Προς το περιεχόμενο

Intel: Χρονοδιάγραμμα αποκαλύπτει νέους επεξεργαστές για τους επόμενους μήνες


z4rx07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω παντος θα περιμενω για το νεο High-End Socket της Ιντελ. Δεν εβαλα το LGA 2011 αλλα μεχρι τωρα ο i5 3570k με εχει βολεψει τουλαχιστον στο Gaming!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντος θα περιμενω για το νεο High-End Socket της Ιντελ. Δεν εβαλα το LGA 2011 αλλα μεχρι τωρα ο i5 3570k με εχει βολεψει τουλαχιστον στο Gaming!

Πιο πολύ θα ταίριαζε "τα σπάει" και πίστεψε με θα το κάνει πολλά χρόνια ακόμα αν το θελήσεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό συμβαίνει όταν κάνει κουμάντο στην αγορά.

Ποιός ο λόγος να πιεστεί να βγάλει Haswell-E όταν η AMD δεν μπορεί να ακολουθήσει?

Πλασάρει τη παλιά αρχιτεκτονική των Ivy, με βελτιώσεις.

Ακολουθεί το tick-tock βέβαια, αν και δεν πολυπιστεύω ότι θα ήταν έτσι ακριβώς το tick-tock αν η AMD ήταν πιο ισχυρή.

 

On topic, καλό που υποστηρίζουν το s2011 και με τους Ivy-E, αν και δεν ξέρω πολλά άτομα που θα αλλάξουν τον 3930K για παράδειγμα.

Το refreshed Z97 θα είναι σε στυλ Z77 λογικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχάς η εξέλιξη όσο των παιχνιδιών όσο και των εφαρμογών έχει παγώσει τα τελευταία χρόνια γιατί όλοι έχουν στραφεί στο mobile κομμάτι της αγοράς,έτσι απο τοτε που βγήκαν οι πρώτοι i5 καλύπτουν τα πάντα σε απαιτήσεις και δεν χρειάζεται περισσότερη δύναμη εκτός απο rendering και άλλες δουλειές.......

αυτό νομίζω μας συμφέρει καθώς όποιος είναι και με core2quad καλύπτεται στα πάντα και δεν θέλει αναβαθμίσεις ;-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ το εμπεδώσαμε Intel, ο νόμος του Moore βαράει ταβάνι, υπάρχουν leakage, πρέπει να μειωθούν τα dies και το μέγεθος των μητρικών για καλύτερα latency και μικρότερη κατανάλωση κλπ κλπ κλπ

 

Ακόμα και με όλα αυτά τα δεδομένα το 9% upgrade που προσφέρουν οι Haswell είναι τραγικό. Τα integrated graphics να μην τα σχολιάσω καλύτερα. Όταν ξεφύγουν από την επωνυμία i3-i5-i7 ξυπνήστε με. Για την ώρα θα μείνω στον i7-960 μου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H intel θα βγάλει επιτέλους 8πύρηνο desktop. Μάλλον περίμενε το haswell για να μην ξεφύγει σε TDP αφού θα συνεχίσει να είναι κοντά στα 130W παρά τους επιπλέον πυρήνες και cache.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σχέση έχουν οι πυρήνες με την κατανάλωση; Η intel μπορεί να βγάλει και 100 πυρήνες με μικρότερη κατανάλωση, απλά θα είναι αργοί. Το ότι δεν έχουμε 8πύρηνους intel μέχρι τώρα είναι επειδή η intel βελτίωνε το per core performance καθώς λίγες εφαρμογές αξιοποιούν πολλαπλούς πυρήνες. Μπορεί να την κράζω τελευταία αλλά το σφάλμα είναι καθαρά των developers και όχι της Intel  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην αρχη χαρηκα οτι 4771 μπορει να ειναι οι "σωστοι" 4770 πχ με soldered heatspreader (χλωμο) ή απλα καλυτερο overclocking headroom, απο τη στιγμη που δηλωσαν πως τα retail κομματια ειναι χειροτερα των ES... Αλλα αφου λειπει το "K" απο το ονομα, τοτε μαλλον απλα εχει καλυτερα Iris Graphics...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...