Προς το περιεχόμενο

λαστιχα αυτοκινητου φθηνα


rover200

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν θυμαμαι καλα εχουν ιδιες αλλα τα αμαξια λειπουν και τα δυο μεχρι 16/8

 

Της κορης τα αλλαξα μολις το πηρα και ειναι 15 μηνων μονο

 

Του γιου θελουν αλλαγμα μαλλον

 

Φοραει αυτα

 

http://www.e-elastika.gr/p.Elastika-Vredestein-225-45-17-94-V-Quatrac-3-elastika-gia-epivatika-ALL-WEATHER-8714692107160.581785.html

 

Σχετικο post εδω

 

http://www.insomnia.gr/topic/490454-ελαστικα-vredestein/

http://www.camskill.co.uk/m54b0s16p2145/Nankang_Tyres_Car_Nankang_NS2_Ultra_Sport_Nankang_NS_2_-_225_45R17_94V_XL_TL_

Με τον ιδιο τροπο..330-340 περασμενα ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα...Ευχαριστω.Απο ελληνικη αγορα δεν νομιζω να παιζει κατι σε αυτες τις τιμες αν καταλαβα καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίταξε και απο ελληνική αγορά.

τα fulda είναι γερμανικά με πάρα πολύ καλή τιμή(μαζί με περαστικά λογικά) Link.png Site: http://www.skroutz.gr/c/578/elastika.html?from=most-popular&keyphrase=225%2F45%2F17">225/45/17

 

υ.γ

δεν τρέχουν χρήματα απο τις τσέπες μου.

αλλά κινέζικο λάστιχο δεν θα επιχειρούσα να το έχω επάνω στην 'ρόδα' μου.

προέχει και η ασφαλειά μας.

φιλικά

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fulda Carat Exelero φοραω εγω τωρα στο 225-40-18. καλο λαστιχο.

 

Αλλα θεωρω αστειο να γενικευουμε τα παντα (οπως ο ακριβως απο πανω μου) και να αφοριζουμε ετσι απλα. κανε εναν κοπο να δεις αξιολογηση στο tyre review για τα συγκεκριμενα nankang ns-2 και μετα βρες μου αλλο ελαστικο που μετα απο πανω απο 1.000.000 μιλια (πανω απο 1.500.000 χιλιομετρα δηλαδη) χρησης, να το βαθμολογουν οι χρηστες του με 68% συνολικα (να ναι ολοι αυτοι βλακες αραγε?!)! Δεν ξερω καν αν υπαρχει αλλο ελαστικο που να εχει χρησιμοποιηθει τοσο πολυ στο site! Αφου το camskill αρχισε να στελνει ελλαδα παλι, θα ειναι το επομενο μου λαστιχο :)

 

Fyi η πλειονοτητα των προιοντων που χρησιμοποιεις στην καθημερινη σου ζωη (και τα χρυσοπληρωνεις κιολας συνηθως...βλεπε iphone) ειναι κινεζικα, ο μονος τροπος πια να τα αποφυγεις ειναι αν πας να ζησεις σε σπηλια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναφέρομαι σε κινέζικα λάστιχα,(ψιτ εσυ απο πάνω μου)οτι δεν πρόκειτε να τα φορέσω στην ρόδα μου.

πρωτού γίνει αγορά είναι καλό να γίνει έρευνα αγοράς,πρωτού βαράει ο καθένας το κεφάλι του στον τοίχο(προέχει η ΑΣΦΑΛΕΙΑ)

άλλη δρόμοι εδω ελλάδα,άλλο αγγλία π.χ,θερμοκρασία οδοστρώματος κλπ κλπ

αυτη η εταιρία υπάρχει σε κάποιο κατάστημα η nankang( υπάρχει αντιπρόσωπος εδω ελλάδα;)

φυσικά τα ποιό πολλά προιόντα είναι κατασκεύης 'κινας'* άσχετο αυτό αλλά πάμε παρακάτω.

