Προς το περιεχόμενο

Distro thoughts... που πάμε και πως πορευόμαστε?


mandos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  1. ασχολίαστο πραγματικά

ποτέ μα ποτέ δεν αλλάζεις shell σε freeBSD στο root. θα έχεις πάντα csh, για user εγκαθιστάς και βάζεις ότι θες

δεν ξέρω

ports

μετά από κάθε εγκατάσταση rehash να το δει

ports

το έχουμε καταλάβει ότι η σχέση πάθους σου είναι με windows ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry mandos για το hijack στο topic. Θα απαντήσω στον mphxth μόλις γίνει το split.

 

Συμφωνώ απόλυτα με την λογική ότι αφού έκατσες να εγκαταστήσεις από την αρχή ένα λειτουργικό και απλά δεν χρησιμοποιείς το προεγκατεστημένο του pc, παύεις να είσαι απλός user. Το θέμα με το linux είναι και λίγο το παρελθόν του. Όταν έβαλα για πρώτη φορά linux μου πήρε 3 μέρες για να σετάρω τον ήχο και μόνο. Βέβαια τότε ήξερα ελάχιστα γενικώς για υπολογιστές αλλά χρησιμοποίησα την πιο user-friendly διανομή της εποχής(Mandrake). 

 

Εμένα δεν με πείραξε και συνέχιζα να σκαλίζω μέχρι να το καταφέρω αλλά κάποιος άλλος θα το είχε παρατήσει και τελικά δεν θα δοκίμαζε ποτέ ξανά linux. Δεν είναι κακό να παίζουν όλα out-of-the-box. Αυτό είναι αντικειμενικά user-friendly. Το θέμα είναι ο τρόπος που θα το καταφέρεις αυτό. Αυτοί που χρησιμοποιούν ubuntu κλπ δεν θέλουν terminal και οι διανομές αυτές βρίσκονται σε πολύ καλό δρόμο για να γίνει αυτό. Οι υπόλοιποι θέλουν την παραμετροποίηση που προσφέρει το linux και δεν τους πειράζει να χρησιμοποιήσουν την κονσόλα για να στήσουν το σύστημά τους, όμως στο τέλος της ημέρας όλοι θέλουν να κάνουν την δουλειά τους. Να δουν μία ταινία ή να ακούσουν την μουσική τους ή να χαζέψουν στο fb και θέλουν να το κάνουν όπως θα το έκαναν μετά από format στα win. Όλα παίζουν μόλις βάλεις του drivers.

 

Ελπίζω με την ανάπτυξη του steam να υπάρξει ένα ρεύμα μετακίνησης προς το linux(έστω και προς το ubuntu) και να ενδιαφερθούν περισσότερο οι εταιρίες για να κάνουν το hardware πιο linux-friendly.

 

Τέλος εγώ με το Arch είμαι πολύ ευχαριστημένος. Μου φαίνεται λειτουργικό, απλό αν και κατά διαστήματα χρειάζομαι την βοήθειά σας και γενικά είναι το κύριο λειτουργικό μου εδώ και 1,5 χρόνο. Μου αρέσει που το έφερα στα μέτρα μου και θα το αλλάξω μόνο αν βρεθεί κάτι που να κάνει τα παραπάνω καλύτερα και δεν θα χρειάζεται να μάθω πολλά από την αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά τα τελευταία χρόνια το λίνουξ έχει κάνει βήματα μπροστά κ αυτό οφείλεται κυρίως στην υποστήριξη hardware που παρέχει. Διανομές όπως το ubuntu, όπως πολύ σώστα είπατε παίζουν κατευθείαν χωρίς να μπεις σε τερματικό. Τώρα για να κάνει κάποιος τη μεταβαση απο windows νομίζω η ιδανική είναι το kubuntu που φέρνει και το eye-candy του kde. Απο κοντά ακολουθεί το opensuse σε χρηστικότητα και φιλικότητα. Η fedora έρχεται μετά.

Τώρα αν κάποιος είναι φανατικός του compile και της manual παραμετροποίησης και είχε-έχει χρόνο θα πάει σε gentoo.

