Προς το περιεχόμενο

περι καταναλωσης air condition


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενα πετρελαιοκινητο αμαξι συμφερει περισσοτερο απο ενα βενζινοκινητο;

 

Αντε αν πουμε ναι (που απολυτα ειναι λαθος) τι βγαινει;

 

Ψαξε για δεικτη αποδοσης, κατα ποση ψυξη αποδιδεται ανα κιλοβατ. Ο δεικτης λεγεται ΕΕR. Οσο πιο μεγαλος τοσο πιο καλα. Τα κλιματιστικα κλασης Α εχουνε τουλαχιστον δεικτη 3.2

Το inverter κανει το κλιμαστικο πιο αποδοτικο.

Αν βρεις ακομα κι ενα ακριβο κλιματιστικο με υψηλο EER πχ πανω απο 5 τσιμπα το. Θα πιανουνε τοπο οι κιλοβατωρες που χρεωνει η ΔΕΗ οσον αφορα την δροσια που δινει στον χωρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον inverter και no inverter έχουν μικρές διαφορές στις τιμές . 

Το inverter θα σου κάνει πραγματική οικονομία (με απόσβεση των extra χρημάτων που θα δώσεις) άν έχεις σκοπό να το καις αρκετές ώρες σχεδόν κάθε μέρα.
Αν έχεις σκοπό να πάρεις κλιματιστικό μόνο για τους καύσωνες (35 βαθμούς και πάνω) και να καίει 2-3 ώρες το μεσημέρι ε δεν θα δεις ουσιαστική διαφορά στο λογαριασμό της δεή. 

Παρ όλα αυτά όπως είπε και πιο πάνω ενα μέλος κοιτάζουμε EER και COP για το πόσο οικονομικό στην κατανάλωση είναι ένα μοντέλο.
Γενικά όμως τα inverter είναι πιο πολιτισμένα στην λειτουργία τους (πιο αθόρυβα) και αποδίδουν καλύτερα σε μεγάλο εύρος εξωτερικών θερμοκρασιών.

Εμένα είναι inverter 9αρι  και καίει μισή kwh ενώ άλλα αντίστοιχα inverter καίνε ακόμα και 1 kwh . 
Εγώ το χρησιμοποιώ πολύ για αυτί άξιζε η αγορά του . Το θέμα είναι ότι ένα inverter που καίει 1 kwh κοστίζει 350-400 ευρώ ενώ το δικο μου που καίει τα μισά κοστίζει 750 ευρώ. Ότι πληρώνεις παίρνεις κατα κανόνα.
Το οτι είναι ινβερτερ ένα κλιματιστικό δε πάει να πει απαραίτητα ότι έχει ουσιαστική διαφορά στη κατανάλωση με ενα συμβατικό. Πχ αν συγκρίνουμε ένα ινβετερ στα 350 ευρώ με ένα συμβατικό οι συντελεστές cop eer είναι σχεδόν ίδιοι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια για να μην ανοιγω νεο θεμα....

Η εσωτερικη μοναδα μεχρι ποση αποσταση μπορει να εχει μαξ με την εξωτερικη?

επειδη θελω να βαλω ενα κλιματιστικο σε ενα δωματιο το οποιο δεν εχει εξωτερικο τοιχο και για να φτασουν οι σωληνες ως τον εξωτερικο τοιχο ειναι περιπου 7-8 μετρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους.. 1) η καταναλωση παει αναλογα με το πως δουλευεις το κλιματιστικο.. Δηλαδη αναλογα με τις απαιτησεις σου.

2)ακομα η καταναλωση επηρεαζεται απο την εξωτερικη θερμοκρασια,τα τετραγωνικα και απο τη μονωση του χωρου.

