Προς το περιεχόμενο

Creative Blaster 5.1 VX


DaDiRa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγόρασα την παραπάνω κάρτα ήχου, και αφού την έβαλα στον υπολογιστή, πήγα να κάνω εγκατάσταση τους Drivers. Όταν ξεκίνησε η εγκατάσταση, μου έβγαλε error πως δεν υπάρχει προϊόν στον σύστημα που να σχετίζεται με αυτόν τον οδηγό. Δοκίμασα να την ξαναβάλω σε άλλο PCI slot, αλλά γίνεται πάλι το ίδιο. Εν τω μεταξύ η εγκατάσταση συνέχισε και το λογισμικό εγκαταστάθηκε, και μετά από reboot τα windows "Έψαχναν άγνωστο υλικό", αλλά απέτυχαν να το εντοπίσουν. Υπάρχει κάποια περίπτωση να μην μπορεί να την διαβάσει η μητρική ή κάτι τέτοιο; Τι μου προτείνετε να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπες στο bios και απενεργοποιησε την ενσωματωμενη καρτα ηχου. Μετα τρεξε τους drivers σαν administrator. 

 

Το συστημα σου ποιο ειναι? Τι windows εχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν η μητρική μου είναι η παρακάτω http://prntscr.com/1bmjzw  και χρησιμοποιώ windows 7 32bit.

Στο BIOS μπήκα αλλά επειδή γενικά δεν ξέρω πολλά, δεν βρήκα από που να απενεργοποιήσω την παλιά κάρτα ήχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξε στο advanced bios καπου θα υπαρχει επιλογη "onboard audio". Ισως εχει καρτελα "onboard devices" που εκει μεσα πρεπει να πας και να απενεργοποιησεις την onboard καρτα ηχου. 

Εχεις κατεβασεις τους σωστους drivers?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οι drivers που ερχονται με τη καρτα ειναι για windows xp. Απενεργοποιησε την onboard και κατεβασε τους drivers απο το παρακατω link. Μη περασεις πρωτα drivers γιατι μετα θα μπλεξεις για το ποια καρτα απο τις δυο θα παιζει.

 

http://support.creative.com/downloads/download.aspx?nDownloadId=12711

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπόρεσα να βρω πως να την απενεργοποιήσω μπήκα στο "Advanced BIOS Features", αλλά έχει μόνο την σειρά των Boot Devices και κάτι για το CPU. Δεν έχει τίποτα από αυτά που μου είπες :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το βρήκα και το έκανα disable. Τώρα θα κατεβάσω  τους drivers και ελπίζω να δουλέψει, αν και έχω τις αμφιβολίες μου, γιατί στις οδηγίες έγραφε πως τα windows θα την εντοπίσουν μόλις την εγκαταστήσω. Θα σου πω μόλις βάλω τους drivers.

 

Edit: Η εγκατάσταση έγινε και το σύστημα αναγνωρίζει την κάρτα στα "Playbacks" αλλά πλέον έχω μπερδευτεί. Δεν ξέρω από που να ρυθμίσω τα ηχεία και τα ακουστικά μου, γιατί δεν μου τα βγάζει. Έχω συνδέσει και τα δύο αλλά δεν αναγνωρίζει κανένα. Αν είναι κάποιος που ξέρει πως να το κάνει ας μπει με το team viewer να το κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου έστειλα.

 

Edit: Για να μην αφήσουμε το θέμα έτσι, να πω ότι ήταν δική μου η χαζομάρα που πήρα την 5.1 (για την ακρίβεια δεν ήξερα ακριβώς τι είναι). Αν υπάρχει κάποιος, πάντως που την θέλει είναι σε άριστη κατάσταση, ας μου στείλει e-mail  να μιλήσουμε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...