Προς το περιεχόμενο

LENOVO IDEAPAD M490S (14'', dual core, 4gb ram, 500gb hdd, nvidia 710m) 319ευρω


xristoforos89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.e-shop.gr/product?id=PER.904421

Σε προσφορα στα 319ευρω απο εδω:

 

http://www.e-shop.gr/newsletter/mail-130614.html

 

Δεν εχει λειτουργικο συστημα επανω.

Στα + η καρτα γραφικων του που ειναι στα επιπεδα μιας 5650m (pro, nba Κλπ παιζει ανετα. τα πιο βαρια παιχνιδια σε low).

 

Παρτε και ενα review να εχετε (αν και δεν θα καταλαβετε και πολλα):

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αγνωστο το laptop ακόμη...δεν υπάρχει σχεδόν καμία αναφορά γι'αυτο το μοντελο. Αν το έχει πάρει κάποιος ας μας πει εντυπώσεις για υλικά κατασκευής , οθόνη, touchpad και ηχεία. Αν παντως έχει αξιοπρέπη αυτονομία αποτελεί αξιόλογη πρόταση καθώς διαθέτει μια συμπαθητική GPU για παιχνίδια τύπου FIFA.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η CPU σε αυτό το laptop είναι εντελώς αδύναμη! Αυτό δε το πρόσεξε κανείς σας?

Για απλές εργασίες τύπου office, browsing δεν θα έχει θέμα.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι είναι αισθητά καλύτερος από κάτι amd που κυκλοφορούν στα χρήματα αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιπέδου B940 λέει ότι είναι..για την δουλειά που προορίζεται μια χαρά είναι σίγουρα πολύ καλύτερος από κάτι AMD A4 κτλ. Μην ξεχνάνε ότι μιλάμε για ultrabook 300 ευρώ με ανεξάρτητη gpu, USB 3.0 οπότε ας είμαστε και αχάριστοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσφορά μάλλον δεν είναι...εισαγωγή απο Πολωνία το βλέπω, οπου η τιμές σε πολλά καταστήματα είναι ~275 ευρώ

http://geizhals.at/eu/lenovo-m490s-59-370046-a930739.html

 

τώρα πώς έκανε αυτό 389, δεν ξέρω, υπάρχει και στο pc1 με 5 ευρώ παραπάνω.

τα συμπεράσματα δικά σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pc1 και eshop το ιδιο μαγαζι ειναι.

Τωρα οσον αφορα οθονη, ηχεια κλπ κλπ αν δεν το παρει καποιος απο εμας, δυσκολα θα βρουμε review για να μας κατατοπισει σχετικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pc1 και eshop το ιδιο μαγαζι ειναι.

Τωρα οσον αφορα οθονη, ηχεια κλπ κλπ αν δεν το παρει καποιος απο εμας, δυσκολα θα βρουμε review για να μας κατατοπισει σχετικα.

το ξέρω

 

319 είναι η τιμή....παίζει ρόλο και το ΦΠΑ της καθε χώρας στην διαμόρφωση της τιμής.

ναι έχω δει την τιμή... το θέμα ειναι πώς βγαίνει σε προσφορά απο 389 ενώ σε άλλες χώρες κυκλοφορεί χωρίς προσφορά στην τιμή των 275 ευρω. Στην περίπτωση μας, βλέπω(χωρίς να είμαι σίγουρος) ότι έχουν 23% φπα. π.χ εδώ καθαρή τιμή έχει 956,90 zl. και με φπα 1177 zl τα οποια είναι 271 ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ επιμένω ότι ο επεξεργαστής είναι αρκετά κομμένος ώστε να υποστηρίξει επαρκώς παιχνίδια, HD 1080p playback και το USB3 I/O σε native mode. Όλο το μηχάνημα θα σέρνει.

 

Για απλές εφαρμογές (browsing, emailing, lite office use) ναι είναι καλό, από τους AMD που κυκλοφορούν είναι σίγουρα καλύτερο, αλλά ας μή το θεοποιούμε κιόλας.

 

Για τα δε 388 που φαίνεται ώς "αρχική", ούτε λόγος. Ούτε την αξιοπιστία, ούτε την ισχύ έχει για να αγγίξει τέτοιο ποσό και μάλιστα χωρίς Windows License.

 

Επίσης δε ξέρω τί παίζει κι από θέμα μπαταρίας σε αυτό, γιατί εξειδικεύομαι στις σειρές ThinkPad όπου και η διαφορά είναι τάξεως Fiat-Ferrari (πάιρνοντας ως δεδομένο ότι IdeaPad και ThinkPad ανήκουν στον ίδιο όμιλο).

