Προς το περιεχόμενο

Distro thoughts... που πάμε και πως πορευόμαστε?


mandos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξερω τι καταφερατε εσεις, αλλα σε μενα στο vbox μολις τωρα που το δοκίμασα "πανικοβλήθηκε" ο kernel με το που πατάω το πρώτο press enter to boot. Oh well, θα δω αν εχω χρονο να το ψαξω αυριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 128
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ είμαι στην εγκατάσταση του xserver αυτή την στιγμή αλλά το κάνω μέσω ports και έχω πήξει. Νιώθω λίγο σαν τον hacker της Μαιρούλας όμως...

 

Λογικά πρέπει να υπάρχουν και έτοιμα πακέτα, ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθησα να εγκαταστησω το freebsd...αφου τον επαιξα εκει που δηλωνεις partitions/filesystems/mountpoints το grub μου εριξε ακυρο...

 

Κατεβαζω το pc-bsd τωρα μπας και εχει πιο ανθρωπινη εγκατασταση....

 

Τι κολλημα με τα text-based , ενα καρο ρυθμισεις , ερωτησεις , user input που χουν ορισμενες διανομες?

 

Ενα  live environment και εναν ncurses/graphical installer ειναι τοσο δυσκολο δηλ να φτιαξουν?

 

Δεν ειναι hardcore πλεον να πηζεις τον χρηστη στην κονσολα και να τον ρωτας το παραμικρο ....ημαρτον δηλ....

 

Να δουμε ποτε θα καταλαβουν ορισμενες διανομες....οτι δεν ειναι user FRIENDLY. ο χρηστης θελει να κανει την δουλεια του οχι να θαυμαζει την hardcore-ια της καθε διανομης.....κανε ο,τι θες απο πισω κυρια διανομη....απο μπροστα γινε ΠΡΟΣΙΤΗ ΣΤΟ ΚΟΙΝΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:lol: :lol: :lol:

 

ρε τρεις η ώρα τα χαράματα παίζετε με freeBSD ; την παλεύετε καθόλου η έχετε φύγει εντελώς

 

καταρχήν σας είπα το deltahacker έχει έτοιμο iso.

 

http://deltahacker.gr/2012/12/25/freebsd-9-1-release-xfce-virtualbox-image

http://deltahacker.gr/2012/12/13/pkgng-new-generation-package-management-gia-to-freebsd

 

δεν χρειάζεται να τραβήξτε το λούκι της εγκατάστασης γιατί δεν είναι εύκολη υπόθεση σας το λέω από πρώτο χέρι

 

τπ θα πω πιο μετά λεπτομέρειες, για τώρα καλημέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στον μόνο τομέα που υπερτερεί το Linux έναντι του FreeBsd (και γενικότερα ολόκληρης της "οικογένειας" BSD) είναι οι drivers.

Επεξ/σία από Frod0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο thread.

Βλέπω ότι οι προβληματισμοί έρχονται μόνο από advanced users, οπότε θα μου επιτρέψετε να γυρίσω λίγο την ροή ανάποδα και να πω την άποψή μου ως απλός χρήστης linux.

 

Χρησιμοποιώ το xubuntu 10.04 στο παλιό μου pc για να μαθαίνω και για να μην το πετάξω. Το xubuntu είναι η αγαπημένη μου διανομή γιατί είναι σχετικά εύκολη να την μάθεις ως άσχετος, και το xfce είναι ελαφρύ, παραμετροποιήσιμο και κοντά στην λογική που έμαθες στα windows. Έχω δοκιμάσει διάφορες διανομές με live usb στο καλό pc για να καταλήξω σε μια και κάποια στιμμή να κάνω την ολική μετάβαση από τα windows:

 

-Όλα τα *ubuntu: είναι όλα εύχρηστα και έχουν πολλές επιλογές σε γραφικά περιβάλλοντα. Συνήθως δεν χρειάζεται να σετάρεις τίποτα, δουλεύουν out of the box. Το Unity του Ubuntu μου αρέσει πάρα πολύ (θα πέσει φωτιά να με κάψει ε; ) γιατί είναι όμορφο και ξεχωρίζει το Ubuntu από τις υπόλοιπες διανομές που παίρνουν ένα έτοιμο UI. Το KDE πολύ εφετζίδικο και αντάξιο σε ομορφιά του windows aero. Το lxde ελαφρότατο αλλά πολύ σπαρτιάτικο για τα γούστα μου. Επίσης μου αρέσει πολύ το ubuntu software center. Γενικώς δεν καταλαβαίνω γιατί το *ubuntu δεν είναι τόσο συμπαθές στους λινουξάδες, ίσως έχει να κάνει με το ότι αναπτύσσεται από εταιρεία και όχι την κοινότητα, και έχει βάλει και την αναζήτηση στο amazon (δεκτό αυτό).