Aν καποιος ξέρει τέλεια bash, c και γουστάρει να πειραματίζεται και να συμβάλλει στο source code και το patching θα πάει σε arch. Για μένα arch θα πρέπει να είναι η διανομή των core linux devs και όλες οι καινοτομίες και νέες εφαρμογές θα πρέπει να εφαρμόζονται πρώτα εκεί. Για όλους εμάς τους υπόλοιπους θνητούς υπάρχει το debian.

Mου άρεσαν οι απόψεις όλων κ συμφωνω με πολλούς.

Τέλος το freebsd είναι για άτομα που ξέρουν πολλά πραγματικά -προσωπικά έχω βρει low-level παραμετροποίησεις που δε τα έχω βρει σε κανένα λινουξ thread και εφαρμόζονται στο λίνουξ. Η χρηση του είναι για σέρβερ με zfs(προσφέρει compression συν όλα τα άλλα κάτι που μόνο το btrfs έχει αλλά το τελευταίο υπολείπεται στη ταχύτητα απο το ικανοποιητικό ext4) raid κ τα λοιπά, είναι καινοτόμο, θέλει πάρα πολύ χρόνο και όρεξη και έχει και kqueue.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

  1. ασχολίαστο πραγματικά
  2. ποτέ μα ποτέ δεν αλλάζεις shell σε freeBSD στο root. θα έχεις πάντα csh, για user εγκαθιστάς και βάζεις ότι θες
  3. δεν ξέρω
  4. ports
  5. μετά από κάθε εγκατάσταση rehash να το δει
  6. ports
  7. το έχουμε καταλάβει ότι η σχέση πάθους σου είναι με windows ;)

 

 

Αρχικα να πω οτι στην πρωτη ευκαιρια θα παω απο λινουξ μερια...μενω ακομα λογω παιχνιδιων και μικρων τεχνικων ζητηματων.

 

Επισης εχω φαει αμετρητες ωρες με διαφορες διανομες σεταροντας ακομα και την παραμικρη μαλακια...

 

Εχουμε και λεμε 

 

1.Γιατι ασχολιαστο ?Ποσο δυσκολο ειναι δηλ μια εγκατασταση να ρυθμιζει τα ΠΑΝΤΑ?και μετα αν δεν σου αρεσε κατι που ρυθμισες να πηγαινεις να το αλλαζεις...Δηλ μετα την εγκατασταση να τρεχεις δεξια και αριστερα για προσθετες ρυθμισεις?Καποια πραγματα ειναι βασικα οταν πρωτοεγκαθισταται ενα λειτουργικο...

2.Δεν μιλησα για τον root , αλλα για τον χρηστη που εφτιαξα...ναι οκ αν θες το αλλαζεις μετα..αλλα γιατι...ΜΕΤΑ?

3.χαιρετα μας τον πλατανο κοινως...

4.ομοιως με 3.

5.τι εννοεις rehash...προσωπικα θεωρω ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ να μην κανει εγκατασταση τα προγραμματα globally...α δ ι α ν ο η τ ο.Για θεμα χωρου το κανει?Να μην τιγκαρει το / ?Υπαρχει αλλος λογος?!

6.Βλεπε 3 και 4

 

7.Πριν χιλιαδες χρονια ειχα πισι με 850ΜΒ δισκο και του ειχα μονο λινουξ :) Δεν καιγομαι ιδιαιτερα για τα παραθυρα εφοσον η δουλεια μου γινεται το ιδιο καλα με το λινουξ.

 

 

Τελος θελω να πω , οτι επειδη εχω φαει απειρες ωρες σε κονσολα και σε παραμετροποιησεις , πλεον απο την διανομη θελω out-of-box , ευκολια παραμετροποιησης , και να δουλευουν ολα οπως πρεπει.Ασχετως αν εχω ή οχι τις γνωσεις να διορθωσω μια στραβη ή να κανω την ρυθμιση που δεν γουσταρει το λειτουργικο να την κανει για μενα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To *bsd εντελει δεν μου αρεσε :) Μπορει να ειναι γαμηστερο , αλλα δεν μου αρεσε !

