Προς το περιεχόμενο

Κάρτα γραφικών και τροφοδοτικό


zarzonis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα.

Έχω ένα PC του 2007 με intel core 2 quad q6600 2.4GHz, μια 9500gt 1GB DDR2, 5GB RAM DDR2, έναν 840 pro 256GB, 3 μηχανικούς δίσκους(1TB, 320GB, 80GB), Gigabyte P35-DS4 μητρική και ένα τροφοδοτικό chieftec 550Watt. 

Θέλω να αλλάξω την κάρτα γραφικών μιας και θέλω να παίζω κανένα παιχνιδάκι αλλά δεν με ενδιαφέρουν τόσο τα γραφικά. Δεν με καίει δηλαδή να τα έχω όλα high κτλ. Εξάλλου και η οθόνη μου είναι 1280 x 1024 ανάλυση. Λογικά θα πάρω την EVGA 650Ti 2GB Boost Superclocked

http://www.amazon.co.uk/gp/product/B00C1K66GY/ref=gno_cart_title_1?ie=UTF8&psc=1&smid=A3P5ROKL5A1OLE

 

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν θα έχω θέμα με τα Watt του τροφοδοτικού με αυτή την κάρτα και γενικότερα αυτά που έχω. Υπάρχει περίπτωση να γίνει υπερφόρτωση και να καεί ή με 550 watt είμαι καλά; Το τροφοδοτικό έχει 6pin υποδοχή πάντως και μάλιστα 2.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά δε θα έχεις πρόβλημα με το τροφοδοτικό. Βέβαια σκέψου να προσθέσεις ram γιατί με 1gb εν έτει 2013, δύσκολα τα πράγματα. Επίσης σκέψου και την αλλαγή οθόνης. Αν πρόκειται να μείνεις όμως με την παρούσα, και με μία 7770 θα παίζεις τα πάντα στον max.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά δε θα έχεις πρόβλημα με το τροφοδοτικό. Βέβαια σκέψου να προσθέσεις ram γιατί με 1gb εν έτει 2013, δύσκολα τα πράγματα. Επίσης σκέψου και την αλλαγή οθόνης. Αν πρόκειται να μείνεις όμως με την παρούσα, και με μία 7770 θα παίζεις τα πάντα στον max.

Δεν έχω 1GB Ram. 5GB έχω. 1GB είναι η τωρινή κάρτα γραφικών με τεχνολογία DDR2. Οθόνη μπορεί να πάρω κάποια μεταχειρισμένη αν βρω σε καλή τιμή. Δεν θέλω να πάω σε Radeon αν και ξέρω ότι θα με βολέψει για τα παιχνίδια, επειδή το σύστημά μου τρέχει hackintosh για iOS Programming και η Nvidia υποστηρίζεται native από το λειτουργικό. Αυτή είναι και η κύρια χρήση του υπολογιστή αυτού. Και την 7770 θα μπορέσω να την κάνω να τρέξει σε Mac αλλά προτειμώ να μην μπω σε διαδικασία. Καλύτερα native υποστήριξη.

Με την οθόνη δηλαδή που έχω τώρα θα τα παίζω όλα max με αυτή την κάρτα γραφικών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. Αλλά καλό είναι -εφόσον βρεις κάτι οικονομικό όπως είπες- να αναβαθμίσεις και την οθόνη. Επίσης κοίταξε κι εδώ αν σε ενδιαφέρει: http://www.insomnia.gr/topic/489652-%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%8A%CE%BA%CE%BF%CF%84%CE%B1%CE%B6-%CF%83%CF%84%CE%BF-amazon/ και αυτή σαν εναλλακτική: http://www.skroutz.gr/s/3078865/Gigabyte-GeForce-GTX650-Ti-Boost-2GB-OC.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ έχω το σύστημά μου από το 2007 το οποίο περιέχει :

 

CPU : Core 2 Duo E8400 OC στα 3,5 GHz.

GPU : GTX 660 .

RAM : 4 GB DDR2

640 GB Hard Drive.

320 GB Hard Drive.

3 case fans.

PSU : 625 W.

 

Δεν έχω κανένα πρόβλημα. Ούτε κι εσύ θα έχεις.

