Προς το περιεχόμενο

router...γινεται access point?


halloween84

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα σε ολους. εχω την εξης απορια.

εχω ενα ρουτερ το zte h108ns το οποιο συνδεεται απευθειας στο internet και ενα ακομη ρουτερ το huawei hg530. μπορω το huawei η το zte να το κανω access point για να εχω καλυτερο σημα? ειμαι στον τριτο και το ρουτερ ειναι στον πρωτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα σε ολους. εχω την εξης απορια.

εχω ενα ρουτερ το zte h108ns το οποιο συνδεεται απευθειας στο internet και ενα ακομη ρουτερ το huawei hg530. μπορω το huawei η το zte να το κανω access point για να εχω καλυτερο σημα? ειμαι στον τριτο και το ρουτερ ειναι στον πρωτο.

γινεται εφοσον συνδεθουν με καλωδιο.οχι ασυρματα.κρατα για adsl router οποιο συγχρονιζει καλυτερα και ειναι πιο σταθερο και κανε το αλλο access point

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Με λιγα λογια αν αλαξεις την default ip αν ειναι πχ 192.168.1.1 η 192.168.0.1 η 192.168.0.254 η 192.168.1.254 αλαξε την σε μια πχ 192.168.1.100 η 192.168.0.100 μετα αφαιρεσε τον DHCP Server κανε τον disabled δηλαδη και ενεργοποιησε το WIFI με wpa2-psk για να το κανεις accress point :)

επισης σβησε οτι ρυθμισεις εχει για pppoe στο dsl και βαλε ενα καλωδιο δυκτιου στο lan interface του ρουτερ και συνδεσε το στο υπολοιπο δυκτιο σου και εισαι κομπλε

αυτο ηταν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λιγα λογια αν αλαξεις την default ip αν ειναι πχ 192.168.1.1 η 192.168.0.1 η 192.168.0.254 η 192.168.1.254 αλαξε την σε μια πχ 192.168.1.100 η 192.168.0.100 μετα αφαιρεσε τον DHCP Server κανε τον disabled δηλαδη και ενεργοποιησε το WIFI με wpa2-psk για να το κανεις accress point :)

επισης σβησε οτι ρυθμισεις εχει για pppoe στο dsl και βαλε ενα καλωδιο δυκτιου στο lan interface του ρουτερ και συνδεσε το στο υπολοιπο δυκτιο σου και εισαι κομπλε

αυτο ηταν

 

στο pppoe οτι και να εχει μεσα δεν θα τον επηρεασει εφοσον δεν υπαρχει γραμμη πανω.

Βάλε τις ρυθμίσεις όπως παρακάτω. Κι εγώ σαν access point το έχω.

 

attachicon.gifaccesspoint.jpg

 

Εννοείται ότι έχεις σετάρει σωστά και το router/modem.

δεν υπαρχει καν λογος να κανει Relay τον dhcp.disable αν τον εχει θα παιξει μια χαρα και γλυτωνει και τυχον παρατραγουδα.

 

οχι οτι με relay ειναι λαθος αλλα καποια στιγμη ειχα δει νομιζω μια παραξενια πριν πολλα χρονια αλλα δεν μπορω να θυμηθω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Βάλε τις ρυθμίσεις όπως παρακάτω. Κι εγώ σαν access point το έχω.

 

accesspoint.jpg

 

Εννοείται ότι έχεις σετάρει σωστά και το router/modem.

Πως σεταρω σωστά το βασικό μου ρουτερ και πως το δεύτερο που θα το έχω σαν access point ?

 

Η εικόνα που έχεις είναι για το access point ή για το βασικό ρουτερ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως σεταρω σωστά το βασικό μου ρουτερ και πως το δεύτερο που θα το έχω σαν access point ?

 

Η εικόνα που έχεις είναι για το access point ή για το βασικό ρουτερ ;

adsl router πχ 192.168.1.1.δεν πειραζεις κατι εκει ακομα

adsl router που θες να παιξει access point.του δινεις μια Ip στο δικτιο 192.168.1.χ για να ειναι στο ιδιο δικτυο με το βασικο adsl/vdsl router.δωστου πχ 192.168.1.253 και μετα του κλεινεις τον dhcp.

αφου κανεις αυτο φτιαχνεις το wireless αμα θες με το ιδιο ssid με τον ιδιο κωδικο με τον ιδιο τυπο κλειδωματος.

τυπικα βαλε το αρχικο ρουτερ πχ καναλι 1 και το δευτερο ρουτερ καναλι 6.δηλαδη να εχουν 6 καναλια διαφορα.οχι καναλι auto (αν και μπορεις) οχι καναλι 12 οχι 13 διοτι δεν τα πιανουν συσκευες αμερικης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε poulinos μήπως μπορείς να βοηθήσεις ; Το modem/router μου είναι το ZTE H108NS του ΟΤΕ , και προσπαθώ να κάνω ενσύρματα ΑΡ με 3 διαφορετικά router . Ένα ίδιο , ένα Huawei HG530 και ένα Sagem Fast 2404 . Kάνω τις ίδιες ρυθμίσεις που αναφέρεις πιο πάνω , αλλά μόνο με το ZTE τα κατάφερα . Με τα άλλα 2 , ενώ όλα γίνονται όπως τα λές , μπορώ να μπώ και στα 2 router ( δότη-λήπτη ) , όταν παω να συνδεθώ στο ασύρματο δίκτιο του λήπτη , ενώ η συσκευή μου βλέπει το δίκτιο , δεν μπορεί να πάρει ip . Tι μπορεί να φταίει ; Να μην κάνουν οι συσκευές ; Μήπως χρειάζεται κάποια επιπλέον ρύθμιση , που το πρώτο την έχει default ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων .

 

Edit : Δοκίμασα σήμερα τα 2 router στο δίκτιο τηs δουλειάs μου . Κι εδώ το modem  είναι το ίδιο ZTE H108NS . Δεν πείραξα ρυθμίσεις , όπως τιs είχα απ' το σπίτι . Έβαλα πρώτα το Sagem και ... συνδέθηκα κανονικά . Υπέθεσα οτι κάτι θα φταίει στο δίκτιο του σπιτιού μου και έβαλα και το Ηuawei για να το πιστοποιήσω αλλά δεν ... Το ίδιο αποτέλεσμα με το σπίτι , αδυναμία λήψης διεύθυνσης ΙΡ .

Παρότι έκανα τη δουλειά μου κι ευχαριστώ για τις οδηγίες παραπάνω , αν μπορεί κανείς να δόσει κάποια εξήγηση .

Επεξ/σία από alekout
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολα θα πρεπει να εχουν ip στο ιδιο δικτυο με το αρχικο adsl router.αν δηλαδη το πρωτο ρουτερ ειναι 192.168.1.1 τοτε θα βαλεις το αλλο πχ 192.168.1.253 το αλλο 192.168.1.252 το αλλο 192.168.1.251 και σε ολα θα κλεισεις τον dhcp.στο wireless μπορεις να βαλεις τα ιδια σε ολα αρκει να εχεις καποια καναλια διαφορα μεταξυ τους.το πρωτο που δοκιμαζεις ειναι να δεις αν σου δινουν ιντερνετ απο το καλωδιο.αν σου δινουν τοτε τα εχεις κανει σωστα.επισης σε οποιο και να συνδεθεις με καλωδιο θα πρεπει να βλεπεις τα interfaces απο ολα.προσοχη μην χρησιμοποιησεις σε καποιο απο τα ρουτερ την 4η υποδοχη που ΜΠΟΡΕΙ να γραφει stb.εκει ειναι για να μπει αποκωδικοποιητης οποτε δεν σου κανει εκτος αν τις αλλαξεις τις ρυθμισεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο και τον κόπο σου . Δεν είναι μόνο οτι έλυσα το πρόβλημά μου ανέξοδα αλλά και η γνώση που επέκτησα . Μάλιστα στο σπίτι μου με μια μετακίνηση του modem 2-3 μέτρα και κάποια αλλαγή στις ρυθμίσεις του wireless , δεν χρειάζομαι προς το παρόν το extender . Aλλά μιας και το έπιασα το θέμα θέλω να το ξεδιαλύνω και μπορεί να βοηθηθεί και κάποιος άλλος με το ίδιο πρόβλημα .

Λοιπόν τα router  δεν τα είχα συνδέσει όλα μαζί , αλλά ένα κάθε φορά με το modem /router , αφού πρώτα είχα κάνει τις ρυθμίσεις που αναφέρεις . Με τη σειρά : Aποσύνδεση modem/router ( router1 ) και σύνδεση του άλλου ( router2 ) . Αλλαγή ΙΡ σε 192.168.1.100  και επανείσοδος με τη νέα ΙΡ . Κλείσιμο DHCP , open wireless στο κανάλι 1 ( το modem είχε 11 ) . Μετά έβαζα σε μια άλλη υποδοχή ( όχι την stb ) του router2 , τo καλώδιο του router1 που πριν είχα βγάλει απ' το pc , και είχα κανονικά internet στο pc . Επίσης είχα πρόσβαση και στα 2 router . To smartphone έβλεπε πάντα το ανοιχτό wifi , αλλά ενώ με το πρώτο router συνδεόταν αμέσως , με τα άλλα 2 έμενε στη λήψη διεύθυνσης ΙΡ και δεν έπαιρνε ποτέ ΙΡ . Το παράξενο βέβαια είναι οτι όταν τα έβαλα στο δίκτυο της δουλειάς μου , χωρίς να αλλάξω ρυθμίσεις , το ένα από τα 2 ( το sagem ) συνδέθηκε κανονικά ενώ το άλλο όχι .