Τα πραγματα για μενα ειναι ξεκαθαρα. Εχω μετρησει με συσκευη καταναλωσης κλιματιστικο inverter και οταν το δουλευω στο τερμα η καταναλωση φτανει οσο ενα on/off. Συμπερασμα:οσο καιει ενα συμβατικο καιει και ενα inverter απλα το inverter μπορει και αυξομειωνει την θερμοκρασια του αερα ενω το συμβατικο ή θα σου βγαλει στο μαξιμου κρυο αερα ή που δεν θα δουλευει καθολου ο συμπιεστης και κει π.χ τα 1300watt πεφτουν κατω απο τα 100watt!!! ενω το inverter αναλογα την θερμοκρασια που του εχεις ρυθμιση δουλευει σταθερα σε καποια watt.Με το inverter κερδιζεις σταθερη θερμοκρασια στο χωρο και λενε οτι αποδιδει καλυτερα στην θερμανση γιατι δεν παγωνει η εξωτερικη μοναδα. Το περιοργο ειναι οτι ειχα μετρησει και ενα toyotomi inverter και αυτο δουλευε με αλλο τροπο.. Δηλαδη ενω το ειχα ρυθμιση στους 25βαθμους αυτο αντι να πιασει σταθερα watt δουλεψε στο pick και ξεκινησαν να πεφτουν τα βατ αργα,δηλαδη τα 1000 βατ γινανε 250 μεσα σε καποια λεπτα και μετα τα ξαναπηγε στο πικ και παλι το ιδιο.. ενω το δικο μου panasonic δουλευει σταθερα το ιδιο και τα mistubishi. Το οικονομικο για μενα ειναι να σου αποδιδει με λιγοτερα watt. Αρα το inverter ειναι τροπος λειτουργιας και απο κει κερδιζεις μικρο ποσοστο καταναλωσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους.. 1) η καταναλωση παει αναλογα με το πως δουλευεις το κλιματιστικο.. Δηλαδη αναλογα με τις απαιτησεις σου.

 

 

επισης πανω σε αυτο...το να εχει εξω πχ 35 βαθμους και να πηγαινεις να βαζεις το μηχανημα στους 20-23 (και ξερω πολλους που το κανουν) για να σου κατεβασει ταχα γρηγορα θερμοκρασια κτλ...ειναι τερμα αντι-οικονομικο και το πεθαινεις κιολας, δεν σταματαει ποτε!

για μενα ακομα και τα on/off που ειναι Α - Α+, ανετα πιανουν την καταναλωση των φθηνων inverter με σωστη χρηση! απο εκει και περα ειναι αλλοι λογοι που καποιος θα παρει inverter, οπως ο λογος της πιο σταθερης θερμοκρασιας εντος του χωρου, οπως αναφερθηκε.

 

οποτε ο καθενας πρεπει να βλεπει που θα μπει το μηχανημα, ποσο θα δουλευει και με βαση τι λεφτα διαθετει, να κανει την αντιστοιχη αγορα. ποιος ο λογος ας πουμε να παρει το σουπερ ουαου πανακριβο inverter που καταναλωνει πολυ λιγο...για χωρο που θα το δουλευει ελαχιστα εως καθολου; απολυτως κανενας! παιρνει ενα φθηνο Α-Α+ και κανει μια χαρα τη δουλεια του!

Επεξ/σία από Alxnks
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε πόσο να ορίσουμε την επιθυμητή θερμοκρασία; Εγώ το έχω στους 25 βαθμούς.

 

Οι 23 δε μου φαίνονται υπερβολικά λίγοι. Οι 16-18, ναι.

 

Στο δικό μου πάντως, ένα 9άρι Fujitsu inverter, έχω βρει νομίζω τη χρυσή τομή για ευχάριστες συνθήκες στο χώρο: ο ανεμιστήρας σε Quiet και Economy mode on, στους 25 βαθμούς. Δροσίζομαι ακριβώς όσο θέλω, ούτε λίγο, ούτε πολύ ώστε να θέλω να το κλείσω μετά από λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε πόσο να ορίσουμε την επιθυμητή θερμοκρασία; Εγώ το έχω στους 25 βαθμούς.

 

Οι 23 δε μου φαίνονται υπερβολικά λίγοι. Οι 16-18, ναι.