 

-Debian. Το χρησιμοποίησα ελάχιστα. Δεν είχε οδηγούς για το wifi μου γιατί ήταν κλειστού κώδικα και έπρεπε να ψάχνω από το κινητό στο wiki πως θα τους κατεβάσω με κάτι κουλές εντολές στην κονσόλα. Για τον άσχετο αυτή η διανομή έχει ήδη απορριφθεί. Σεβαστή η άποψή του ότι πρέπει να περιλαμβάνει μόνο ανοιχτό κώδικα, αλλά το μόνο που καταφέρνει είναι να σε βάζει να τον κατεβάζεις ο ίδιος. Επίσης η εμφάνιση windows 98 δεν είναι ευπρόσδεκτη.

 

-Fedora. την απέρριψα λόγω του Gnome 3 . Πραγματικά τι είχαν στο μυαλό τους όταν το εφτιαχναν;

 

-Puppy Linux: Πρόκειται για ειδική περίπτωση. Πολύ λιτή αλλά για έναν καλό λόγο. Ότι πιο ελαφρύ έχω δοκιμάσει σε OS, πραγματικά πετούσε ακόμη και στο παλιό PC.

 

Εδώ θα πείτε "δεν μας αφήνεις ρε johnny.tifosi, γραφικό περιβάλλον αλλάζεις, οδηγούς για το wifi θα κατεβάσεις και τότε όλα κάπα". Και πράγματι, με τον καιρό τα έμαθα. Μην ξεχνάτε όμως ότι γράφω από την πλευρά του άσχετου, και δεν τέλειωσα ακόμη εδώ. Το κυριότερο πρόβλημα που βρίσκω στο linux είναι η χρήση της κονσόλας εν έτει 2013. Δεν επιτρέπεται να υπάρχουν βασικά πράγματα που να μπορείς να κάνεις μόνο με την κονσόλα. Προσωπικά ακόμη και κάποια software όπως το skype ή το vlc browser plugin έχω καταφέρει να τα εγκαταστήσω μόνο με εντολές στην κονσόλα. Στα πάνω από 10 χρόνια που χρησιμοποιώ τα windows ποτέ δεν μπήκα στο command prompt.

 

Έχω πλεόν καταλάβει ότι το linux δεν είναι windows, έχει ειδικό κοινό, και ότι τους developers δεν τους ενδιαφέρει να κάνουν την διανομή τους πιο user friendly. Την κάνουν για τον εαυτό τους και όχι για τα λεφτά. Όμως οι διανομές που υποτίθεται ότι είναι user friendly (ubuntu, mint κλπ) έχουν δρόμο ακόμη. Κατά την γνώμη μου πρέπει να υπάρξει μια διανομή που θα μπορεί να την δουλέψει και ο τελυταίος άσχετος: να λειτουργούν τα πάντα out of the box, δεν θα θέλουν να ψάχνεις στο google για εντολές στο terminal πως θα κάνεις το τάδε πράγμα και να έχουν ένα περιποιημένο UI.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@johnny.tifosi ωραία η άποψη σου, και δεν νομίζω ότι θα βρεθεί κάποιος να διαφωνήσει, στο κάτω κάτω μας περιγράφεις τις εμπειρίες σου και όλοι έχουμε περάσει από αντίστοιχες καταστάσεις.

 

Όμως το Fedora και το SuSE θα σου ζητήσουν λιγότερο command-line από άλλες διανομές (αν θες) και δεν έρχονται αποκλειστικά και μόνο με Gnome3. Μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις και χωρίς command-line.

 

Αν κρίνω από την δικιά μου εμπειρία, που είναι πολλά cli ανοιχτά, το κάνω για ssh και για Vi (έχουμε τις προτιμήσεις μας βλέπεις) αλλά όχι για κάτι πιο εξωτικό.

