Προς το περιεχόμενο

CM Storm Trigger (Ποια ειναι η γνωμη σας)


Sog96Ch

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψιλοάσχετο, μπορούμε να το πλύνουμε;

 

Ήθελα να ρωτήσω το ίδιο για το Sidewinder X6, αλλά με πρόλαβε αυτό.

 

Edit: Damn, μόλις συνειδητοποίησα ότι δεν έχει Calculator key :Ρ, ελπίζω να το γίνεται να setάρω κάποιο macro.

Επεξ/σία από phanispal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 155
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

 

Edit: Damn, μόλις συνειδητοποίησα ότι δεν έχει Calculator key :Ρ, ελπίζω να το γίνεται να setάρω κάποιο macro.

θα σου πώ ένα πολύ πρόχειρο τρόπο που έκανα εγω..

 

βρες το  calculator πήγαινε properties και βάλε shortcut key : ctrl +alt + c ( αυτό προφανώς είναι δικής μου έμπνευσης.. :P )

 

πήγαινε μετά φτιάξε μια μακροεντολή με το παραπάνω συνδυασμό σε κανονικό χρόνο, ανάθεσέ την σε κάποιο Μ-key και είσαι έτοιμος

 

θα δω αν μπορώ να κάνω κάτι και με media buttons , γιατί είναι τόσο βλάκες εκεί στη cm που ενώ σε αφήνουν να κάνεις το γράμμα Α calculator και vol up ή mute, δε σε αφήνουν να κάνεις τα macro.. 

βλάκες.. 

 

edit τελικά βαριέμαι να ασχοληθώ κι άλλο , θα θυσιάσω τα page up , down home , end που ποτε δε χρησιμοποιω 

 

edit 2 αν βγαλεις τα πληκτρα ναι τα πλενεις κανονικα, το ιδιο το πληκρολογιο οχι

δυστυχώς σε μας δεν έχει μέσα το ειδικό εργαλειάκι για να βγάζεις τα πλήκτρα όπως σε άλλα cm , οπότε προμηθεύσου του το ή προσοχή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το Sidewinder είχα κάνει το λάθος να ρουφήξω τη σκόνη κ.λπ. με τη σκούπα έχοντας βγάλει το τελικό εξάρτημα, με αποτέλεσμα να το γρατζουνίσω ελάχιστα και να φύγει το χρώμα από τις γωνίες σε μερικά πλήκτρα και να φαίνονται κόκκινες λόγω backlight lighting.

 

Άραγε να γίνεται το ίδιο και με το Trigger;

 

Σίγουρο ότι δεν πλένεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το Sidewinder είχα κάνει το λάθος να ρουφήξω τη σκόνη κ.λπ. με τη σκούπα έχοντας βγάλει το τελικό εξάρτημα, με αποτέλεσμα να το γρατζουνίσω ελάχιστα και να φύγει το χρώμα από τις γωνίες σε μερικά πλήκτρα και να φαίνονται κόκκινες λόγω backlight lighting.

 

Άραγε να γίνεται το ίδιο και με το Trigger;

 

Σίγουρο ότι δεν πλένεται;

στο Link.png Site: βιντεακι ειδα να το παταει τζιπακι..δεν νομιζω να χει θεμα με το ρουφηγμα της σκουπας!

εγω στη θεση σου θα ρουφαγα απο ολα τα κουμπια τις γωνιες ωστε να φαινεται σαν σχεδιο :-P 

 

παιδια, η mini usb θηρα που χει απο πισω που χρησιμευει? μεσω αυτης γινεται η συνδεση και θελει και ξεχωριστο ρευμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τη nini USB port το συνδέεις στον υπολογιστή.

 

Οι άλλες δύο ανήκουν στο Hub, αλλά πρέπει να συνδέσεις και εξωτερική τροφοδοσία, η οποία δεν περιλαμβάνεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το Sidewinder είχα κάνει το λάθος να ρουφήξω τη σκόνη κ.λπ. με τη σκούπα έχοντας βγάλει το τελικό εξάρτημα, με αποτέλεσμα να το γρατζουνίσω ελάχιστα και να φύγει το χρώμα από τις γωνίες σε μερικά πλήκτρα και να φαίνονται κόκκινες λόγω backlight lighting.

