Προς το περιεχόμενο

περι καταναλωσης air condition


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μα σου λέω, από κάποιες κιλοβατώρες και πάνω αλλάζει η τιμή της, και δε μπορείς να υπολογίσεις συνολικά την κατανάλωση ενός σπιτιού/ρολογιού με μετρητή κατανάλωσης.

 

http://www.energia.gr/photos/timologia%20dei%2001%2007%20xt.pdf

 

Δηλαδή από ένα σημείο και μετά θα έχει αλλάξει η τιμή της και εσύ δε θα το ξέρεις. Χμμ... εκτός κι αν κοιτάς το ρολόι, ή εκτός κι αν είσαι σταθερά κάτω από 800 κιλοβατώρες/4μηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

φιλε μου δεν εχω κατσεi ποτε να ασχοληθω να το ρυθμισω σε ευρω γιατι περα απο τα τρεχων βατ σου γραφει και τα συνολικα που εχεις καψει οποτε το βρισκω απο κει. Σου δειχνει και ποση ωρα δουλευει και οταν σταματαει να καταναλωνει σταματαει και ο χρονος. π.χ ειχα βαλει ενα θερμοπομπο και ειχα ρυθμιση τον θερμοστατη σε μια χ θερμοκρσια. Στις 10 ωρες δουλεψε 59λεπτα και εκαψε 2100watt δηλαδη 2 κιλοβατορες και 100watt.

 

εγω το χρησιμοποιω μια με δυο φορες σε καθε προιον για να δω τον τροπο καταναλωσεις της καθε συσκευης. π.χ το πλυντηριο μου δεν ηξαρα οτι στους 40βαθμους φτανει τα 2250watt και οτι στους 30βαθμους 1200watt. οποτε οταν τα ρουχα μου δεν χρειαζονται μεγαλη θερμοκρασια τα πλενω στους 30βαθμους. Συνολικα σχεδον μιση κιλοβατωρα καιει στους 40βαθμους και 180 με 220watt καιει στους 30

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μετρησει με συσκευη καταναλωσης κλιματιστικο inverter και οταν το δουλευω στο τερμα η καταναλωση φτανει οσο ενα on/off. Συμπερασμα:οσο καιει ενα συμβατικο καιει και ενα inverter 

Ελπίζω να μιλάμε για 2 κλιματιστικά inverter και on / off με ίδιους συντελεστές COP EER γιατί αλλιώς αυτό που λες είναι λάθος. 

 

 

 

Ε πόσο να ορίσουμε την επιθυμητή θερμοκρασία; Εγώ το έχω στους 25 βαθμούς.

 

Οι 23 δε μου φαίνονται υπερβολικά λίγοι. Οι 16-18, ναι.

 

Στο δικό μου πάντως, ένα 9άρι Fujitsu inverter, έχω βρει νομίζω τη χρυσή τομή για ευχάριστες συνθήκες στο χώρο: ο ανεμιστήρας σε Quiet και Economy mode on, στους 25 βαθμούς. Δροσίζομαι ακριβώς όσο θέλω, ούτε λίγο, ούτε πολύ ώστε να θέλω να το κλείσω μετά από λίγο.

Η θερμοκρασία άνεσης είναι 26 βαθμοί για το χώρο σε ψύξη . Δεν είναι νόμος όμως  αυτό . Πηγάζει απο στατιστικές . Εγώ προσωπικά το κλιματισιτκό το ρυθμίζω στους 28 βαθμούς. Παρ όλο που το βάζω στους 28 ο χώρος μετά απο ώρα πιάνει 26.5 βαθμούς κελσίου. Τον ανεμιστήρα συνήθως στο quiet και ελάχιστες φορές στο auto γιατί το κλιματιστικό είναι κάπως δυνατό .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι ακριβως.. με το ιδιο cop,eer,btu και τροπο λειτουργιας. Ενα αλλο παραξενο.. το δικο μου(panasonic) με cop 3.8 στο full καιει λιγοτερο απο ενα mistubishi με cop 4. Το δικο μου εφτασε μεχρι τα 1800watt ενω το mitsubishi 2200watt!!! και δεν μπορω να πω οτι το mitsubishi ειχε καλυτερη αποδοση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και προφανως αυτα που γραφουν στα κλιματιστικα για καταναλωση σε ψυξη και σε θερμανση πρεπει να ειναι ο μεσος ορος. Γιατι το δικο μου στην θερμανση γραφει 1124watt και φτανει τα 1800watt και στην ψυξη 1000watt και φτανει τα 1200watt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξακολουθείς όμως να χρησιμοποιείς τον όρο «φτάνει».

 

Αν μιλάμε για στιγμιαίες καταστάσεις, ας φτάσει και 3600W, αυτό που με ενδιαφέρει είναι η μέση και συνολική κατανάλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι λιγοτερα..

 

Ναι φιλε μου φτανει.. γιατι αμα ανοιξω τα παραθυρα και ο αισθητηρας διαβαζει συνεχεια χαμηλη θερμοκρασια θα δουλευει συνεχεια ετσι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μέση κατανάλωση ήταν μεγαλύτερη στο 4άρι; απαντηση οχι λιγοτερη.

 

 

 

Εξακολουθείς όμως να χρησιμοποιείς τον όρο «φτάνει».

Αν μιλάμε για στιγμιαίες καταστάσεις, ας φτάσει και 3600W, αυτό που με ενδιαφέρει είναι η μέση και συνολική κατανάλωση. απαντηση Ναι φιλε μου φτανει.. γιατι αμα ανοιξω τα παραθυρα και ο αισθητηρας διαβαζει συνεχεια χαμηλη θερμοκρασια θα δουλευει συνεχεια ετσι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωπα εδω ειναι το μπερδεμα..! Η μεση καταναλωση δεν ειναι αυτη που γραφει στα χαρτια ο κατασκευαστης??? γι αυτη λεω οτι ειναι μικροτερη στο mits. αλλα στην πραξη οταν το μετρησα στο peak της λειτουργιας του εφτασε περισσοτερα βατ απ οτι στο panasonic. Δηλαδη θελω να πω οτι στα χαρτια νικαει το mits. αλλα στην πραξη το panasonic!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε στον μετρητή κατανάλωσης ποιο νικάει;

 

Το να βλέπεις μεγαλύτερα στιγμιαία peaks στο ένα, δε νομίζω ότι σημαίνει πως και η (πραγματική, όχι στα χαρτιά) μέση κατανάλωσή του είναι μεγαλύτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το panasonic! και αυτο σου λεω δεν ειναι στγμιαια γιατι δουλευουν συνεχεια μεχρι να πιασουν την επιθυμητη θερμοκρασια. 2200watt to mist. kai 1800watt to panas. και στα χαρτια να δειχνει οτι το mits. ειναι πιο οικονομικο! και το εγραψα πιο πανω.. (Ενα αλλο παραξενο.. το δικο μου(panasonic) με cop 3.8 στο full καιει λιγοτερο απο ενα mistubishi με cop 4. Το δικο μου εφτασε μεχρι τα 1800watt ενω το mitsubishi 2200watt!!! και δεν μπορω να πω οτι το mitsubishi ειχε καλυτερη αποδοση..)

 

14500btu ειναι και τα 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, και πάλι όμως ενδέχεται να παίζει ρόλο και ο τρόπος λειτουργίας του καθενός.

 

Γιατί μπορεί π.χ. το Low στο ένα να είναι διαφορετικό απ' το Low στο άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...