 

Τι δεν μου αρεσε ... (επαιξα με το pc-bsd)

 

1. Δεν σε ρωταει κατα την εγκατασταση τι hostname θες

 

Το FreeBSD ρωτάει κανονικα πάντως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το FreeBSD ρωτάει κανονικα πάντως. 

 

μωρε πταισμα ειναι...το πιο απλο πραμα να ρυθμισεις στο λινουξ ειναι το hostname...αλλα γιατι να μην το ρυθμιζεις κατα την εγκατασταση....

 

ωρα , keyboard layout , χρηστες , τι να εγκαταστησει , root pass , hostname , ρυθμιση συνδεσεων , εξτρα plugins αν δεν τα εχει απο την μανα του κλπ

 

Απλα βασικα πραματα..να τα ρυθμιζεις μια φορα...και αμααααα θες στην πορεια να πηγαινεις να τα ξαναρυθμιζεις...

 

Οχι να μην σε ρωταει τιποτα και να ψαχνεις μετα να δεις που πρεπει να πας να ρυθμισεις την καθε παπατζα...

 

Δεν με ενοχλει το θεμα με το hostname στην ουσια...αλλα η νοοτροπια του installer...και η εγκατασταση με το pc-bsd ειναι η αφορμη για αυτα που λεω..και αλλες διανομες κατα την εγκαταταση αλλες ρωτανε , αλλες οχι , αλλες τα μισα , αλλες τα αλλα μισα...

 

Ημαρτον δηλ , τοσο δυσκολο ειναι πια ?!?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πέραν του γεγονότος ότι δεν μιλάμε για το BSD εδώ πέρα θα πρέπει να καταλάβεις ότι τίνει προς τους servers, και δεν έχει τη φιλοσοφία που έχεις εσύ αλλά τη δικιά του. Ή την ακολουθείς ή δεν ασχολιέσαι μαζί του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε mphxth πόσα θες να μας τρελάνεις ;

αλήθεια πιστεύεις ότι όλα τα λογισμικά περιστρέφονται γύρο από σένα ;

καταλαβαίνεις ότι μιλάμε για unix ;

δλδ τον sysadmin που έχει να διαχειριστεί μερικές database από 10-100-500 τερματικά τον ενδιαφέρουν αυτά που λες ;

καταλαβαίνεις σε τι απευθύνετε το freeBSD(και η κάθε διανομή) η λέμε για να λέμε

δλδ θα πρέπει να σε πάρουν στην solaris,oracle να τους κάνεις υποδείξεις

 

σορυ μαντος δεν θα πω κάτι άλλο αλλά δεν άντεξα να κατεβαίνουν σεντόνια με χαζές γκρίνιες(για να το πω ευγενικά)

ήδη βρήκα το άλλο νήμα για όποιον θέλει να πούμε κάτι για freeBSD

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι κι εγω της αποψης οτι προτιμω να το χτιζω λιγο πολυ μονος μου οποτε για γενικης χρησης desktop προς arch θα πηγαινα. Αλλα το mint με mate μου αφησε πολυ καλη εντυπωση για πρωτη επαφη με καποιον αρχαριο που ερχεται απο windows.

Απο εκει που εβαζα debian οταν ηθελα κατι πιο ευκολο και γρηγορο στο στησιμο απο arch πλεον νομιζω οτι θα προτιμω το mint.

 

Τι αρνητικα θα του βρισκατε περα απο το οτι ειναι ubuntu based? Εχει βεβαια και debian εκδοση αλλα δεν τη εχω δοκιμασει.

 

Fedora εδω και χρονια μου εχει σπασει τα νευρα με τις παραξενιες του. Δεν ξερω καν σε τι κατασταση ειναι αυτη τη στιγμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@bnvdarklord

 

ηταν η πρωτη μου προσπαθεια...αλλα απο οτι καταλαβα η εγκατασταση του freebsd θελει διδακτορικο οποτε και

 

@mandos

 

επαιξα με το pcbsd  που υποτιθεται οτι ειναι μια προσεγγιση του bsd για τους προσωπικους υπολογιστες (καλη ή κακη).

