Προς το περιεχόμενο

Intel 4Gen or AMD


MarlboroRed

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχάς καλησπέρα φίλοι μου,

Θέλω λοιπόν με λίγα λόγια την γνώμη σας για την πιο δυνατότητες=τιμή λύση που μπορώ να έχω σε μια σύνθεση τον 1200-1400 ευρώ ΔΕΝ θα χρειαστώ ποντίκι,πληκτρολόγιο,οθόνη (Samsung 32'' 1920x1080) γενικά τίποτα από περιφερειακά μόνο πύργο. Χρήση = Gaming, Softaware Developing(Light), Photoshop,Video Editing και OverClock. (έχω και δεύτερη οθόνη LCD 17αρα για προγράμματα που θέλουν χώρο) 

 

1ο ΣΎΣΤΗΜΑ -INTEL-

 

Corsair Carbide Series 500R 
Asus Maximus VI Hero 
Intel Core i7-4770K    
Kingston HyperX Beast 8GB DDR3-2400MHz Dual Kit (XMP) 
Samsung 840 Series 120GB 2.5-inch SSD 
Corsair AX Series AX760                      
Gigabyte GeForce GTX770 2GB WindForce 3X OC 
 
1370 ευρώ 
 
2ο ΣΎΣΤΗΜΑ -AMD
 
CoolerMaster Storm Scout 2 
Asus Crosshair V Formula-Z 
AMD FX-8350 
Kingston HyperX Beast 16GB DDR3-2400MHz Dual Kit (XMP) 
Samsung 840 Series 120GB 2.5-inch SSD 
Corsair GS Series GS700 80Plus Bronze 
Gigabyte GeForce GTX770                 

 

1100 ευρώ

 

επίσης διαθέτω την H100 αλλά δεν ξέρω αν κάνει σε Socket 1150/ΑΜ3+ (PUSH&PULL)

 

ευχαριστώ και ευχαρίστως να μου παραθέσετε και άλλες συνθέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάρε intel. τον πήρα και εγώ. Στην κατανάλωση είναι μάνα δεν καίει τίποτα.

Αλλά γτ να αλλάξεις PC? ουσιαστικά δεν θα καταλάβεις τίποτα.

Δεν αξίζει η αλλαγή.

 

Εγώ είδα την διάφορα όταν πήγα από τον first gen στον haswell overclock στο 4.7ghz.

Τουμπανο το PC. Θα ξανά αλλάξω στον 8th gen και αν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί θέλω να αλλάξω Mobo/RAM(MHz)/PSU/GPU/SSD( έχω HDD) Δηλαδή λες απλά να πάω σε 1155 απλά πιο δυνατά πράγματα?? Δεν αξίζει να πάω σε 1150 που έχουν και κάποια παραπάνω καλούδια  ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να πουλήσω αυτό που έχω τώρα και να πάρω ένα που μπορώ να το OverClockαρω πιο πολύ,πιο εύκολα και πιο κρύα, αρα μου λες απλά να πάρω την κάρτα γραφικών γιατί τώρα δεν έχω καμιά και τον SSD και να μείνω ως έχω ? by the way κοιτάω τώρα στο internet και βλέπω bencmarks για i7 2700Κ , i7 3770K και i7 4770K και μόνο ο 2700Κ πάει στα 5 Ghz 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ώρα πήγαινε για ssd και VGA. Έχε και το νού σου στο θέμα με τις προσφορές. Πιστεύω θα παίξουν κάποιες το επόμενο διάστημα για μητρικές 1155.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που διαθέτεις τα χρήματα, δεν βρίσκω λόγω να πας σε AMD 8350. Ο Intel 4770 πέρα από πιο γρήγορος στις περισσότερες περιπτώσεις, είναι και πιο φρέσκο προϊόν. Προχώρα άφοβα!
Ο δίσκος δεν ξέρω αν θα σου φτάσει. 120GB νομίζω θα σου πέσουν λίγα για games και όλα αυτά που θέλεις να κάνεις. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που διαθέτεις τα χρήματα, δεν βρίσκω λόγω να πας σε AMD 8350. Ο Intel 4770 πέρα από πιο γρήγορος στις περισσότερες περιπτώσεις, είναι και πιο φρέσκο προϊόν. Προχώρα άφοβα!

