Προς το περιεχόμενο

Iδιόρρυθμα usb sata enclosures (windows + mac )


Ozone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας
 
έχω δυο σκληρούς δίσκους και 2 usb enclosures:
 
western digital 2.0 TB
western digital 1.0 TB
 
(advanced format)
 
sharkoon rapid case 3.5
manhattan Hi-Speed USB to SATA/IDE Adapter
 
Το πρόβλημα είναι όταν :
 
usb enc.                         HDD
A                                  2.0TB
B                                   1.0TB
 
όταν κάνω φορματ τον 2.0 tb σε mac partition με το usb enc A το mac τον αναγνωρίζει κανονικά χωρίς πρόβλημα αλλά όταν αφαιρέσω τον δίσκο από το usb enc A και το βάλω στο Β τότε μου βγάζει initialize disk , ignore .... με λίγα λόγια ότι δεν τον αναγνωρίζει και πρέπει να τον φορμάρω. επίσης στο disk utility τον βρίσκει να είναι Master boot record και όχι GUID. Το ίδιο συμβαίνει και με τον 1.0ΤΒ εάν τον φορμάρω με το usb enc B  γίνεται mount κανονικότατα αλλά εάν το αφαιρέσω και τον βάλω πίσω στο usb A τότε δεν γίνεται mount και βγάζει το ποιο πάνω μήνυμα.
Την ίδια διαδικασία έκανα σε 3 διαφορετικά MAC έτσι απέκλεισα το ενδεχόμενο ότι φταίει το μακ μου. αυτό συμβαίνει και με NTFS. 
Με λίγα λόγια εγώ δεσμεύομαι να έχω τον δίσκο μόνο στο συγκεκριμένο usb enclosure χωρίς να έχω την δυνατότητα να το αλλάξω στο μέλλον λόγο βλάβης με αποτέλεσμα να μην μπορώ να πάρω τα δεδομένα μου πίσω.
Είναι δυνατόν τα συγκεκριμένα usb enc να κλειδώνουν τον σκληρό ώστε μόνο άστα να μπορούν να τον ξανακάνουν mount ??
 
( ακριβως το ιδιο συμβαινει και σε windows laptop. οταν γινει η αλλαγη enclosures μου ζητα να κανω φορματ τους δισκους αλλα οταν τους βαλω πισω στα enclosures δουλευουν.)
 
υπόψη ότι είμαι πολύ έμπειρος στα mac και με partitions κτλπ.. απλά έχω ένα θέμα που πρώτη φορά συνάντησα και είπα να σας ρωτήσω να δω μήπως σας έτυχε....
 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...