Προς το περιεχόμενο

Custom υδρόψυξη.


Zapee995

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα ηθελα τη βοηθεια σας στο να στησω στον 8350 custom loop. Λιγο πριν το πασχα ειχα ξεκινησει ενα κουτι απο πλεξι στο οποιο θα στεγαζοταν ή ο intel ή ο Amd. Επειδη ομως ο ενας απο τους 2 θα φυγει, ειπα να ασχοληθω λιγο και με αυτο το κομματι. Για budget δε ξερω τι χρειαζεται γιατι δεν εχω ιδεα για το ποσο κοστιζουν τα κομματια, μονο οσα εχει παρει το ματι στα αρπαχτα. Δεν οριζω max αλλα ξεκινοντας με 200 ευρω θελω να πιστευω οτι κατι θα βγει. Ψυξη θα μπει μονο στον επεξεργαστη και οχι στη καρτα γραφικων. Επισης το κουτι θα ειναι περιορισμενου airflow, με τη μητρικη οριζοντια. 

Επεξ/σία από Zapee995
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κουτί ποιο είναι; Αυτό της υπογραφής aka 400R, ή το πλέξι που λες;

τι θέσεις έχει και τι χώρους;

 

Θες μόνο για cpu ακόμα και μελλοντικά; Δηλαδή αν στη δώσει στο μέλλον να μπορείς να βάλεις και VGA?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ θα σου πω ότι δεν είναι κακό να μπει για μόστρα.

Γιατί μόλις μπει καταλαβαίνεις ότι ΔΕΝ είναι για μόστρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα είναι σχετικά καμάρι μου :)

Τι έχεις δοκιμάσει και σε τι έχεις δουλέψει.

Αν δεν κάνεις ΚΑΘΟΛΟΥ o/c θα συμφωνήσω ότι δεν αξίζει τη χρηματική διαφορά.

Απλά κερδίζεις σε πολλά. Οπως είναι η θερμοκρασία, όπως είναι ή ησυχία και όπως είναι το άγχος μη τυχόν και ξεφύγω σε temps αν το αφήσω να δουλέψει 2-10 μέρες σε full load το pc.

Ζυγίζεις και βλέπεις. Ο Zapee φαίνεται ψαγμένος χρήστης από ότι έχω δει στο φόρουμ, οπότε μάλλον ξέρει τι θέλει.

 

Τέλος η υδρόψυξη είναι σα τα μηχανικά πληκτρολόγια. Αν γράψεις σε μηχανικό δε γυρνάς σε απλό.

Το ίδιο είναι και για το νερό :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην ευχαριστω που δε κοιμαστε. :)

 

Overclock κανω και εννοείται θα κανω ωστε να παω πιο ψηλα. Γιαυτο και ψαχνομαι. Εχω ενα κουτι που ειναι σε διαστασεις 35x30 και περιπου 35 ποντους υψος. Θα γινει διπατο ωστε απο κατω να μπει psu αντλια ssd και πανω τα υπολοιπα. Απο την αλλη, αν δε κατσει, θα μπονταρω το 600t. :P

 

Οσο για τη gpu....χμ....ιιισωωωως...μπα....θα δουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβα τι εννοεις. Οποτε καλο ειναι να υπαρχει υποδομη για το "μελλον". Για ριξε ενα χρηματικο πλανο να καταλαβω τι γινεται.. :)

 

Σορρυ για τα edit αλλα με αυτα τα δαχτυλα δε μπορω να γραψω απο κινητο. Στο budget υπολόγισε και δυο αντίχειρες. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμ

 

Για μόνο cpu

http://www.eworld.com.gr/products/page/1062324545

 

Για μελλοντική περασιά σε gpu

 

http://www.eworld.com.gr/products/page/567953647

 

 

 

ps έχω βάλει block για AMD και 6 ίσια ρακόρ και με την προϋπόθεσή του 600Τ σε push ή pull ΟΧΙ p-p

 

 

ps2 Αξία αντιχείρων ανεκτίμητη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσααααας λεμεεε!! Και καπου εδω ξεκιναν οι ελαχιστες αποριες που εχω. Αξιζει να μπει ξεχωριστο δοχειο υγρου ή δεν υπαρχει λογος; με αυτη την αντλια μπορει να μπει καλυτερο μπλοκ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την πρώτη σύνθεση ΟΧΙ block VGA (και έξτρα ψυγεία που απαιτούνται)
Με την δεύτερη θα σηκώσει και ένα block και δύο και τετραπλό ψυγείο άμα γουστάρεις και εσένα μαζί και τη πεθερά :P


Είμαι με cpu block, 2 gpu blocks, ένα χοντρό τριπλό, ένα χοντρό διπλό, ένα μονό και με ανλτία αυτή της δεύτερης σύνθεσης και δε νιώθει.
Αν σε τρώει πήγαινε στη δεύτερη σύνθεση χωρίς καμία άλλη κουβέντα στο θέμα.



ps έξτρα δοχείο δε το πιάνω τι εννοείς :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορρυ τωρα το ειδα. Νομιζα οτι ηταν και στις δυο περιπτωσεις η ιδια αντλια ειχε μικρο reservoir. :)

 

Θα το σκεφτω αν ειναι για τη δευτερη σύνθεση. Επισης, αυτο το cpu block αξιζει οντως περισσότερο; η το συζητάνε αδικος στο ίντερνετ;

http://www.eworld.com.gr/products/details/2650/EKWB-EK-Supremacy-Clean-CSQ---Acetal+Nickel-CPU-Block

 

Παει με τη πρωτη ή τη δευτερη συνθεση ή πρεπει να αλλαχτει κατι αλλο;

 

Επισης δε δέχεσαι πμ.:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι έχεις ένα Point Σκοπίμος δε δέχομαι πμ αλλά θα σου στείλω :)

 

 

Λοιπόν το block που μου έδειξες ΟΧΙ δεν το συζητάνε άδικα και ΟΧΙ δε κάνει περισσότερα για τα μάτια του κόσμου :)

 

Για το που πάμε. Πάμε εκει που σηκώνει η τσέπη σου και εκεί που θες να φτάσεις σε ένα water loop.

Αν θες μόνο cpu τότε στην πρώτη. Αλλά πρόσεχε ΜΟΝΟ cpu. Αργότερα αν γλυκαθείς (που θα γλυκαθείς) δεν έχει κέικ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...