Προς το περιεχόμενο

Θερμοκρασιες Hd 5850


k0ut4li4n0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια,

 

ηθελα ρωτησω ποια ειναι η αποδεκτη θερμοκρασια της 5850 εχοντας την σε κουτι CoolerMaster elite 430 για αρχη με το βασικο ανεμηστηρα και επειτα με + 4 ακομα (πανω κατω πισω και πλαγια τα εχω παραγγειλει περιμενω να ερθουν)
Παρατηρησα παιζοντας Crysis 3 θερμοκρασιες 85+ , ποιο ειναι το οριο της δηλαδη ? 
Ευχαριστω !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασε και μεσα απο τον catalyst να ανεβασεις χειροκινητα την ταχυτητα του ανεμιστηρα,καλυτερο να κανει φασαρια η καρτα παρα να την κλαις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοκαιρι ειναι βεβαια και ειναι αναμενομενο οι θερμοκρασιες να ειναι καπως ανεβασμενες αλλα 85+ ειναι πολυ, ακομα και για καρτα γραφικων. Δοκιμασε να κανεις αυτο που γραφει ο xristaras12 με custom profile αλλα καλυτερα με το msi afterburner. 

 

http://event.msi.com/vga/afterburner/download.htm

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μια κάρτα 4+ χρόνων  θεωρώ φυσιολογικές αυτές τις θερμοκρασίες και ο αδερφός μου που την έχει τόσο πιάνει , με ένα καθαρισμό ίσως βελτιωθεί λίγο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μια κάρτα 4+ χρόνων  θεωρώ φυσιολογικές αυτές τις θερμοκρασίες και ο αδερφός μου που την έχει τόσο πιάνει , με ένα καθαρισμό ίσως βελτιωθεί λίγο .

ποσο ν αλλαξει με ενα καθαρισμα + μια αλλαγη παστας ? 

 

 

Καλοκαιρι ειναι βεβαια και ειναι αναμενομενο οι θερμοκρασιες να ειναι καπως ανεβασμενες αλλα 85+ ειναι πολυ, ακομα και για καρτα γραφικων. Δοκιμασε να κανεις αυτο που γραφει ο xristaras12 με custom profile αλλα καλυτερα με το msi afterburner. 

 

http://event.msi.com/vga/afterburner/download.htm

Επισης καμια ρυθμιση συγκεκριμενα τπτ ? δν το εχω ξαναχρησημοποιησει (ποιο απ ολα κατεβαζω?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποσο ν αλλαξει με ενα καθαρισμα + μια αλλαγη παστας ? 

 

 

Αναλογως την περίπτωση και την ποσοτητα σκονης που έχει μαζέψει απο 5 μεχρι και 20+ βαθμούς.

 

85 δεν είναι τραγικα τα πράγματα αλλα δεν είναι και λίγο.... 

Εγω να σκεφτέις τόσο έχω με την καρτα σαντουτσακι μαζι με αλλη μια σε μικρο κουτι και κλοκαρισμένη στα 920/1200 με 1.2 βολτ ρευμα.... οποτε οπως καταλαβαίνεις δεν είσαι και πολυ καλά!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλογως την περίπτωση και την ποσοτητα σκονης που έχει μαζέψει απο 5 μεχρι και 20+ βαθμούς.

 

85 δεν είναι τραγικα τα πράγματα αλλα δεν είναι και λίγο.... 

Εγω να σκεφτέις τόσο έχω με την καρτα σαντουτσακι μαζι με αλλη μια σε μικρο κουτι και κλοκαρισμένη στα 920/1200 με 1.2 βολτ ρευμα.... οποτε οπως καταλαβαίνεις δεν είσαι και πολυ καλά!  

thn idia ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν ισχυει και για την 5850 οπως για την 5870 αλλα εγω ειδα οτι το προβλημα ειναι στα default profile του Catalyst και τα fan speed σε Windows ειναι λαθος, πχ δοκιμασα Payday για κανα 10 λεπτο και επιασε 80c και μετα με Fan speed 90% επαιζα Metro Last Light στο max για καμια ωρα στα 58c.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα fan profiles καθοριζονται απο τον εκαστοτε κατασκευαστή μεσω vga bios και οχι απο τους catalyst. Και ειναι μια χαρα ρυθμιζμένα συνήθως. Στο 90% δεν παλευεται απο θόρυβο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ Nope. Στις 58ΧΧ με το που μπεις @ windows αναλαμβάνει το Catalyst. Γι' αυτό και αν πειράζεις το fan profile @ BIOS, αλλάζει η συμπεριφορά σε linux αλλά στα windows, όπου το catalyst παραβλέπει το BIOS στο θέμα fan speed, εδώ και πολλά versions...

 

Άρα η λύση είναι κανένα AfterBurner, μέχρι να αξιωθεί η AMD να βάλει και αυτή ένα γράφημα fan/temp μέσα στο CCC, να μην χρειαζόμαστε 3rd party εφαρμογές.

 

Επίσης διεξοδικό καθάρισμα και ceramique2, δεν έβλαψε κανένα :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  1. Αλλαξα παστα 
  2. Καθαρισα
  3. Κατεβασα afterburner(αν κ ειχα το evga αλλα χαλαλι)

Ειχε διαφορα 5-10 βαθμους το θεμα ειναι πως κανει σα πιστολακι για τα μαλλια αν τη δουλευεις πανω απο 60% fan speed πολυ φασαρια.Εχει αλλαξει κανενας την ψυκτρα σε αθορυβη ? υπαρχει τπτ καλοφτηνο :P ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει αυτή

 

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=25881&cat=7

 

που αν και το μαγαζί την έχει σε άκρως πολιτισμένη τιμή, still είναι σχεδόν στο 40% της αξίας της κάρτας σου. "Αξίζει" is in the eye of the beholder. Πάντως αν κάνεις μια σωστή καμπύλη στο AfterBurner με στόχο τα ~78C, λογικά δεν χρειάζεται να φτάνεις @ 60%+, εκτός και αν κάνει ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ζέστη εκεί που βρίσκεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...