Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Topic v2 [PS3]


Byron.christ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, LeoTheAkuma είπε

Καλησπέρα και από εμένα, βάζω πάστες σε PS3 - PS4 και έχω κάνει πάνω από 50 κονσόλες. Ποτέ χωρίς πρόβλημα. Εάν τα χέρια σου πιάνουν και δεν έχεις άγχος προχωράς, ανταλλακτικά δόξα το Θεό υπάρχουν στην αγορά ακόμα και στο ebay. 

Αν όμως πας για delid (δεν έχω κάνει ποτέ παρόλο που πιάνουν τα χέρια μου) τότε θέλεις ειδικά εργαλεία για να προχωρήσεις. Θα άκουσες πολλά και θα διάβασες πολλά. Τσέκαρε τον NSC στο YouTube για να δεις πως γίνεται, είναι ο καλύτερος που υπάρχει σε τέτοια θέματα. 

Δική μου άποψη, δε κάνεις delid εκτός αν είσαι σε απόγνωση, ανεβάζει θερμοκρασίες το μηχάνημα ή έχει YLOD (και για αυτό ίσως φταίνε και τα Nec tokins που έχει η cech 2004b) 

Εάν δεν έχεις θέμα θερμοκρασίας, κάνε σουρωτήρι με τρύπες το μηχάνημα και μην ζεστενεται τόσο από κάτω η πλακέτα. Όταν δεις ότι η κονσόλα ανεβάζει θερμοκρασίες ενώ έχεις αλλάξει την πάστα επάνω ΑΠΌ την RSX /CPU, έφτασε στο αμήν. Εκεί θα χρειαστεί delid ναι. 

 

Σκέφτομαι από την μία που έχω και εγώ cech 2004b να το κάνω αλλά εφόσον έχω κάνει τρύπες, βάζω ανά 2 χρόνια νέα πάστα, όσο πάει. Έχω άλλες 2 κονσόλες από πίσω για κάθε εκδεχομενο,γιατί παίζω περισσότερο PS3 πάρα 4 τον τελευταίο χρόνο 

Νομίζω πως μπορώ να πω ότι έχω αποκτήσει κάποια εμπειρία βέβαια πήρα μεγάλο ρίσκο.. Έχω ανοίξει το PS4 pro και ακόμα λίγο θα το κατέστρεφα στο σημείο που συνδέει η πλακέτα με το καλώδιο του τροφοδοτικού αλλά ευτυχώς είναι εντάξει και δουλεύει. Έχω αντικαταστήσει την πάστα και τα pads με της Thermal Grizzly Kryonaut και Minus Pad 8. Δεν είμαι σίγουρος αν είναι καλύτερα τώρα ή όχι. Κάποιοι λένε ότι το καταλαβαίνουμε με το αν βγαίνει η ζέστη με τον αέρα. Δυσκολεύτηκα αρκετά με το να σκεπάσω ολόκληρη την πάστα.

Τώρα όσον αφορά για τον PS3 Slim αν μπορούσα θα το έκανα. Νομίζω πως πιάνουν τα χέρια αλλά είναι τεράστιο ρίσκο πόσο μάλλον όταν δεν είναι σαν το PS4 Pro όπου δεν έχει εκεί IHS. Έχω δει βίντεο αυτουνού που λες.. κατάλαβα τι κάνει αλλά το θέμα είναι με τα εργαλεία από που μπορώ να βρω τέτοια. Το μόνο που έχω είναι το κατσαβίδι με τις διάφορες μύτες της Xiaomi υποτίθεται και κάτι μικρά εργαλειάκια.. sw-9101 sheng wei.

Χμ έχω πολύ καιρό να ασχοληθώ με το PS3 μιας και παίζω στο PS4. Σίγουρα έχω πολλά χρόνια που δεν το είχα ανοίξει να το καθαρίσω και να βάλω πάστα. Θυμάμαι όμως που σε κάποια παιχνίδια έβγαζε ζεστό αέρα και άλλες φορές έκανε θόρυβο... μάλλον θα δούλευε αρκετά ο ανεμιστήρας. Για τα nec tokins κάτι έχω ακούσει αλλά δεν έχω ιδέα.