 

Στο δικό μου πάντως, ένα 9άρι Fujitsu inverter, έχω βρει νομίζω τη χρυσή τομή για ευχάριστες συνθήκες στο χώρο: ο ανεμιστήρας σε Quiet και Economy mode on, στους 25 βαθμούς. Δροσίζομαι ακριβώς όσο θέλω, ούτε λίγο, ούτε πολύ ώστε να θέλω να το κλείσω μετά από λίγο.

 

και 25 λιγοι ειναι. αν ξεκιναει απο 35..το να σου κατεβασει 10 βαθμους και τοτε να κοψει...θα του παρει παρα πολυ ωρα και οπως ειπα ειναι και αντι-οικονομικο και του πεθαινεις και το συμπιεστη. θελει πολυ πιο σταδιακα να το ρυθμιζεις. αλλιως οτι μηχανημα και να εχεις, χαιρετας αποχαιρετας την υποτιθεμενη οικονομια του και του μειωνεις και χρονο ζωης.

οι 16-18 (που επισης εχω δει να ρυθμιζουν κι εχω φριξει) ειναι απλα τραγικο και ισως (λεω ισως) το καταλαβαινα αν το εκαναν τιποτα παππουδες που δεν νιωθουν απο τεχνολογια. μεχρι εκει ομως, οτιδηποτε αλλο ειναι απλα απαραδεκτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο δικό μου πάντως, ένα 9άρι Fujitsu inverter, έχω βρει νομίζω τη χρυσή τομή για ευχάριστες συνθήκες στο χώρο: ο ανεμιστήρας σε Quiet και Economy mode on, στους 25 βαθμούς. Δροσίζομαι ακριβώς όσο θέλω, ούτε λίγο, ούτε πολύ ώστε να θέλω να το κλείσω μετά από λίγο.

Οι θερμοκρασιες σε καθε κλιματιστικο ειναι στο περιπου(εγω θα ελεγα πλασματικες). Με την χρηση του κλιματιστικου μαθαινεις πως ανταποκρινεται σε καθε βαθμο και ετσι βρισκεις τη μεση ρυθμιση της θερμοκρασιας
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ, κάτι τέτοιο ήθελα να γράψω κι εγώ αμέσως πριν από σένα.

 

Εξάλλου σκέψου ότι το χειμώνα το βάζεις στους 25 βαθμούς και βγάζει ζεστό αέρα και το καλοκαίρι βγάζει κρύο στους ίδιους βαθμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενημερωτικα οποιος ενδιαφερεται η συσκευη μετρησης που εχω παρει το e-shop για μονο 1 βδομαδα το δινει στην μιση τιμη! http://www.e-shop.gr/product?id=PER.565854&sid=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενημερωτικα οποιος ενδιαφερεται η συσκευη μετρησης που εχω παρει το e-shop για μονο 1 βδομαδα το δινει στην μιση τιμη! http://www.e-shop.gr/product?id=PER.565854&sid=1

 

εχει ρυθμιση ωστε τις ωρες του νυχτερινου τιμολογιου να υπολογιζει με βαση την αντιστοιχη τιμη κιλοβατωρας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει ρυθμιση ωστε τις ωρες του νυχτερινου τιμολογιου να υπολογιζει με βαση την αντιστοιχη τιμη κιλοβατωρας;

 

Το πας μακριά νομίζω, εξάλλου η τιμή της κιλοβατώρας δεν είναι σταθερή, αλλά ανάλογη της συνολικής κατανάλωσης. Από ένα σημείο και μετά αυξάνεται η τιμή της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πας μακριά νομίζω, εξάλλου η τιμή της κιλοβατώρας δεν είναι σταθερή, αλλά ανάλογη της συνολικής κατανάλωσης. Από ένα σημείο και μετά αυξάνεται η τιμή της.

 

ε ναι αλλα αλλα βολευε πολυ αν ειχε τετοια λειτουργια. ειδα αλλωστε στη φωτογραφια οτι εχει...ρολοι; να δειχνει απλα την ωρα; να δειχνει ποση ωρα εχει λειτουργησει η συσκευη; απλα σκεφτηκα μηπως το ρολοι ειναι χρονοδιακοπτης και μπορει να υπολογιζει πρωινη/νυχτερινη καταναλωση ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...