Προς το περιεχόμενο

Ρομαντικο δειπνο στη Θεσ/νικη


Junior22

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά ρε σεις, πόσο ξενέρωτοι και ντεκαβλέ τύποι είστε; 18 χρονών νεολαίοι και τους προτείνετε Χάλαρο , Kitchen Bar , Villa Luna , Zazou, Zouzou ;

Αν ήμουν γκόμενα δεν θα σας καθόμουνα με τίποτα, διότι τα γούστα πρέπει να συμβαδίζουν με την ηλικία και το επάγγελμα ...που φυσικά δεν έχουν.

Ουζερί Έυξεινον από μένα στην Χιλής Καλαμαριά αν θέλεις μεζέδες. Σεραφίνο στη Μεταμορφώσεως πάλι Καλαμαριά για κρεατικά.

Αν θέλετε κέντρο , ο Λουτρός στο Μπεζεστένι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kitchen bar θα πας και θα φας μεν καλό φαγητό σε ωραίο μέρος, αλλά θα δώσεις σίγουρα ένα 50άρι σε βαβούρα, κακή εξυπηρέτηση, αργό service και θα στα πρήξει και ο παρκαδόρος με την κοιλιά απ' έξω να του δώσεις ένα διεύρω μετά (χωρίς ούτε το αμάξι να έχει παρκάρει, ούτε να το έχει ξεπαρκάρει- έτσι επειδή κάθεται). (πάρε Σαλάτα Frida, ανατολίτικο καλάθι ορεκτικό, όχι μακαρόνια, όχι πατάτες chips, ναι κοντοσούβλι και μαγειρευτά, αν και κάθονται βαριά)

 

Les Zazous θα φας ακριβά σε ωραίο περιβάλλον (αν και έχει ψεύτικο κισσό στο ταβάνι), με καλή εξυπηρέτηση, αλλά θα νιώσεις άβολα από τους γερο kitsch μπαρμπάδες με τις μικρές που θέλουν να φουσκώσουν μετά (όχι ψάρι, είναι κατεψυγμένο, προτίμησε κρέας και σαλάτες, λευκό κρασί ποτήρι ΟΧΙ μπουκάλι, ξεκινάνε από τα 40Ε)

 

Χάλαρο θα φας καλά (πάρε μπριζόλα please, αξίζει, κρέπες γεμιστές, σαλάτα σπανάκι ή του βοσκού, χτυπητή με πιτούλες), καλό service, ευγενικότατοι, ίσως λίγο πιο αργοί με πολύ κόσμο (πχ Σάββατο . Ωραία θέα και προσεγμένο μαγαζί. Γύρω στο 50άρι πάλι με κρασί αλλά θα σκάσεις. Γενικά όμως είναι αρχοντοταβέρνα και όχι εστιατόριο. Να πας στο πρώτο στη βεράντα ή στο δεύτερο (με τη φορά της Σοφούλη) στο παράθυρο με τον καναπέ (αν το πετύχεις άδειο). Μετά το φαγητό προχωρήστε λίγο στη Σοφούλη και πάτε για mini golf. Για εμένα τίμια πρόταση σαν σύνολο και θα περάσετε καλά. 

 

B. στο Βυζαντινό μουσείο. Έχει τέλεια εξυπηρέτηση, εκπληκτικό φαγητό, μενού 15, 20 και 25 Ε άρα ξέρεις ακριβώς τι θα πληρώσεις. Πολύ καλό περιβάλλον μέσα στο μουσείο. Πρωτότυπο αν δεν έχεις πάει. Αρνητικό ότι δεν έχει θέα πλέον (λόγω δημαρχείου) και ότι μπορεί να το πετύχεις χωρίς κόσμο ανάλογα με την μέρα. Αλλά το μενού ειδικά των 20Ε αξίζει (δες τα στο fb τους). Ρομαντικό ειδικά σε καλή βραδιά. 

 

La place minore. Στην πλατεία πίσω από το θέατρο μακεδονικών σπουδών. Έχει live jazz, εξαιρετική λίστα με κρασιά σε ποτήρι. Γαλλικό φαγητό, κεράκια κλπ ρομαντικότατα. Πάρα πολύ καλή εξυπηρέτηση από ακριβό μαγαζί, αν και έχει μέτριες τιμές. Ωραίο σκοτεινό μέρος, ιδανικό για φιλάκια κλπ, φτάνει να πετύχεις μέρα με live μουσική. 

 

Villa luna πανόραμα: Αν βρεις να κάτσεις έξω βράδυ. Αν... τότε μην πας στο εστιατόριο, αλλά κάτσε στο καφέ, όπου σερβίρουν σαλάτες, μακαρόνια κλπ. Μέτρια εξυπηρέτηση, μέτριες τιμές. Νόστιμο φαγητό (ειδικά η πανακότα φράουλα είναι must). Κάπως μεγάλες ηλικίες και εκεί ειδικά το βράδυ.  