Επίσης το Mint είναι μια user-friendly διανομή, με τον τρόπο που εσύ ορίζεις το user-friendly.

User είμαι και εγώ στην τελική, αλλά βρίσκω μεγαλύτερο friendlyness στο Arch από ότι στο Ubuntu :)

Σε πολύ απλούς χρήστες (η κοπέλια μου, η μητέρα του tritona και δεν ξέρω ποιες/ποιοι άλλοι) είμαι σίγουρος ότι τα πάνε μια χαρά με το Arch όταν τους το στήσει κάποιος. Ειδικά επειδή είναι στημένο με τα 5 προγράμματα που θέλουν και όχι με μερικές εκατοντάδες ακόμα.

 

Στο ubuntu τώρα: οι δικιές μου διαφωνίες απεναντί του είναι ότι αποκόπτεται από όλους (πχ δεν κάνει backport στο debian, που είναι η "πατρική" distro του) και ότι πάει να φτιάξει ένα λειτουργικό που θα το εκμεταλλευτεί εμπορικά και που δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από τα Win/iOS. Όταν σιγά σιγά θα αρχίσουν να βάζουν και κλειστό κώδικα μέσα θα δούμε που το πάνε. Το bug #1 έλεγε πολλά, το θεωρώ λάθος στόχο για να αρχίσει κάποιος να φτιάχνει μια διανομή. Αλλά με unlimited funding κάνεις ότι θες :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όμως οι διανομές που υποτίθεται ότι είναι user friendly (ubuntu, mint κλπ) έχουν δρόμο ακόμη. Κατά την γνώμη μου πρέπει να υπάρξει μια διανομή που θα μπορεί να την δουλέψει και ο τελυταίος άσχετος: να λειτουργούν τα πάντα out of the box, δεν θα θέλουν να ψάχνεις στο google για εντολές στο terminal πως θα κάνεις το τάδε πράγμα και να έχουν ένα περιποιημένο UI.

Συμφωνώ... και διαφωνώ... 

Εξηγούμαι... 

 

Αν κάποιος ξέρει να κάνει εγκατάσταση ένα λειτουργικό σύστημα όπως το Ubuntu, πόσο μάλλον με Dual Boot, παύει να θεωρείται απλός χρήστης. 

Ο απλός χρήστης είναι αυτός που αγοράζει προεγκατεστιμένο το σύστημά του και ξεκινάει να το δουλεύει.... end of story. 

 

Αν κάνεις το ίδιο και με το Ubuntu πχ. του το εγκαταστήσεις εσύ, τότε θα σημβει ακριβώς το ίδιο με το παραπάνω... και δεν θα δει ούτε θα ξέρει τι είναι το τερματικό....  end of story.... και εδώ.

 

Το τερματικό θα υπάρχει και θα υπάρχει για πάντα σχεδόν (εξαιρείται το Android που μπορείς να του βάλεις) διότι λόγο αρχιτεκτονικής τα πάντα είναι modular στο λειτουργικό σύστημα. Όλα κουμπώνουν και τα πάντα μπορούν να αφαιρεθούν μέχρι το σημείο που θα φτάσεις στον πυρήνα όπου ο μόνος τρόπος για να του "μιλάς" (αφού έχεις αφαιρέσει τα πάντα απο τα επάνω στρώματα) είναι το Τερματικό Περιβάλλον.... πάει και αυτό...

 

Χρειάζεται τερματικό στο desktop του απλού χρήστη ? ΟΧΙ. δεν χρειάζεται. Αν θέλει να κάνει εγκατάσταση μια εφαρμογή την κάνει εγκατάσταση απο το Κέντρο λογισμικού και τελειώνει η ιστορία.... δεν χρειάζεται να πάει απο εδώ και απο εκεί να κατεβάζει λογισμικά... αυτά είναι κατάλοιπα εποχής Windows 7 και πριν... και πρέπει να σταματήσει... Τα λογισμικά πρέπει να έρχονται απο μια πηγή για να είναι έμπιστα όσο για την λειτουργία τους όσο και για την ασφάλειά τους.

 

Σε χρήστη που αγοράζει ή του βάζεις εσύ linux (πχ. *buntu) και του κάνεις εγκατάσταση τα βασικά προγράμματα... δεν χρειάζεται να ασχοληθείς περαιτέρω... μόνο κάνα τηλ να σηκώνεις που και που για ερωτήσεις τύπου "ρε... πως το κάνεις αυτό και το άλλο ?" 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Αν κρίνω από την δικιά μου εμπειρία, που είναι πολλά cli ανοιχτά, το κάνω για ssh και για Vi (έχουμε τις προτιμήσεις μας βλέπεις) αλλά όχι για κάτι πιο εξωτικό.

