Προς το περιεχόμενο

Xfx 7970 3 monitor set up ή 4K ?


Chaos KinG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδες κατα το τελος/αρχη 2013/2014 εχω σκοπο να κανω 3x 1080p monitor setup αλλα στην Computec βγηκαν τα 4K Monitor και ειμαι σε δήλιμα τη απο τα 2 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες μεχρι ενα 500-600αρι θα εδινα για μια 4k με καλα ms (5 και κατω) . Οι 3 οθονες θα μου βγουνε καπου στα 450€ αλλα θα δωσω την 3D για 230€ (αρχικη  270€).

Δεν νομιζω να ειναι χιλιάρικο παντος καπου στο 700-800 περιμενω εγω ε και μεχρι να παρω κανενα 600 πιστευω (ελιπιζω) θα πανε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα μπορει η asus να κανει 4K € :P αλλα ειναι μονοπώλιο μεχρι το 2014 εχουμε δρομο. Αλλα μαλλον 3 monitor το κοβω δεν παιζει  να πεσει κατω απο 2000€ συντομα . damn .

Thanks που έθιξες την τιμη και εψαξα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι 27άρες 1440p και έχουν 500-700€ τουλάχιστον και δε βλέπω να πέφτουν.

 

Οι 30άρες 1600p έχουν τουλάχιστον 1000ρικο.

 

Τον πρώτο καιρό τουλάχιστον, δύσκολα βλέπω τις επώνυμες κάτω από 2 χιλιάρικα, πιο πιθανό στα 3-4. Για 32άρες μιλάω.

 

http://www.extremetech.com/gaming/157319-asus-4k-monitor-is-just-4k-but-dont-get-too-excited-your-computer-isnt-powerful-enough-to-use-it

 

http://www.engadget.com/2013/06/03/asus-31-5-inch-4k-monitor-priced-at-3-799-39-inch-version-com/

 

Το θέμα είναι ότι ο κόσμος δε φαίνεται διατεθειμένος να κάνει τη μετάβαση σε 1440/1600p, οπότε για 4Κ το βλέπω πολύ δύσκολο, αν βάλεις στο παιχνίδι και ότι θες πολύ μεγαλύτερη υπολογιστική δύναμη σε GPU επίπεδο, πέρα απ' το κόστος του monitor δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+ οτι κανονικα η 4κ αναλυση επρεπε να λεγεται 2160, δηλαδη δεν ειναι τοσο μεγαλη αναλυση οσο ακουγεται. Μονο για μεγαλυτερη επιφανεια εργασιας , γιατι εφαρμογες κτλ θα αργησουν μερικα χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταξ, με τις ετυμολογίες δε βγάζεις άκρη, 3Κ, 4Κ, 8Κ, @@Κ.

 

Η διαφορά στην ανάλυση πάντως θα είναι τεράστια, μιλάμε για 4 φορές μεγαλύτερη από το 1080p.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...