Προς το περιεχόμενο

Μετατροπή JPG σε PDF


deesnider

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλαράκια, αν μπορείτε λύστε μου μια απορία, διότι έχω χαζέψει! Έχω κάμποσα σετ από φωτογραφίες σε jpg και θέλησα να τις μετατρέψω σε pdf. Χωρίς να το έχω επιχειρήσει άλλη φορά, κατέβασα (με τυχαία επιλογή μεταξύ των πολλών που βρήκα) και δοκίμασα τα παρακάτω 2 free προγραμματάκια, τα οποία - λένε ότι... - κάνουν ακριβώς αυτή τη δουλειά:
 

post-201720-0-94823300-1371925593_thumb.jpeg
post-201720-0-67924900-1371925617_thumb.jpg

 
Προσπάθησα και με τα δύο, εισάγοντας είτε «χύμα» jpg, είτε ολόκληρο φάκελο. Το αποτέλεσμα είναι και με τα δύο το ίδιο: Ενώ η μετατροπή δείχνει ότι ξεκινά και ολοκληρώνεται κανονικά, δημιουργώντας ένα pdf στο φάκελο αποθήκευσης που έχω ορίσει, όταν πάω να το ανοίξω - χρησιμοποιώ το sumatra για άνοιγμα pdf - παρουσιάζεται ένα pdf που αποτελείται μεν από τόσες σελίδες, όσα και τα jpg που υποτίθεται ότι έχουν μετατραπεί, οι οποίες όμως ...δε δείχνουν τίποτα! Είναι τελείως λευκές...
 
Θεωρώ απίθανο να είναι πρόβλημα τού sumatra, μια και όλα τα pdf που έχω αποθηκευμένα στον υπολογιστή, τα ανοίγει κανονικότατα.
 
Αμφότερα τα προγράμματα, δε βλέπω να έχουν κάποιες ιδιαίτερες ρυθμίσεις, ώστε να υποθέσω ότι κάνω κάτι λάθος. Φαντάζεστε κάτι; Εναλλακτικά, έχετε να προτείνετε κάποιο δοκιμασμένο free πρόγραμμα, προκειμένου να κάνω επιτυχώς τη μετατροπή αυτή;
 
Ευχαριστώ προκαταβολικά! 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην κουράζεσαι bro.

 

Τρόπος 1: κατεβάζεις το bullzip pdf printer (free) που είναι εικονικός "εκτυπωτής" pdf και "τυπώνεις" απευθείας σε full page pdf.  Απλά ανοίγεις τις φωτό σου πχ με το image viewer των windows και από την επιλογή εκτύπωση επιλέγεις το bullzip.  Αν θέλεις παραπάνω από μία ταυτόχρονα, επίλεξέ τις όλες μέσα από τον φάκελό τους, και κάνε δεξί κλικ>εκτύπωση.

 

Τρόπος 2: κάνεις copy/paste την εικόνα σε ένα κενό έγγραφο του word από άκρη σε άκρη πάνω στη σελίδα, και επιλέγεις save as>pdf

 

προφανώς ο πρώτο τρόπος είναι ευκολότερος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες οπωσδήποτε να κάνεις pdf κάνε τα με το irfanview κατέβασε και το πακέτο με τα plugin και από το μενού Options->multipage images θα μπορείς να κάνεις pdf.

 

Για την δουλειά που λες όμως είναι 1000 φορές καλύτερα να τα κάνεις cbr ή cbz ,ουσιαστικά απλά τα συμπιέζεις σε rar ή zip,αν θες να εμφανίζονται με συγκεκριμένη σειρά βάζεις τα ονόματα με νούμερα )και τα βλέπεις με κάποιο πρόγραμμα comic book reader π.χ. το HoneyView που είναι σαν το sumatra ένα εκτελέσιμο αρχείο μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικώς, τα έκανα pdf με το infranview, μια και το είχα ήδη εγκατεστημένο σαν image viewer (απλά έβαλα και το πακέτο με τα plugin, που δεν το είχα και η δουλειά έγινε ταχύτατα). Σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην σβήσεις όμως τις φωτογραφίες από τον δίσκο γιατί κατά πάσα πιθανότητα θα έχει μοιωθεί η ανάλυση των φωτογραφιών κατά την μετατροπή.