Όσο για τα άλλα θα προτιμούσα να μην καταστρέψω το case. Δυστυχώς δεν μπορώ να δω την θερμοκρασία του που από ότι κατάλαβα μόνο στο CFW υπάρχει η δυνατότητα. Νομίζω θα είσαι καλυμμένος εσύ εφόσον έχεις και άλλες δυο σε σχέση με μένα που έχω μια μόνο και αν μου καταστραφεί που να βρω άλλη...

Γνωρίζω πως υπάρχουν ανταλλακτικά στο εξωτερικό αλλά τις περισσότερες φορές είναι από Κίνα κτλ και δεν θέλω να μπλέκομαι με τελωνεία και ιστορίες :/

Σε κάθε περίπτωση ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, L-Griever είπε

Νομίζω πως μπορώ να πω ότι έχω αποκτήσει κάποια εμπειρία βέβαια πήρα μεγάλο ρίσκο.. Έχω ανοίξει το PS4 pro και ακόμα λίγο θα το κατέστρεφα στο σημείο που συνδέει η πλακέτα με το καλώδιο του τροφοδοτικού αλλά ευτυχώς είναι εντάξει και δουλεύει. Έχω αντικαταστήσει την πάστα και τα pads με της Thermal Grizzly Kryonaut και Minus Pad 8. Δεν είμαι σίγουρος αν είναι καλύτερα τώρα ή όχι. Κάποιοι λένε ότι το καταλαβαίνουμε με το αν βγαίνει η ζέστη με τον αέρα. Δυσκολεύτηκα αρκετά με το να σκεπάσω ολόκληρη την πάστα.

Τώρα όσον αφορά για τον PS3 Slim αν μπορούσα θα το έκανα. Νομίζω πως πιάνουν τα χέρια αλλά είναι τεράστιο ρίσκο πόσο μάλλον όταν δεν είναι σαν το PS4 Pro όπου δεν έχει εκεί IHS. Έχω δει βίντεο αυτουνού που λες.. κατάλαβα τι κάνει αλλά το θέμα είναι με τα εργαλεία από που μπορώ να βρω τέτοια. Το μόνο που έχω είναι το κατσαβίδι με τις διάφορες μύτες της Xiaomi υποτίθεται και κάτι μικρά εργαλειάκια..

Χμ έχω πολύ καιρό να ασχοληθώ με το PS3 μιας και παίζω στο PS4. Σίγουρα έχω πολλά χρόνια που δεν το είχα ανοίξει να το καθαρίσω και να βάλω πάστα. Θυμάμαι όμως που σε κάποια παιχνίδια έβγαζε ζεστό αέρα και άλλες φορές έκανε θόρυβο... μάλλον θα δούλευε αρκετά ο ανεμιστήρας. Για τα nec tokins κάτι έχω ακούσει αλλά δεν έχω ιδέα.

Όσο για τα άλλα θα προτιμούσα να μην καταστρέψω το case. Δυστυχώς δεν μπορώ να δω την θερμοκρασία του που από ότι κατάλαβα μόνο στο CFW υπάρχει η δυνατότητα. Νομίζω θα είσαι καλυμμένος εσύ εφόσον έχεις και άλλες δυο σε σχέση με μένα που έχω μια μόνο και αν μου καταστραφεί που να βρω άλλη...