 

Άραγε να γίνεται το ίδιο και με το Trigger;

 

Σίγουρο ότι δεν πλένεται;

το εργαλείο για τα πλήκτρα που η cm το δίνει σε όλα μάλλον τα υπόλοιπα και φθήνοτερα μοντέλα (εκτός από το δικό μας) είναι έτσι και θεωρείται και καλά ο πιο ασφαλής και εύκολος τρόπος να βγάλεις τα πλήκτρα σου 

(και βέβαια και άλλες εταιρείες δίνουν τέτοιο , όχι μόνο η cm storm) 

 

τώρα αν και τα switches από κάτω είναι αδιάβροχα ή γενικά το πληκτρολόγιο είναι αδιάβροχο δεν ξέρω, αλλά δε νομίζω κιόλας 

 

f13ea999d2.jpg

 

 

 

 

ΥΓ άσχετο, κολλήστε το αυτί σας στο πληκτρολόγιο με backlight ανοικτό και κλειστό και παρατηρείστε τη διαφορά στον ήχο :P

 

 

YΓ2 να αναφέρω και το review του hw box που είχε γίνει πριν κάποιο καιρό και το βρίσκω αρκετά αναλυτικό (σε σχέση με του thelab) 

 

http://www.hwbox.gr/content/72-cooler-master-storm-trigger-review-pull-trigger.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πλήκτρα λογικά τα πλένεις σε καμιά λεκάνη με νεράκι (ειναι σουπερ ντουπερ χαραγμενα με λειζερ, δε θα μασησουν τιποτα και καθαριστικο να βαλεις πιστευω.. )  και το υπόλοιπο απλά το φυσάς ή καθαρίζεις με κάνα υγρό πανάκι τα σημεία που δεν είναι ευαίσθητα αλλά μπορεί να ακουμπάς συχνά και να έχουν γεμίσει από τη μπιχλα σου

 

τα μερη που μπορουν να χαλασουν απο το νερο , απλα στεγνο πανι και φυσημα 

 

αλλωστε το 90% της βρωμας θα ειναι στο wrist-rest και τα πληκτρα

 

αναμεσα σε αυτα απλα θα πεσει νεκρο δερμα που με λιγο δυνατο φυσημα θα φυγει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα το φροντιζεις σε τακτικη βαση , δε θα χρειαστει ισως και ποτε να κανεις γενικη φασινα 

 

επισης αν δεν πας με βρωμοχερα να το δουλευεις (πχ φαγητα και διαφορα αλλα μπιχλιαρικα) δε προκειται να βρωμισει καθολου γρηγορα

 

εγω τωρα που γυρισα απο  θαλασσα καθομαι στο λαπτοπ μου αποκλειστικα και μονο επειδη εχω αλατια και καμποση ετσω και λιγη  λαδιλα και δε θελω να γεμισω το καλο μου πληκτρολογιο , ποντικι και καρεκλα  , μεχρι να πλυθω δε θα κατσω στο desktop :lol:

 

βεραντουλα καφεδακι και λαπτοπ που παραδοξως ειναι καθαρο γιατι προσφατα του εκανα την ετησια καθαριοτητα του :P 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θέμα είναι τι παραπάνω θα μας προσφέρει που δεν έχουμε ήδη

 

εγώ για τα usb αδιαφορώ γιατί είμαι περιτριγυρισμένος από usb , για το φωτισμό όμως αναρωτιέμαι τι το καλύτερο θα μπορούσα να έχω με ένα τροφοδοτικό

 

είναι μεγάλη μαλακία τους πάντως που δεν έβαλαν διπλό usb όπως άλλα πληκτρολόγια (πχ το logitech g710+)

 

και δυστυχώς μες στο σπίτι έχω διάφορα τέτοια τροφοδοτικά , αλλά κανένα των 5V όλα είναι των 12

 

και φυσικά δεν δοκιμάζω να βάλω 12αρη επάνω και να το κλαίω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός απ' το να συνδέσεις κανα περιφερειακό, διάβασα ότι «ξεκλειδώνει» άλλα δύο επίπεδα φωτισμού, προς τα πάνω λογικά.

 

Η αλήθεια είναι ότι είναι αρκετά έντονος ο φωτισμός και χωρίς την extra τροφοδοσία, οπότε δεν ξέρω μήπως γινόταν απλά ενοχλητικός αν αυξανόταν κι άλλο.

 

Σχετικά με το διπλό USB, τι εννοείς; Α, μάλλον εννοείς να παίρνει την extra τροφοδοσία απ' το διπλό USB, αντί για εξωτερική τροφοδοσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αυτό εννοώ και αυτό κάνει πχ η logitech όπως λέω και πιο πάνω στο δικό της μηχανικό έχει διπλό usb (βέβαια κάνει πάνω από τα διπλάσια σε σχέση με το δικό μας και δυστυχώς είναι και πανάσχημο.. )  , αλλά η cm γενικά ώρες ώρες επιλέγει παράξενες λύσεις.. 

 

YΓ το logitech..

 

06_cord.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...