Προς το περιεχόμενο

κολαει ο υπολογιστης οτανε ειναι σε ηρεμη κατασταση


panos0100

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατι δεν κανεις αυτο που σου ειπε ο Thanos; προφανως ρωτησες εδω για βοηθεια αλλα ειχες την λυση!οποτε πας στο αλλο sub forum και γραφεις τι νεα συνθεση θελεις απλα και ομορφα :-P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

γιατι δεν ξερω πως γινεται,  ειμαι ασχετος απο το bios  και μπωρει να κανω κανενα λαθος  πια καρτελα ειναι για το ρευμα του επεξεργαστη δεν ξερω, τελος παντων  εγω ξερω οτι 2 χρονια στο αυματο ητανε το ρευμα του επεξεργαστη, εκτος αν εχει προβλημμα το τροφοδοτικο και δεν δινει περισσοτερη ταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον  παιδια με το prime 95  παλι τα ειδια εκανε   μεσα σε 5 ωρες εβγαλε μπλε οθονη με θερμοκρασια 58 βαθμους, πολυ λιγο θα ελεγα, και το ρευμα του επεξεργαστη μια χαρα ειναι 1,22ν, πηγα λοιπον στο πινακα συμβαντων  των windows 7 και ειδα τα ακολουθα σφαλματα

 

1)παρουσιαστηκε ανεπανόρθωτο σφαλμα υλικου

αναφερθηκε ανά στοιχείο: πυρηνας επεξεργαστη

προελευση σφαλματος: εξαιρεση ελεγχου υπολογιστη

τυπος σφαλματος: Σφαλμα διαυλου/διασυνδεσης

αναγνωριστικο επεξεργαστη: 2

 

εγινε επανεκινηση του υπολογιστη μετα απο ελεγχο σφαλματων 0χ00000124  (0χ000000000000000, 0χffffffa8007a2a8f8, 0x000000000)

 

συμφωνα με αυτους τους κωδικους ειναι αιτια του επεξεργαστη οτι κολαει ο υπολογιστης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιθανότερο αφου διάβασα και τις 3 σελίδες ειναι να εχει πάθει καποια βλάβη ο επεξεργαστής απο μη κανονικό ρεύμα , γιατι αν λες οτι άλλαξες και μητρική και σου κανει παλι τα ίδια .... η πιο σωστή κίνηση θα ηταν να τον δοκίμαζες και σε αλλη motherboard που ξέρεις οτι δουλεύει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ειχα ενα corsair 650w  για αρκετο καιρο δεν εδινε σωστη ταση, κι εγω χαμπαρι δεν επερνα περιπου 5 μηνες, οταν πηγα να δω τι ταση δινει στην καρτα γραφικων, εβαλα το ενα μολεξ στην καρτα γραφικων και το αλλο το εβαλα στο πολυμετρο, αυτο εδινε 11,3ν μεχρι που εκανε ενα τσαφ και καηκε, αυτο ακουστηκε εκει κοντα στον επεξεργαστη, εβγαλα το τροφοδοτικο το μετρησα χωρις φορτιο λεω ενταξει ειναι αφου οι τασεις ητανε κανονικες στα +12 μολις το εβαλα επανω με φορτιο ξαναεκανε ενα τσαφ πιο δυνατο στον επεξεργαστη κοντα αλλα εδινε ταση χαμηλοτερη 7,4ν αντι για 12ν  το πηγα πισω με δωσαν αλλο τροφοδοτικο, εγω φοβηθηκα μην χαλασε η μητρικη, αλλα δεν ειχε παθει κατι... αλλά λογικα επαθε, γιατι την πηγα πισω και την κρατησαν αρα θα επαθε ζημια παρολο που λειτουργουσε, 

 