Γνωρίζω πως υπάρχουν ανταλλακτικά στο εξωτερικό αλλά τις περισσότερες φορές είναι από Κίνα κτλ και δεν θέλω να μπλέκομαι με τελωνεία και ιστορίες 😕

Σε κάθε περίπτωση ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

Υπαρχει μεγαλη διαφορα λογικα σε θερμοκρασιες μιας και εχω τεσταρει cfw PS4 Pro ( 50-55 idle και maximum 68% CPU εν ωρα gaming) 

PS3 μπορεις να βρεις περιπου 60-90 ευρω σε marketplace/insomnia κτλ. Οσοι το εκαναν λενε αξιζει το ρισκο. Για μενα δεν αξιζει ακομα μιας και εχω κανει τις τρυπες και οσο κρατησει ειναι +. Εαν δω οτι εχει θεμα δεν θα εχω αλλη επιλογη αλλα εχω ομως και 1 ακομα κονσολα στην ακρη,αθικτη αρα ναι ισχυει.

Οτι χρειαστεις ειμαι εδω να σε βοηθησω μιας και ασχολουμαι αρκετα με το θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά μια βοήθεια....κατέβασα ένα demo του rage εγκαταστάθηκε κανονικά στην κονσόλα και τώρα θέλω να το διαγράψω και δεν βρίσκω πως.....

Update:το βρήκα παιδιά οκ

Επεξ/σία από czarjuly
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Brazhlias είπε

Παιδια αξιζει να ασχοληθω με το bioshock; Δεν εχω ασχοληθει ποτε με τη σειρα;

Παιχνιδάρες

Και τα τρία ειναι "must" για κάθε gamer 👌

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ειμαι πιο "nitpicker" εγω :P 

To πρώτο ήταν ενας πανέμορφος κόσμος και μια εξυπνότατη ιδέα και με ωραίους μηχανισμους. Μαλλον το πιο αγαπημένο απο τη σειρα και δικαίως γιατι ηταν κατι πολυ φρέσκο τότε, μια προσπάθεια να φέρουν στις κονσόλες και σε πιο mainstream κοινό την λογική του System Shock (με τις απαραίτητες γερες απλοποιήσεις προφανως)
Αλλά εχει ορισμένα στοιχεια που μπήκαν εμβολιμα λόγο publisher που ειναι αχρειαστα/προβληματικα (instant respawn που καταργει παντελως οποιαδήποτε δυσκολία, ανουσιο morality save/harvest), διαφορα imbalances στη μαχη ή το τελευταίο τμήμα που πλέον γινεται πολυ τυπικο shooter και χανει το αρχικο μυστηριο).

Το 2ο ειναι με διαφορα το πιο αδικημενο της σειρας. Ισως να ειναι πεσμένο σεναριακά, αλλά απο άποψης gameplay ειναι σκαλια ανωτερο των αλλων. Εκει που πχ στο πρωτο, σπαμαρες electic plasmid αβερτα παντου και καθαριζες το συμπαν, στελνοντα τα υπολοιπα build / plasmids σε δευτερη μοιρα, στο 2ο υπηρχε πολυ πολυ καλυτερο ζυγισμα των εχθρων, των αδυναμιων τους αλλα και του placement και απαιτουσε πολυ πιο μεθοδικο παιξιμο, προσοχη στον χάρτη και μπολικες παγιδες κ εκμεταλευση των plasmids.

To 3o απο την αλλη, το θεωρω το κατωτερο ολων. Φρεσκαρει ωραια την αισθητικη του κόσμου και εχει ορισμενες σεναριακες εκπληξεις ιδιαιτερα εντυπωσιακες (οπως στο τελος), αλλα σε σχεδιασμό της καθε "πίστας" και σε gameplay αλλα και στα plasmids, το παιχνιδι εχει εμφανη προβλήματα σε πολλα σημεια και γινοταν λιγο slog απο ενα σημειο και μετα. In hindsight, γνωριζουμε πλεον οτι το παιχνιδι περασε τρελο development hell καθως δε τους εβγαιναν καθολου οι νεες ιδεες που ειχαν για το gameplay (αν δει κανεις ολα τα trailer πριν το launch trailer, το παιχνιδι ηταν πολυ διαφορετικο) και αναγκαστηκαν να σουταρουν πολυ πραγμα και να κανουν οτι μπορουν σε πιο συμβατικο περιβάλλον για να μπορέσουν να το κυκλοφορήσουν. Βεβαια παραμένει και αυτό ενα καλό παιχνίδι αλλά ευκολα βλεπεις γιατι ο Levine και η εταιρια του εχουν εξαφανιστει απο τοτε :P 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Καλημέρα, μήπως μπορεί κάποιος να μου διευκρινίσει αν υπάρχουν διαφορές στο κέλυφος των διαφορετικών εκδόσεων του PS3 Slim;
Θα ήθελα να αγοράσω μία κονσόλα με δυνατότητα cfw αλλά ταυτόχρονα έχω βρει μία κόκκινη κονσόλα CECH-30xx που μου αρέσει το κέλυφος. Θα μπορέσω να αλλάξω τα εσωτερικά μέρη;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Bazilios45 είπε