Το συμπέρασμα που βγάζω απ' ότι μου λές τώρα , είναι οτι κάποιο πρόβλημα υπάρχει με τις ρυθμίσεις του wifi , ίσως κάποια διένεξη  ; Στη δουλειά μου , εκεί που έβαλα το router2 , δεν φτάνει η εμβέλεια του router1 . Μήπως σημαίνει κάτι αυτό ;

Κάθε συμβουλή δεκτή . Ευχαριστώ και πάλι .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπαρχει διαφορα ειτε πιανεις και το αρχικο δικτυο ειτε δεν το πιανεις.συνηθως βαζεις το ιδιο ονομα κωδικο ωστε απο το ενα δικτυο να παει στο αλλο χωρις να ξαναπερασεις passwords.αμα θες να κανεις δοκιμη μπορεις να δωσεις και τελειως διαφορετικο ονομα.απλα δες αν εχεις ιντερνετ με καλωδιο και αν σου δινει ip με καλωδιο.εκτος μετα αν τρωει κολληματα η ασυρματη καρτα οποτε δοκιμασε και με αλλη συσκευη.ειδικα σε Open δικτυο δεν θα πρεπε να σου κανει τιποτα.εκει μπορεις να κανεις αναβαθμιση και τους drivers της ασυρματης καρτας.η επισης αντι για wpa2 πχ να δοκιμασεις σκετο wpa.δες στο αρχικο ρουτερ επισης ποσες ip μοιραζει ο dhcp και η Ip του 2ου ρουτερ να ειναι εκτος ευρους dhcp του πρωτου


Φίλε ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο και τον κόπο σου . Δεν είναι μόνο οτι έλυσα το πρόβλημά μου ανέξοδα αλλά και η γνώση που επέκτησα . Μάλιστα στο σπίτι μου με μια μετακίνηση του modem 2-3 μέτρα και κάποια αλλαγή στις ρυθμίσεις του wireless , δεν χρειάζομαι προς το παρόν το extender . Aλλά μιας και το έπιασα το θέμα θέλω να το ξεδιαλύνω και μπορεί να βοηθηθεί και κάποιος άλλος με το ίδιο πρόβλημα .

Λοιπόν τα router  δεν τα είχα συνδέσει όλα μαζί , αλλά ένα κάθε φορά με το modem /router , αφού πρώτα είχα κάνει τις ρυθμίσεις που αναφέρεις . Με τη σειρά : Aποσύνδεση modem/router ( router1 ) και σύνδεση του άλλου ( router2 ) . Αλλαγή ΙΡ σε 192.168.1.100  και επανείσοδος με τη νέα ΙΡ . Κλείσιμο DHCP , open wireless στο κανάλι 1 ( το modem είχε 11 ) . Μετά έβαζα σε μια άλλη υποδοχή ( όχι την stb ) του router2 , τo καλώδιο του router1 που πριν είχα βγάλει απ' το pc , και είχα κανονικά internet στο pc . Επίσης είχα πρόσβαση και στα 2 router . To smartphone έβλεπε πάντα το ανοιχτό wifi , αλλά ενώ με το πρώτο router συνδεόταν αμέσως , με τα άλλα 2 έμενε στη λήψη διεύθυνσης ΙΡ και δεν έπαιρνε ποτέ ΙΡ . Το παράξενο βέβαια είναι οτι όταν τα έβαλα στο δίκτυο της δουλειάς μου , χωρίς να αλλάξω ρυθμίσεις , το ένα από τα 2 ( το sagem ) συνδέθηκε κανονικά ενώ το άλλο όχι .

Το συμπέρασμα που βγάζω απ' ότι μου λές τώρα , είναι οτι κάποιο πρόβλημα υπάρχει με τις ρυθμίσεις του wifi , ίσως κάποια διένεξη  ; Στη δουλειά μου , εκεί που έβαλα το router2 , δεν φτάνει η εμβέλεια του router1 . Μήπως σημαίνει κάτι αυτό ;

Κάθε συμβουλή δεκτή . Ευχαριστώ και πάλι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω ενα ZTE στο ισογειο και ειθελα wifi στον τρίτο οροφο ,εκανα ακριβως τα ιδια βηματα με τις αναλογες ρυθμίσεις συνδεσα με ενα 30μετρο ethernet cable το router του ισογείου με του 3ου οροφου ενα G585 κι εχω σήμα σε όλον τον 3ο και 2ο Όροφο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εγω εχω ενα ZTE στο ισογειο και ειθελα wifi στον τρίτο οροφο ,εκανα ακριβως τα ιδια βηματα με τις αναλογες ρυθμίσεις συνδεσα με ενα 30μετρο ethernet cable το router του ισογείου με του 3ου οροφου ενα G585 κι εχω σήμα σε όλον τον 3ο και 2ο Όροφο!

οσα παλια ρουτερ θες μπορεις να βαλεις.

επισης το zte ειναι λιγο για πεταμα αλλα οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

οσα παλια ρουτερ θες μπορεις να βαλεις.

επισης το zte ειναι λιγο για πεταμα αλλα οκ.

 

 

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου! Είναι χρήσιμες!

 

Τα κατάφερα και εγώ το σύνδεσα και το έκανα access point  και όλα λειτουργούν μια χαρά!

 

 

Μια ερώτηση   το DSL αναβοσβήνει συνεχώς υπάρχει τρόπος να το απενεργοποιήσουμε για να μην αναβοσβήνει μιας και δεν είναι χρήσιμο και αν ναι ποία ρύθμιση αλλάζω στο ZTE 108 ;

 

 

Ευχαριστώ και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...