 

Οπως ξαναειπα ολα αυτα που λεω ...ειναι με αφορμη το pcbsd και τι συναντησα με την λιγη ενασχοληση μαζι του.

 

@martinoff

 

οταν πρωτοασχοληθηκα με UNIX ηταν σε dumb terminals , με refresh rate πιο αργο και απο slow motion χωρις ιχνος και υποψιας γραφικων.

Ξερω πολυ καλα τι παει να πει unix , console και να πληκτρολογεις ολη μερα σε κονσολα.

Πλεον εχω φτασει σε ενα σημειο , οπως και το unix ( λινουξ οσο αφορα ιδιωτη χρηστη) που δεν θελει να δειξει μαγκας και hardcore με το να επιλεγει διανομες που μας γυρνανε σε εκεινες τις εποχες..αλλα κατι πιο ευχρηστο και προσιτο.

Πολλες διανομες το παλευουν , αλλες οχι και δικαιωμα τους μιας και εξαρχης εχουν πει ποιο ειναι το target group τους.

Ειναι μια κουβεντα και αντιπαραθεση που γινεται καθε φορα ..μεταξυ αυτων που θελουν να γινεται η δουλεια τους και μεταξυ αυτων που η κονσολα και η ελλειψη ευκολιων , guis κλπ ειναι ισοδυναμο μαγκιας.Ειναι κουραστικο πια..

 

Ο TS προφανως ξεκινησε το παρον τοπικ για τις διανομες που ασχολουνται με τους ιδιωτες χρηστες και οχι τους sysdadmins και πανω σε αυτες τις διανομες εχει τους προβληματισμους του.

 

Οι sysadmins εχουν αλλα προβληματα , ασχολουνται με unix επι τω πλειστω και δεν μας αφορουν στην προκειμενη φαση ! :)



Τι αρνητικα θα του βρισκατε περα απο το οτι ειναι ubuntu based? Εχει βεβαια και debian εκδοση αλλα δεν τη εχω δοκιμασει.

 

Fedora εδω και χρονια μου εχει σπασει τα νευρα με τις παραξενιες του. Δεν ξερω καν σε τι κατασταση ειναι αυτη τη στιγμη

 

1. θα εχει οτι καλο ή κακο εχει ο πατερας του (=ubuntu) + ο,τι προκυψει απο τις custom-ιες εχουν κανει στην mint

2.δοκιμασα fedora lxde στο 2ο φορητο ετσι για να δω τι λεει...πολυ καλες εντυπωσεις , προσεγμενα τα παντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό τον χρόνο πάντως θα έχουμε μεγάλες εξελίξεις στον χώρο του linux. Μια συμαντική εξέλιξη είναι ποιος θα είναι ο αντικαταστάτης του xserver. Η canonical επιμένει στον mir αν και δεν πιστεύω να έχει τις δυνάμεις να το υλοποιήσει. Από την άλλη έχουμε το wayland που και αυτό δεν το έχουν πάρει ζεστά ακομά. 

να ρωτήσω και κάτι η google στο android τι τρέχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο TS προφανως ξεκινησε το παρον τοπικ για τις διανομες που ασχολουνται με τους ιδιωτες χρηστες και οχι τους sysdadmins και πανω σε αυτες τις διανομες εχει τους προβληματισμους του.

 Όχι, δεν ξεκίνησε για τους ιδιώτες χρήστες. Δεν ξεκινήσε για κανένα χρήστη. Ξεκίνησε ως προβληματισμός του τι γίνεται με την εμπορευματοποίηση του linux, τη διάσπαση των developers, την ηλιθιότητα σε ότι αφορά θέματα stability/bleeding και διάφορα τέτοια.

 

Νομίζω πως οι περισσότεροι από όσους απάντησαν το κατάλαβαν από την αρχή :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...