Καλημέρα, μήπως μπορεί κάποιος να μου διευκρινίσει αν υπάρχουν διαφορές στο κέλυφος των διαφορετικών εκδόσεων του PS3 Slim;
Θα ήθελα να αγοράσω μία κονσόλα με δυνατότητα cfw αλλά ταυτόχρονα έχω βρει μία κόκκινη κονσόλα CECH-30xx που μου αρέσει το κέλυφος. Θα μπορέσω να αλλάξω τα εσωτερικά μέρη;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.

Και εγω ps3 slim εχω. Τι θες να αλλαξεις και τι θ,κερδισεις; Για να το κανω και εγω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Vault13 είπε

Και εγω ps3 slim εχω. Τι θες να αλλαξεις και τι θ,κερδισεις; Για να το κανω και εγω :)

Χαχα δεν νομίζω ότι έχω να κερδίσω κάτι. Οπτικά προτιμώ την κόκκινη κονσόλα που είναι το μοντέλο 300κατι, λειτουργικά θέλω την έκδοση 200κατι. Ρωτάω αν μπορώ να αλλάξω το εξωτερικό κέλυφος μεταξύ δύο διαφορετικών εκδόσεων. Ας πούμε στα fat δεν μπορείς να βάλεις την έκδοση με τα 4 usb στα πλαστικά με τις δύο εξόδους. Υπάρχει αντίστοιχη διάφορα στα slim; (δεν εννοώ μόνο τις θύρες, παράδειγμα έφερα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/8/2022 στις 10:41 ΠΜ, Bazilios45 είπε

Καλημέρα, μήπως μπορεί κάποιος να μου διευκρινίσει αν υπάρχουν διαφορές στο κέλυφος των διαφορετικών εκδόσεων του PS3 Slim;
Θα ήθελα να αγοράσω μία κονσόλα με δυνατότητα cfw αλλά ταυτόχρονα έχω βρει μία κόκκινη κονσόλα CECH-30xx που μου αρέσει το κέλυφος. Θα μπορέσω να αλλάξω τα εσωτερικά μέρη;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.

Τα πλαστικά της 2000 σειράς με της 3000 έχουν διαφορές διότι έχουν και διαφορετικά πράγματα εσωτερικά και εντελώς άλλη διάταξη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, mikele13- είπε

Τα πλαστικά της 2000 σειράς με της 3000 έχουν διαφορές διότι έχουν και διαφορετικά πράγματα εσωτερικά και εντελώς άλλη διάταξη.

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, γνωρίζετε άτομα που να επισκευάζουν PS3 με YLOD;

Πόσο μπορεί να κοστίσει μια επισκευή αν δεν είναι απλά θέμα πάστας και χρειαστεί reflow/reballing/αλλαγή NEC Tokin 

Επεξ/σία από Bazilios45
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 4/11/2022 στις 6:31 ΜΜ, Bazilios45 είπε

Καλησπέρα, γνωρίζετε άτομα που να επισκευάζουν PS3 με YLOD;

Πόσο μπορεί να κοστίσει μια επισκευή αν δεν είναι απλά θέμα πάστας και χρειαστεί reflow/reballing/αλλαγή NEC Tokin 

100€ σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...