Προς το περιεχόμενο

Νέο Infographic προβλέπει ότι το 75% των συσκευών θα είναι smartphones μέχρι το 2017


z4rx07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η CCS Insight δημοσίευσε πρόσφατα ένα ενδιαφέρον Infographic, το οποίο απεικονίζει διάφορες προβλέψεις, όσον αφορά την βιομηχανία των φορητών συσκευών.Συγκεκριμένα, σύμφωνα με την CCS Insight, τα τρία από τα τέσσερα mobile handsets που θα κυκλοφορήσουν έως το 2017 θα είναι smartphones σε αντίθεση με φέτος όπου  το 53% των 1.86 δισ. τηλεφώνων αναμένεται να είναι smartphones. Εντούτοις όμως, η μεγάλη διείσδυση αυτών, θα είναι αντιστρόφως ανάλογη της τιμής τους. Όσο οι τιμές αυτών, διαμορφώνονται σε χαμηλότερα επίπεδα, τόσο θα αυξάνονται οι πωλήσεις, καθώς θα είναι οικονομικά προσιτές στο καταναλωτικό κοινό.

 

 

Η εταιρεία προβλέπει ακόμα, ότι οι πωλήσεις smartphones θα συνεχίζουν την εκρηκτική άνοδο εξαιτίας και ενός ακόμη λόγου. Η διεύρυνση των υπηρεσιών 4G και η ταχύτητα μετάδοση δεδομένων που αυτές υπόσχονται, θα αποτελέσουν ακόμη ένα σημαντικό παράγοντα που θα διευκολύνουν προς την κατεύθυνση αυτή.

 

Περίπου 64 εκ. 4G smartphones πωλήθηκαν το προηγούμενο έτος, αριθμός που αναμένεται να αγγίξει τα 227 εκ. handsets το 2013.

 

Link.png Site: phonearena.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

me too :) πεταμενα λεφτα ειναι...

αποψη σου αυτη, πεταμενα λεφτα για εσενα που δεν το χρειάζεσαι.

και για εμενα ειναι πεταμενα λεφτα το ipad που πηρε η μανα του κολητου μου για να μπενει facebook και να παιζει plants vs zombies.

δεν παει να πει οτι το Ipad ειναι πεταμενα λεφτα γενικα.

 

 

εμενα με ενδιαφερει να εχω internet παντου μαζι μου, οποτε ενα απλο smartphone μου ειναι απαραίτητο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Μου φαίνεται μόνο εγώ δεν έχω ακόμα :P

me too :) πεταμενα λεφτα ειναι...

Και οι υπολογιστές πεταμένα λεφτά είναι. Μια χαρα τα καταφερναμε και με τις γραφομηχανές. Sent from my iPhone using Insomnia
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

me too :) πεταμενα λεφτα ειναι...

στην αρχη νομιζα οτι κανεις πλακα.....

μετα ειδα οτι το εννοεις!!!

δεν θα σχολιασω παιρετερω....καταλαβαινεις φανταζομαι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω αυτό πήγα να γράψω και μετά σκέφτηκα τα κινητά τηλέφωνα για ειδικές χρήσεις όπως π.χ. για ορειβάτες και εξερευνητές. Πάντως τώρα που το ξανασκέφτομαι ακόμα και αυτά αργά ή γρήγορα θα είναι smart ;)

 

Οπότε το "feature phone" ανήκει στο παρελθόν, ήδη τη στιγμή που μιλάμε μπορείς να αγοράσεις smartphone με 50 ευρώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O τιτλος του αρθρου ειναι λάθος. 

Το inforgraphic δεν αναφερει οτι μεχρι το 2017 το 75% των συσκευων θα ειναι smartphones αλλα οτι το 75% των κινητων συσκευων που θα πωληθούν το 2017 θα ειναι smartphones . 

 

Εχει διαφορα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα feature phones μεχρι το πρωτο μου smartphone που αγορασα, το Galaxy S το πρωτο.

Απο τοτε δεν ξαναπαιρνω feature phone.

Αν μαθετε πως δουλευουν και τα συνηθισετε πιστευω θα δειτε οτι θα σας ειναι αρκετα πιο χρησιμα απο ενα απλο τηλεφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι δυνατόν να υπάρχουν μόνο smartphones γιατί για αρκετά χρόνια ακόμα θα υπάρχουν τα άτομα μεγαλύτερης ηλικίας που δεν θέλουν/μπορούν να χρησιμοποιήσουν smartphones, πάντα θα υπάρχουν οι άφραγκοι που δεν θα μπορούν να τα αγοράσουν, πάντα θα υπάρχουν αυτοί που δεν θα τα χρειάζονται ή αυτοί που κατ' επιλογήν δεν θα θέλουν να μπουν σ' αυτή τη διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...