αρχαιολόγος είμαι,απο που το κατάλαβες;! :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, κινεζικο ειναι το nankang :)

Αν στην κρυα, γλυστερη, γεματη potholes, αγγλια τα αξιολογουν ετσι...δεν νομιζω εδω να εχουν καμια διαφορα προς το χειροτερο ε;

 

Τα φερνουν καποιοι ναι, δεν ξερω αν υπαρχει γενικος αντιπροσωπος η τα φερνουν μονοι τους, αλλα στις τιμες που τα δινουν δεν με νοιαζει στο ελαχιστο. Θα τα παρω απο εξω 80-90 ευρω κατω περασμενα ;)

 

Οτι πρεπει, ετοιμος για τις σπηλιες! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πηρα σημερα τηλ και ρωτησα για αυτα που ειναι μαλλον τα πιο φτηνα

 

http://www.fokas-tyres.gr/index.php?route=product/product&product_id=10527

 

 

Μου ειπε η πωλητρια οτι ειναι Ολανεδεζικης εταιρειας κατασκευασμενα σε Κινα...Το google δεν με βοηθησε να το εξακριβωσω.

 

Ρωτησα τι DOT εχουν και μου ειπε μερικων μηνων και ειναι λαθος να ζηταμε λαστιχα με dot που παραπαμεπει σε λιγοτερο απο 6 μηνες γιατι το λαστιχο ειναι "ζων" οργανισμος και δεν κανει να μπαινει αμμεσα σε ζαντα για κυκλοφορια πριν περασουν τουλαχιστον 6 μηνες.

 

Πρωτη φορα το ακουσα αυτο και δεν ξερω αν ειναι ετσι.

 

Απο αλλο καταστημα νομιζω του Μπριλη μου προτειναν λαστιχα θυγατρικων εταιριων των γνωστων οπως Continental , Pirelli κλπ

 

Καπου 100 ευρω επανω η τετραδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτησα τι DOT εχουν και μου ειπε μερικων μηνων και ειναι λαθος να ζηταμε λαστιχα με dot που παραπαμεπει σε λιγοτερο απο 6 μηνες γιατι το λαστιχο ειναι "ζων" οργανισμος και δεν κανει να μπαινει αμμεσα σε ζαντα για κυκλοφορια πριν περασουν τουλαχιστον 6 μηνες.

 

Πρωτη φορα το ακουσα αυτο και δεν ξερω αν ειναι ετσι.

Η αλήθεια είναι ότι χρειάζεται να περάσει ένα τρίμηνο τουλάχιστον για να προλάβει να σταθεροποιηθεί η οργανική γόμα των ελαστικών. Αν είναι πολύ φρέσκα και ο οδηγός "κάφτης" τότε η γόμα θα καταστραφεί πολύ γρήγορα, με αποτέλεσμα να αχρηστευτεί πολύ γρήγορα το λάστιχο.

 

Πάντως όσοι λαστιχάδες ξέρουν, στους γρήγορους βάζουν λάστιχα τουλάχιστον 6 μηνών. Τα πολύ φρέσκα τα βάζουν στους καθημερινούς οδηγούς, που με νορμάλ οδήγηση κάνουν οι ίδιοι το στρώσιμο που απαιτείται. Έτσι όλοι απολαμβάνουν τη μακροζωία των ελαστικών, οι μεν για ~1 χρόνο(ανάλογα πόσο κάφτες είναι) και οι δε για ~4 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπως πολλά δεν είναι τα ~4 χρόνια, είτε κάνεις είτε δεν κάνεις αρκετά χιλιόμετρα;

Όχι, υπό συνθήκες και μέχρι 5 μπορούν να κρατήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Ναι  έτσι είναι έχης δίκιο τα Fulda είναι Γερμανικά ελαστικά και ασφάλεια πάνω απ όλα :)

έχω και εγώ μια ερωτήσει εάν μπορείς να με βοηθήσεις

 

να πάρω ελαστικά όλων τον εποχών η μόνο χειμερινά; για να πάω εξωτερικό στις γιορτές να μη πάρω κανένα πρόστιμο εξό

περιμένω...
καλό βράδυ

 

κοίταξε και απο ελληνική αγορά.

τα fulda είναι γερμανικά με πάρα πολύ καλή τιμή(μαζί με περαστικά λογικά) Link.png Site: 225/45/17

 

υ.γ

δεν τρέχουν χρήματα απο τις τσέπες μου.

αλλά κινέζικο λάστιχο δεν θα επιχειρούσα να το έχω επάνω στην 'ρόδα' μου.

προέχει και η ασφαλειά μας.