Ο δίσκος δεν ξέρω αν θα σου φτάσει. 120GB νομίζω θα σου πέσουν λίγα για games και όλα αυτά που θέλεις να κάνεις. 

έχω 2x1 τερα HDD SATA 3 Western Digital 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν σε πειράζει να έχεις μηχανικούς, πάσο.
Εγώ πάντως έβαλα 2x250GB Raid 0 SSD. 500GB δηλαδή σύνολο. Ότι άλλο θέλω για αποθήκη και μουσική σε εξωτερικούς μηχανικούς ή σε κανονικούς δίσκους σε Dock.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την συνθέσει πως την βλέπεις? την Ιντελ , για δες και αυτην 

Corsair Carbide Series 500R 
Asrock Z77 OC Formula 
Intel Core i7-3770K 
Kingston HyperX Beast 8GB DDR3-2400MHz 
Samsung 840 Series 120GB 
Corsair GS Series GS700 
Gigabyte GeForce GTX770 2GB WindForce 3X OC 
 
1320 αλλά !! είναι με 3ης γενιάς ιντελ 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Το κουτί δεν μου αρέσει. Αυτό είναι προσωπική γνώμη υποκειμενική. Παρόλα αυτά είναι ότι πρέπει για Cable Managment.

2) Θα έπαιρνα ASUS ή Gigabyte μητρική με το κορυφαίο Chispet πάντα, επειδή τις εμπιστεύομαι περισσότερο. Και αυτό προσωπική γνώμη.

3) Δεν υπάρχει λόγος να δώσεις τόσα πολλά λεφτά για μνήμες. Γιατί να πάρεις 2400MHz;

4) Αν κόψεις από μνήμες και σε παίρνει, γιατί δεν βάζεις ένα Modular TX; http://www.e-rainbow.gr/Product/2524/Instance/2535/Page/238/

5) Η κάρτα είναι όλα τα λεφτά! :)http://www.insomnia.gr/topic/490446-gigabyte-gtx-770-unboxing-benchmarks/

6) Όχι 3770k. Πιο ωραία φάση να έχεις τα πάντα new! CPU + MOBO + VGA... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες ε??? Κοίταξε να με καυλώσεις να πάω να τα πάρω χαχα, RAM θέλω να τις πάω 2.8 , 3 και cpu ο 4770Κ πάει ως 4.7 λένε όσο αναφορά το κουτί το παίρνω γιατί είναι σίγουρο ότι χωράει τον Η100 PUSH/PULL 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από θέμα ψυχολογίας και μόνο όχι 3770K. Αν είναι να αρχίσουμε να κόβουμε λεφτά να βάλουμε στο παιχνίδι και τον 8350.

CPU 4770k και VGA GTX 770 έχουν κλείσει. :)

Και όταν βγάλει νέες οι ATi κράτα κανά φράγκο στην άκρη να ρίξεις άλλη μία. :D

Δεν υπάρχει λόγος να δώσεις λεφτά για μνήμες. Δεν θα δεις ούτε 1fps στα παιχνίδια. Παλιά ήταν μόδα οι ακριβές και γρήγορες μνήμες που μετράγαμε Winrar bench και Sanda. 
Αν θες από την άλλη να τα τουμπανιάσεις όλα, χτύπα τες.
Διαφορετικά: http://www.info-world.gr/pegasus/products01/show00.php?code=56678&pcode=SHOW_PROD56678

Έχε υπόψη σου πάντως πως όσο πιο ογκώδες είναι το dimm της μνήμης, τόσα περισσότερα προβλήματα χωροταξίας θα σου δημιουργήσει. Μπορεί και όχι βέβαια, αλλά στο λέω να το έχεις στο μυαλό σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...