το οτι δεν μου εκαψε τον επεξεργαστη ειναι ενα θαυμα, ευτυχως δουλευει, αλλα απ οτι βλεπω μαλον υπολειτουργει, εχω ομως μια ερωτηση, αυτο το κανει μονο στα 7 χ64  που ειναι  το κολλημα ενοω, στα χπ που ειναι χ32 δεν το κανει, στα 7 που εβαλα prime 95 και intel burn test δεν τα περναει, στις 5 ωρες κολαει και δεν βγαζει ουτε μπλε οθονη, απλα κανει επανεκινηση, μετα τα windows λενε οτι ητανε μπλε οθονη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντος παιδια τελικα δεν πρεπει να ειναι ο  επεξεργαστης γιατι αν ητανε θα ειχε προβλημμα και στα χπ, οποτε μου ειπανε οτι μπωρει να ειναι ο δισκος seagate 750gb baracuda μετα το φορματ να χτυπησε,  αλλά εκανα ολα τα διαγνωστικα δεν εχει καπιο προβλημμα (Hd sendinel,  seagate tools)  τα μεγαλα τα τεστ εκανα, παρατηρησα ομως οταν εκανα read test με το hd sendinel εβγαλε κατι τετραγωνακια γκριζα πρασινα και άλλα λαχανια,  δεν ητανε ομως κιτρινα ή κοκκινα,  που συμαινουνε  bad ή damage  αντοιστηχα,  θα αλλαξω και ενα καλωδιο σατα στον δισκο να δω μηπως στρωσει, αλλα τελικα απ οτι με ειπε τεχνικος και απο οτι ειδα και μονος μου με τους κωδικους σφαλματων   0χF000000002 data name raw data >43044551002FFFFFFFFFFFF03000      

 

και παρακατω λεει  το προγραμμα οδηγησης εντοπισε ενα σφαλμα στον ελεγκτη hard disk2  DR2   harddisk device dr2 data binary 0E018

 

πρεπει να ειναι η πλακετα του δισκου, δεν ξερω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον παιδια πλεον αρχισε να μην κανει και μπιπ το ηχειο της μητρικης  εχτες κολησε μια φορα εκανα επανεκινηση και εκανε μπιπ μετα απο καπια δευτερολεπτα, τωρα  πριν λιγο αρχισε να βγαζει τον κερσορα κιτρινο  και κολουσε συνεχεια,  μεχρι που εκανα επανεκινηση, και παλι αργησε να δωσει σημα στην οθονη,  μαλον τα φτυνει ο επεξεργαστης,  τελικα δεν πρεπει να ειναι ο δισκος, γιατι αν ειναι ο δισκος γιατι δεν δινει αμεσως σημμα  τι εμποδιζει ο δισκος, αρα μαλον ο επεξεργαστης δεν παει καλα και γι αυτο κανει αυτα που κανει τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο πιθανό βλέπω να τα φτύνει η motherboard ... αν μπορέσεις να βρεις καμια αλλη να δοκιμάσεις με αυτον τον επεξεργαστή η να βάλεις αλλο επεξεργαστή σε αυτην την μητρική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηγα στον τεχνικο του πλαισιου και μου λεει μπωρει ο δισκος να μην αφηνει την μητρικη να ανοιξει γιατι την μπλωκαρει, επισης, ολοι μου λενε οτι ειναι ο δισκος συμφωνα με το 0χ0000124 και τις αναφορες των windows ομως κανενα διαγνωστικο τεστ δισκου δεν βγαζει σφαλματα, (hd sendinel, seagate tools,  western digital tools, δεν ξερω πιο αλλο τεστ υπαρχει να κανω τεστ, εκανα και τα μεγαλα τα τεστ αυτα που πιανουνε πολυ ώρα)   αλλά.........   τιποτα  δεν βγαζει κανενα σφαλμα αλλα κι εγω πιστευω οτι ειναι ο δισκος, μητρικη και στην προϊγουμενη τα ειδια εκανε,  το ειδιο σφαλμα εβγαζε και εβαλα αλλη μητρικη εκανα φορματ αλλα το προβλημμα δεν λυθηκε χειροτερεψε κιολας, γιατι πριν κολουσε το βιντεο, τωρα κολαει τελειως μετα το φορματ πλεον δεν βγαζει ουτε μπλε οθονη  παρα μονο κολαει και κανει επανεκινηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ πανο προτειναμε καποιες λυσεις,δεν τις εκανες.οκ δες ξερεις λες,γιατι δεν βαζεις φωτογραφιες απο το bios σου να σε βοηθησουμε παραπανω?

επισης οταν λες οτι σου εβγαλε τον σενσορα κιτρινο....με ποιος drivers εισαι στην καρτα γραφικων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι με τους καινουριους της nvidia 320.49 με την gtx550Ti   αλλα  δεν ειναι το προβλημμα στην καρτα, με αυτον τον κωδικο που βγαζει ο τεχνικος του πλαισιου, και του public με ειπανε οτι ειναι ο δισκος μου

 

 

πραγμματικα τετοιο προβλημμα δεν εχω συναντησει ποτε, εχω τοσα χρονια υπολογιστη, και δεν μου ετυχε κατι τετοιο, μεχρι και αλλη μητρικη αλλαξα που ειχα μια  πρωχειρη, αλλα το προβλημμα παραμενει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...