 

http://www.geforce.com/hardware/desktop-gpus/geforce-gtx-650ti-boost/specifications

 

Καλύτερα ν' αγοράσεις απ' την εγχώρια αγορά τη κάρτα της Gigabyte που σου πρότεινε ο GP7. Το ίδιο ποσό χρημάτων θα δώσεις κι αν αγοράσεις από amazon, αφού τα μεταφορικά πλέον δεν είναι free.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το πήρα χαμπάρι για τα μεταφορικά από το Amazon αλλά δεν είχα δει την πολύ θετική κίνηση που κάνατε. Δεν την παίρνω από το Amazon τότε. Η Gigabyte είναι καλύτερη της EVGA. Βρήκα και την EVGA στο skroutz. Η συγκεκριμένη EVGA που αναφέρω είναι και overclocked επιπλέον από το εργοστάσιο. Δεν είναι απλή boost. 

http://www.skroutz.gr/s/3261497/EVGA-GeForce-GTX650-Ti-Boost-2GB-SuperClocked.html

 

Η διαφορά της στην τιμή με την gigabyte είναι στα 7-8 ευρώ. Δεν έχω θέμα γι'αυτά τα χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω ...εφοσον πας σε αυτα τα λεφτα μηπως να κοιταζες και καμια 7850?λογο του 256μπιτου memory bus Της 7850 σε σχεση με τα 192 της 650....+ οτι η 7850 κλοκαρουν πολυ δυνατα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να είναι καλύτερη αλλά δεν με ενδιαφέρουν oi Radeon λόγω της κύρια χρήσης του υπολογιστή που είναι για iOS programming σε Mac. Με τις Radeon θα έχω δουλειά για να τις σετάρω στα Mac. Προτειμώ να χάσω σε επιδόσεις στα παιχνίδια παρά την συμβατότητα στα Mac. Εξάλλου δεν με ενδιαφέρουν και τόσο τα καλύτερα γραφικά... Αρκεί να παίζω κανένα παιχνίδι θέλω για 2-3 χρόνια ακόμα μέχρι να πάρω καινούργιο PC. Ας είναι και στο low...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η Gigabyte είναι OC απ' το εργοστάσιο, στα 1032 MHz . Ο χρονισμός της EVGA που δείχνεις είναι στα 1072 Mhz.

 

Η κάρτα της EVGA θα μεταφέρει τη θερμότητα έξω απ' το κουτί, αλλά η κάρτα σου θα είναι πιο ζεστή απ' τη κάρτα της Gigabyte και θα κάνει περισσότερο θόρυβο. Μ' ένα μικρό manual OC μπορείς να πας και τη κάρτα της Gigabyte στα 1075 MHz. Σαν ψυκτική λύση για τη κάρτα γραφικών καλύτερη είναι της gigabyte. Αν θέλεις να έχεις μικρότερη θερμοκρασία στο κουτί και δε σε πειράζει ο λίγο παραπάνω θόρυβος επιλέγεις την EVGA. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε χάνεις την εγγύηση αν κάνεις εσύ OC, αρκεί το OC που θα κάνεις να μην είναι υπερβολικό. Αν θες να φτάσεις τα 1100 Mhz με τη gigabyte θα κάνεις ΟC κατά 6,5 % που είναι ένα ποσοστό αρκετό για να εκμεταλευτείς τη κάρτα σου περισσότερο, χωρίς ν' αυξηθεί αρκετά η θερμοκρασία της κάρτας. Μερικοί παίζουν με τις κάρτες τους με 20 % OC, ποσοστό το οποίο εγώ θεωρώ υπερβολικό (εκτός αν έχουν υδρόψυξη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον θα πάρω την EVGA τελικά. Φοβάμαι μην κάνω τίποτα με το overclocking και πάθει τίποτα η κάρτα. Παλιότερα είχα κάψει μια 8500GT 512GB κάνοντας την overclocking σε αυτά τα επίπεδα από όσο θυμάμαι. Καλύτερα να είναι μανίσιο το OC να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Εξάλλου η διαφορά τιμής είναι ασήμαντη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...