 

Ηαβανερα: Μέτριο φαγητό (καλό το μπουρίτο κον πόγιο), καλά κοκτέηλ, αλλά η κοπέλα αν πιεί ένα θα χαλαστεί (θα το πιεί γιατί είναι γλυκό και μετά θα ζαλίζεται). Αξίζει κυρίως για ποτό και ατμόσφαιρα. 

 

Combo. Φαγητό στο Χάλαρο νωρίς το απόγευμα, μετά mini golf και μετά ένα γρήγορο γλυκό (brownies με παγωτό) στο kitchen bar ή πανακότα στο villa luna. Θα σου βγει γύρω στο 70άρι σύνολο (με αμάξι) αλλά αξίζει. Αν δεν παίζει αμάξι: Χάλαρο, golf γλυκό από τον Χατζή δίπλα στο Χάλαρο και βόλτα στη παραλία.  

 

Αν δεν υπάρχουν λεφτά: πολύ καλή λύση με μενού 10Ε αλλά λίγο πιο μικρό είναι και το extra blatt επί της Αλ. Σβώλου, μετά την Γούναρη. Πάλι καλό περιβάλλον, καλή μουσική, αλλά εκεί θα πάρεις μπύρα (μοναστηριακή)

 

Εναλλακτικές: Ικτίνου αν και είναι πιο χειμερινή για μένα ειδικά τα εστιατόρια της. 

Αμάξι και ταβέρνα στην άμμο στην Περαία. Έχω και για εκεί να προτείνω. Στα κάστρα μην πας. Άδικα λεφτά και κακό φαγητό στο μπαλκόνι. Πήγαινε μόνο για βόλτα. 

Κατ'αρχην σε ευχαριστω για την πληρεστατη απαντηση!2ον,επειδη αμαξι δεν,απο αυτα που προτεινες μου αρεσε το Χαλαρο και λογω τοποθεσιας και το La place minore λογω του ρομαντισμου οπως αναφερεις!απο φαι αυτο τι λεει?τρωγεται?διοτι οταν ειχα παει Στρασβουργο το γαλλικο δε με ενθουσιασε ιδιαιτερα,οποτε ρωταω ως Ελληνας που εισαι,εχει τιποτα να θυμιζει ελληνικο φαι ή εστω το γαλλικο τους ειναι καλο?εννοω χωρις αιμα και αγευστα κρεατα.αναμεσα στα 2 πιο προτεινεις?απο σοφουλη στη σταση του λεοφορειου μεχρι το la place το ταξι ποσο παει περιπου?

 

Καλά ρε σεις, πόσο ξενέρωτοι και ντεκαβλέ τύποι είστε; 18 χρονών νεολαίοι και τους προτείνετε Χάλαρο , Kitchen Bar , Villa Luna , Zazou, Zouzou ;

Αν ήμουν γκόμενα δεν θα σας καθόμουνα με τίποτα, διότι τα γούστα πρέπει να συμβαδίζουν με την ηλικία και το επάγγελμα ...που φυσικά δεν έχουν.

Ουζερί Έυξεινον από μένα στην Χιλής Καλαμαριά αν θέλεις μεζέδες. Σεραφίνο στη Μεταμορφώσεως πάλι Καλαμαριά για κρεατικά.

Αν θέλετε κέντρο , ο Λουτρός στο Μπεζεστένι. 

κοιτα,αν περνουσε απο το χερι μου θα πηγαινα σε μπυραρια!αλλα επειδη η κοπελα ειναι τετοια φαση,δε θα εκτιμησει αυτου του ειδους τη διασκεδαση!δικαιο εχεις αλλα πεστα σε αυτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ρε σεις, πόσο ξενέρωτοι και ντεκαβλέ τύποι είστε; 18 χρονών νεολαίοι και τους προτείνετε Χάλαρο , Kitchen Bar , Villa Luna , Zazou, Zouzou ;

Αν ήμουν γκόμενα δεν θα σας καθόμουνα με τίποτα, διότι τα γούστα πρέπει να συμβαδίζουν με την ηλικία και το επάγγελμα ...που φυσικά δεν έχουν.

Ουζερί Έυξεινον από μένα στην Χιλής Καλαμαριά αν θέλεις μεζέδες. Σεραφίνο στη Μεταμορφώσεως πάλι Καλαμαριά για κρεατικά.

Αν θέλετε κέντρο , ο Λουτρός στο Μπεζεστένι. 

 

Το καταλαβαινεις οτι προτεινεις σουβλατζιδικα ετσι;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε http://www.laplacemignonne.gr/index.php?option=com_contact&view=contact&id=1&Itemid=175

 

έχει και το μενού. Κάνε κράτηση για Παρ/Σαβ/Δευτ

 

Το ταξί ξέρω γω κάνα 6άρι στο πάνε κανά 7 στο έλα με τη βραδινή ταρίφα. 