 

Γιατί όμως επέλεξες να κάνεις κάτι τέτοιο; Δεν κερδίζεις κάτι. Καλύτερα να τις έκανες cbr όπως είπε ο elf.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην σβήσεις όμως τις φωτογραφίες από τον δίσκο γιατί κατά πάσα πιθανότητα θα έχει μοιωθεί η ανάλυση των φωτογραφιών κατά την μετατροπή.

 

Γιατί όμως επέλεξες να κάνεις κάτι τέτοιο; Δεν κερδίζεις κάτι. Καλύτερα να τις έκανες cbr όπως είπε ο elf.

 

Τις αρχικές φωτογραφίες, τις κρατώ ούτως ή άλλως. Αυτό που είπε ο elf, δεν το έκανα, διότι ...δεν κατάλαβα πως γίνεται! Πως δηλαδή επιλέγω από το πρόγραμμα συμπίεσης (το 7z εν προκειμένω) το να τις κάνω cbr ή cbz; Εκτός κι αν εννοεί κάτι άλλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις αρχικές φωτογραφίες, τις κρατώ ούτως ή άλλως. Αυτό που είπε ο elf, δεν το έκανα, διότι ...δεν κατάλαβα πως γίνεται! Πως δηλαδή επιλέγω από το πρόγραμμα συμπίεσης (το 7z εν προκειμένω) το να τις κάνω cbr ή cbz; Εκτός κι αν εννοεί κάτι άλλο.

Απλά της συμπιέζεις, ή σαν rar ή σαν zip, και κάνεις μετονομασία,αν το έχεις να σου δείχνει και της καταλήξεις,από rar σε cbr(comic book rar) ή από zip σε cbz (comic book zip),ακόμα και να μην αλλάξεις όνομα(κατάληξη) μπορείς να τα ανοίξεις με το honeyview,από την στιγμή που έχει μόνο εικόνες ένα αρχείο θα το παίξει χωρίς προβλήματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά της συμπιέζεις, ή σαν rar ή σαν zip, και κάνεις μετονομασία,αν το έχεις να σου δείχνει και της καταλήξεις,από rar σε cbr(comic book rar) ή από zip σε cbz (comic book zip),ακόμα και να μην αλλάξεις όνομα(κατάληξη) μπορείς να τα ανοίξεις με το honeyview,από την στιγμή που έχει μόνο εικόνες ένα αρχείο θα το παίξει χωρίς προβλήματα. 

 

Θα το δοκιμάσω φίλε μου, τώρα που το κατάλαβα! Μια ερώτηση μόνο: Το compression level που θα επιλέξω στο 7z, έχει κάποια σημασία, προκειμένου να ανοίγουν χωρίς προβλήματα οι συμπιεσμένοι φάκελοι με το honeyview;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν έχει σχέση,πρόσεχε μόνο να τα κάνεις zip και όχι 7zip τα αρχεία.

Μιας και οι εικόνες είναι πολύ δυνατά συμπιεσμένες δεν έχει νόημα να βάλεις ψιλό compression level,βάλε το archive για ταχύτητα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ, επειδή είμαι φανατικός των comics (ακόμη και στα γεράματα) και διαβάζω πάρα πολλά σε cbr/cbz μορφή, πολλές φορές πρέπει να κάνω καθάρισμα στα αρχεία από διαφημίσεις. Τα αποσυμπιέζω με το winrar ( με δεξί κλικ->Άνοιγμα με->επιλογή προγράμματος και επιλέγω το winrar χωρίς να τσεκάρω το "άνοιγμα αυτού του είδους αρχείου πάντα με αυτό το πρόγραμμα") σε δικό τους φάκελο και αφού καθαρίσω και συμμαζέψω τα αρχεία τα ξανασυμπιέζω πάλι με το winrar επιλέγοντας store σαν συμπίεση σε rar. Μετά κάνω μετονομασία το .rar σε .cbr (αν ήταν σε zip θα τα μετονόμαζα σε .cbz, το τελευταίο γράμμα δηλώνει αν είναι zip ή rar).

Τα βλέπω με το CDisplay γιατί με αυτό έχω συνηθίσει και μου αρέσει σαν πρόγραμμα. Αυτή η μορφή είναι πολύ πιο γρήγορη και καλύτερα διαχειρίσιμη  από το κλειστό φορμάτ της adobe.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...