φιλικά


Πηρα σημερα τηλ και ρωτησα για αυτα που ειναι μαλλον τα πιο φτηνα

 

http://www.fokas-tyres.gr/index.php?route=product/product&product_id=10527

 

 

Μου ειπε η πωλητρια οτι ειναι Ολανεδεζικης εταιρειας κατασκευασμενα σε Κινα...Το google δεν με βοηθησε να το εξακριβωσω.

 

Ρωτησα τι DOT εχουν και μου ειπε μερικων μηνων και ειναι λαθος να ζηταμε λαστιχα με dot που παραπαμεπει σε λιγοτερο απο 6 μηνες γιατι το λαστιχο ειναι "ζων" οργανισμος και δεν κανει να μπαινει αμμεσα σε ζαντα για κυκλοφορια πριν περασουν τουλαχιστον 6 μηνες.

 

Πρωτη φορα το ακουσα αυτο και δεν ξερω αν ειναι ετσι.

 

Απο αλλο καταστημα νομιζω του Μπριλη μου προτειναν λαστιχα θυγατρικων εταιριων των γνωστων οπως Continental , Pirelli κλπ

 

Καπου 100 ευρω επανω η τετραδα

 

καλησπέρα

βρήκα και εγώ κάποια οικονομικά από μια γερμανική εταιρία www.elastika-online.gr

 

 

καλό βράδυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Όχι, υπό συνθήκες και μέχρι 5 μπορούν να κρατήσουν.

Αναφέρεσαι για το δικτη φθοράς  (πάχους ελαστικού) ; Γιατί πέρα απο αυτό μην ξεχνάμε ότι το λάστιχο έχει την τάση να σκληραίνει και να χάνει την φυσική του ιδιότητα (τριβή με το οδόστρομα ) όσο περνάει ο καιρός. Πόσο μάλλνο όταν είναι εκτεθειμένο μονίμως σε καιρικά φαινόμενα π.χ ήλιος. Λάστιχο μάξιμουμ στα 3 χρόνια αλλάζουμε . Είτε έχει φθορά πάχους είτε δεν έχει . Η γόμα χάνει  τις ιδιότητες με το καιρό απο μόνη της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφέρεσαι για το δικτη φθοράς  (πάχους ελαστικού) ; Γιατί πέρα απο αυτό μην ξεχνάμε ότι το λάστιχο έχει την τάση να σκληραίνει και να χάνει την φυσική του ιδιότητα (τριβή με το οδόστρομα ) όσο περνάει ο καιρός. Πόσο μάλλνο όταν είναι εκτεθειμένο μονίμως σε καιρικά φαινόμενα π.χ ήλιος. Λάστιχο μάξιμουμ στα 3 χρόνια αλλάζουμε . Είτε έχει φθορά πάχους είτε δεν έχει . Η γόμα χάνει  τις ιδιότητες με το καιρό απο μόνη της.

Όχι, δεν αναφέρομαι στον δείκτη φθοράς, αυτός δεν σχετίζεται με την ηλικία του ελαστικού. Όταν έγραψα "υπό συνθήκες" εννοούσα και τα καιρικά φαινόμενα, φυσικό είναι όταν είναι εκτεθειμένο συνεχώς στον ήλιο να ξεραθεί πιο γρήγορα, αν όμως το αυτοκίνητο παρκάρει σε γκαράζ με ίσκιο? Επίσης δεν είναι όλα ίδια, μερικά λάστιχα(τα φτηνά συνήθως) ξεραίνονται πολύ πιο γρήγορα. Άλλα λάστιχα πάλι είναι φτιαγμένα με γνώμονα το κράτημα και όχι τη μακροζωία.

 

Υπόψιν όταν λέω πως υπό συνθήκες μπορούν να κρατήσουν ως 5 χρόνια εννοώ από την ημερομηνία κατασκευής. Ημερομηνία λήξης στα ελαστικά οχημάτων πάντως δεν υπάρχει, μόνο μια σύσταση από την Ευρωπαϊκή ένωση κατασκευαστών ελαστικών να μην χρησιμοποιούνται ελαστικά που έχουν κλείσει 6 έτη από την ημερομηνία κατασκευής. Σε κάθε περίπτωση πάντως ο οδηγός πρέπει να αλλάζει τα λάστιχα όταν αρχίζουν να χάνουν το κράτημα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...