Αν πάτε εκεί πάρε να κλείσεις κανένα τραπεζάκι έξω ή καλύτερα πέρνα μια δυο μέρες πριν να βρεις ποιο σου αρέσει βράδυ και κλείστο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ Ακριβά θα του βγει για δύο 18χρονα. Εκτός κι αν πάνε με τη Boxster που του έκανε δώρο ο ντάντυ στα γενέθλια.

Θα είναι και σα τη μύγα μεσ' στο γάλα, από άποψη ηλικίας και ντυσίματος. Καλύτερα κανένα τύπου μεξικάνικο, el burrito που αναφέρθηκε πχ, που είναι πιο light από άποψη ατμόσφαιρας. Και στην Καλαμαρία έχει αρκετές επιλογές, Σοφούλη, Κρήνη κ.ο.κ.

Δε μου έρχονται ονόματα τώρα και δεν ξέρω και την αισθητική των παιδιών, αλλά μέσα απο τον Ταβερνοχώρο θα βγάλουν άκρη μόνοι τους.

Όταν είσαι 18 πάντως, και βγαίνεις με το "πρόσωπο", όλα ρομαντικά φαίνονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Πω, πω! "Πιασιάρικο" θέμα. Μου θυμίζεις τον εαυτό μου φοιτητή...

 

Λοιπόν, εναλλακτική πρόταση. Θέλει λίγο θάρρος και δεν κοστίζει πολλά.

 

Την πας σε κάποια παραλία (έστω και προς Περαία) όπου έχεις ήδη "θάψει" σε σημείο που ξέρεις ένα μπουκάλι κρασι/σαμπάνια, ότι θέλεις.

 

Βουτάς και βγαίνεις "Διόνυσος"! Το πίνετε στην υγειά σας!

 

Νομίζω θα εντυπωσιαστεί τουλάχιστον.

 

Με εμένα έπιασε (ήμουν Χανιά, καθαρές θάλασσες).

 

Καλή επιτυχία σε κάθε περίπτωση.

 

Υ.Γ. Το Χάλαρο είναι καλή επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε παιδί μου στην άθωνος να φας και να πιεις το κρασάκι σου,μετά κάνε μια ροματική βόλτα χεράκι χεράκι μέχρι τον Λευκό Πύργο, κάτσε σε ένα παγκάκι, πάρε κι ένα παγωτάκι και μια χαρά θα είσαι. Τα απλά πράγματα είναι τα καλύτερα.

 

Ποια Άθωνος ρε συ; Σιγά μην την πάει και στο Μπιτ Μπαζάρ ή στην Αβυσσηνία.

 

 

Καλά ρε σεις, πόσο ξενέρωτοι και ντεκαβλέ τύποι είστε; 18 χρονών νεολαίοι και τους προτείνετε Χάλαρο , Kitchen Bar , Villa Luna , Zazou, Zouzou ;

Αν ήμουν γκόμενα δεν θα σας καθόμουνα με τίποτα, διότι τα γούστα πρέπει να συμβαδίζουν με την ηλικία και το επάγγελμα ...που φυσικά δεν έχουν.

Ουζερί Έυξεινον από μένα στην Χιλής Καλαμαριά αν θέλεις μεζέδες. Σεραφίνο στη Μεταμορφώσεως πάλι Καλαμαριά για κρεατικά.

Αν θέλετε κέντρο , ο Λουτρός στο Μπεζεστένι. 

 

Tomasss, μάλλον είμαστε γειτονάκια. Εύξεινο συστήνω ανεπιφύλακτα για πολλά τσίπουρα, αλλά το Σεραφίνο έχει τον δεύτερο χειρότερο γύρο στην Καλαμαριά μετά τον Σολομωνίδη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα την γκομενα θα πας. Πες μας τι τύπος είναι; ειναι φωναρα ; ειναι χαμηλών τόνων ; πως ντύνεται ; δωσε λεπτομέρειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια Άθωνος ρε συ; Σιγά μην την πάει και στο Μπιτ Μπαζάρ ή στην Αβυσσηνία.

 

 

 

Tomasss, μάλλον είμαστε γειτονάκια. Εύξεινο συστήνω ανεπιφύλακτα για πολλά τσίπουρα, αλλά το Σεραφίνο έχει τον δεύτερο χειρότερο γύρο στην Καλαμαριά μετά τον Σολομωνίδη.

ban τώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον ετσι οπως τα βλεπω τα πραγματα η καλυτερη επιλογη και απο χρηματικης αποψης,φαγητου.τοποθεσιας ειναι το Χαλαρο..αλλα δεν καταλαβα τι ακριβως παιζει!εχει 2 εστιατορια Χαλαρο στη Σοφουλη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...