.

Σε όσα βίντεο έχω δει, δεν είδα να βάζουν thermal pads στη slim έκδοση πάρα στην fat... οπότε δεν έχω ιδέα αν χρειάζεται..  γι'αυτό είπα να ρωτήσω μήπως κάποιος έκανε κάτι παρόμοιο για να ρωτήσω την γνώμη..

6 ώρες πριν, mikele13- είπε

Αφού δεν έχεις ξανά ανοίξει προσοχή μεγάλη στο ξεκόλλημα της μητρικής από cpu rsx και σου μείνει στο χέρι...

Βαλτη να δουλέψει λίγο η ζέστανε από πάνω στην μητρική στα σημεία που απλώνεται η πάστα.

Καθάρισε πολύ καλά την παλιά πάστα και μια σταγόνα βάζεις την νέα.

Και μόνο που το ακούω αλλά και από τα βίντεο, με τρομάζει η ιδέα να κάνω delid... πάλι καλά που στο ps4 pro δεν έχει οπότε νομίζω εκεί θα είναι πιο εύκολο...

Δεν γνωρίζω τον λόγο που το κάνανε έτσι ενώ θα μπορούσαν απλά να το κάνουν να κουμπώνει ή ξεκουμπώνει...

Δεν έχω και τα εργαλεία για τη συγκεκριμένη δουλειά..

Άσε που αν το χαλάσω, δεν θα μπορώ να βρω πια καινούριο ps3 slim..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, L-Griever είπε

Σε όσα βίντεο έχω δει, δεν είδα να βάζουν thermal pads στη slim έκδοση πάρα στην fat... οπότε δεν έχω ιδέα αν χρειάζεται..  γι'αυτό είπα να ρωτήσω μήπως κάποιος έκανε κάτι παρόμοιο για να ρωτήσω την γνώμη..

Και μόνο που το ακούω αλλά και από τα βίντεο, με τρομάζει η ιδέα να κάνω delid... πάλι καλά που στο ps4 pro δεν έχει οπότε νομίζω εκεί θα είναι πιο εύκολο...

Δεν γνωρίζω τον λόγο που το κάνανε έτσι ενώ θα μπορούσαν απλά να το κάνουν να κουμπώνει ή ξεκουμπώνει...

Δεν έχω και τα εργαλεία για τη συγκεκριμένη δουλειά..

Άσε που αν το χαλάσω, δεν θα μπορώ να βρω πια καινούριο ps3 slim..

Παντού θέλει προσοχή,σε όλες τις κονσόλες,δεν υπάρχει εύκολο/δύσκολο.

Στο ps4 pro που αναφέρεις,αν τραβήξεις πχ το βύσμα τροφοδοσίας από μητρική χωρίς να το προσέξεις, θα σου ξεκολλήσει όλο μαζί και χαιρετα μου τον Πλάτανο μετά...

Και πίστεψέ με,δεν βγαίνει εύκολα....

Γι'αυτό πρέπει να είμαστε σίγουροι τι κάνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mikele13- είπε

Παντού θέλει προσοχή,σε όλες τις κονσόλες,δεν υπάρχει εύκολο/δύσκολο.

Στο ps4 pro που αναφέρεις,αν τραβήξεις πχ το βύσμα τροφοδοσίας από μητρική χωρίς να το προσέξεις, θα σου ξεκολλήσει όλο μαζί και χαιρετα μου τον Πλάτανο μετά...

Και πίστεψέ με,δεν βγαίνει εύκολα....

Γι'αυτό πρέπει να είμαστε σίγουροι τι κάνουμε.

Εντάξει εννοείται ότι δεν είναι εύκολο. Σίγουρα παντού θέλει προσοχή. Αναφερόμουν μόνο ότι δεν υπάρχει εκεί το ρίσκο που έχει το PS3 Slim.

Και δεν αμφιβάλλω αυτά που λες και σε πιστεύω.

Πιστεύεις ότι πρέπει να το κάνω delid; Δηλαδή να πάρω το ρίσκο να το ανοίξω; Αυτό που αναρωτιέμαι είναι πως μετά το βάζουμε πίσω.. Δεν ξέρω και ποια εργαλεία πρέπει να πάρω... έχω μόνο τα βασικά όπως κατσαβίδια κτλ.. Εδώ που μένω δεν υπάρχει και κανένας ειδικός για αυτά.. 😕

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, L-Griever είπε

Εντάξει εννοείται ότι δεν είναι εύκολο. Σίγουρα παντού θέλει προσοχή. Αναφερόμουν μόνο ότι δεν υπάρχει εκεί το ρίσκο που έχει το PS3 Slim.

Και δεν αμφιβάλλω αυτά που λες και σε πιστεύω.

Πιστεύεις ότι πρέπει να το κάνω delid; Δηλαδή να πάρω το ρίσκο να το ανοίξω; Αυτό που αναρωτιέμαι είναι πως μετά το βάζουμε πίσω.. Δεν ξέρω και ποια εργαλεία πρέπει να πάρω... έχω μόνο τα βασικά όπως κατσαβίδια κτλ.. Εδώ που μένω δεν υπάρχει και κανένας ειδικός για αυτά.. 😕

 

Να μην κάνεις delid, το πιθανότερο είναι να το χαλάσεις τελείως.

Μάλλον αυτό που ήθελε να πει ο mikele13- είπε να προσέξεις όταν βγάζεις την ψήκτρα από τις cpu / rsx επειδή πρακτικά θα έχει γίνει πέτρα η πάστα μετά από τόσα χρόνια.