 

Ο Ntelix πάντως από θέμα τιμής το έψαξε και με το παραπάνω και τον παραδέχομαι. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, συνφορουμητες μην υποτιματε τοσο τον επεξεργαστη

 

http://www.notebookcheck.net/Intel-Pentium-2117U-Notebook-Processor.81886.0.html

 

ειναι χαμηλα χρονισμενος αλλα ειναι προσφατος τεχνολογικα (Ivy Bridge) αντιστοιχος με i3 και νομιζω οτι θα ανταποκρινεται σε παιχνιδια στην αναλυση της οθονης 768. Οσο για τα υπολοιπα σιγουρα ειναι καλος, εδω ο δικος μου core2duo στα 1.83Ghz σηκωνει 1080 ταινειες και δουλεια γραφειου.

 

Επισης η καρτα γραφικων ειναι καλη

 

http://www.notebookcheck.net/NVIDIA-GeForce-710M.84746.0.html

 

και σε καποιες δουλεις προσφερει επεξεργαστικη ισχυ OpenCL, CUDA. Τελος συμφωνα με τη καρτα γραφικων ο υπολογιστης εχει switchable graphics (Optimus) οποτε ενεργοποιειται μονο οταν απαιτειται.

 

Περιμενουμε εντυπωσεις απο καποιον που το πηρε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή πολλά είναι θέμα marketing στις μέρες μας, εγώ εξακολουθώ να κρατάω μικρό καλάθι.

Αν ήταν αντίστοιχος του i3, θα ονομαζόταν i3. Για κάποιο λόγο δεν ονομάστηκε έτσι προφανώς.

 

Για να παίξει σωστά ένα Video 1080p, ο επεξεργαστής πρέπει να έχει ρολόι τουλάχιστον 2GHz.

1080p δε θεωρώ ένα HDRip της πλάκας, αλλά μια ταινία size 15+ GB με Full Details.

 

Εκεί το μηχάνημα δε θα προλαβαίνει να μοιράσει τα I/O requests μεταξύ CPU, κάρτας και δίσκου...

 

Αξιοπρεπές σίγουρα είναι σε σχέση με τα αντίστοιχης τιμής AMD.

Εικόνα για τη μπαταρία δεν έχουμε όμως και για τις πραγματικές αυτονομίες. Γιατί αν είναι να βγάζει max 2 ώρες, άστο καλύτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε ειδικος είμαι ούτε τπτ, αλλά βάση αυτών των βαθμολογιών (σε περίπτωση που δεν τα είδατε ήδη) δεν δείχνει πολύ αδύναμος ο επεξεργαστής. Σίγουρα τα 3 samples δεν είναι ουσιαστικό δείγμα, αλλά απλά μία ένδειξη:

 

Intel Pentium 2117U @ 1.80GHz

Intel Pentium B940 @ 2.00GHz

και ο ...πασίγνωστος πλέον Intel Pentium B960 @ 2.20GHz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-40% περιπου απο τον i3 ivy mobile δεν ειναι και τραγικα...

Αν ισχυει η καταταξη απο το site που κοιταξε ενα μελος παραπανω (και που κοιταω κι εγω 99%) και οχι απο το αφελες συγκριτικο με επεξεργαστες core i7 desktop και amd 8-core (!) (οπου παντως φαινεται να εχει ψηλοτερο σκορ απο τους 'πασιγνωστους' Β940-960!),

post-220488-0-67490600-1372101556_thumb.jpg

τοτε ειναι παρομοιος με τον Ρ8400 που εχω και ειναι ΥΠΕΡ-ΑΡΚΕΤΟΣ για το 80-90% των αναγκων ενος μεσου χρηστη (και θεωρητικα τουλαχιστον για να μην παρω κανενα στο λαιμο μου, και για light gaming με την 710Μ δηλαδη μεχρι κανενα ποδοσφαιρακι ;)). Και προφανως και για ταινιες μια χαρα θα ειναι (εδω ειναι μια χαρα κατι ΙΟΝ λυσεις με το 1/3 της δυναμης).

Αν ειχε i3 θα το ειχα ποσταρει ως την προσφορα της χρονιας στα 300κατι ευρω αλλα και ετσι ειναι αρκετα καλη περιπτωση για το μπατζετ αυτο. Δεν υπαρχει κατι καλυτερο απο specs στα <320 (πιθανοτατα και στα <360!) ευρω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...