 

 

γκουχ γκουχ remmina γκουχ γκουχ βολευει λεμε γκουχ γκουχ :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά κάτι μου λέει εδώ και καιρό ότι θα έχουμε μια μεγάλη έκπληξη από την Google. Είναι γνωσό ότι εσωτερικά η google τρέχει σε όλους τους υπλογιστές της μια τροποποιημένη διανομή βασισμένη στο ubuntu και φυσικά είναι γνωστή η σχέση της με το linux από το android και από το chrome os που και αυτό ουσιαστικά βασίζετε στο ubuntu.

Είναι νομίζω η κατάλληλη εποχή να εμφανιστεί ένα εναλλακτικό λειτουργικό και μια διανομή που στηρίζετε από μια μεγάλη εταιρεία. Το linux πλέον έχει ωριμάσει πάρα πολύ και είναι αρκετά σταθερό για χρήση ακόμα και η microsoft αυτή την στιγμή παραπαίει με συνεχή επειχηρηματικά λάθη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και να πέσουμε όλοι στην παγίδα και να φάμε το λειτουργικό της Google στη μάπα? Εγώ τρέμω και μόνο στην ιδέα του ότι κάποια στιγμή το google-os θα γίνει must. Όλα στο cloud, τέλεια (101% επιτυχία) χαρτογράφηση των καταναλωτικών αναγκών του κόσμου, πλήρης καταλογογράφηση των φίλων σου και των περιοχών που έχεις περάσει ποτέ στη ζωή σου και πριν από όλα αυτά θα σου ζητάνε να κάνεις και join στο google-wallet.

 

Ευχαριστώ δε θα πάρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To *bsd εντελει δεν μου αρεσε :) Μπορει να ειναι γαμηστερο , αλλα δεν μου αρεσε !

 

Τι δεν μου αρεσε ... (επαιξα με το pc-bsd)

 

1. Δεν σε ρωταει κατα την εγκατασταση τι hostname θες...ξερω ξερω...πταισμα..αφου το ρυθμιζεις μετα..αλλα ειλικρινα ...τοσο δυσκολο ηταν?

2.οταν στην εγκατασταση φτιαχνεις τον user δεν σε ρωταει πολλα πραγματα...οπως π.χ. ποιο shell θες..και παει και βαζει το csh...βασικα το βαζει παντου....οκ μπορει να γαμαει..αλλα ειλικρινα..θελω να επιλεξω :)

 

3. Τα δικτυα τα ρυθμισε κομπλε..αλλα με το ασυρματο δεν ξερω τι εκανε και συνδεοταν η καρτα στα 54...ενω ειναι 300αρα και συνδεεται αποδεδειγμενα στα 250+ με το ρουτερ μου..

4.Τα ρεπος κατεβαζαν τα πακετα με 100-150kb/s !! ειλικρινα ποσο δυσκολο ειναι να μετρησει και να σεταρει τους πιο γρηγορους σερβερς?!?!

5.Εγκατεστησα δοκιμαστικα 2-3 πακετα (π.χ. htop , firefox ) τα οποια τα εγκαθιστουσε στο /home/<user>/bin και ουτε καν ηταν στο PATH του χρηστη ..Αποτελεσμα το καθε πακετο να ειναι διαθεσιμο μονο για τον χρηστη και να σεταρεις χειροκινητα το ΡΑΤΗ να συμπεριλαμβανει και το ./bin.

 

Αληθεια τι σκεφτοντουσαν δηλ ?Οτι το firefox ή το htop ή οποιοδηποτε προγραμμα γενικου ενδιαφεροντος , επειδη μπορει να τρεξει και χωρις root permissions δεν χρειαζεται να το κανει globally install....που ζουμε ?!?!?!

 

6.Εβγαλε κατι updates και οταν του πα να τα περασει εφαγα περιτρανα fails , ενω εχω κανονικα συνδεση ιντερνετ κλπ....που βρηκε ζορι δεν ξερω και δεν με ενδιαφερει να μαθω :)

 

 

Αυτα τα ολιγα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...