Βάλε το λίγο να δουλέψει ώστε να ζεσταθεί και μετά ξεκινάς το καθάρισμα, έτσι το είχα κάνει και εγώ φέτος/πέρυσι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, L-Griever είπε

Εντάξει εννοείται ότι δεν είναι εύκολο. Σίγουρα παντού θέλει προσοχή. Αναφερόμουν μόνο ότι δεν υπάρχει εκεί το ρίσκο που έχει το PS3 Slim.

Και δεν αμφιβάλλω αυτά που λες και σε πιστεύω.

Πιστεύεις ότι πρέπει να το κάνω delid; Δηλαδή να πάρω το ρίσκο να το ανοίξω; Αυτό που αναρωτιέμαι είναι πως μετά το βάζουμε πίσω.. Δεν ξέρω και ποια εργαλεία πρέπει να πάρω... έχω μόνο τα βασικά όπως κατσαβίδια κτλ.. Εδώ που μένω δεν υπάρχει και κανένας ειδικός για αυτά.. 😕

 

Εγώ λέω να μην το ρισκάρεις εφόσον δεν έχεις ασχοληθεί.

Κρίμα είναι να πάει κουβά η κονσόλα.

Σε ποια περιοχή είσαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

Να μην κάνεις delid, το πιθανότερο είναι να το χαλάσεις τελείως.

Μάλλον αυτό που ήθελε να πει ο mikele13- είπε να προσέξεις όταν βγάζεις την ψήκτρα από τις cpu / rsx επειδή πρακτικά θα έχει γίνει πέτρα η πάστα μετά από τόσα χρόνια.

Βάλε το λίγο να δουλέψει ώστε να ζεσταθεί και μετά ξεκινάς το καθάρισμα, έτσι το είχα κάνει και εγώ φέτος/πέρυσι.

Κατάλαβα.. Ευχαριστώ για την εξήγηση και το χρόνο σου.

 

20 λεπτά πριν, mikele13- είπε

Εγώ λέω να μην το ρισκάρεις εφόσον δεν έχεις ασχοληθεί.

Κρίμα είναι να πάει κουβά η κονσόλα.

Σε ποια περιοχή είσαι?

Καλώς... δεν θα το ρισκάρω.. Απλά θα προτιμούσα να τα κάνω όλα μια και καλή και να μην χρειαστεί να το ανοίξω ξανά για κάποιο διάστημα.

Σε περιοχή Ημαθίας βρίσκομαι.

 

Όπως και να έχει ευχαριστώ και τους δυο σας για το χρόνο σας. Το εκιμώ :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, L-Griever είπε

Κατάλαβα.. Ευχαριστώ για την εξήγηση και το χρόνο σου.

 

Καλώς... δεν θα το ρισκάρω.. Απλά θα προτιμούσα να τα κάνω όλα μια και καλή και να μην χρειαστεί να το ανοίξω ξανά για κάποιο διάστημα.

Σε περιοχή Ημαθίας βρίσκομαι.

 

Όπως και να έχει ευχαριστώ και τους δυο σας για το χρόνο σας. Το εκιμώ :)

Τίποτα, γι'αυτό είμαστε εδώ.

Καλύτερα να δώσεις κάτι παραπάνω να ασχοληθεί κάποιος που γνωρίζει, παρά να πάρεις το ρίσκο και μετά να μείνεις χωρίς μηχάνημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα, βάζω πάστες σε PS3 - PS4 και έχω κάνει πάνω από 50 κονσόλες. Ποτέ χωρίς πρόβλημα. Εάν τα χέρια σου πιάνουν και δεν έχεις άγχος προχωράς, ανταλλακτικά δόξα το Θεό υπάρχουν στην αγορά ακόμα και στο ebay. 

Αν όμως πας για delid (δεν έχω κάνει ποτέ παρόλο που πιάνουν τα χέρια μου) τότε θέλεις ειδικά εργαλεία για να προχωρήσεις. Θα άκουσες πολλά και θα διάβασες πολλά. Τσέκαρε τον NSC στο YouTube για να δεις πως γίνεται, είναι ο καλύτερος που υπάρχει σε τέτοια θέματα. 

Δική μου άποψη, δε κάνεις delid εκτός αν είσαι σε απόγνωση, ανεβάζει θερμοκρασίες το μηχάνημα ή έχει YLOD (και για αυτό ίσως φταίνε και τα Nec tokins που έχει η cech 2004b) 

Εάν δεν έχεις θέμα θερμοκρασίας, κάνε σουρωτήρι με τρύπες το μηχάνημα και μην ζεστενεται τόσο από κάτω η πλακέτα. Όταν δεις ότι η κονσόλα ανεβάζει θερμοκρασίες ενώ έχεις αλλάξει την πάστα επάνω ΑΠΌ την RSX /CPU, έφτασε στο αμήν. Εκεί θα χρειαστεί delid ναι. 

 

Σκέφτομαι από την μία που έχω και εγώ cech 2004b να το κάνω αλλά εφόσον έχω κάνει τρύπες, βάζω ανά 2 χρόνια νέα πάστα, όσο πάει. Έχω άλλες 2 κονσόλες από πίσω για κάθε εκδεχομενο,γιατί παίζω περισσότερο PS3 πάρα 4 τον τελευταίο χρόνο 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...